Jak se připravit na přijímací řízení? Odpovídala Jiřina Ledvinová

Chat je uzavřený19.12.2018 13:00

Jiřina Ledvinová.

Hledáte práci? Čeká vás přijímací řízení, třeba u firem tak oblíbené asessment centrum a nevíte, jak se připravit? Přemýšlíte o změně zaměstnání? Nevíte, jak požádat o zvýšení platu? Vracíte se z mateřské dovolené? Buďte připraveni a ptejte se Jiřiny Ledvinové. Host odpovídá ve středu 19. prosince od 13.00.

PhDr. Jiřina Ledvinová je zkušený konzultant v oblasti řízení lidských zdrojů a personalistiky. Působila na pozici HR ředitelky TRW Autoelektronika a v Heidelberg Zement jako HR manažer pro Central Europe East. Má tak bohaté zkušenosti se všemi prvky práce se zaměstnanci: náborem zaměstnanců, zaškolováním, motivací, odměňováním i pracovněprávními vztahy. V DMC se věnuje vzdělávání personalistů právě v těchto oblastech. 

Chat

 • Kamila

  Dobrý den,

  Je relevantní, pokud u pohovoru dostanu otázku: chcete děti? Nemyslím tím, že by se na pohovoru přímo zeptal personalista napřímo, ale oklikou. Jak mám reagovat? Je mi lehce po 30 a děti plánuji, není to na programu dne, ale v budoucnu určitě. Věnuji se oboru finančnictví.

 • Host chatu

  Podle §316 Zákoníku práce po Vás zaměstnavatel nemůže tyto informace vyžadovat. Na druhou stranu, pokud jste si jistá, že otázku hlídání dětí do budoucna vyřešíte, je to jistě výhoda. V každém případě otázka dětí nemůže mít vliv na výsledek přijímacího řízení

 • Vladimír

  Jakých nejzásadnějších chyb se uchazeč o zaměstnání při pohovoru dopouští ? Čeho se zásadně vyvarovat ?

 • Host chatu

  Nelhat, nepřehánět, být upřímný, to je nejlepší cesta ke spokojenosti Vás i zaměstnavatele.

 • Tony73

  Chtěl bych přidat, ale nevím, jak to říci šéfovi. Nevím, kolik berou ostatní. Výsledky mám, nekecám, firmě se daří dobře...

 • Host chatu

  Pokud u vás existuje pravidelné hodnocení, doporučuji tuto otázku položit při hodnotícím pohovoru. Pokud neexistuje, požádejte svého nadřízeného o čas k zhodnocení vaší práce. Mějte však připraveny konkrétní případy, co jste udělal dobře.

 • Martina

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co Vás na první pohled nejvíce zaujme na CV? Popř. co by tam nemělo nikdy chybět nebo naopak jaká informace je navíc?

 • Host chatu

  Struktura, ne příliš podrobné, zároveň aby obsahovalo důležité informace o předchozích zaměstnáních a kompetencích. Navíc jsou informace o rodinných poměrech. CV by nemělo mít víc než 1,5 stránky. Co mě odradí je příliš častá změna předchozích zaměstnání, která není zdůvodněna.

 • Alena

  Dobrý den,

  v lednu mě čeká přijímací řízení - formou asessment centra. Načetla jsem si, o co se jedná, ale zajímalo by mě: dá se na něj nějak připravit a jak?
  Děkuji

 • Host chatu

  Důležité je, zda jste si jistá, že splňujete požadavky místa, o které se ucházíte, a že o ně máte vážný zájem. Pokud ano, buďte sama sebou. Součástí AC však také bývají modelové situace, které ne každému vyhovují, Položte si otázku: Jaké reakce ode mě zaměstnavatel očekává?

 • Charlotte

  Dobrý den, mám pocit, že nejsou ve formě nastaveny stejné podmínky pro všechny. Jsem spokojená s prací, prac. prostředím, dobře se mi spolupracuje v týmu, ale z indícií od kolegů, mám pocit, že na stejných pozicích nemáme stejné platové ohodnocení. Jak to řešit? Když politika firma je: o výši platu se nemluví. Myslíte si obecně, že je to správně?

 • Host chatu

  Ve společnosti by měl existovat mzdový předpis, ze kterého vyplývá odměňování jednotlivých pracovních pozic a zaměstnanců, kteří je zastávají. Různá mzda u stejných pozic je plně v souladu se zákonem, odměňování je také závislé na kompetencích daných zaměstnanců, jejich pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Pokud ve společnosti existuje pravidelné hodnocení, doporučuji se v rámci hodnotícího pohovoru vedoucího zeptat, např.co mám dělat, abych mohla získat vyšší mzdu?

 • Jess

  Hezký den, pracuji ve státní správě, obecně panuje předsudek, že úředníci málo pracují, což se okolí snažím vyvrátit. Je pro zaměstnavatele v privátním sektoru opravdu takovou překážkou, že uchazeč pracoval dříve převážně pro stát a nyní chce přejít do soukromého sektoru?

 • Host chatu

  Samozřejmě záleží na každém jednotlivci. Mám však zkušenost, že velice často ze soukromého sektoru bývalí úředníci odcházejí, a to nejčastěji v průběhu zkušební doby, protože nejsou schopni přizpůsobit se nárokům nového zaměstnání.

 • Romana

  Vážená paní doktorko,
  chtěla jsem se zeptat, jak postupovat v případě, že při pohovoru čelíte tomu, že o 20 let mladší lidé vám jasně dávají najevo, že v padesáti už vás nikdo nezaměstná. Nejde jen o to, že člověk tak ztrácí sebedůvěru, ale říkám si, proč vás vlastně k takovému pohovoru vůbec zvou (ze CV je jim přece jasné, kolik aplikantovi je), když jim věkově "nevyhovujete".
  Děkuji za odpověď
  R.S.

 • Host chatu

  Neztrácet trpělivost, hledání vhodného nového zaměstnání je někdy běh na dlouhou trať. Zaměstnavatel dle zákona nesmí vyřadit uchazeče pouze z důvodu věku, to je možná důvod zbytečných návštěv. Pokud Váš pocit, že Vám dávají najevo, že v 50 Vás již nikdo nezaměstná, tak buďte ráda, že jste nebyla vybrána. Já bych v takové společnosti pracovat nechtěla.

 • Kamila

  Dobrý den, bude mi končit mateřská a chtěla bych se zeptat, zda mi musí zaměstnavatel držet to samé místo? Děkuji

 • Host chatu

  Neuvedla jste, zda se jedná o mateřskou dovolenou (26 týdnů) nebo rodičovskou dovolenou. Pokud byste nastupovala po mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen Vás zařadit na Vaše původní pracovní místo, pokud po rodičovské dovolené, tak podle pracovní smlouvy.

 • Tomáš

  Dobrý den,

  mám v péči náctiletého syna. Jak s tímto faktem naložit během pohovoru? Děkuji.

 • Host chatu

  Nijak. Zaměstnavatel není oprávněn takovouto informaci požadovat.

 • Lucka

  Dobrý den, v následujícím roce mě čeká dokončení vysoké školy a tedy i shánění práce. Zajímalo by mě, čeho se jako čerstvý absolvent bez pracovních zkušeností vyvarovat, abych měla šanci nějakou práci získat.

 • Host chatu

  Ujasnit si, ve kterém oboru chcete pracovat a kde chcete být za 10 let. Nemít přehnaná očekávání, začít třeba na nižší pozici ve společnosti, která má dobře nastavený systém rozvoje zaměstnanců.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.