Jak se projevuje meningokok a jaké jsou možnosti prevence? Odpovídal MUDr. Jan Rutsch

Chat je uzavřený09.05.2016 11:00

MUDr. Jan Rutsch.

Meningokoková meningitida patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu, které může vést k trvalému postižení nebo i smrti během několika hodin. Nákaza je snadno přenositelná kapénkovou infekcí z jedné osoby na druhou. Co je meningokok? Jaké jsou projevy onemocnění? Jaké existují možnosti prevence? Ptejte se MUDr. Jana Rutsche v pondělí 9. května od 11.00.

MUDr. Jan Rutsch je vedoucí lékař Centra cestovní medicíny. Má za sebou bohatou praxi včetně řady zahraničních zkušeností. Pracoval například v hygienické službě, záchranné službě, v Ústavu tropické medicíny či na ambulanci pro pracovníky v zahraničí na Klinice geografické medicíny FNKV. Opakovaně a dlouhodobě pracovně pobýval v Peru, Egyptě, Indii a Súdánu. Absolvoval také krátkodobé zahraniční pobyty a expedice v mnoha zemích světa. Je absolventem III. lékařské fakulty UK v Praze a má specializační atestace z vnitřního lékařství a lékařské parazitologie. Je vedoucím lékařem Centra cestovní medicíny, kde působí už od rok 1997.

Chat

 • Radek

  Koho meningokok napadá a proč? Je možné mít meningokoka a nevědět o tom? Existuje vůbec nějaká prevence ?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Nejzranitelnější jsou děti do 5ti let věku. Meningokoková infekce jde ale napříč všemi věkovými skupinami. Nejchoulostivější jsou vždy ročníky přechodu do jiného kolektivu - nástup do školky, do školy, do kolektivu. Rekreace na táborech lyžařské výcviky, sportovní soustředění a pod 10% obyvatelstva jsou bezpříznakoví nosiči. Jedinou spolehlivou prevencí je očkování.

 • ANTI

  Kolik nemocných meningokokem je v ČR nyní?

 • Host chatu

  Přesná čísla neznám, jsou na stránkách SZÚ, Za období od r 2009 do r 2014 klesl počet onemocnění z 85 případů na 42.

 • DEM

  Přičíny a důsledky meningokoku? A nejúčinnější ochrana?

 • Host chatu

  Příčinou onemocnění je těsný kontakt s nemocným či nosičem v okamžiku kdy jsem fyzicky či psychicky oslaben nebo jinak nemocen Nejúčinnější ochrana je očkování.

 • DANTES

  Které země jsou na tom nejlíp a nejhůř s výskytem meningokoku?

 • Host chatu

  Nejhůře jsou na tom země v pásu subsaharské Afriky, objevují se ale i nová ohniska v Indii, Číně, na Kubě a pod. Nejlépe jsou na tom země s řídkým osídlením a dobrou hygienickou úrovní obyvatelstva

 • Lumír

  Dobrý deň!
  Chcem sa spýtať,čo nám a našim deťom (2,5 až 16r)hrozí,ak sme 6 týždňov v nepretržitom styku s dieťaťom (1r),u ktorého sa vo výtere z tonzíl našla Neisseria meningitidis (masívne).Výter bol robený v 11.2015,liečba odvtedy nejasná (nemáme informácie),momentálne dieťa bez zjavných prejavov nejakého ochorenia.Ďakujem!

 • Host chatu

  Je třeba se řídit výsledkem novějšího výtěru, meningokok tam již dávno nemusí být. Nejlepší ochrana je očkování, zejména proti Neisserii zjištěného typu.

 • Libuše Malá

  Dobrý den, pane doktore,
  jaké jsou rizikové skupiny pro nákazu meningokokem, může se objevit v jakémkoliv věku?

 • Host chatu

  Může se objevit kdykoliv. Nejrizikovější jsou děti od 2-4 let a chlapci ve věku mezi 15. - 19. rokem věku.

 • Tomáš Kušnír

  Dobrý den, pane doktore,
  jak se meningokok přenáší, dá se říci, jestli nějaké chování, které zvyšuje pravděpodobnost nákazy?

 • Host chatu

  K přenosu dochází kapénkovou infekcí. při kašli, kýchání ale i při dýchání, líbáním, společnou sklenicí, příbore. Kontakt musí být těsný a bezprostřední. Rizikový je těsný kontakt v nevětrané místnosti a pobyt spojený s únavou. Diskotéky , cesta do Mekky, hromadné noclehárny ,spací autobusy a pod.

 • Alexandra Tichá

  Dobrý den, co způsobuje nakazu meningokokem a jak se dá rozpoznat, že se jedna skutečně o meningokokovou infekci?

 • Host chatu

  Onemocnění vyvolává Neisseria meningitidis - meningokok.Existuje 13 sérotypů, které může mít bezpříznakový nosič v krku, z toho proti 5ti nejčastějším je vivinuta vakcína. 6e se jedná skutečně o meningokokovou nákazu, je z prvních prodromálních příznaků velice těžko odhadnutelné. Varovný by měl být rychlý nástup potíží, únava,teplota rychle se zhoršující stav s chřipkovými příznaky, narůstá bolest la. objevuje se typický exantém, ale to by již měla běžet léčba

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.