Jak se stát profesionálním ilustrátorem? Odpovídal Radek Štícha

Chat je uzavřený12.07.2019 16:00

Jak se dostal k ilustraci? Co má na své práci nejraději? Kde hledá inspiraci? Kreslí se lépe pro děti nebo pro dospělé? O čem je jeho aktuální projekt kniha Nártoun Olin vypráví? Jaké plánuje další projekty? Ptejte se ilustrátora Radka Štíchy. Host odpovídá v pátek 12. července od 16.00.

Radek Štícha miluje ilustraci a kresby pro děti. Ilustraci se věnuje s přestávkami téměř 14 let. Prošel si tvorbou webových animovaných přáníček, tvorbou ilustrovaných a animovaných tapet pro operátory, ilustrací na zakázku, ilustrací obálek na knihy a návrhem game designu pro mobilní hry. Aktuálně se maximálně možně, už téměř poslední dva roky, věnuje práci na celo ilustrované knížce pro děti s názvem Nártoun Olin vypráví. Námět na děj knížky dala jeho dcera Šarlotka. Kniha je určená všem rodičům a dětem, jež nebaví klasické pohádky. Hlavním hrdinou je redaktor ze zvířecí říše Nártoun Olin, který po rodičích chce, aby svým dětem více četli a společně s nimi se stali autory dalších dobrodružných výprav. Součástí jsou i veselé tematické písničky a příběh lze také poslouchat jako audioknihu. Knížku lze již teď před objednat na crowdfundingovém serveru Hithit.

Chat

 • Zita

  Kdy jste se rozhodl, že se chcete živit ilustrováním?

 • Host chatu

  Dobrý den, ani jsem se tak vlastně nerozhodl, ono to přišlo samo. Od malička jsem rád kreslil a s nástupem počítačů, ke kterým jsem měl vždy blízko, se pro mě kreslení více zpřístupnilo. Bylo to spojení techniky a ilustrace, barvičky, jednoduché vybarvovaní, to mě lákalo. Na vysoké škole jsme s kamarádem provozovali web, kde si mohl každý poslat elektronické animované přáníčko. Tam jsem si pořídil svůj první grafický tablet a začal se více kreslení věnovat. Díky tomuto našemu projektu jsem se pak dostal do firmy, kde jsem pokračoval v kreslení přáníček pro operátory. Tenkrát se ještě stahovala přáníčka a tapety do mobilů pomocí SMS nebo přes WAP. To byly začátky a vlastně takto nenásilně jsem se začal ilustrací živit.

 • Michaela Plavá

  Dobrý den, zaujala mě vaše knížka. Můžete mi ji blíže popsat? Kdy bude k zakoupení?

 • Host chatu

  Moc vám děkujeme za pochvalu knížky. Poslední dva roky se maximálně možně práci na knížce věnuji a každá takováto pochvala a zájem nás žene dál. Stručně shrnu příběh knížky: Dvě zvířecí mláďata, bobr Tonda a lev Pepa jsou opravdoví kamarádi. Jejich klukovské hry jsou veselé a divoké, a i když všechno myslí dobře, občas se to zvrtne v nějaký ten průšvih. Bobr Pepa v sobě objeví vlastnosti tak trochu kouzelné, jimiž pomáhá lvíčkovi od podivných tajemných červených blesků objevujících se v jeho hřívě. I když se jejich příběh kvůli několika nehodám, ale hlavně kvůli zlomyslnosti některých obyvatel zvířecí říše hodně zašmodrchá, ukáže se, že dobré přátelství nástrahám nakonec odolá. O tom, jak Tonda s Pepou vlastními silami i za přispění dobrosrdečného hrocha, moudrého lva a bystré surikaty všechny potíže zdárně překonají a pomohou tím nejen sobě, ale i celému zvířecímu národu, vypráví naše vtipná dětská knížka. Knížku plánujeme vydat tento podzim, pokud se na její vydání podaří získat peníze. Ty se snažíme vybrat pomocí crowdfundingového portálu HitHit.cz, kde je již nyní možné si knížku předobjednat a pomoci nám v jejím vydání. Poté bude možné koupit knížku v našem e-shopu na adrese www.nartounolin.cz a v běžných knihkupectvích. Děkujeme!

 • Miloš

  Zdravím, k jakým hrám jste dělal design?

 • Host chatu

  Převážně šlo o hry a aplikace pro marketingové účely různých společností. Ze zahraničních to bylo např. pro Coca-Colu, nebo Willie Cream Cheese, kdy byly hry součástí jejich větších aplikací. Z českých to bylo např. pro Rondo, kde jsem ilustroval jejich Rondonovník, nebo ilustrace v aplikaci Zasilkovny.

 • Lucie N.

  Co vas na ilustrovani bavi nejvice?

 • Host chatu

  Kreslit :) .. ilustraci miluju. Vždy jsem se věnoval hlavně kresbám pro děti, nebo asi lépe řečeno, vždy nakreslím něco, co vypadá více dětsky. Mám to v sobě. To mi jde nejlépe. Jde to téměř samo. Různé velké oči, vtipná tělíčka, výrazy, barvičky, to vše mě na tom baví. Tady budu asi poznamenán dětstvím a pohádkama. Walt Disney, Tom & Jerry a podobné, to mě vždy bavilo. Baví mě vidět jak ilustrace vzniká pod rukou, baví mě vidět výsledek a nejvíce mě samozřejmě baví, když se ilustrace líbí. Je to kombinace všeho.

 • Vojta

  Hezky den, Radku, pro jak staré děti je knížka určená?

 • Host chatu

  Dobrý den, knížka je určená pro děti od 3 až neomezeně let. Chtěli jsme hlavně vydat celoilustrovanou knížku, aby ilustrace v ní převládaly a aby i děti, které ještě neumí číst si vní "číst" mohly. Aby už i samotné obrázky v sobě nesly děj knihy. Mimo to, jsme také chtěli, aby textu bylo v knize méně, aby se na něm mohly děti učit číst, případně trénovat čtení v první třídě. Toto vše ale nebrání ve čtení jakkoliv starším dětem, dospělákům, nebo babičkám a dědečkům, které děj knihy také jistě pobaví.

 • Andrea

  Dobrý den, kreslíte raději dětské nebo dospělé ilustrace? Co je pro Vás jednodušší?

 • Host chatu

  Mnohem raději kreslím dětské ilustrace. Ty mi jsou nejbližší. Nakreslím také ilustrace pro dospělé, ale s těma se mnohem více trápím. Pokud to je jen možné, vybírám si ilustrace pro děti.

 • Míšule

  Jak vzniknul námět knížky Nártoun Olin?

 • Host chatu

  Zhruba dva roky zpátky jsem měl potřebu nakreslit knížku pro děti. Protože kreslím digitální ilustrace, které hodně rychle v dněšním internetovém světě zapadnou, chtěl jsem něco "držet v ruce". A protože mám nyní už 8 letou dceru Šarlotku, chtěl jsem nakreslit knížku pro děti. Řekl jsem o tom Lotynce a začal jsem se ji vyptávat o čem by taková knížka měla být. Sama téměř během chvilky popsala příběh lvíčka a bobra, příběh o kamarádství a o tom, jak je důležité si ho hýčkat. Moc se mi ta bezprostřednost líbíla. Sám psát neumím, oslovil jsem proto kamaráda Patrika Klána, který už má několik knížek za sebou, jestli by mi s textem pomohl. Pak už jsme jen příběh ladili, vyptávali se dětí, a rozvíjeli.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.