Jak se účinně bránit proti plísním a pocení nohou? Odpovídala dermatoložka Jitka Řezáčová

Chat je uzavřený15.05.2019 10:00

Jitka Řezáčová.

Trápí vás pocení, zápach nebo plísně nohou? Tyto problémy postihují téměř každého druhého člověka. Nejnáchylnější skupinou bývají aktivní lidé mezi 25 a 50 lety, kteří sportují, navštěvují veřejné bazény či wellness nebo hodně cestují. Na vině také může být neprodyšná obuv nebo ponožky z nevhodných materiálů. Jak zmírnit nadměrné pocení nohou, jak poznat, že trpíte mykózou, i jak jí účinně předcházet či léčit, poradí dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová. Host odpovídá ve středu 15. května od 10.00.

MUDr. Jitka Řezáčová v roce 1996 absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1999 atestovala v oboru dermatovenerologie. Od roku 1996 pracovala jako sekundární lékař v soukromém zařízení. V rámci praxe a stáží dále působila i na dermatovenerologické klinice FNKV a ÚVN. Od roku 2016 provozuje soukromou dermatovenerologickou praxi Kožní ambulance Zárubova s.r.o.

Chat

 • Kamila

  Hezký den,
  trápí mě dlouhodobě plísně nohou, dá se tomu nějak předcházet? Děkuji

 • Host chatu

  Nejčastějším zdrojem plísní nohou jsou návštěvy bazénů , koupališť, společných sprch atd., ale také zvýšené pocení nohou při sportu , v neprodyšné obuvi a nevhodná hygiena. Doporučuje se tedy eliminace těchto faktorů, i když samozřejmě zcela se jim vyhnout nelze. Základem tedy je stávající onemocnění léčit, následně nosit prodyšnou obuv a vhodné přezutí do rizikových prostor. Důležitá je také dezinfekce obuvi a ev. nohou. K tomu lze použít různé přípravky dostupné na trhu, např. Dezinox sprej.

 • Žofie

  Jak poznám plíseň nehtů a jak pro ti ní bojovat? Existují nějaké účinné přírodní prostředky?

 • Host chatu

  Plíseň na nehtech se nejčastěji projevuje zkalením barvy nehtové ploténky , jejím ztluštěním a ev. i drolením okrajů nehtů. Nehet může být i celkově deformován. Je samozřejmě potřeba ji léčit. Popravdě samotné přírodní prostředky v léčbě většinou nejsou dostatečné , ale mohou být vhodným doplňkem léčby a nebo prevencí. Doporučuji např. při větší potivosti nohou koupele v dubové kůře či ošetřování nohou dezinfekčními spreji, např. Dezinox sprej.

 • David

  Jak bojovat s pocením nohou? Hodně sportuji a zapách je cítit i z bot.

 • Host chatu

  Pocení nohou je fyziologická záležitost, tedy zcela eliminovat ho nelze. Samozřejmě při nadměrné potivosti, zejména právě při sportu, lze doporučit bylinné koupele, např. v dubové kůře, ev. v šalvěji, používat speciální antiperspiranty pro nadměrné pocení, volně dostupné v lékárnách. Dále samozřejmě je potřeba dezinfikovat i obuv a to alespoň 2xtýdně.

 • Lucie

  Dobry den, lze zabránit při nadměrném pocení nohou zápachu? A jsou nějaká preventivní opatření, aby se nohy méně potily?

 • Host chatu

  Zápach vzniká při pocení rozkladovými produkty plísní a bakterií. Snížením pocení docílíte většinou i snížení zápachu. Jinak k jeho eliminaci existují i různé deodarační spreje, antiperspiranty...např. Dezinox sprej. Snížení pocení lze dosáhnout i koupelemi, např. dubová kůra.

 • Alan

  Chodím často cvičit a s plísní nohou opakovaně bojuji. Doporučujete mi spíše používat prostředky s nanostříbrem nebo jiné preparáty?

 • Host chatu

  Prostředky s nanostříbrem jsou spíše prevence, v případě rozvinutého onemocnění tedy nedostačují. Doporučila bych nejdříve řádně zaléčit a poté prevenci.

 • Jana

  Existuje proti plísním na nohou nějaká prevence? Četla jsem, že pomáhají bylinky, je to pravda?

 • Host chatu

  Určitě ano, bylinné koupele a spreje se v prevenci plísní doporučují.

 • Jana

  Synovi (5 let) se hodně potí nohy. Doporučujete používat nějaké desinfekční prostředky bot a textilu i u dítěte?

 • Host chatu

  Klidně můžete používat bylinné dezinfekční spreje, jako je např. Dezinox sprej, i do bot u dítěte.

 • LUkáš

  Kde nejčastěji mohu chytit plíseň nohou a jak se přenáší?

 • Host chatu

  Nejčastějším zdrojem plísní jsou vlhké a teplé prostory a samozřejmě místa, kde chodíte naboso...tzn. bazény , sauny , společné sprchy atd. Přenáší se přímým kontaktem s kůží.

 • Daniela L.

  Dobry den, pokud resim plisen nohou u sebe, mohou ji ode me chytit i ostatni clenove rodiny? Jaka preventivni opatreni byste nam doporucila, abych nenakazila i ostatni? Zajima me napriklad i prani pradla, zda mohu prat nase ponozky spolecne, zda desinfikovat boty, popr. cim, doma take chodime bosy, tak zda se muze plisen drzet v koberci apod. Dekuji

 • Host chatu

  Ano, bohužel se nedá vyloučit infekce i ostatních členů rodiny. Doporučuji nechodit doma naboso a dezinfikovat obuv všem členům rodiny...a zejména léčit sebe!!

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.