Jak se správně a prakticky oblékat při výletech do přírody? Odpovídal odborník Tomáš Uglaj

Chat je uzavřený19.06.2020 11:00

Tomáš Uglaj.

Je důležité se umět na trek vhodně obléknout a naučit se vrstvit. Ještě důležitější je, zvládnout se úsporně sbalit, aby vám nic nechybělo a při delších výletech ani nepřebývalo. Víte, jak se oblékat při výletech do přírody? A jak využívat přírodní materiály, v čem jsou pro naše tělo výhodnější? Je lepší investovat do kvalitního jednoho trička než jich mít 10 nekvalitních? Ptejte se Tomáše Uglaje, odborníka z Norské módy, který vám se vším ohledně oudooru a správného oblékaní poradí. Host odpovídá v pátek 19. června od 11.00.

Tomáš Uglaj vystudoval management a marketing. Je aktivní sportovec a milovník hor. Mezi jeho nejoblíbenější sport patří v zimě skialpy a běžecké lyžování. V létě chodí rád na treky spojené s pobytem v přírodě. Mezi jeho další zájmy patří například trail running. Přes 10 let pracuje s předními skandinávskými výrobci oblečení a vybavení do přírody. V České republice je jedním z největších odborníků na vlněné výrobky. Absolvoval studijní cestu na ovčí farmu Wool Academy v Tasmánii. Na akademii se zúčastnil několika školení a návštěv v továrnách na vlněné výrobky. Každým rokem navštěvuje Scandinavian Outdoor Academy pořádadnou sdružením skandinávských značek – Scandinavian Outdoor Group. Momentálně pracuje na pozici import a marketing manažer – North Trappers – Norská móda.

 

Chat

 • Martin Nováček

  Máte tip na nějaký úsporný vařič do přírody, na kterém rychle můžu připravit jídlo a je skladný?

 • Host chatu

  Dobrý den, doporučoval bych Vám některý z kompaktních varných systémů jako jsou například americké vařiče Jetboil. V celém systému máte hořák i varnou nádobu, do které se vše vejde i s kartuší a má objem cca 1L. Což Vám v batohu opravdu zabere málo místa. Bezpečně s ním uvaříte i ve stanu a v případě ohřevu vody máte horkou vodu za cca 2 minuty.

 • Josef Slabý

  Jak rozpoznám kvalitní materiál u trička?

 • Host chatu

  Dobrý den Josefe. Kvalitní materiál na první pohled rozpozná opravdu textilní odborník. Při nákupu trička doporučuji si vždy nejdříve o něm/materiálu z kterého je vyroben něco přečíst, projít pár recenzí a i nechat si doporučit od odborníka v obchodě, které se prodeji daných triček/materiálu věnují. Každý materiál se dá vyrobit ve vysoce kvalitní verzi i naopak velice nekvalitní. A většinou i cena odpovídá kvalitě, bohužel se nedá vyrobit hodně kvalitní triko a prodávat ho pak v obchodě za 300 Kč. Pro přírodu kolem Vás i pro Vaše tělo ale určitě platí že lepší jsou přírodní materiály jako je vlna, tencel, pokud bavlna, tak organická...

 • Jiří Harant

  Proč má smysl koupit si dražší vlněné věci norských výrobců a ne levné kousky třeba v Decathlonu?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jiří. Je to o kvalitě materiálů a kvalitě zpracování. Pokud je materiál kvalitní, tak je i cenově dražší. I zpracování takového materiálu do kvalitního výrobku je nákladově náročnější. Dražší vlněné oblečení Vám déle vydrží, má vyšší funkčnost a propracovanější střihy a detaily. Levné oblečení ze sportovního supermarketu Vám krátkodobě také poslouží, ale nemůžete od něj zdaleka očekávat stejnou funkčnost a životnost. Všeobecně platí, že většina lidí postupně dojde k tomu, že je lepší mít několik kvalitních výrobků, které pravidelně využíváte, hodně levných kousků na jedno použití.

 • Míra Půža

  Jaký typ batohu byste mi doporučil na kratší víkendový trek?

 • Host chatu

  Dobrý den, Míro. Doporučoval bych batoh o velikosti cca 40 L. Do něj se Vám vejde vše co potřebujete i na spaní a nebude Vás to lákat přibalovat zbytečnosti, které jen zvyšují hmotnost nákladu. V každém případě by takovýto batoh už měl mít pevnou zádovou konstrukci, kvalitní bederní pás a měl být lehký, aby nebyl těžší než samotný náklad. Například batohy Bergans řady Helium se vyznačují všemi těmito vlastnostmi.

 • SK

  Existuje nějaké speciální oblečení proti klíšťatům v přírodě?

 • Host chatu

  Dobrý den. Některé značky se pokoušely vyvinout speciální oblečení s úpravou proti klíšťatům, ale postupně od toho zase opouštějí. Většinou se napouštěly látkami, které zase při dlouhodobějším nošení jsou škodlivé lidskému organismu. Pokud je zvýšený výskyt klíšťat jako v této době, tak je nejlepší chodit v oblečení s dlouhými nohavicemi/rukávy, které je zároveň vzdušné.

 • DISX

  Je dostatek opravdu kvalitního oblečení do přírody na trhu v ČR nyní?

 • Host chatu

  Dobrý den, na našem trhu je dostatek kvalitního oblečení do přírody, jen je tu bohužel ještě větší množství toho nekvalitního. Je opravdu potřeba si dát pozor jaké oblečení kupuje, z jakého je materiálu, odkud kupuje a samozřejmě si ho vyzkoušet z hlediska střihu a kvality provedení. Odkud zboží pochází je velice důležité i z toho hlediska, že například severské země ( jako Norsko a Švédsko) mají jinou legislativu a materiály, které jsou škodlivé jsou v těchto zemích zakázané prodávat a z nich vyrábět, kdežto ve zbytku Evropy z nich outdoorový výrobci stále oděvy vyrábějí.

 • DENMARK

  Jste odborník z Norské módy - co vše Norská móda nabízí?

 • Host chatu

  Dobrý den, v Norské módě se specializujeme na oblečení a outdoorové vybaveníz Norska a severských zemí. Nabízíme a prodáváme to, co lidé v Norsku nosí a každodenně používají, což vzhledem ke specifiku jejich podnebí je většinou kvalitativně na vyšším standartu než bylo zvykem v ČR. V našem portfoliu naleznete vše od vlněného funkčního prádla, přes sportovní oblečení, tradiční norské vlněné svetry, outdoorovou obuv, outdoorové oblečení do zimy i na léto a vybavení od stanů, přes batohy, vařiče až po skládací kanoe.

 • Veronika

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vlněná trička...některá mě škrábou. Existují různé druhy vlny, třeba jemnějsší, které tolik neškrábou?
  děkuji za odpověď a tip na značku kvalitních vlněných triček, a ještě dotaz, jsou lepší s krátkým nebo dlouhým rukávem?

 • Host chatu

  Dobrý den, Veroniko. Ano, někteří lidé při prvním zkoušení mají pocit lehkého škrábání. Většinou to zmizí po prvním nošení nebo vyprání. Vlny je mnoho druhů, hodně záleží na síle vlákna vlny (měří se v tzv. mikronech) a na kvalitě zpracování vlny. Méně kvalitní trika mohou po několika vypráních ztratit své vlastnosti a pak škrábou. U trika s vláknem 16-19 mikronů by jste žádné škrábání pociťovat neměla. U kvalitní značky by se pak komfort nošení trika neměl měnit v průběhu životnosti trika prakticky vůbec. Doporučoval bych norskou značku Devold, věnují se zpravování vlny a výrobkům z nich skoro 170let a za tu dobu to dovedli prakticky k dokonalosti. To už je na preferenci každého uživatele - za mě krátké triko na léto a do kanceláře, dlouhý rukáv na zbytek.

 • Marie K. Žatec

  Manžel je myslivec, chodí často pozdě večer do lesa. Má celkem dobré oblečení, ale jak by měl vrstvit?Ve fleecové bundě je mu v noci v létě teplo, ale tenká větrovka nestačí.díky za radu.

 • Host chatu

  Dobrý den, Marie. V každém případě je více tenkých vrstev lepších než málo silných. Dá se tak lépe regulovat zateplení dle aktuálních podmínek. Osobně bych doporučoval jako první vrstvu vlněné prádlo, které samo reguluje teplotu dle okolních podmínek a aktivity. Ohledně druhé vrstvy - fleece není vhodný pro každého, hůře dýchá a proto v něm může být opravdu až moc horko a člověk se zpotí. I pro druhou vrstvu bych tedy doporučoval Vašemu manželovi vlněný materiál, který bude lépe dýchat. Tu větrovku (nějaký slabší model) bych si bral ale také jen do kapsy, pro případ změny počasí nebo aby ho "neprofouklo".

 • Marta z Ostravy

  Proč máš takové neobvyklé jméno? Pocházíš z Hané?

 • Host chatu

  Dobrý den, Marto. Tuto otázku jsem nečekal ale odpovím. Můj dědeček pocházel z Podkarpatské Rusi, která byla tehdy součástí Československa. Odtud tedy jméno.

 • Radek

  Dobrý den. Koupil jsem si bundu - prý skvělou do přírody. Jenže po pěti minutách chůze se koupu v potu...Z jakého materiálu má být bunda do přírody na normální chození po horách?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Radku. Nevím kde a jak jste si bundu kupoval nebo který obchod jste využil, takže nemohu ohodnotit, jak probíhal výběr a doporučení. Bohužel ale platí, že neexistuje univerzální bunda. Každá bunda je vhodná na určitou činnost a pokud se nepoužívá správně, tak může výrazně zkazit Váš zážitek z přírody. Pokud sám člověk není odborníkem, je dobré si nechat poradit od odborníka, kterému vysvětlíte na co bundu potřebujete a on Vám doporučí model. U nás na prodejnách minimálně dvakrát ročně školíme prodavače jak doporučit zákazníkovi správné oblečení na danou aktivitu. Tedy ne za každou cenu mu prodat bundu, ale naopak mu zpříjemnit jeho outdoorový zážitek. Na běžné chození (pokud nejdete vysloveně do deště) bych doporučoval větruodolnou bundu z materiálu softshelloveho nebo microlightového typu. Značka Bergans nabízí širokou škálu bund právě podle aktivit a počasí kdy je využijete.

 • N

  Co si vzít na trek do batohu, pokud chci mít sbaleno úsporně a na nic nezapomenout?

 • Host chatu

  Dobrý den, toto by bylo asi na delší povídání. V každém případě doporučuji si nejdříve napsat seznam a postupně z něj odškrtávat. I v seznamu si vše rozdělit do sekcí - oblečení, doplňky oblečení, věci na spaní, vaření, jídlo, hygiena, orientace a svícení a další dle vašich preferencí. Tím na nic nezapomenete a lehce i odhalíte zbytečnosti, které zvyšují váhu. Konkrétní obsah batohu je o tom kam, na jak dlouho půjdete a jaké očekáváte počasí a podmínky. Samostatná kapitola a jedna z nejdůležitějších věcí je výběr batohu na daný trek.

 • Martin P

  Běhám závody a potřebuju kvalitní oblečení, které mě nezradí, poradíte? Taky jezdím na kole

 • Host chatu

  Dobrý den, Martine. Je to o tom jaké závody běháte - terén, vzdálenost a podmínky. Při krátkém závodě v dobrém počasí, kdy se v cíli můžete rychle převléknout, postačí i syntetické tričko a jednoduché kraťasy. Při delším pobytu na trati, zastavování, nepříznivém počasí atd. bych už věnoval větší pozornost výběru materiálu. Vlněné funkční prádlo je právě vhodné pokud na trati musíte pobýt delší dobu, případně pokud můžou nastat změny počasí. Značka Devold na tyto činnosti nabízí např. kolekci Running, jenž je testována pro náročné severské podmínky, kde se Vám počasí změní několikrát za den.

 • Martin P

  co je lepší čistě Merino vlna nebo Merino/syntetika??

 • Host chatu

  Dobrý den, Martine. Záleží na účelu. Každý model ať již čistě Merino nebo mixovaný má pro určité činnosti vhodnější vlastnosti. Pro použití na trek a turistiku a běžné každodenní nošení bych doporučoval čistou 100% Merino vlnu. Na běhání a vyšší aktivitu v teple, na cestování v horkém létě pak Merino vlnu s příměsí Tencelu (také přírodní materiál) který má chladivý efekt. V každém případě bych se snažila aby i příměsový materiál byl přírodní)

 • Peony

  Merino vlna - pořád nevím! Opravdu nesmrdí po několikadenním nošení? Jaký musí mít podíl merino vlny, aby to fakt nepáchlo? Chtěla bych jít na několikadenní trek na Novým Zélandě a mít s sebou pod 7 kg. Takže bych to celý chtěla ujít ve dvou merino tričkách na střídačku, ale nechci, aby lidi umřeli smrady, až se všichni sejdeme v chatičkách... :D

 • Host chatu

  Dobrý den, Peony. Opravdu nesmrdí, je antibakteriální. Nic za tím nehledejme, příroda to za nás už tak zařídila.:-) Čím méně příměsí tím méně nasává zápach. Ideální je 100% merino vlna, každá příměs už zvyšuje prostor kde se mohou bakterie zachytávat.. Na treky značka Devold nabízí dvě řady a obě jsou vyráběny ze 100% vlny - Breeze a Hiking. Na několikadenní trek vám bohatě postačí dvě trika, jedno s krátkým a jedno s dlouhým rukávem, kdy je to jedno vyvětráte večer po treku.

 • Peony

  Také by mě zajímal hlavní rozdíl DEVOLD a Bergans. Jaká značka je vhodnější na co? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Peony. Devold je výrobcem vlněného oblečení od termoprádla a mikin, přes ponožky, čepice a doplňky po tradiční vlněné svetry. Bergans se zaobírá outdoorovým oblečením a vybavením jako celkem, tedy nabízí vše od triček, kalhot a bund přes spacáky, stany, batohy až po skládací kanoe. Doporučoval bych se tedy vybavyt prádlem a doplňky u Devoldu a na vše ostatní použít značku Bergans. Obě značky kladu důraz na kvalitu materiálu a provedení u finálního produktu a tedy využitelnost a dlouhou životnost pro zákazníka. Obě jsou špičkou na norském trhu, který je z hlediska outdoorových produktů nejnáročnější na světě.

 • Pavlína Malá

  Jak správně vrstvit oblečení, aby se při treku člověk cítil co nejvíce komfortně za každého počasí??

 • Host chatu

  Dobrý den, Pavlíno. Je důležité začít už u kvalitního funkčního prádla a pak pokračovat výše. Jedna vrstva nekvalitního oblečení/vyrobeného z nekvalitního materiálu může úplně zhatit to, že ostatní vrstvy máte kvalitní/vhodné na tento trek. Všeobecně platí, že první vrstva má odvádět pot a regulovat teplotu nejblíže tělu. Ostatní pak mají pot transferovat dále/izolovat/chránit před povětrnostními vlivy. Také platí, že když na trek vyrážíte, tak by Vám měla být lehce zima. Během deseti minut se zahřejete do komfortní teploty ve které budete už dále pokračovat. Pak už by se měl člověk včas oblékat/svlékat. Nikdy by se neměl dostat do situace že moc mrzne nebo se z horka kompletně propotil.

 • Nina Machatá

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda bych měla svým dětem pořídit oblečení z merina na letní tábor?
  Děkuji moc za odpověď
  Nina

 • Host chatu

  Dobrý den, Nino. Určitě ano. Výhoda je už jen to, že prádlo je antibakteriální - nezapáchá a tedy celý tábor jim vydrží bez praní. U dětí navíc bývá problém, že v zápalu hry se propotí a neuvědomují si, kdy jim začne být zima. Merino vlna perfektně reguluje teplotu, takže v horku chladí a v chladu dítě hřeje. Navíc hřeje když je mokrá – ve chvíli kdy nasaje vlhkost, tak přirozeně zvyšuje svou teplotu. Tím předchází nemocem spojeným s nachlazením.

 • Veronika Hladká

  Dobrý den, jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem na léto a na zimu? Liší se?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, Veroniko. Ano, kromě toho, že na léto budete všeobecně vyhledávat lehčí prádlo, více s krátkými rukávy atd. tak i z hlediska materiálu. Na léto při vyšší teplotě si vystačíte i se syntetickými materiály jenž odvádějí pot, na zimu vám toto prádlo bez ztráty komfortu nebude stačit. Naopak vlněné prádlo je velice komfortní nejen v zimě, kdy při výběru správného modelu Vám nebude ani zima ani se nebudete zbytečně potit, tak i v létě, kdy perfektně reguluje teplotu a udržuje stálé mikroklima těla i za horka. Při výběru konkrétních produktů doporučuji navštívit specializovaný obchod, kde Vám proškolený personál poradí dle Vašich požadavků.

 • Markéta

  Jak si vybrat správnou sportovní podprsenku například na jógu?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Markéto. Všeobecně platí že na sporty jako je jóga stačí podprsenka s nižší podporou než například na běh. V každém případě bych Vám doporučil návštěvu specializovaného obchodu, kde se prodeji sportovních podprsenek věnují a mají vyškolený personál, hodně záleží nejen na aktivitě, ale i tělesných proporcích. Rozhodně bych nenakupoval od značky/v obchodě, kde mají jen jeden/dva modely a budou vám tvrdit, že tato podprsenka je sportovní univerzální. Například značka KARI TRAA se specializuje pouze na ženy a sportovní módu pro ně, a její nabídka podprsenek je opravdu široká.

 • Lucie Z.

  Zdravím, jaké tričko bych si měla pořídit na běhání v letních měsících?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Lucie. Pokud se jdete jen proběhnout do parku a doběhnete hned domů do sprchy a triko hodíte hned do praní, tak by asi postačilo i triko ze syntetického materiálu. V současné době jsou ale v nabídce a právě ideální na běhání v létě vlněná trika z merino vlny s příměsí Tencelu. Nejen že Tencel příjemně chladí, ale díky merino vlně vám nebude triko zapáchat ani po několikátém nošení(odpadá tedy nutnost pravidelného praní) Navíce merino vlna hřeje i mokrá, takže nehrozí že prochladnete když se na chvíli zastavíte, po běhu musíte ještě někam dojet. A také perfektně reguluje teplotu - v létě chladí, v zimě hřeje - zabraňuje prochladnutí. Značka Devold nabízí právě pro tento účel řadu Running.

 • Karolina Malá

  Pěkné dopoledne, máte nějaké oblíbené trail závody, kterých se účastníte?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Karolino. Závodů v různých částech republiky je nyní celkem dost, mezi mé oblíbené patří ale série 7pohoří, která se koná v jednotlivých velkých pohořích naší republiky a dostanu se na místa na které bych se normálně asi nedostal. Trasy dělají vždy místní kluci z Horské Služby, takže vždycky tam vyznačí nějaké lahůdky, které snad ani nejsou na mapách.

 • N

  Pokud bych plánovala delší trek, po jakém batohu bych se měla podívat?

 • Host chatu

  Dobrý den. Základem je určitě kvalitní zádový systém a provedení bederního pásu. Pak také celkové zpracování batohu a jeho váha. Při delší vzdálenosti se bavíme o objemu 50 L - 95 L, podle toho co vše v batohu ponesete. Doporučoval bych se podívat na batohy Bergans a to dvě řady: Helium - preference nízké váhy nákladu i batohu bez ztráty užitných vlastností a řady Trollhetta - kvalitní zádový systém, který kopíruje pohyby Vašeho těla a je určen na delší treky s vysokou zátěží.

 • Kuře

  Plánujete dovážet taky švédské značky? Nebo zůstanete striktně u norských? Na vašem eshopu bych uvítala třeba Fjalraven?

 • Host chatu

  Dobrý den, věnujeme se okrajově například Švédské outdoorové značce Klattermusen. Ale preferujeme norské značky a výrobce. O značce Fjalraven neuvažujeme, typy produktů které nabízí máme zastoupeny jinými značkami.

 • Ewa

  Koukáte na norský seriál Ragnarok? :D tam všichni nosí jen kari traa, bergans a devold oblečení :D

 • Host chatu

  Dobrý den, Ewo. Seriál bohužel nesleduji, ale asi bych se měl na nějaký díl podívat.:-) V Norsku je běžné, že norové nosí místní značky, které jsou uzpůsobeny jejich podnebí a kvalitativním nárokům. Navíc norská legislativa omezuje používání škodlivých materiálů mnohem více než naše, takže hodně evropských značek v Norsku ani nenaleznete. A také Norové jsou patrioti a nosí značky, které nosili a které fungovali už jejich dědečkům a babičkám.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.