Jak se účinně bránit proti plísním a pocení nohou? Odpovídala dermatoložka Jitka Řezáčová

Chat je uzavřený15.05.2019 10:00

Jitka Řezáčová.

Trápí vás pocení, zápach nebo plísně nohou? Tyto problémy postihují téměř každého druhého člověka. Nejnáchylnější skupinou bývají aktivní lidé mezi 25 a 50 lety, kteří sportují, navštěvují veřejné bazény či wellness nebo hodně cestují. Na vině také může být neprodyšná obuv nebo ponožky z nevhodných materiálů. Jak zmírnit nadměrné pocení nohou, jak poznat, že trpíte mykózou, i jak jí účinně předcházet či léčit, poradí dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová. Host odpovídá ve středu 15. května od 10.00.

MUDr. Jitka Řezáčová v roce 1996 absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1999 atestovala v oboru dermatovenerologie. Od roku 1996 pracovala jako sekundární lékař v soukromém zařízení. V rámci praxe a stáží dále působila i na dermatovenerologické klinice FNKV a ÚVN. Od roku 2016 provozuje soukromou dermatovenerologickou praxi Kožní ambulance Zárubova s.r.o.

Chat

 • Kamila

  Hezký den,
  trápí mě dlouhodobě plísně nohou, dá se tomu nějak předcházet? Děkuji

 • Host chatu

  Nejčastějším zdrojem plísní nohou jsou návštěvy bazénů , koupališť, společných sprch atd., ale také zvýšené pocení nohou při sportu , v neprodyšné obuvi a nevhodná hygiena. Doporučuje se tedy eliminace těchto faktorů, i když samozřejmě zcela se jim vyhnout nelze. Základem tedy je stávající onemocnění léčit, následně nosit prodyšnou obuv a vhodné přezutí do rizikových prostor. Důležitá je také dezinfekce obuvi a ev. nohou. K tomu lze použít různé přípravky dostupné na trhu, např. Dezinox sprej.

 • Žofie

  Jak poznám plíseň nehtů a jak pro ti ní bojovat? Existují nějaké účinné přírodní prostředky?

 • Host chatu

  Plíseň na nehtech se nejčastěji projevuje zkalením barvy nehtové ploténky , jejím ztluštěním a ev. i drolením okrajů nehtů. Nehet může být i celkově deformován. Je samozřejmě potřeba ji léčit. Popravdě samotné přírodní prostředky v léčbě většinou nejsou dostatečné , ale mohou být vhodným doplňkem léčby a nebo prevencí. Doporučuji např. při větší potivosti nohou koupele v dubové kůře či ošetřování nohou dezinfekčními spreji, např. Dezinox sprej.

 • David

  Jak bojovat s pocením nohou? Hodně sportuji a zapách je cítit i z bot.

 • Host chatu

  Pocení nohou je fyziologická záležitost, tedy zcela eliminovat ho nelze. Samozřejmě při nadměrné potivosti, zejména právě při sportu, lze doporučit bylinné koupele, např. v dubové kůře, ev. v šalvěji, používat speciální antiperspiranty pro nadměrné pocení, volně dostupné v lékárnách. Dále samozřejmě je potřeba dezinfikovat i obuv a to alespoň 2xtýdně.

 • Lucie

  Dobry den, lze zabránit při nadměrném pocení nohou zápachu? A jsou nějaká preventivní opatření, aby se nohy méně potily?

 • Host chatu

  Zápach vzniká při pocení rozkladovými produkty plísní a bakterií. Snížením pocení docílíte většinou i snížení zápachu. Jinak k jeho eliminaci existují i různé deodarační spreje, antiperspiranty...např. Dezinox sprej. Snížení pocení lze dosáhnout i koupelemi, např. dubová kůra.

 • Alan

  Chodím často cvičit a s plísní nohou opakovaně bojuji. Doporučujete mi spíše používat prostředky s nanostříbrem nebo jiné preparáty?

 • Host chatu

  Prostředky s nanostříbrem jsou spíše prevence, v případě rozvinutého onemocnění tedy nedostačují. Doporučila bych nejdříve řádně zaléčit a poté prevenci.

 • Jana

  Existuje proti plísním na nohou nějaká prevence? Četla jsem, že pomáhají bylinky, je to pravda?

 • Host chatu

  Určitě ano, bylinné koupele a spreje se v prevenci plísní doporučují.

 • Jana

  Synovi (5 let) se hodně potí nohy. Doporučujete používat nějaké desinfekční prostředky bot a textilu i u dítěte?

 • Host chatu

  Klidně můžete používat bylinné dezinfekční spreje, jako je např. Dezinox sprej, i do bot u dítěte.

 • LUkáš

  Kde nejčastěji mohu chytit plíseň nohou a jak se přenáší?

 • Host chatu

  Nejčastějším zdrojem plísní jsou vlhké a teplé prostory a samozřejmě místa, kde chodíte naboso...tzn. bazény , sauny , společné sprchy atd. Přenáší se přímým kontaktem s kůží.

 • Daniela L.

  Dobry den, pokud resim plisen nohou u sebe, mohou ji ode me chytit i ostatni clenove rodiny? Jaka preventivni opatreni byste nam doporucila, abych nenakazila i ostatni? Zajima me napriklad i prani pradla, zda mohu prat nase ponozky spolecne, zda desinfikovat boty, popr. cim, doma take chodime bosy, tak zda se muze plisen drzet v koberci apod. Dekuji

 • Host chatu

  Ano, bohužel se nedá vyloučit infekce i ostatních členů rodiny. Doporučuji nechodit doma naboso a dezinfikovat obuv všem členům rodiny...a zejména léčit sebe!!

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.