Jak se správně starat o zrak? Odpovídal MUDr. Jakub Ventruba

Chat je uzavřený15.03.2018 13:00

Jakub Ventruba.

Jak si chránit oči v zimě? Jak lyžovat s brýlemi, čočkami? Jaké jsou nejčastější problémy, které trápí Čechy ohledně jejich zraku? Jaké jsou pro a proti nošení brýlí, čoček a kdy uvažovat o operaci očí? Dioptrické vady – kdy už jsou dioptrické brýle příliš silné a bylo by načase přemýšlet o laserové operaci? Jak zabránit šilhání? Ptejte se MUDr. Jakuba Ventruby. Host bude odpovídat ve čtvrtek 15. března od 13.00.

MUDr. Jakub Ventruba - patří k předním českým oftalmologům s více než desetiletou zkušeností. Od roku 2008 pracuje na Evropské oční klinice Lexum, kde se specializuje především na laserové operace dioptrických vad, nitrooční refrakční chirurgii a operace šedého zákalu. Provádí více než 1 000 operací ročně. Absolvoval odborné kurzy v Římě a Paříži. Aktivně se účastní výročních kongresů u nás i v zahraničí, oční lékařství přednášel na vysoké škole.

Chat

  • Robert Jaroš

    Dobrý den, uvažuji o korekci zraku laserem, mám krátkozrakost -3.00 na obě oči. Jsou nějaká omezení bezprostředně po operaci a pak dlouhodobě? Například u vodních sportů. Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, po operaci byste neměl měsíc do bazénu, rybníka či jiného infekčního prostředí. Po této době již žádné omezení vodních sportů není.

  • Novák

    Dobrý den,
    co znamená zelený zákal ?

  • Host chatu

    Dobrý den, zelený zákal = glaukom - je progredující onemocnění zrakového nervu, které bez léčby vede k poškození nervových vláken a následně k výpadům (skotomům) v zorném poli až ke slepotě. Ve většině případů je hlavním rizikovým faktorem vysoký nitrooční tlak. Léčba se tak zaměřuje na jeho snížení.

  • Nekoranec

    Dobrý den,
    co znamená šedý zákal a jaké jsou možné operační komplikace výměny čočky ?

  • Host chatu

    Dobrý den, šedý zákal = katarakta - je postupné kalení čočky. V současnosti je na moderních pracovištích operace velmi bezpečná. Peroperační nitrooční krvácení se již prakticky nevyskytuje. Ruptura čočkového pouzdra je u nás v Lexum pod 0,1%. Vždy ale záleží na zručnosti a zkušenosti operatéra.

  • Holeš

    Zdravím,
    jaké jsou dlouhodobé zkušenosti laserových operací dioptrických vad. Kdy se takto začalo léčit dioptrické vady a jsou zaznamenány nějaké pozdní komplikace této léčby ? Podstoupil by jste tuto rizikovou operaci a kde by jste se nechal operovat ?

  • Host chatu

    Dobrý den, za 24 let laserových operací v Lexum můžeme operace hodnotit jako bezpečné, přesné a ve většině případů stabilní. Během této doby také došlo k významnému zdokonalení technologií, zejména excimerových a femtosekundových laserů. Pozdní komplikace se mohou objevit při nedodržení bezpečnostních opatření, základem je neprovádět operaci na rohovkách, které nejsou k laseru vhodné. To se odhalí při důkladném předoperačním vyšetření včetně precizní přístrojové analýzy rohovek. Pozdní komplikací může být tzv. keratektázie, tedy vyklenutí a ztenčení rohovky s horším viděním. Pokud mohu hodnotit své operace v Lexum Brno od roku 2009, neměl jsem ani jednu tuto komplikaci.

  • Navrátil

    Pěkný den,
    Je strabismus dědičný ?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, částečně ano, v rodinách pacientů se strabismem je vyšší výskyt strabismu u dětí. Není to ale pravidlem. V současné době se pátrá po zodpovědných genech.

  • Dostál

    Dobrý den,
    jaké jsou výsledky léčby makulární degenerace nebo diabetické retinopatie inhibitory vaskulárního endotelového růstového faktoru ? Jmenujte studie, které prokazují účinnost prosím a jaký máte na tyto léky názor ?

  • Host chatu

    Dobrý den, tyto látky prokázaly účinnost, první látkou byl Macugen (studie VISION a další), v současné době se užívají ještě účinnější látky, např. Lucentis (studie MARINA, ANCHOR, PIER, EXCITE a další) a Eylea (studie VIEW a další). V současné době se jedná o nejúčinnější léčbu vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace.

  • Potschová

    Dobrý den,
    jsem diabetička a mám poškození zraku způsobené cukrovkou. Lékař mi doporučil injekce do sklivce ANTI-VGF. Jedná se o zavedenou a ověřenou léčbu nebo jde o experimentální léčbu ? A jaké jsou výsledky ?Bylo mi sděleno, že si ji musím zaplatit v řáde několika tisíců Kč. Z mého důchodu si to nemohu dovolit, ale pokud by se mi zlepšil zrak vzala bych si půjčku. Pokud jsou dobré výsledky, proč není léčba hrazena ze zdravotního pojištění ?

  • Host chatu

    Dobrý den, nejúčinnější je léčba pomocí injekcí Eylea a Lucentis. Existuje řada vitreoretinálních center (většinou fakultní nemocnice), která mají léčbu hrazenou pojišťovnou. Pojišťovny však stanovují tzv. indikační kritéria, podle kterých léčbu hradí či nikoli. Zásadní je přítomnost diabetického makulárního edému, kritéria tloušťky sítnice dle OCT, vizus horší než 6/12 atd. U diabetiků je to také např. aktuální hodnota glykovaného hemoglobinu, cholesterolu, tlaku atd.

  • Radek

    Dobrý den. Co nejlepšího může člověk pro svůj zrak udělat ? Jaké jídlo jíst či které zrku škodí?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, studie prokazují velmi negativní dopad kouření, tedy nekouřit. Vhodné jsou mořské ryby, ořechy, nenasycené mastné kyseliny. Neužívat nadbytečně betakaroten.

  • Kramer

    Dobrý den,
    Jsou drahé umělé čočky opravdu lepší než hrazené zdravotní pojišťovnou nebo se jedná jen o firemní lobby ? Do svého zraku jsem se rozhodl investovat a zvolit ty nejlepší umělé čočky. Které by jste mi doporučil a existují také refrakční umělé čočky ? Pak již nebudu muset nosit brýle ?

  • Host chatu

    Dobrý den, zdravotní pojišťovny hradí tzv. standardní čočky, tedy čočky jednoohniskové. I mezi nimi jsou značné rozdíly, každé pracoviště může používat čočky jiných firem. Jestliže chcete vidět na více než jednu vzdálenost, je třeba implantovat čočky buď s prodlouženým ohniskem tzv. EDOF čočky (např. Tecnis Symfony) nebo čočky víceohniskové (multifokální / trifokální -např. AcrySof PanOptix nebo AT LISA Tri). S těmito implantáty pak vidíte na všechny vzdálenosti bez brýlí.

  • Kučerová

    Zdravím,
    čím jsem starší, tím lépe vidím a lékař mi snižuje korekci. Jak si to mám vysvětlit. Jaké mechanismy zatím stojí, že čím je člověk starší, tím se oční vada zlepšuje.
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, nejčastější příčinou postupné změny dioptrií ve vyšším věku jsou změny v čočce, často postupným kalením čočkového jádra. Tak se může zlepšovat vidění do blízka, ale zhoršovat do dálky. Postupně se poté přidává pocit mlhy a další příznaky šedého zákalu - katarakty.

  • Honajzer

    Pěkný den.
    Mám makulární degeneraci a lékař mi řekl, že to nejde léčit. Snad se jedná o nějakou vlhkou formu. Opravdu nemám žádnou naději na zlepšení ?

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží na stádiu vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace. U aktivní formy je vhodné co nejdříve aplikovat do sklivce látky jako Lucentis či Eylea ve vitreoretinálních centrech. V případě jizevnatého terminálního stádia ale už nic nepomůže.

  • Klepetková

    Zdravím,
    Je pravda, že když nenosím korekci ( brýle ), tak se můj zrak může rychleji zhoršit ? Nebo, že čtení při nedobrém osvětlení také zhoršuje zrak. Já mám doma zářivky a ty snad také nejsou pro oči vhodné. Je to pravda ?

  • Host chatu

    Dobrý den, brýle jsou korekční pomůckou a jejich nošení či nenošení nezpůsobuje rozvoj dioptrické vady. Nošení brýlí má ale zásadní význam např. u dětí, zejména šilhajících, kdy spolu s okluzorem jsou zásadní pro léčbu tupozrakosti. Neznám studii, která by prokazovala, že zářivky zhoršují zrak.

  • Lotrek

    Pěkný den,
    Chrání heliovary, tedy zatmavující se brýlová dioptrická skla dostatečně před slunečním zářením ?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, pro oko není ani tak zásadní množství světla jak světelné spektrum, zásadní je tedy zejména UV filtr v brýlových čočkách. Stupeň zatmavení je pak pouze o subjektivním komfortu.

  • Korytková

    Zdravím,
    Co způsobuje šedý zákal a kdy se má operovat. Já zatím vidím vcelku dobře, ale lékař mi doporučuje operaci šedého zákalu a údajně potom nebudu potřebovat ani brýle ? Je to možné ? Nebylo by lepší aplikovat k léčbě nějaké kapky ? Existuje nějaká léčba nebo prevence šedého zákalu ?

  • Host chatu

    Dobrý den, šedý zákal je nejčastěji věkem podmíněný, dále bývá dříve a častěji u kuřáků, diabetiků, pacientů užívajících kortikoidy, u systémových onemocnění, po úraze atd. Léčba je pouze chirurgická, žádné kapky nepomohou. V dnešní době je tendence operovat v časnějších stádiích šedého zákalu, je to pro oko menší zátěž a výsledky jsou výborné. Brýle budete potřebovat v případě monofokálních nitroočních čoček, jestliže si pořídíte čočky multifokální / trifokální, brýle už potřebovat nebudete.

  • Otáhal

    Pěkný den,
    Je možné předcházet zhoršování zraku nějakými očními cviky. Říkají tomu oční gymnastika.

  • Host chatu

    Dobrý den, nikoli. Lidská čočka přirozeně stárne, dochází k biochemickým změnám, snižuje se elasticita, schopnost akomodovat. Říká se tomu presbyopie a řeší se brýlemi či refrakční operací.

  • Pokorný

    Zdravím,
    Jsou sluneční brýle s dostatečnou clonou kvalitní ochrana zraku před slunečním zářením ? A jak je to s kontaktními čočkami. Existují také s ochrannou clonou ? Co znamenají barevné kontaktní čočky ? Lze změnit barvu duhovky nějakým lékařským zákrokem ?

  • Host chatu

    Dobrý den, zásadní je UV filtr v brýlových čočkách. Některé kontaktní čočky UV filtr mají, některé ne. Barevné kontaktní čočky mají imitovat jinou barvu očí, mají ale neměnnou centrální zónu, takže mohou nepříznivě ovlivňovat vidění za různých světelných podmínek, jejich nošení nedoporučuji. Barvu duhovky operačně změnit nelze, duhovkové implantáty různých barev se používají pouze u stavů po těžkých úrazech apod.

  • Beran

    Zdravím,
    mám diabetické oční komplikace a lékař mi předepisuje léky jako Dobica, Ascorutin. Nepozoruji žádné zlepšení. Mohou mi tyto léky nějakým způsobem pomoci ? A jak se vysvětlujete jejich pozitivní účinek ?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, žádná validní multicentrická studie nepotvrdila účinnost ani jednoho z preparátů. Tedy Vám nepomohou, ale ani neublíží.

  • Dobrovský

    Pěkný den,
    Jsou dioptrické vady dědičné ? Pokud ano, které geny jsou za to odpovědné ? Mám těžkou dioptrickou vadu a mám strach, aby moje děti netrpěly stejným neduhem. Existuje nějaké genetické poradenství pro tyto stavy ?

  • Host chatu

    Dobrý den, částečně ano, pracuje se na odhalení takových genů. Zatím se myopie bere jako multifaktoriální vada, částečně dána geneticky a částečně faktory prostředí, dlouhodobou prací do blízka apod.

  • Klepáčová

    Zdravím,
    jsou nějaké syntetické vitaminy pro oči prospěšné ? Mohou pomoci oční kapky Visine k lepšímu vidění ?

  • Host chatu

    Dobrý den, jako prevence věkem podmíněné makulární degenerace se používají preparáty s luteinem, zeaxantinem, vitaminem C a E, zinkem a mědí, event. v kombinaci s nenasycenými mastnými kyselinami. Ke zlepšení stability očního povrchu (např. u syndromu suchého oka) je vhodné používat umělé slzy bez konzervačních látek.

  • Zelená

    Dobrý den, je možné léčit a vyléčit zelený zákal? Třeba i pomocí operace? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, zelený zákal - glaukom lze léčit, ale nikoli vyléčit. Ke snížením nitroočního tlaku se používají kapky, event. laserové či filtrační operace.

  • DENMARK

    Jak často chodit na preventivní prohlídky s očima?

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží na věku, očním či celkovém onemocnění. Nejdůležitější jsou pravidelné kontroly u pacientů s cukrovkou, zeleným zákalem či onemocněním sítnice.

  • DIS

    Jak chránit oči v zimě? Jak chránit oči v létě?

  • Host chatu

    Nejdůležitější je ochrana brýlemi s UV filtrem.

  • DENMARK

    Jaké jsou nejdůležitější zásady pro zachování zdravého zraku ve středním věku?

  • Host chatu

    Dobrý den, nekouřit, předcházet onemocněním jako je cukrovka, vysoký tlak, dyslipidémie, udržovat zdravý životní styl, pohyb, chránit oči před UV zářením, včas léčit veškeré zánětlivé procesy v těle, absolvovat preventivní prohlídky u očního lékaře.

  • Josef

    Dobrý den, mám 75. let, na pravém oku mi oční lékařka zjistila začínající šedý zákal. Jak se léčit, co užívat, je nutná operace? Děkuji předem za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, jedinou léčbou šedého zákalu je operace. Jestli již šedý zákal omezuje vidění a paní doktorka operaci doporučuje, je vhodné jej odstranit. Lépe operovat v časnějších stádiích než v pozdních stádiích.

  • Jan Jelínek

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, zda-li je možné absolvovat operaci očí i v pokročilém věku. Chtěl jsem zaplatit otci (65let) zákrok, protože je "dalekozraký", ale když jsem se o tom bavil s jeho obvoďákem, tak to nedoporučil. Že je to prý riziko. Je to pravda?
    Díky
    JJ

  • Host chatu

    Dobrý den, bylo by vhodné podstoupit důkladné oční vyšetření. V případě, že nebude zjištěno nějaké oční onemocnění, postižení sítnice apod., jsou výsledky refrakčních výměn čočky (PRELEX) výborné. Otec by po operaci mohl vidět bez brýlí na všechny vzdálenosti.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov