Jak se správně pojistit před cestou na dovolenou? Odpovídal odborník Michal Šimon

Chat je uzavřený17.06.2016 13:00

Michal Šimon.

Pokud si budete chtít užít klidnou dovolenou bez starostí, je nutné být připraven na jakékoliv situace. Odpočinek bez nervů nejen v zahraničí, ale i v tuzemsku, vám zajistí adekvátní pojištění. Jak se před cestou kvalitně pojistit? Ptejte se odborníka Michala Šimona v pátek 17. června od 13.00.

 Michal Šimon je uznávaný odborník v oblasti neživotního pojištění. Do ČPP nastoupil v roce 2009 na pozici manažera odboru tvorby produktů majetkového a cestovního pojištění. Podílel se na přípravě řady produktových inovací a novinek, které přispěly k tomu, že ČPP je nyní čtvrtou největší neživotní pojišťovnou na trhu. 

Chat

 • SK

  Lze se pojistit proti teroristickému útoku, který se může při mém pobytu na dovolené v zahraničí?

 • Host chatu

  Dobrý den, naše pojišťovna v rámci cestovního pojištění má teroristické útoky zahrnuty v základním pojištění, výjimkou je skutečnost pokud by se pojištěný přidal na stranu strůjce útoků nebo pokud by vycestoval do zahraničí i přes to, že je lokalita vyhlášena oficiálně státními úřady jako oblast se zvýšeným bezpečnostním rizikem nebo příprava a provozování extrémních a adrenalinových sportů.

 • DIS

  Co pojistit při zahraniční dovolené nelze?

 • Host chatu

  Dobrý den, je ještě stále mnoho situací, které nelze pojisti. Mezi takové patří například události, které souvisí s válečnými událostmi, kybernetické nebezpečí, účast na vědeckých expedicích nebo expedice v oblastech s extrémními klimatickými podmínkami, řízení motorového vozidla nebo plavidla bez platného oprávnění a další.

 • BEN

  Jak se lze pojistit - zahraniční dovolená - v případě zadržení, vazba, vězení?

 • Host chatu

  Pokud k takovéto události dojde je třeba neprodleně kontaktovat asistenční službu pojistitele, která je schopna zaručit se za pojištěného, jednat s třetí osobou či policií. V rámci pojištění odpovědnosti v cestovním pojištění si lze u ČPP pojistit i náklady na právní zastoupení a obhajobu pojištěného, kdy pojistitel za pojištěného uhradí účelně vynaložené náklady za jeho obhajobu v přípravném řízení nebo za občanské soudní řízení o náhradě újmy v prvním stupni a dále také za obhajobu před odvolacím soudem.

 • Rambo

  Je nutné se vůbec pojišťovat při dovolené tuzemské?

 • Host chatu

  Dobrý den, v rámci cestovního pojištění si můžete sjednat toto pojištění i pro pobyty v ČR. Rozsah takového pojištění bude drobně odlišný od cestovního pojištění, které si sjednáváte pro cesty do zahraničí. Ne vše co je předmětem pojištění v zahraničí je pro tuzemský pobyt potřebné. Abych úplně odpověděl na Vaši otázku, tak není nutné se pojisti, ale je to v hodné.

 • SF

  Co je podle Vás adekvátní pojišťení pro dovolenou v tuzemsku?

 • Host chatu

  Určitě pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel a storna cesty. Dále záleží na Vašich konkrétních potřebách, v rámci ČPP nabízíme například pojištění Nevyužité dovolené nebo balíček Léto plus. V České republice se můžete pojistit jak na turistickou, tak ale i sportovní a pracovní cestu.

 • Mortar

  Jaké jsou ceny pojištění dovolené v tuzemsku?

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně lze konstatovat, že cena cestovního pojištění bude pro pobyty v ČR výrazně nižší než pro pobyty v zahraničí. Toto je dáno zejména skladbou pojištění, kdy jeho nejnákladnější část (pojištění léčebných výloh) se pro ČR nesjednává. Ostatní typy pojištění jsou obdobná a například pojištění odpovědnosti můžete sjednat u ČPP již od sedmi korun za den nebo třeba pojištění úrazu od devíti korun za den. Vzhledem k těmto cenám nepředstavuje tedy cestovní pojištění pro pobyty v ČR žádnou výraznou finanční zátěž.

 • GF

  Je větší zájem o pojištění domácí dovolené či zahraniční dovolené?

 • Host chatu

  Dobrý den, v současné době ještě stále přetrvává větší zájem o cestovní pojištění pro zahraniční dovolené, kde sjednání tohoto pojištění je takřka povinné, nicméně tak jak se mění cestovatelské preference společnosti, dochází postupně ke snižování rozdílu a zvyšování podílu sjednávaného pojištění pro ČR.

 • Martin Jenčík

  Hezký den. Prosím můžete mi poradit. Přítelkyně se stěhuje do Francie. Já za ní budu jezdit každý víkend. Jaké si mám udělat pojištění na cesty? A můžu si udělat nějaké dlouhodobější nebo to musí být na každou cestu zvlášť?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud plánujete opakovaně vyjíždět do zahraničí, vyplatí se Vám celoroční cestovní pojištění, které si můžete sjednat na 365 dní. Výhodou je nejen celkově příznivá cena, ale odpadne Vám také starost a stres s vyřizováním pojištění před každou další novou cestou a hlídání, zda pojištění s sebou máte, či ne. ČPP Vám může nabídnout také cestovní pojištění pro opakované pobyty, kdy jedna cesta do zahraničí nesmí přesáhnout 90 dnů. Do ciziny tak můžete cestovat opakovaně, v závislosti na zvolené územní platnosti. A nezaskočí Vás ani neplánovaný pobyt ze dne na den. Jednoznačně tedy v tomto případě doporučuji roční cestovní pojištění. Více informací k tomuto konkrétnímu typu pojištění najdete na našich stránkách www.cpp.cz.

 • SKS

  Zdravím. Chystáme se v létě s kámošema cestovat trochu po Evropě, rádi bychom se přepravovali autem. Co když se nám v zahraničí stane, že auto někdo poškodí, jako že ho třeba odře, propíchne gumu, nebo rozmlátí okno? Jak to máme řešit?

 • Host chatu

  Především je potřeba takovouto situaci neprodleně nahlásit místní policii a na asistenční linku pojišťovny. Právě i pro takový případ poskytování pomoci v nouzi, lze využít cestovní pojištění. U produktů cestovního pojištění ČPP jsou tyto služby poskytovány zdarma v základní ceně pojištění. Podrobný přehled rozsahu asistenčních služeb najdete na našich internetových stránkách www.cpp.cz. Díky této službě získáváte tak potřebný klid pro Vaše cestování.

 • Maty

  Máte hezkou kampaň, chtěl bych vyhrát jedno z těch šesti aut. Nebo aspoň toho kance, Co pro to mám udělat?

 • Host chatu

  Hezký den, Maty, to nás velice těší, že se Vám kampaň líbí. Jestli chcete hrát o jedno z šesti aut, stačí si sjednat u ČPP jakékoli pojištění s minimálním ročním pojistným tisícosmset korun, vyplnit anketní lístek a navrhnout originální slogan. A raději si pospěšte, soutěž končí už za pár dní, přesně 30. června :-)

 • Thomas

  Hezký den, v práci máme služební automobily, které využíváme při cestování za klienty (nemáme je k osobním účelům). Frekvence služebních cest je nepravidelná, někdy během měsíce nejedu nikam, další měsíc cestuj častěji. Jak je to s tzv. pojistkou na blbost? Když auto někde rozstřelím, předpokládám, že zaměstnavatel po mě bude vymáhat náhradu škody. Jaké pojištění odpovědnosti byste mi v tomto případě doporučil, případně existuje nějaká „obecná“ pojistka na blbost – při rozbití či ztrátě služebního telefonu, počítače, nabourání služebního auta apod. Děkuji,
  Thomas

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se jedná o služební telefon, počítač apod. doporučuji Vám sjednat si pojištění pro pracovní cesty, které zahrnuje pojistnou ochranu také právě pro věci svěřené a lze si sjednat limit pojistného plnění až 200 000 Kč. Pokud dojde k nabourání služebního vozidla, jedná se o újmu, která je kryta buď v rámci havarijního pojištění, nebo pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V případě, že k takové situaci dojde měl byste vždy postupovat v souladu s platnými zákony.

 • Pampa

  Mám malé děti a poprvé se s nimi letos chystáme na dovolenou. Jaké pojištění byste mi doporučil, abych se dostatečně ochránila… kdyby něco rozbili, někomu ublížili, nebo se třeba samy zranily?

 • Host chatu

  Dobrý den, dovolená s dětmi je radost a o to více, aby byla opravdu klidná, je potřeba mít kvalitní cestovní pojištění. Pro výše uvedený případ bych doporučil z nabídky ČPP komplexní cestovní pojištění prodávané pod názvem Komplet. Obsahuje pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel. Doporučil bych dále připojištění storna cesty, malé děti bývají nemocné ze dne na den, a toto pojištění Vám pokryje případné stornopoplatky, pokud nebudete moci odcestovat na svou dovolenou z důvodu právě třeba nemoci. Volba ostatních připojištění záleží na okolnostech, pokud chcete například svého pejska, kočku či fretku brát na cesty s sebou, můžete ho u naší pojišťovny také pojistit. Rád bych zmínil balíček Léto plus, kterým pojistíte své letní sportovní vybavení, např. kolo, potápěčskou výstroj, rybářské vybavení, surf, raft atd. a také třeba nevyužitou dovolená.

 • Katka

  Chystáme se s rodinou na dovolenou do Chorvatska. Moje maminka se již řadu let léčí s roztroušenou sklerózou. Doporučujete pro ni nějaké vyšší připojištění?

 • Host chatu

  Dobrý den, především doporučuji konzultovat cestu s ošetřujícím lékařem Vaší maminky. Pojišťovna má onemocnění nebo změnu zdravotního stavu, jehož příčina musela být pojistníkovi nebo pojištěnému známa z doby před uzavřením pojistné smlouvy ve výlukách. Ošetřující lékař musí zhodnotit zdravotní stav, protože v případě škodné události, bude chtít pojistitel vyjádření lékaře, zda pojištěný byl způsobilý k cestě, či ne. Vyšší limity pojistného plnění doporučujeme sjednat každopádně, hlavně při cestách mimo Evropu.

 • Wask

  Dobrý den, je nutné při cestě autem na dovolenou nějak extra pojišťovat automobil? Auto máme nové, povinné ručení + havarijní pojištění. Díky, Vladimír

 • Host chatu

  Dobrý den, ČPP nabízí od 1. července nové pojištění Auto plus, které kryje náklady na asistenční služby vynaložené v případě vzniku pojistné události, ke které dojde v důsledku onemocnění nebo úrazu řidiče vozidla, poruchy nebo nehody vozidla. Jinými slovy postaráme se v případě vzniku pojistné události nejen o odtah a opravu Vašeho vozidla, ale současně se postaráme i o všechny členy posádky vozidla. Pojištění má široký rozsah - odtah porouchaného vozidla do opravny, případně do ČR, oprava vozidla na místě, vyproštění vozidla, ubytování, úschova nepojízdného vozidla, náklady na návrat osob do ČR atd. Současně pokud byste měl své vozidlo havarijně nebo odpovědnostně pojištěné u ČPP veškeré limity asistenčních služeb na vozidlo by se Vám načítaly.

 • Jana Pokorná

  Chystáme se na dovolenou k moři, máme standardní pojištění na dovolenou pro všechny. Zvažuji ale, jestli nemám nějak extra připojistit dceru. Jsou jí tři roky, k moři jede poprvé. Co event.
  doporučujete? Jde mi třeba o to, abych s ní mohla být v nemocnici a abychom tam měli tlumočníka.

 • Host chatu

  Jestliže máte již sjednané cestovní pojištění, doporučuji podívat se, zda máte dostatečné limity pojistného plnění pro pojištění léčebných výloh. Tyto by měly být alespoň ve výši 3.000.000 Kč pro cesty v rámci Evropy a dále je vhodné se podívat zda pojištění kryje i případné náklady např. na doprovázející osobu apod. Pokud ne, doporučil bych Vám sjednat si pojištění, které právě tyto situace kryje. V rámci pojištění léčebných výloh nabízíme nejen náklady na doprovázející osobu (ubytování, doprava), ale i nutnou a neodkladnou zdravotní péči, ošetření zubů, repatriaci pojištěného, záchranu pojištěného v tísni – technický zásah záchranných složek.Součástí našeho cestovního pojištění jsou i bezplatně asistenční služby fungující 24 hodin denně v českém jazyce. Operátoři na lince jsou připraveni kdykoli v a v jakékoli nestandardní situaci Vám pomoci a to i včetně případného tlumočení.

 • BUB

  Loni se mi ztratily kufry. Nejen, že s tím bylo neskutečného papírování, volání a půlku dovolené jsem pořád jen něco někam hlásil a psal, ale nakonec jsem kufr dostal až asi po třech týdnech v Praze. Existuje pojistka, která by mi byla okamžitě k dispozici, abych si z ní nakoupil základní potřeby? Nejsem žádný milionář, tohle mi loni hodně narušilo rozpočet – zůstalo mi jen to, co jsem měl na sobě v letadle a foťák.

 • Host chatu

  ČPP nabízí v rámci asistenčních služeb u cestovního pojištění i půjčku až do výše 50 000 Kč, oproti složené záloze v ČR. Nebo například nákup a zaslání mobilního telefonu + SIM karty, zajištění opisů ztracených dokumentů a jejich zaslání, nákup a předání věcí osobní potřeby a další, nutno dodat, že se jedná o hrazenou službu. V případě, že cestujete letadlem, máte možnost si sjednat pojištění zpoždění zavazadel. Toto pojištění Vám poskytne náhradu nákladů na zakoupení základních věcí osobní potřeby v případě, že dojde ke zpožděnému dodání zavazadel leteckým dopravcem pravidelné letecké linky. Zde záleží na délce zpoždění, max. částka je 10 000 Kč na věci nezbytné osobní potřeby, které si musíte pořídit (ošacení, obuv, základní hygienické potřeby apod.).

 • Ladislav

  Má cenu se připojistit na dovolenou u nás v ČR? Klasicky jedeme na 14 dní do penzionu i s dětmi, autem, tak nevím, mám to řešit? Pokud ano, co se vyplatí? Děkuji.

 • Host chatu

  Děkuji za otázku, i na dovolené v České republice se Vám určitě vyplatí sjednat si pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel a storna cesty. Zejména pro rodinu s malými dětmi bych to považoval za nezbytné.Jak již bylo dříve odpovídáno, cenová zátěž je v takovém případě poměrně nízká, takže se nejedná o významný zásah do rodinného rozpočtu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.