Jak se starat o mazlíčky v zimě? Měli bychom jim upravit jídelníček? Odpovídal v pátek 10. prosince od 10 hodin odborník Martin Kváš

Chat je uzavřený10.12.2021 10:00

Martin Kváš je nutriční specialista v oblasti výživy domácích mazlíčků.

Zima je období, které klade zvýšené nároky na péči o naše psy a kočky. Nemohou v mrazivém počasí nastydnout? Jak pečovat o packy? Je třeba měnit jejich jídelníček? A jak letos zvládnout svátky a silvestrovské veselí? Odpovídal Martin Kváš, odborník značky Brit na chov a výživu psů a koček.

Martin Kváš je nutriční specialista v oblasti výživy domácích mazlíčků. Spolupracuje se společností VAFO PRAHA, kde se podílí na vývoji značek Brit a Carnilove. Díky svým znalostem pomáhá oběma brandům vytvářet krmiva, která odpovídají fyziologickým potřebám psů, koček i hlodavců a podporují jejich zdraví a kondici. Během více než 30leté praxe se Martin vypracoval na profíka ve svém oboru a na téma výživy mazlíčků má za sebou řadu přednášek a školení. Sám má doma několik psů a koček, jejichž výchova je pro něj velkým zdrojem zkušeností.

Chat

  • ANTI

    Jak se starat o zakrslého králíka - samici - v zimě?

  • Host chatu

    Zdravím, pokud je králík doma, v běžných podmínkách, není nutná nějaká zvláštní péče. Pokud je venku v chovatelském zařízení, je nutné králíkovi zajistit suchou, pravidelně měněnou podestýlku, neustálý přístup k pitné vodě (v mrazu je nutné napaječku pravidelně měnit a vodu doplňovat). Ideální je, když je chovatelské zařízení zateplené, chráněné proti sněhu a vodě.

  • DENMARK

    Jak se správně starat o trpasličího pudla v zimním období?

  • Host chatu

    Zdravím, z hlediska výživy většinou není nutné cokoliv upravovat. Je nutné ale na vycházky pejska dobře obléknout. Malá plemena velmi rychle prochladnou. Je velmi důležité jim udržet tělo v teple. Po procházce je dobré pejska vzít do tepla, osušit mu tlapky a natřít je vazelínou.

  • Adél

    Pořád váhám, jestli psovi na zimu pořídit obleček. Máme 5m štěně mix vlčáka a čehosi z útulku. Moc se mi to nelíbí a nevím, jestli není lepší, aby se trošku "otužil" a "zocelil". No na druhu stranu nechci, aby nastydnul. Co myslíte, že je lepší, případně jak poznat, že je nějaký svetřík potřeba?

  • Host chatu

    Zdravím, obleček záleží na velikosti štěnda. Jestli se blíží svou velikostí vlčákovi, není obleček nutný. Procházka v mrazu by neměla být delší než cca 10 - 15 minut. Po procházce je dobré vzít pejska do tepla, osušit mu tlapky a natřít vazelínou.

  • PB

    Dobrý den, pane Kváši, můžu se zeptat, jestli je u venkovního švýcaráka potřeba upravit na zimu jídelníček? Teď dáváme modrý Brit Care s jehnětem.
    Děkuji a přeji krásný den
    Pavlína

  • Host chatu

    Zdravím, téměř určitě není nutné krmení nijak upravovat. Velká plemena mají velmi dobře vyvinutou termoregulaci. Jen kdyby pejsek hubnul, je dobré dávku zvýšit.

  • Karolína

    Mám dotaz, který se sice netýká úplně zimy, ale ráda využiju příležitost se zeptat: jaké krmivo byste doporučil pro vipeta? Plánujeme si jednoho pořídit... A obecnější otázka: máte s tím plemenem zkušenost? Doporučil byste ho začínajícím pejskařům?

  • Host chatu

    Zdravím, pro začínajícího pejskaře je vipet trochu náročné plemeno. Pejskovi je nutné zajistit dostatek "běhací" aktivity. Z hlediska výživy se mi velmi dobře uplatnil Carnilove reindeer. Je ale nutné pravidelně sledovat kondici a podle ní pak výživu upravovat.

  • KIA

    Mame vizlu, je to hyperaktivni magor. Nejsem si ale jista, jak moc s ni muzeme sportovat v zime, aby se nenachladla, pripadne jak miru pohybu upravit vzhledem k pocasi? Oblecek je samozrejmosti, kdyz ted jdeme ven.

  • Host chatu

    Zdravím, zima není důvodem k omezení aktivity. Když bude pejsek oblečen, neměl by mráz být problém. Po procházce ale určitě vemte pejska do tepla, aby neprochladl, osušte mu hlavně tlapky a natřete je vazelínou.

  • KIA

    Jak se starat o tlapky v zime, kdyz je vsude sul?

  • Host chatu

    Zdravím, před procházkou je dobré tlapky natřít vazelínou, aby alespoň z počátku, byly tlapky chráněny. Pokud je pejsek snese, je fajn použít i botičky, či jiné návleky. Po procházce je nutné tlapky vytřít do sucha a opět ošetřit vazelínou.

  • Diana

    Mám psovi na zimu nějak upravit venkovní kotec?

  • Host chatu

    V kotci musí být vytvořeno závětří, kam nefouká, nepadá sníh ani neprší. Bouda by měla mít předsíň a za ní prostor, který si může zahřát. Samozřejmostí musí být suchý pelíšek v boudě nebo alespoň teplá podestýlka. Velmi dobře se osvědčuje dřevitá vlna. Pokud je ale velký mráz, přeci jen bych se přimlouval, aby pejsek měl možnost přístupu domů, kde se může zahřát a osušit.

  • Diana

    Pes se bojí petard. Co máme na Silvestra dělat, aby to bylo lepší?

  • Host chatu

    Úplně nejlepší je mít pejska celou dobu, kdy hrozí nebezpečí, u sebe, v klidném prostředí. Petardy neřešte, pejska neuklidňujte, prostě rány a záblesky přejděte mlčením. Pejsek velmi pečlivě sleduje vaše reakce a když uvidí, že vy jste v klidu, že páníci nereagují, zůstane v klidu i on. Je velmi dobré, když pejsek jeví známky leknutí, začít si s ním hrát, cvičit, prostě dostat ho "pod povel", upoutat jeho pozornost na vás. Hlavně, pokud je to možné, zůstaňte v přítomnosti pejska na Silvestra pokud možno neovlivněni. Na změnu chování člověka je pejsek velmi citlivý.

  • Diana

    Extrudované granule x granule lisované za studena x barf – co je za vás nejlepší a proč?

  • Host chatu

    Zdravím, tzv. "za studena lisované granule", už vzhledem k charakteru výroby, mohou některým pejskům způsobit trávicí problémy. BARF se musí umět, člověk musí velmi přesně co a kolik čeho pejskovi do misky dává. A to pomíjím časovou náročnost. Za mě, jako profíka, jsou nejlepší kompletní, extrudované granule. Ty mají výhodu, že pejsek dostává přesné a hlavně stabilní dávky všech potřebný živin každý den, beze změny. Stabilita výživy má velmi pozitivní dopad na zdraví zvířete. Extruze zvyšuje stravitelnost krmiva a tedy i dostupnost živin. Za mě tedy vždycky vedou extrudovaná, profesionální, kompletní krmiva.

  • zuzi

    mam v zime zmenit kocce co zije venku jidelnicek?

  • Host chatu

    Zdravím, venkovním číčám je nutné hlavně zajistit neustálý přístup k potravě. Kočka je schopná si svou dávku velmi přesně řídit podle jejích potřeb. Změna krmiva většinou není nutná. Samozřejmostí musí být přístup k vodě. Nedbejte na to, že to mnohdy vypadá, že kočky nepijí. V zimě mají číči zvýšenou potřebu vody. Venkovním kočkám je dobré také dát jim možnost si někam zalézt. Většinou stačí krabice, bedýnky, prostě místo, kde se číča může ohřát.

  • LADY B.

    Vystříhat na zimu pejskovi chloupky mezi polštářky na nohách, nebo ne? A co si myslíte o psích botičkách? Zvažujeme je pro yorkšírku

  • Host chatu

    Zdravím, pro malá plemena botičky považuji za samozřejmost. Je to lepší, než vystříhávání srsti mezi prstíky. Pokud pejsek botičky nesnese, pak je dobré mu před procházkou namazat tlapky vazelínou. Po procházce je nutné tlapky osušit (nikoliv omýt) a opět namazat vazelínou.

  • Petr

    Zdravím, jak posílit psovi imunitu, aby nenastydl?

  • Host chatu

    Zdravím, na posílení imunity je velmi dobrý ostropestřec, rakytník, pampeliška a pak hlavně vitamíny. je ale nutné vědět, že tyhle látky účinkují vždycky až po delší době, kdy se vytvoří jejich účinná hladina v organismu. Je lépe pejska chránit před prochladnutím kvalitním oblečkem, pokud je možné ho použít. Procházky musí být jen přiměřeně dlouhé, v mrazu většinou 10 - 15 minut a po procházce určitě vzít pejska na chvilku do tepla, aby se mohl zahřát.

  • k.

    jaké krmivo byste doporučil pro čivavu na zimu

  • Host chatu

    Zdravím, pokud malý pejsek v zimě nehudně, není nutné mu nějak speciálně upravovat výživu. Krmiva pro malá plemena, např. Brit Care Mini, mají dostatečnou koncentraci energie, aby pejsek mohl regulovat svou tělesnou teplotu. Malá plemena by na procházku měla chodit v kvalitním oblečku, který chrání tělo před prochladnutím.

  • Jitka Pokorná

    Děláme canicross a rádi bychom začali s mushingem na běžkách/časem možná i sáně. Můžete, prosím, poradit, jak na to psa připravovat, jak o něj při sportu v zimě pečovat a jakou mu zajistit výživu?

  • Host chatu

    Zdravím, příprava na tenhle typ výkonu musí začít už před zimou, aby pejsek měl čas na tréning. Je to stejné jako u lidí. Začíná se krátkými úseky a nižší zátěží, zatížení se zvyšuje pouze postupně. pro dlouhodobé, intenzivní sporty jsou určena krmiva Carnilove a Carnilove Fresh. Jde o to, že při těchto sportech pejsek, po určité době, "zapíná" glukoneogenezu. To je proces, kde se glukóza tvoří z bílkovin. Po výkonu pejsek v první řadě musí dostat napít. Najíst by pejsek měl dostat do cca 60 minut po výkonu. Naprostou samozřejmostí musí být dostatek klidu a odpočinku po nakrmení.

  • Lili Praha

    Jaký roční období je nejlepší na pořízení štěněte, co byste doporučil?

  • Host chatu

    Zdravím, na tohle se názory hodně liší. Já jsem přesvědčen, že je úplně jedno, kdy si člověk štěndo pořídí. Samozřejmě, v létě je na tréning a základní výchovu lepší počasí a většinou i více času, ale když je člověk na příchod štěněte dobře připraven, ví, co od pejska očekává a jak toho dosáhnout, tak je celkem jedno, kdy si pejska pořídí.

  • eddie

    četla jsem někde nevím kde že psy nemůžou čokoládu je to pravda? naši občas dávají našemu psovi cukroví a já se bojim aby mu nebylo blbě nebo se něco vážnějšího nestalo mu. jak jim vysvětlit at to nedělají

  • Host chatu

    Zdravím, kolem čokolády a pejsků panuje dost mýtů a nepřesností. V hodně kvalitní čokoládě je samozřejmě theobromin, který může pejskovi ublížit. V praxi ale platí, že by takové čokolády pejsek musel sníst asi 10% jeho živé hmotnosti. Přesto je ale dobré přesvědčit okolí pejska, že cukroví, čokoláda do misky pejska prostě nepatří, protože může pejskovi opravdu ublížit. Když už někdo chce dát pejskovi ňamku, je dobré mít v kapse připravené např. Brit Jerky. To jsou pamlsky vyrobené z masa a pro pejska je to ta nejlepší, sváteční ňamka.

  • H.

    Nějaký nápad, co dát psovi na štědrý večer k večeři, aby to měl slavnostnější? :D Granule dostává celoročně, to je nuda, tak se mu rok co rok snažím na Vánoce vymyslet něco slavnostnějšího, ať si taky pošmakuje... :D :D

  • Host chatu

    Zdravím, tohle bych rozhodně nedělal. Pro pejska jsou Vánoce naprosto normální den, jako každý jiný. Granule vůbec nejsou nuda. Krmení je obřad, rituál. Když se používá správná technika krmení, je pro psa jídlo ta nejvyšší odměna. Navíc, náhlá, slavnostní, změna potravy může pejskovi přinést závažné trávicí problémy. Bývá docela fajn, když pejsek na Vánoce dostane "pod stromeček" třeba pytlík pamlsků, za mě nejlepší Brit Jerky a to ne ta nejlepší slavnost, jakou můžete pejskovi připravit.

  • H.

    A rovnou se vás zeptám i na tip na dárek pod stromeček? :D Snažím se mu vždycky něco zabalit, ať má dáreček taky. :D Posedlá psí máma, no... :D Už máme koupený puler a ještě bych ráda nějaký mlsíčky :D

  • Host chatu

    Zdravím, určitě doporučuji Brit Jerky, pamlsky z čistého masa. To je ten nejkrásnější dárek pro pejska "pod stromeček".

  • .

    dobry den, je prosim potreba pres zimu nejak specialne pecovat o srst? mame psa NO, celorocne venku

  • Host chatu

    Zdravím, nějaká speciální péče není zapotřebí. Snad jen po procházce pejska zbavit sněhových nálepů na tlapkách (jsou-li) a občas namazat tlapky vazelínou. Pokud je pejsek zvyklý na pobyt venku, tahle péče většinou postačí. Možná teď, když pejsci línají, bych častěji česal.

  • Mirka Nová

    Dobrý den, jak dlouho by měl být pes menšího vzrůstu v zimě maximálně venku? Dáváme mu obleček ale bojím se aby i tak neprochladl...Děkuji

  • Host chatu

    Zdravím, pro malého pejska je dobré dělat krátké vycházky, 10 - 15 minut a případně jich dělat více za den. Po procházce je fajn vzít pejska do tepla, aby se prohřál. Je také nutné osušit tlapky, vlhká srst hodně ochlazuje, tlapky pak namazat vazelínou.

  • Petr Dudek

    Nas pes si nekdy trosku odlehčuje zadní nohu. Veterinar rikal, ze se mu nezdá byt problem s čéškou, ale at mu preventivně koupíme nějakou kloubní výživu, máte prosím nějaký tip? Děkuju Petr

  • Host chatu

    Zdravím, bylo by fajn s vetem domluvit, co je za problém, jestli třeba pejsek netrpí artrózou. Každopádně jako prevenci doporučuji sušenou kurkumu v dávce 1/4 - 1/2 kávové lžičky denně v kombinaci s boswelií. Pokud chcete mít dobré svědomí, že jste udělal úplně všechno, je dobré použít i specializovaný preprát s chodnroprotektivy. Za mě třeba Canvit Chondro Super.

  • Ivet

    Hezký den, pane Kváši,
    trošku odbočím od tématu, ale můžu se zeptat, jaké plemeno byste doporučil mladému páru? Naše představa
    pes do bytu,
    přátelský k dětem,
    ne žádný "gaučák", "kapesní mini pes"
    přátelská, přítulná povaha,
    kratší srst,
    život ve městě, časem možná na vesnici,
    ideální pro začátečníky
    sportovec, ale ne hyperaktivní blázen?
    Moc díky a hezký pátek přeji!
    Iveta

  • Host chatu

    Zdravím, kdybych měl doporučit "od srdce", tak doporučuji Chodského psa. Za mě je to plemeno, které splňuje všechny vaše požadavky. Jsou to pejsci aktivní, ale na druhou stranu umí prospat půl dne. Jsou to sportovci, trochu vyžadují každodenní práci, ale stačí málo - základní poslušnost, pár triků, vyhledávání předmětů atd. Povaha je většinou výsledkem výchovy. Za mě prostě Choďák.

  • Mariana

    Dobrý den, pane Kváši, máme doma třináctiletého pejska, který bere již déle nějaké léky na srdíčko a teď ještě antiepileptika. Přijde nám, že má po těch nových lécích extrémní hlad, ale nechceme ho překrmovat. Krmná dávka by asi měla být zachována, že? Snad si časem zvykne a nebude stále žebrat o jídlo:)

  • Host chatu

    Zdravím, u postarších pejsků doporučuji pečlivě sledovat kondici, aby pejsek nehubnul ani netloustl. Kondici se pak přizpůsobuje krmná dávka. Kondice se dá i spočítat, dá se spočítat ideální váha pejska a na ní pak přesně přizpůsobit výživu. V běžných podmínkách ale postačí vizuální kontrola kondice.

  • FILIP

    Je možné, že mají psi v zimě větší hlad než v jiných obdobích? Máme tři a všichni by teď nejraději neustále žrali a žebrají i o granule. Ne že by bychom jim nechtěli dopřát, ale nechceme je překrmovat, co s tím?

  • Host chatu

    Zdravím, zvýšená potřeba potravy je v zimě celkem normální. pejsek má zvýšenou potřebu energie, kterou potřebuje na udržení tělesné teploty. Je nutné sledovat kondici pejsků a jí přizpůsobovat krmnou dávku. Když pejsci hubnou, je dobré dávku zvýšit.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov