Jak se stát uznávaným filmovým odborníkem? Odpovídala Marta Lamperová Švecová

Chat je uzavřený10.07.2020 11:00

Marta Lamperová Švecová a Nikolaj Nikitin, umělečtí ředitelé Febifestu.

Jak se dostala k filmovému odvětví? Co vše obnáší práce umělecké ředitelky MFF Praha Febiofestu? Co ji na její práci baví nejvíce? Jak se Febiofest vypořádal se ztrátami způsobenými pandemií koronaviru? Na co se filmoví fanoušci mohou těšit v září? Podle čeho se vybírají festivalové filmy? Ptejte se Marty Lamperové Švecové v pátek 10. července od 11.00 hodin.

Marta Lamperová Švecová vystudovala psychologii na Univerzitě Komenského a pak FAMU. Od roku 1999 pracovala jako producentka pro různé produkční společnosti. V roce 2003 se přestěhovala do Berlína, kde působila ve společnosti MDC Int. a měla na starosti marketingovou strategii, sales a akvizice ve východní Evropě, na Balkáně a v Asii. V roce 2008 se stala ředitelkou společnosti Film Europe. O filmovém marketingu a distribuci přednášela na FAMU, UK a pro řadu dalších organizací a vzdělávacích programů. Dále je také programovou konzultantkou filmových festivalů ve východní Evropě, expertkou programů Media a Nipkow Programm. Sedm let vedla Katedru filmové produkce na FAMU a v současnosti působí jako umělecká ředitelka MFF Praha Febiofest a členka Rady Státního fondu kinematografie. MFF Febiofest se letos kvůli pandemii koronaviru odložil na termín 18. až 25. září a podporu fanoušků aktuálně hledá ve sbírce na Hithitu.

 

Chat

 • Miroslava Bílá

  Dobrý den, jak jste nesli zrušení březnového termínu? Máte díky tomu potíže ještě teď?

 • Host chatu

  Dobrý den, nesli jsme to těžko, festival byl zrušen tesně před zahájením, v době kdy jsme měli vytištěné katalogy, vylepné plakáty a program už jenom řešil diskuse s hosty a úvody k filmům. Potíže máme, jelikož musíme udělat všechny nové tiskoviny, řešit jestli dorazí hosté, naprogramovat kina, takže spousta práce. Ale velice se těšíme na nový termín.

 • Ivan

  Zdravim, na co se v zari muzeme tesit? Jak bude festival probihat?

 • Host chatu

  Zdravím, festival bude probíhat v trochu jiné podobě, bohužel se nám nepovede zachovat původní březnový rozsah. Většina hostů zřejmě nedorazí, tak řešíme telemosty, aby diskuse s tvůrci zůstaly zachovány, některé filmy již nebudou k dispozici, ale naštěstí cca 90% programu zůstává stejná. Nepovedlo se nám obnovit domluvu se CineStarem, takže se stěhujeme a září proběhne v Cinema City Slovanský dům. Také některé regiony, kde jsou kina zavřená, bohužel hrát nebudou, ale řešíme online verze pro regiony.

 • SK

  Jak se Febiofest vypořádal se ztrátami způsobenými pandemií koronaviru?

 • Host chatu

  Snažíme se najít nové zdroje, co se týká financí, jelikož festival byl zrušen několik málo dní před zahájením a většina rozpočtu festivalu byla utracena. A velkou ztrátou pro nás, programové odděllení, je skutečnost že nemůžeme přivítat tvůrce, na které jsme se moc tešili. Snažíme se tedy najít nové cesty jak dostat hosty i filmy k divákům, takže navazujeme novou spolupráci se Seznam TV a řešíme kino online.

 • DIS

  Jste nějak příbuzná s Ivanem Lamperem?

 • Host chatu

  Ne, pokud vím tak nejsem

 • DIS

  MFF Febiofest, který bude v září 2020 bude naprosto stejný jako měl být ten v původním termínu?

 • Host chatu

  Bohužel nebude, jelikož některé filmu již nebudou k dispozici, a také netušíme, jestli bude probíhat za přítomnosti hostů. Budeme mít nové prostory, krome Slovanského domu budeme v kině Edison a kině Pilotů. Vzhledem ke zkušenostem z posledních měsíců pracujeme i na online verzi festivalu.

 • SK

  Čím vším je pro Vás MFF Praha Febiofest?

 • Host chatu

  V té pracovní rovině je pro mně festival, který přináší jak české premiéry tak i tu nejkvalitnější kinematografii z celého světa, aniž by nám vadilo, že filmy už byly v Cannes, Benátkách nebo jinde. Pro mezinárodní mladé filmaře je velmi důležité, aby jejich filmy našly distribuční platformu a oto se také snažíme. Chovám ve velké úctě Fera Feniče a jeho zásluhu na rozvoji a současné podobě festivalu. A v té osobní rovině je to pro mně festival na kterém jsem vyrostla a kde jsem měla první rande se svým mužem.

 • Marta z Ostravy

  Jaký je tvůj nejoblíbenější film, nebo jak se řiká u nás "můví" ?

 • Host chatu

  Přemýšlím velice dlouho jestli mám ten jeden nejoblíbenější a už jsem překročila počet 10 :-) Miluju dobré filmy, které ve mně dlouho zůstávají, ke kterým se vracím a můžu je vidět pořád. Z artové klasicky Zvětšenina od Antonioniho. Můžu celého Alfreda Hitchcocka, Blade runner je pro mně zásadní dílo, ale také Údolí včel, Slnko v sieti v rámci nové vlny. Z posledních let Paterson, Parazit nebo Láska od Hanekeho.

 • Irena

  Hezký den, jaké filmové festivaly ve východní Evropě řešíte?

 • Host chatu

  Pracovala jsem pro Transylvania Film Festival, nebo jako poradce pro Thessaloniki MFF.

 • Nina

  Dobrý den, Marto, co obnáší práce filmové ředitelky a jak jste se k filmu dostala? Také mě to láká. Děkuji Nina

 • Host chatu

  Dobrý den Nino, většina z nás vystudovala filmové studia, nebo FAMU. Zásadní je kromě kultivace vkusu a znalosti filmových postupů a filmové řeči a historie také praxe. Většina festivalů hledá asistenty do programu, takže pokud máte zájem někde začít, určitě bych zkusila oslovit program přímo. Práce ředitelky obnáší navštěvy celé řady filmových festivalů kde se díváme na filmy, které poté vybíráme. Dále řešíme celkovou koncepci sekcí, hosty, tematické sekce. Zhlédnutých filmů jsou stovky a stovky a z těch všech se snažíme vybrat ty nejzajímavější. Dále je to programování, kde musíte řešit, který film v kolik hodin ve kterém sále a proč :-)

 • Filmstar

  Co vás na vaší práci nejvíce baví?

 • Host chatu

  I po těch letech mě nejvíce baví filmy :-) Jsem závislá od dobrých příběhů a pokud jsou ještě ztvárněné orginálním způsobem, je to obrovská radost. Těší mne objevovat zajímavé tvůrce, nové kinematografické postupy.

 • Radoslav Pitner

  MFF Praha Febiofest je moje srdeční záležitost. Jak vám na Hithitu mohu pomoci?

 • Host chatu

  Velice děkujeme a moc nás to těší. Pomůžete nám tím, že si koupíte některé z nabízených věcí, nebo koupí lístku na termín v září.

 • Petr

  Jaký filmový žánr máte nejraději?

 • Host chatu

  Já jsem takový multižánrový fanda a miluji kvalitní filmy. Ale kromě klasické artové tvorby miluju sci-fi a fantasy žánr.

 • Daniel S.

  Zdravim, co si myslite o soucasne ceske filmove tvorbe?Jaky cesky film vas zaujal letos nejvice?

 • Host chatu

  Zdravím, já jsem přesvědčená že je na vzestupu. Máme tady velice talentované režiséry, jako například Slávek Horák, Olmo Omerzu nebo Jirka Havelka. Smekám klobouk před Václavem Marhoulem a jeho dlouholetou snahou přetavit svou vizi ve filmové dílo. Máme velice schopné dokumentaristy a tvůrce animovaných filmů, kteří sbírají ceny na festivalech po celém světě. Letos jsem toho zatím bohužel ještě moc neviděla, jelikož většina premiér se odložila. Těším se na Havla a Zátopka a film Šarlatán od Angnieszky Holland, který měl původně otevírat Febiofest ale půjde do kin již v létě.

 • Miroslava Bílá

  Můžete mi prosím ve zkratce popsat Febiofest? Budou filmy k vidění i jinde než v Praze?

 • Host chatu

  Febiofest proběhne v druhé polovině září v Praze ve Slovanském domě. Většina sekcí zůstane zachována, řešíme teď hlavně sekce Profily osobností kde bychom rádi tvůrce osobně přivítali, takže je možná přesuneme na březen. Regiony budou, některé paralelně s Prahou. Jen v několika městech, kde je zavřené kino nebudeme hrát. Každopádně se připravujeme i na online alternativu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.