Jak se stát úspěšným cestovatelem? Odpovídal Filip Mayer

Chat je uzavřený23.02.2018 13:00

Filip Mayer.

Jaká nejzajímavější místa na světě navštívil? Dá se na cestování předem vhodně připravit? Jak vnímá lidi napříč kontinenty? Co určitě nezapomenout doma? Čemu se aktuálně věnuje? Ptejte se Filipa Mayera v pátek 23. února od 13:00 hodin.

Filip Mayer studuje mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho největší zálibou je cestování napříč zeměkoulí. Do této chvíle stihnul projet již více než 60 zemí světa. Všechna svá dobrodružství již delší dobu zaznamenává na blogu Deník dobrodruha, jehož prostřednictvím se snaží ukázat, že lidé na světě toho mají více společného než rozdílného. Tento projekt chce nyní rozšířit ještě o Kavárnu dobrodruha, kde se budou potkávat všichni milovníci cestování. Ta by měla vyrůst v Seifertově ulici na pražském Žižkově. Peníze na její dokončení momentálně shání prostřednictvím sbírky na crowfundingovém portálu Hithit.cz. 

Chat

 • Radek

  Rád bych věděl, co znamená úspěšný cestovatel. Je to ten, co se vždy vrátí domů celý nebo je to ten co uvidí vše co chtěl? Nebo je to ten, kterého cestování živí?

 • Host chatu

  Ahoj Radku, abych pravdu řekl, tak se necítím ničím výjimečný, ani nikterak úspěšný. Omluv tedy prosím název chatu. Já jsem začal cestovat proto, že jsem u plno lidí kolem viděl předsudky a obavy z něčeho nepoznaného. Chci lidem ukazovat, že v zahraničí jsou všichni z masa a kostí jako u nás a to je hlavní motiv pro moje cestování. Není důvod mít obavy. Všichni lidé mně rádi pomohli nehledě na rasu, náboženství či kulturu. A proto je pro mě je každý cestovatel hrdinou, protože právě tyto předsudky bourá. Úspěšný cestovatel si myslím, že se stane ten, kdo i přes spoustu zážitků v zahraničí nikdy nezanevře na svou zem, obohacuje nejen sebe, ale i ostatní, inspiruje společnost a ukazuje směr ostatním, protože ne každý má možnost cestovat po světě. Díky za otázku. F

 • Lena

  Ahoj dobrodruhu!
  Je to asi pul roku, co jsem na Tebe narazila na facebooku a od te doby sleduju Tvoje cesty. Klobouk dolu. Chci se zeptat, jestli mas v planu cestovat jen takhle za sebe, nebo k sobe nekdy prizves i dalsi lidi a budes cestovat ve skupine? Jake jsou Tve cestovatelske plany do budoucna?
  Jinak Ti moc fandim a az se kavarna otevre, tak muzes pocitat s navstevou! :)

 • Host chatu

  Ahoj, díky moc za podporu. Je to to, co mě motivuje pokračovat dále v tom, co dělám. ;) Spousta lidí by chtělo cestovat se mnou nebo společně s někým jiným. Chtěl bych proto po kavárně založit malou dobrodružnou cestovatelskou agenturu a udělat expedice pro lidi po světě. Budu moc rád, když mi s tím pomůžeš. Kavárna bude určitě otevřena 9.3. i přes to, kdyby se hitHit nevybral. Další cestu bych chtěl podniknout do Jižní Ameriky za šamany, protože to může mít silný dopad na osobnost člověka. Případně do střední Afriky zjistit, jaká tam je skutečná situace či do Oceánie, abych mohl poukázat na to, že se musíme o naši přirodu a zem starat, jinak se přivedeme do záhuby. F.

 • Laura

  Ahoj, mým snem bylo odjakživa procestovat svět, a ty jsi takovým mým vzorem. Bohužel největší překážkou pro mě jsou momentálně finance. Čili se chci zeptat (pokud to není nevhodné), kde sháníš peníze na své cesty ty?
  Mám ještě jeden dotaz - jak se v cizích zemích domlouváš?
  Fandím ti,mnoho zdaru do příštích cest !

 • Host chatu

  Ahoj Lauro, díky za dotaz i podporu. Přesně proto se snažím lidem ukazovat autentické příběhy z cest. Mohu tě ujistit, že finance nejsou překážkou. Stopem jsem jednou docestoval až do Skaagenu do Dánska a nepotřeboval jsem ani korunu. Vyspali jsme se na pláži a druhý den jsme zase jeli do Česka. Svezli nás úžasní lidé a vždy jsme obdrželi něco dobrého k jídlu. Stopaři by si totiž neměli platit jídlo ani pití (nepsané pravidlo). Doporučuji vzít na to kamarádku či kamaráda kvůli tvé bezpečnosti. Peníze prostě nejsou překážkou. Další možností je využít couchsurfing -> tady funguje na komunitě zdarma. Domlouvám se anglicky, rukama nebo se snažím pochytit domácí slovíčka. stav se v kavárně! F.

 • Zuzka

  Ahoj, zaujala mě Kavárna dobrodruha. Můžeš prosím upřesnit, co vše se tam bude dít? Kde o kavárně můžu najít více informací?

 • Host chatu

  Ahoj Zuzko, podívej se na facebook na Kavárna dobrodruha či více informací dohledáš přes google. Jde o první cestovatelskou kavárnu v Praze (pokud se pletu, prosím opravte mě). myslím si, že dneska je tak virtuální svět, že lidé se společnými zájmy potřebují vytvořit prostory, kde se mohou taky seznamovat. Proto mě napadlo vytvořit takovou alternativní kavárnu. Budeme zde pořádat různé cestovatelské přednášky, semináře, workshopy, dívat se na cestovatelské projekce, zkoušet světová jídla, lepit peníze ze světa na strop. no prostě to bude sranda, přijd se určitě podívat, 9.3. otevíráme. ;) Jinak podívej na www.hithit.cz a tam dohledáš podrobnosti nebo na www.facebook.com/DenikDobrodruha Taky bych tam chtěl mít 2 ještěrky - jednu Marco a druhou Polo :D Těším se, až se atm potkáme. F.

 • Mirek

  Podle mě je cestovatel ten, co v daném místě chvíli pobude, bydlí tam, žije jako místní, zkouší místní věci, vydává se na ne příliš turistická místa, pozná to více do detailů, ne jen že to zemí nebo územím projede. Pozná tím tak kulturu, odlišnosti, sám sebe. To je podle mě cestovatel. Považuješ se za to teda? Projels karavanem Evropu, což ti přidalo strašně moc zemí, ale můžeš opravdu říct, že ty státy znáš, žes jen nezávodil s časem? Podle mě ne. Rád bych věděl, jestli každej turista se může nazvat cestovatelem a jestli si nemyslíš, že cestování je dnes tak jednoduchý, že vlastně neděláš nic neobvyklýho. Co tedy děláš navíc pro to, aby ses mohl nazvat cestovatelem?

 • Host chatu

  Ahoj Mirku, díky za dotaz. Ono máš hodně typů cestování. Já jsem začal cestovat proto, že jsem chtěl přiblížit lidem v Česku zahraniční kultury, aby se jich neobávali. Ukázat jim, že bez ohledu na národ jsme si všichni rovni, protože jsem z vesnice a setkával jsem se s radikálními názory, které byly utvořeny pouze z neznalosti. Proto jsem založil Deník, abych mohl vyprávět příběhy a ukázat na to, že to může být jinak! Já jsem měl x cest. Měl jsem "brief travelling cesty" jako tu karavanem, ale taky jsem žil 5 měsíců v USA, projel jsem měsíc s batohem Asii, navtšívil jsem na několik týdnů Kavkaz, atd atd atd. Těch cest, kdy jsem závodil s časem bylo několik, ale těch, kdy jsem poznával místní (Thajská džungle, pochopení mentality Američanů, měsíc v Ománu s Araby, ...) těch bylo daleko více. Musíš tědy posoudit sám, do jaké kategorie mě zařadíš. ;) I s cestou karavanem jsme poznali téměř v každé zemi místní. Prováděli nás svými památky, nabídli nám dobré pití na Ukrajině, vyprávěli nám příběhy z Moldávie nebo těžký život v Turecku. To, že jsi na nějakém místě krátce, neznamená, že se s ním neseznámíš. Alespoň to je můj názor. Nicméně s karavanem jsme leckdy s časem závodili. Hlavní motiv pro mě je ukazovat lidem, že není důvod mít strach z toho, co nezažili. ideálně poznáním nové kultury. Doufám, že se mi to alespon trošku daří. Nicméně čím dál tím víc se zaměřuji na to, abych poznával národy ještě více do hloubky a jejich zvyky. Protože další generace už takovou možnost mít nemusí. :) Možná už v letošním roce vyjde první knížky, tak můžeš posoudit sám moje názory. F

 • Míša

  Jakto, že když studuješ MO na VŠE, tak že jsi nejel na výměnný pobyt? To je pro cestovatele úplně nejlepší příležitost

 • Host chatu

  ahoj Míšo, ja jsem se dlouho rozhodoval, jestli mam jet nebo ne a nakonec jsem zapomněl podat přihlášku při měsíčním pobytu v Thajsku :D Pak jsem uvažoval o podání v dalším roce, ale rozhodl jsem se tak neudělat, protože jsem nebyl zdravotně v pořádku (embolie plic po operaci kolene). :/ Na bakaláři jsem k tomu neměl finance. F.

 • Ivča

  Tvrdíš, že Američani neumí šetřit, protože jeden týpek nechal nastartovaný auto. Je možné, pro zkušeného cestovatele, takhle zobecňovat celý národ a vytvářet nějakej předsudek podle jednoho člověka?

 • Host chatu

  Ahoj, žil jsem tam několik měsíců a poznal jsem to osobně. Tady je akorát jeden z příkladů. Ale USA je spotřebitelská země. Hodně tam vyděláš, hodně utratíš a podle toho se lidé chovají. Rozhazují, protože mají všeho dost (nebo lidé všeho málo také) Samozřejmě, že to tak nedělá každý, ale většina národů má své specifika -> vychází to z jejich kulturního rozložení (Hofstede). Hodně jsem to studoval a zaměřuji se na to, když navštěvuji různé země. Například Indové jsou zase nepořádní - důvod je ten, že nemají koše na ulicích a ráno jezdí uklízecí čety. Thajci zase hodně otevření kvůli jejich politice zaměřené na turisty. Sri Lančani byli pro změnu hodně pokorní, protože se potkávají neustále s přírodními katastrofy. nakonec je ale každý člověk jiná osobnost a máš pravdu, že se nedá jednoznačně usoudit nebo zobecnit. Spíše se dá říct "většina společnosti". Rozhodně tím, ale nechci poukazovat na předsudky, spíše je zajímavé si to uvědomovat. Snad jsem odpověděl na všechno. F.

 • Karel

  Ty jsi poznal, že lidé v zahraničí jsou stejně dobří jako u nás, tos opravdu před tím nevěděl? To jsi měl předsudky? Kvůli tomu jsi začal cestovat?

 • Host chatu

  Ahoj, studuji mezinárodní vztahy, tak jsem hodně otevřený člověk. Nemám předsudky, ale ty jsem viděl u ostatních. Proto jsem založil Deník dobrodruha, abych mohl ukázat prostřednictvím cestování, že tomu tak není. A poznal jsem to a i těm, kteří nemají možnost cestovat, se to snažím ukazovat. Poznal jsem, že Ománci jsou úžasní lidé, stopovali jsme s místními na Sri Lance nebo jsme chodili na párty s černochy v Americe nebo jsem projel s Iráčenem z Česka 500 kiláků stopem až do Teplic, učil jsem Indy plavat, byl jsem Sýriijcům na párty. A víš co měli všichni společného? Jsou to úžasní lidé plní příběhů, kteří chtějí ostatním porozumět, pomoci. Jako mně. Chtějí být spokojení a nerozumí rasismu. Proto nechápu, jak se může strašit "uprchlíky" či migranty, když není důvod. Všude máš dobré i špatné lidi, záleží jen na tom, o čem se mluví a píše. Vždy se dá ale najít řešení bez xenofobie. :) Problém není v lidech, problém je v systému a nastavení. Já bych si přál, aby se to změnilo a lidé si více pomáhali. Strach je tou největší překážkou a v dnešním globálním světě je třeba mít pochopení pro ostatní. :) pro mě není cestování jen o užívání si, ale i o ukazování směru společnosti. Snad se mi to trochu daří... F.

 • Dušan

  Neuvažuješ o vytváření nějakého kvalitního materiálu, dokumentární pořad, cestopis, kniha nebo tak něco? Nějakou přidanou hodnotu, za co by tě lidé mohli uznávat, ne jen za nahánění lajků a převádení je na peníze a sponzory.

 • Host chatu

  Ahoj Dušane, ano a díky moc za tu otázku!!! Byl jsem oslovený nakladatelstvím a vyjde série knížek z cest - karavanem, Asií, atd. Takové cestopisy. Už se moc těším, až to dopíšu. Pak připravuji materiály pro cestovatele, kde se dozví základní informace o zemi, kam jedou v kostce. Dokumentární věci začnu postupně vytvářet v Kavárně dobrodruha a věřím, že bych je mohl spojit s malou expediční agenturou. Chtěl bych totiž, aby se z Kavárny dobrodruha stal výchozí bod pro cestovatele. :) Z něčeho člověk musí žít, proto jsem řešil sponzory, ale ani to není úplně jednoduché udržet dlouhodobě v České republice. Pokud bych nevytvářel Kavárnu, tak bych musel jít pracovat do korporace, což zatím nechci. Měj prosím se mnou strpení. F.

 • Martina

  Fandím Ti, ráda přidu na nějakej worshop nebo prezentaci. Zajímalo by mě, jak moc znáš Českou republiku a jestli bysme nemohli cestovat spolu.

 • Host chatu

  Ahoj Marti, díky moc. Mrkni na facebook. Pár jsem jich dal do oběhu, budou se konat v Kavárně dobrodruha. Cestování bude možné až postavím Kavárnu. Pak bych právě chtěl propojit cestovatele dohromady a vytvářet společné expedice a různé akce po světě. F

 • Fran

  Jaká nejzajímavější místa na světě jsi navštívil? Dá se na cestování předem vhodně připravit? Jak vnímáš lidi napříč kontinenty? Co určitě nezapomenout doma? Čemu se aktuálně věnuješ?

 • Host chatu

  Ahoj, nejvíce mě uchvátila džungle v Thajsku (vaření v džungli, rýžová vodka, spaní na bambusu, nejvíce hvězd na obloze, co jsem kdy viděl, atd.), absolutně šílená Indie, která se mění před očima a úchvatná Gruzie a hiking tam. Na cestování se připravuji předem jen, když mám hodně přesunů, jinak kupuji ubytování až na místě, podle polohy. Doporučuji se naočkovat a vzít si lékárničku a dobrou náladu Lidé jsou všude jiní, ale všichni s otevřenou náručí. Jsou silné kulturní odlišnosti, ale proto chce vysvětlovat "proč a jak". Osobně mě trápí čím dál tím více vymírání zvířat, znečištování planety a sledování jen vlastních prospěchů. Taky mě mrzí čím dál tím virtuálnější život, protože tím trpí příroda. Doma nezapomeň šátek, protože ho ženy potřebují při vstupech zejména v Asii nebo Arábii. Taky nezapomeň slivovici -> léčí a můžeš dát ochutnat. Momentálně končím ve škole, a proto vytvářím cestovatelskou Kavárnu dobrodruha. Dále pracuji na expediční agentuře a United Business Clubu. Tvořím taky strategie a marketing pro společnosti. F.

 • Tomáš

  Co pro tebe znamená tvrdě pracovat? Je život na sociálních sítích tvrdá práce? Co k tomu musíš umět oproti holce co si na instagram dává selfíčka?

 • Host chatu

  Ahoj Tome, já jsem začal cestovat až po 2,5 letech ve společnosti, kdy jsem koupil SRO a pak jsem ho prodal. Pracovali jsme každý den od rána do večera a dařilo se nám. Místo toho, abys šel na párty, tak ráno v 7 jdeš posilovat a v 8 končíš v práci a jdeš se učit do školy. Pak jsem firmu prodal, začal jsem cestovat. Jinak bych nikdy cestovat nezačal, protože bych na to neměl tolik prostředků. :) Prostě podle mě, když něco člověk chce a miluje, takk mu život pomůže. Mně pomohl a začal jsem žít tím, co miluji a to je cestování a podnikání. Ve skutečnosti mě práce na sociálních sítích nikdy moc neoslovila, i když to umím. Spíše nastavuji strategie na sociálních sítích, protože mě baví přinášet kreativní řešení. F.

 • Karel

  Není procestování Evropy autem v současné době spíše možností jak strávit volný čas, při kterém, ale nemáš žádnou cestu poznat místní zvyky a lidi, protože většinu času jsi v autě než opravdovým dobrodružstvím? Diky za odpověď

 • Host chatu

  Ahoj Karle, no, to je otázka, jak k tomu přistupuješ. My jsme poznali spoustu zajímavých lidí po Evropě. Jeden řídil, dva se bavili. Vezli jsme stopaře ve Francii, byli jsme na párty v Moldávii s místními, pozvali nás ukrajinci na pití, Estonka nám vyprávěla své příběhy, atd atd. Cestu jsme si dokonale užili a nemůžu říct, že i přes rychlé přesuny jsme nepoznali místní. Spíše jsme si vybírali, kde chceme zůstat déle a kde ne. Jinak na poznání místních je nejlepší cestovat sám. Proto tam kolikrát dělám - lidé se s tebou baví sami od sebe. Chtějí tě poznat a pomoct ti. Už se těším na další cesty. F.

 • Katka

  Cim si vysvetlujes zatim uplny vybuch kavarny dobrodruha na hithitu?

 • Host chatu

  Ahoj Katko, příčin je více. Můžu jmenovat: Špatný datum spuštění -> výplaty chodí 14., moc vysoká častka na dofinancování, "nechycení" začátku, protože projekty jsou úspěšné, když se během několika dní vybere 20%. Dále jsme kampaň postavil na tom, že budou lidé kupovat i semináře, ale zatím podle odezvy lidé nekují, protože nemají jistotu, že se uspořádá. Taky jsem možná měl více stavět kampaň na emocích a na srandě. Ale kdo ví, třeba se ještě vybere. Každopádně dobré na tom je, že se o Kavárně mluví a je to dost v mediích, protože koncept je origiální poměrně. No ale komunita nereaguje tak, jak jsem si představoval. Musím si to ješět pořádně vyhodnotit a pak zjistím, v čem byl problém. jsem smutný z toho, že kampaň neprobíhá lépe, ale to se bohužel nedá nic dělat. Život přináší úspěchy i neúspěchy, ale jen neúspěchy se můžeme posunout dále a něco změnit. Je to pro mě výzva, protože já se nikdy nevzdám. ;) Tak jako tak Kavárna bude 100% otevřena 9.3., tak budu rád, když se přijdeš podívat. ;) Díky moc za dotaz. Filip

 • Aleš KT

  Ahoj Filipíno,chtěl jsem se tě zeptat,jestli je nějaké vysněné místo(a),kam jsi se toužil podívat a ještě jsi neměl příležitost se tam vypravit ?

  Držím palce s kavárnou a s dalšími věcmi,co se ti klubou v hlavě :-)

 • Host chatu

  Ahoj Aleši, já se te´d chci naučit potápět a pak bych chtěl poznat více podmořský svět. Jinak mě čím dál tím více fascinuje lezení a hiking. Tak bych chtěl vylézt na velké hory. Můj sen je ale podívat se do vesmíru, protože cestování má nekonečné možnosti. ;) Díky moc. F

 • SK

  Co cestování do KLDR?

 • Host chatu

  Ahoj, zatím jsem neměl příležitost, ale rozhodně se pojedu podívat. Chtěl bych tak udělat do 2 let. F.

 • SK

  Kam byste se chtěl podívat - do jaké země - kde jste ještě nikdy nebyl?

 • Host chatu

  Ahoj, na Zemi bych se chtěl podívat kamkoliv do divočiny, kde nejsou lidé. Jinak mě láká Jižní Amerika. Snem je podívat se do vesmíru, aktivně se o něj zajímam. F.

 • ANTI

  Do jaké země, kterou jste navštívil, byste už nikdy nechtěl jet?

 • Host chatu

  Ahoj, super dotaz. Rád se vrátím kamkoliv. Nicméně mě nelákají tolik co dříve rozvinuté země, ale spíše rozvojové se zachovanou kulturou. Podle mě je nejvyšší čas takové země poznat, než se změní k nepoznání. :) F

 • SK

  Byl jste v nějaké zločinecké - diktátorské zemi - Čína, Kuba, Laos, Vietnam, KLDR, Venezuela, Bolívie, Ekvádor, Nepál?

 • Host chatu

  Ahoj, nemůžu říci, že nějaká země je zločinecká. je to pouze nastavení systému většinou z historických důvodů. Hodně mě překvapila Moldávie. Policie na každém rohu. Dokonce jsme byli zastaveni a policajti nám místo pokuty darovali 2 melouny. :D Například v Bělorusku se lidé nechtěli bavit o politice, v Ománu všichni většina vládce respektuje či alespoň tak dělá navenek. F.

 • Patrik

  Opravdu si připadáš jako cestovatel, který by měl radit ostatním, kdyby ses měl porovnat třeba s Tomášem Poláčkem? Nepřipadá ti, že kolem sebe děláš přehnanou PR bublinu? Je rozdíl projet zemi za jeden den nebo tam strávit aspoň týden a doopravdy tak poznat tamní zvyky, kulturu atd.. Nebo si myslíš, že je stejný cestovatel jako ty třeba někdo, kdo má za rok 10 týdenních dovolených v jiném státě a dělá si z toho statistiku jako ty? Ano, spoustě méně ambiciózním lidem budeš asi připadat jako vzor, ale měl by sis uvědomit, že existují další cestovatelé, kteří podnikají daleko dobrodružnější cesty a z nich si měl brát příklad..

 • Host chatu

  Ahoj , každý má svůj způsob cestování. Pro mě to je prostředek pro ukázání lidem, že strach je zbytečný a je to pouze předsudek vůči nepoznanému. To se značně odlišuje od toho stát se odborníkem na určité destinace. Spousta cestovatelů či dobrodruhů může mít kvalitnější materiály, lepší příběhy či mnohonásobně větší zážitky. Držím všem palce a je obohacující být součástí takové komunity. Když chceš projet hodně zemí, tak musíš vzít v úvahu, že nemůžeš v každé strávit měsíc (60 měsíců -> 60 zemí -> 5 let). Pokud chceš teda hodně vidět, tak musíš někde udělat kompromis. Já jsem pobyl v hodně státech víc týdnů -> Indie, Sri Lanka, USA, Omán, Španělsko, atd atd atd, ale prostě to nejde všude a svou cestu přizpůsobuji podle typu akce. Ve skutečnosti mojí inspirací jsou většinou zahraniční cestovatelé, ale ti mají uplně jiné možnosti než ti u nás. U nás jsou také mnozí skvělí, ale většina se zaměřuje na konkrétní země. V rámci těchto zemí jsou odborníci a inspirují mě a lecky mně radili, jaké kouty zemí projet. Každý cestovatel je pro mě hrdina, protože inspiruje ostatní svými příběhy. Já jsem tedy zažil oba typy o čem mluvíš, ale rady poskytnu pouze tam, kde si na to jsem dostatečně jistý. Opačně doporučím mé kamarády z cestovatelské komunity. :) Věřím, že jsem ti to trošku objasnil a klidně napiš na fb, můžeme to víc rozebrat. Můj cíl neni rozhodně ze sebe dělat hvězdu nebo si na něco hrát, co nejsem. F,

 • Jožo

  čím se odlišuješ od turistů, od lidí, co se sbalí a někam jedou, ale nemusí prosit nikoho o peníze a nezakládaj milion projektů?

 • Host chatu

  Ahoj, díky projektům mohu cestovat. Pracoval jsem 2 roky celé dny na to, abych jednou mohl prodat firmu a cestovat. Odlišuji se tím, že se snažím ukazovat díky cestování autentické příběhy ze zahraničí. Poznávat skutečnou realitu na úkor té upravené. Pro mě je cestování prostředkem pro to, abych mohl posouvat společnost dále! :) Momentálně mám tyto projekty: Deník dobrodruha - blog, Kavárna dobrodruha - místo pro cestovatele, United Business Club - podnikatelský klub. Myslím si, že toho tolik zase není. F.

 • Petr

  Proč si nevedeš nějakou mapu nebo seznam na svejch stránkách, kdes všude byl?

 • Host chatu

  ahoj, mám osobní "been" mapu. Na stránkách zapracuji až vytvořím Kavárnu. Omlouvám se za neaktualizace, ale bohužel jsem na to sám a nemohu všechno stíhat. Budu rád za pomoc. F.

 • Tomáš

  Filipa znám ze školy a musím říct, že je dost arogantní a namachrovaný. Hraje si na velkého pana podnikatele, ale přitom sám zatím nic nevybudoval (mám na mysli business, který by se rozjel a dobře fungoval). Na VŠE založil Klub Podnikatelů, ale tam si spíš chodí hladit svoje ego. Dodnes si pamatuju jednu jeho frázi..."prý podnikáme přeci proto, abychom vydělali hodně peněz, protože přesně o penězích to je"........ myslím, že toto vypovídá vše o Filipovi.

  A k tomu cestování, už to tady zaznělo od ostatních.... když si koupím karavan a narychlo s ním projedu co nejvíce zemí během krátkého časového intervalu ze mě rozhodně nedělá cestovatele.

 • Host chatu

  Ahoj Tomáši, bohužel nevím s kým ses bavil, ale se mnou rozhodně ne :) Nikdy jsem podobnou frázi nepronesl a klub jsem založil proto, abych se mohl potkávat s ostatními podnikateli. Bohužel je vidět, že jsi ve skutečnosti nikdy neměl možnost se se mnou bavit osobně, protože já podnikání vnímám jako prostředek k tomu posouvat společnost dále, kupředu. A pokud jsi navštívil přednášku, tak počítám, že tě alespoň taky trochu rozšířila obzory. :) Rád se s tebou potkám či poznám osobně, kdy máš možnost se na cokoliv zeptat. Jinak v podnikání jsem koupil sro Schools United, pak jsem to po 2,5 letech prodal. Díky tomu jsem začal cestovat. Základní kapitál mně to přineslo, ten nyní investuji do Kavárny. Mezitím jsem tvořil marketing a strategii pro Pražskou čokoládu a díky těžké embolii plic po operaci kolene jsem vymyslel cestu Karavanem Evropou. Vlastně to byla znouzecnost, protože jsem měl téměř rok zakázáno lítat. Mimo cestu karavanem jsem projel Thajsko, USA, Sri Lanku, Indii, Omán, kde jsem strávil x týdnů či měsíců. Neváhej se mě na cokoliv zeptat. Bohužel si myslím, že máš zbytečné předsudky vůči mé osobě. Filip

 • Jirka

  Promiň, ale nemůžu uznávat jako cestovatele někoho, kdo si na to jen hraje a dělá to pro zviditelnění se. Mít hodně lidí na fb nebo instagramu není v dnešní době vůbec nic těžkého, ale kolik z nich jsou aktivní uživatelé, co ti něco okomentují nebo dají like? minimum. nechápu, že to pro sponzory je atraktivní, mě by to nezaujalo. navíc ty tvoje rady se neopírají o žádný podložený poznatky, jsou to všechno prvoplánové předsudky, proti kterým navíc chceš bojovat? :D no, tohle ne-e

 • Host chatu

  Ahoj Jirko, cestování je pro mě prostředek jak posouvat dál společnost a ukazovat lidem, že lidé v zahraničí jsou stejně dobří i špatní, jako ti u nás. Rozhodně nejsem největší cestovatel všech dob a nikdy nebudu, něco za sebou ale mám a proto jsem se rozhodl vyprávět lidem příběhy z cest. Dobu "EGO" mám už dávno za sebou. V případě problému s egem doporučuji zkusit meditační kurz na Lipanské (Praha), zdarma či přečíst si budhistické myšlenky. :P Mně třeba silně ovlivnily názory. Pak mě silně ovlivnili také těžké zkušenosti po vztazích či pár snů od smrti kvůli embolii. :) Za nadpis se omlouvám, nebyl z mé produkce a ani si nemyslím, že jsem úspěšný nějak. :) Filip

 • Hana

  Každý máme nějakou svou cílovou skupinu, ta tvoje ale zkušený cestovatele evidentně nezahrnuje. Připadá mi to na styl podomního prodeje. A abych měla dotaz, tak se zeptám na co chceš lidi učit na workshopech?

 • Host chatu

  Ahoj Hani, spousta lidí řeší to, jak začít, bojí se nebo řeší osobní problémy v životě. Cestování je pro spoustu takový únik ze světa (původně byl tak i pro mě). Ve 26 letech toho nemůžu mít za sebou jako cestovatel v 50ti, to je fakt. Ale snažím se pracovat s tím, co ve skutečnosti mám. Chápu, že to nemusí být dostačující:) A to je pomoci cestovatelům se prosadit, udělat ten první krok k tomu odjet a nechat tu za sebou všechno, co budovali dlouhodobě. :) Bohužel jsem poznal, že se úspěch v Česku nepromíjí. A ač si nemyslím, že jsem nějak úspěšný, tak mě to hodně mrzí. :) F.

 • Pavel

  Můžu se zeptat, co úspěšnýho jsi teda udělal? Čím je to jiné od těch, co v tvém věku naprosto běžně do stejných destinací cestují též? Ono začít cestovat na work and travel v USA, to není nic převratnýho. Za cestovatele bych označil někoho, kdo byl v Africe nebo méně turistických a ne příliš známých státech v Asii či Jižní Americe, ty, turisto. Ale tak síla peněz a crowdfundingu je obrovská, někdo pro to udělá cokoliv, druhým se to příčí. Ne nadarmo se říká, že když už nic neumíš, tak si založ PR agenturu a sbírej peníze od lidí, vždy se najde někdo hloupější, kdo tě podpoří. Tak držim palce

 • Host chatu

  Ahoj Pavle, díky moc za názor. Pro mě je cestování prostředkem posouvat naši společnost dále. Osobně se necítím jako nějaký úspěšný nebo skvělý cestovatel, ale snažím se tím bourat předsudky, proti jiným kulturám :) Filip

 • Kačka

  Všimla jsem si, že nabízíš vytvoření itineráře a doporučení se vším všudy, plán cesty.. Jak děláš tohle pro lidi, co míří do destinací, které ty neznáš?

 • Host chatu

  Ahoj, v případě vytvoření itineráře do země, kterou neznám raději doporučím jiného cestovatele. Nejsem brouk pytlík. Dělám tak pouze v případě, že to lidé vysloveně chtějí ode mě :) F

 • Radek

  Budeš i u Jaromíra Soukupa, když se umíš vetřít všude? Jaký máš názor na samozvané léčitele?

 • Host chatu

  Ahoj, díky za otázku. Pan Soukup ani léčitelé se neslučují s mou myšlenkou posouvat společnost dále. :) V dnešní době se bohužel více řeší ostatní než sami sebe. Je mi to líto. :) F.

 • Vlada

  Líbí se mi, jak se dá zveličit všechno. Z každýho je podnikatel, ze všeho je projekt, z turisty je cestovatel, z avatarů na sociální síti je komunita a obdivovatelé, z ničeho je úspěch. Držím palce.

 • Host chatu

  Ahoj Vlado, díky za názor. :) Snad tě moc tady chat neurazil - nejsem tu ze své iniciativy :) F.

 • Tomáš

  Filipe, chtěl by ses někdy stát úspěšným cestovatelem? Lákalo by tě to? Co pro to budeš muset jednou udělat?

 • Host chatu

  Ahoj Tome, posouvat společnost dále dopředu, aby neměla žádné předsudky. :) F.

 • Katarína

  Nepripadá ti povrchné nazývať sa cestovateľom, dobrodruhom a pod., keď si poriadne nevytiahol päty z Európy? A áno, príbehy o Srí Lanke a Indii sme od teba už počuli.
  Čítala som tvoj nedávny rozhovor, a zarazilo ma, ako si sa podivoval nad tým, že na Balkáne je islám, v Indii funguje kastovný systém a v Thajsku je rozšírená prostitúcia. Naozaj si myslíš, že to je prínosné a objavil si tým ako samozvaný dobrodruh niečo nepoznané? Nepotrebuješ sa hrať na cestovateľa, aby si vedel všeobecne známe fakty a prepáč, rozhovor na mňa pôsobil ako od žiaka základnej školy.
  Celé tvoje promo, založené na "bourání předsudků" je dosť lacné a nemá žiadnu pridanú hodnotu. Väčšine ľudí by v podobnom duchu ani nenapadlo pri cestovaní rozmýšľať. Naopak, tvoje silené tlačenie sa všade, nafukovanie ničoho a umelé vytváranie predsudkov, je smiešne.
  Ale jedno sa ti musí nechať, cestovanie po sociálnych sietiach ti vcelku ide...

 • Host chatu

  Ahoj, díky moc za názor. Mrzí mě, že k tomu tak přistupuješ. :) F.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.