Jak se stát úspěšnou módní návrhářkou? Odpovídala Iva Burkertová

Chat je uzavřený12.04.2018 18:00

Iva Burkertová.

Jak se stát úspěšnou módní návrhářkou? Co stojí za jejím úspěchem? Jak se k návrhářství dostala? Co si myslí o české módě? Proč se rozhodla pořádat netradiční ples? Ptejte se Ivy Burkertové.

Iva Burkertová už od základní školy věděla, že ji to táhne k módě. V devatenácti letech založila módní značku ODIVI, která se již téměř deset let těší velké oblibě. K tomuto brandu nedávno přibyla i mladší sestřička, která vznikla ve spolupráci s návrhářkou Terezou Plašilovou. Jmenuje se SOBJE a zrodila se jako bojovnice za lepší svatby. Pod hlavičkou této značky v sobotu 14. dubna proběhne na Nové scéně ples, kde se zbortí všechna zažitá pravidla o tom, jak má podobná akce vypadat. Ples SOBJE je určený všem, kteří nepřestávají lovit nové neotřelé zážitky a nebaví je stereotypní typ zábavy. Akce v sobě skloubí plesovou eleganci, divokost party a tajuplnost maškarního večírku.

Chat

 • SK

  "ples, kde se zbortí všechna zažitá pravidla" - jak konkrétně?

 • Host chatu

  Bereme si to nejlepší, co nás baví z klasického plesu, tak z pořádné party i maškarních radovánek. Z plesu tak zbývá již jen pár atributů jako je dress code či nádherné prostory Nové Scény Národního Divadla. Jediné pravidlo je tedy dress code. Ostatní pravidla jsem zbourali a naopak chceme lákat návštěvníky, aby vyvedli svoje alterego a šli proti pravidlům - hlavně těm vlastním, stejně jako my i všichni účinkující.

 • ANTI

  Bojovnice za lepší svatby - co to konkrétně znamená?

 • Host chatu

  Stop nepohodlným kosticím a kruhovým spodnicím :-) Teď vážně, máme to spíš z pohledu šatů, kterým se se SOBJE věnujeme. Chceme nevěstám přinést i jinou, osobitější možnost volby šatů než v tradičních půjčovnách. Šaty ve kterých jim bude pohodlně po celou dobu svatby, ve kterých se budou moc v klidu najíst, napít, zatančit si a pořád si budou připadat krásné s hlavně své.

 • SK

  Věnujete se i kožené módě?

 • Host chatu

  Nevěnuji.

 • SK

  Co znamená ODIVI a SOBJE - jsou to oboje zkratky?

 • Host chatu

  ODIVI vyšlo z jednoduchého “od Ivy” a SOBJE z jednoduchého “sobě” :)

 • SOD

  Co si myslíte o povrchní honbě za módou a snobismu?

 • Host chatu

  Opovrhuji jimi. Módu osobně vnímam jako součást kultury a druh umění. Možnost sebevyjádření. Nemám ráda konzum a uvědomuji si, že módní průmysl je ten druhý nejšpinavější na světě. My ale pracujeme s alternativami a učíme lidi, aby přemýšleli nad příběhy za svým oblečením. Proto vyrábíme lokálně nebo do kolekcí zařazujeme recyklaci.

 • Mirka

  Dobrý den, zaujal mě ples. Uvažuji, že se tam půjdeme podívat. Můžete mi prosím ještě napsat, co se tam bude dít? Děkuji

 • Host chatu

  Jako na klasickém plese to bude hodně o tanci, zábavě a popíjení.Chceme ale lidem navíc dopřát i vizuální zážitek, proto Foyer Nové scény Národního Divadla, které ja naprosto úchvatné. Dále krásný dress code s maskou odhalující vaše alterega. Připravujeme i tři food pop-up představení, kde si zdarma budete moci zamlsat a přivítáme Vás welcome drinkem. Svá alterega vyvenčí a předvedou umělci jako DJ NobodyListen, herečka a hudebnice Jenovéfa Boková, Vr Singer, Never Sol či hudebně- taneční seskupení Rrrr. K tanci pak až do rána budou hrát DJ V! a DJ yeseter.

 • Petra

  Můžete mi prosím blíže přiblížit značku SOBJE. Plánuji svatbu a chtěla bych nějaké originální šaty. Děkuji

 • Host chatu

  Před asi třemi lety jsme se rozhodly tuto značku založit, protože se nám tehdy moc nelíbilo, v čem se ženy vdávají. Braly jsme to podle nás a kolekce navrhly tak, aby se v šatech ideálně vdalo vydržet celou dobu svatby, takže od obřadu až po noční tance, aniž by někde tlačily nebo škrtily. Používáme na dotek příjemné a často lokální materiály, ve kterých je nevěstě hezky. Střihy i různé druhy materiálů (krajky, šifony, satény) vybíráme s něvěstou dle toho, jaká je, jakou chystá svatbu, aby tak šaty zapadly jak do konceptu svatby, tak podtrhovaly nevěstinu osobnost.

 • mrc

  Co pro tebe znamená SEX ?

 • Host chatu

  Moment, kdy můžu odhodit všechny masky a často i přizvat do hry svoje alter ega.

 • Monika

  Ahoj, studuji na vysoké průmyslový design, ale vždycky mě to spíše táhlo k módě a módnímu průmyslu. Co bys radila pro začátek? Jsem teď ve fázi, že vlastně nevím, jakou cestou se vydat.
  Jinak obdivují tvou práci, je skvělé mít někoho tak talentovaného tady u nás :)

 • Host chatu

  Moc děkuji Moniko, myslím že studuješ skvělý obor, který je velice úzce s módou propojený. Osobně si myslím, že nejdůležitější je praxe. Zkušenosti z reálného prostředí a chuť jít vlastní cestou. Praxe u nás v ČR ti zajistí kontakty a otevře dveře a praxe v cizině pak dodá kredibilitu a naučí to, co se u nás neučí .)

 • Petr

  Dobrý den,

  v jednom módním časopise jsem četl, že další přehlídka ODIVI bude v Kroměříži. Je to pravda? Všichni místní se velice těší na kladný a hluboký zážitek.

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Petře, ano plánujeme to již delší dobu s kolegou Jakubem NobodyListen Strachem. Chceme tam předvést naši v pořadí již čtvrtou kolekci ODIVI x NOBODYLISTEN, ve které chceme v ideálním případě představit TELEPORT, tentokrát však ve funkčním stavu. Díky nepříznivým podmínkám si však nejsme jisti časovým horizontem.Tak držte palečky :)

 • Adela

  Dobrý den, máte nějaké oblíbené jóga studio? :-) A.

 • Host chatu

  Krásná otázka Adélo. Jógu totiž miluji a nedávno jsem dokonce navrhla kolekci určenou na sport a primárně právě na jógu ODIVI x YOGAMOVEMENT pro nové studio Yogamovement na Praze 5. Jsem tam skoro každý den, protože to mám hned za barákem. Kousek odtamtud je pak i má oblíbená kavárna - Kavárna co hledá jméno. Anděl byl takový mrtvý, ale díky těmhle místům mě začíná bavit.

 • Adéla

  Jak jsi prorazila se svoji značkou? Máš nějaké tipy, jak uspet? Studovala jsi módu? Děkuji ;)

 • Host chatu

  Milá Adélo, začala jsem se věnovat módě již na gymnáziu, čistě z důvodu, že mě bavila. Myslím si, že je to to nejdůležitější. Dělat něco co tě baví a být otevřená příležitostem a spolupracím. Školu jsem pak dostudovala dálkově a to Universitu Tomáše Bati ve Zlíně obor Multimedia a design. Zlín mohu vřele doporučit, jsou odtamtud takoví talenti jako například můj oblíbený návrhář Jan Černý :)

 • Standa

  Když příjdu na ples SOBJE 14. dubna, vezmeš si mě? :D

 • Host chatu

  Stando ano, vezmu si tě do kouta a olíznu ti ušní lalůček. Jen si mě v tom ráji masek budeš muset odchytnout.

 • Andrea

  Ohledne plesu, budou i listky na miste, kdyz se rozhodnu na posledni chvili jit? V cem to bude jine nez klasicky ples nebo party?

 • Host chatu

  Vstupenky budou i na místě a pokud se někdo rozhodne opravdu na poslední chvíli, budeme mít u vstupu i pár masek, takže i o to bude postaráno. Rozdíl bude v dokonalých prostorách, alternativním dress code a v náplni plesu, kdy umělci nebudou předvádět to, co od nich normálně očekáváš, ale naopak předvedou svoje alter ega a jejich touhy. O podivné surrealistické momenty tak nebude nouze.

 • DG

  Co považuješ za svůj největší úspěch a naopak fail (jak osobní, tak pracovní)?

 • Host chatu

  Jako největší úspěch beru nominaci od Forbes v žebříčku “30 pod 30” v minulém roce. Failů mám tolik, že nevím který vybrat. Chybami se ale učím, tak se je snažím vnímat pozitivně. Jooo jeden bych měla. Minulé jaro jsem koupila starší dodávku, ve které jsem chtěla bydlet a cestovat po Evropě a splnit si tak velký sen. Dodávku stále neumí nikdo opravit, takže stojí smutně za barákem a já se za 10 let stále nenaučila pořádně řídit :/

 • víťa

  Dobrý den, paní Burkertová, zajímalo by mě, jest-li pak můžete prozradit. Co pak na Plesu SOBJE bude dělat, slečna: Jenovéfa Boková? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, slečna Boková odkryje své alterego a předvede své hudební nadání a pokusí se Vás naladit na svoji strunu.

 • Miroslava

  Dobrý den, zajímalo by mě na jakou jste chodila střední a vysokou školu? Já jsem na gymnáziu a chtěla bych se věnovat módě/fashion design. Je to z gymplu možné i když ještě nemám zkušenosti? Popřípadě jak se k takové práci dostat? Děkuji za odpověď :)

 • Host chatu

  Studovala jsem Gymnázium J.K. Tyla v Hradci Králové, následně rok a půl na VOŠON v Praze Oděvní návrhářství a nakonec již v době, kdy jsem měla svoji značku jsem dálkově dostudovávala obor Multimedia a design na Universitě Tomáše Bati ve Zlíně. Já osobně jsem se k dané práci nijak nedostávala. Prostě jsem si vytvořila vlastní příležitost.Věřím, že když člověk chce, tak to jde:) Držím palce!

 • víťa

  Dobrý den, paní Ivo, co o tom jsi myslíte, jako módní návrhářka, zakladatelka. Jak pak, my Češi oblékáme se, nebo o módu se zajímáme. Děkuji vám

 • Host chatu

  Myslím, že se na nás dost podepsal kominismus. Bohužel chybí návaznost na úžasné meziválečné období, kdy byla móda u nás na skvělé úrovni. Obecně se bojíme vybočovat z řady a módu často vnímáme jen z praktického hlediska. Sama mám ráda sportovní a funkční věci, ale ocením, když jsou i vizuálně kvalitní.

 • víťa

  Příjemný den, paní Burkertová, zajímalo by mě, jak pak o postavu pečujete, aby, pořád ve skvělé formě a kondici byla jste, jako žena a módní návrhářka? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Jsem ze sportovně založené rodiny a sport a přírodu miluji. Nejštastnější jsem na horách na snowboardu, cvičím jógu a snažím se běhat.

 • JD

  ...dobry den prajem, Vase "teniskove" prepojenie sa mi nesmierne paci...
  Rada by som sa opytala ako zacat tvorit, realizovat a ci je to vobec realne pre sirsi okruh ludi, ked neviem sit, ani kreslit a mam "iba" fantaziu? Velmi tuzim robitnieco s modou, dakujem Vam. JD

 • Host chatu

  Dobrý den, velice děkuji. V módní branži je mnohem více profesí. K některým z nich není potřeba umět šít a kreslit. Vždy se jde také propojit s jinými jedinci, kteří toto umí. Doporučila bych zvážit případné spolupráce. Značku vesměs stejně nemůže vést jeden člověk. Je to o více lidech, kdy se každý specializuje na určitou část procesu.

 • víťa

  Příjemný den, paní Burkertová, co vy a První máj 2018? Když, lásky čas bude, tak ráda, nebo nerada slavíte, jako žena a módní návrhářka. Děkuji vám

 • Host chatu

  Neslavím Valentýn, ale První máj mě baví. Baví mě v podstatě jakákoliv příležitost, která se k líbání naskýtá, ať již pod rozkvetlou třešní nebo bez ní.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.