Jak se vyhnout průjmu na dovolené a co nesmí chybět v lékárničce? Odborník odpovídal

Chat je uzavřený15.06.2015 13:00

Peter Mikolášek.

Sezona letních dovolených je na spadnutí. S pobyty zejména v exotičtějších destinacích jsou často spojená různá zdravotní rizika. S čím je nutné počítat a jak se vyhnout například žaludečním a trávicím problémům? Nejen na tyto otázky odpovídal odborník na infekční choroby z brněnské fakultní nemocnice Petr Mikolášek.

Podle statistik postihují během letních dovolených české turisty nejčastěji infekční onemocnění trávicího ústrojí a žaludeční potíže, průjmy, nemoci dýchacích cest způsobené obvykle klimatizací, kožní infekce, infekce přenášené komáry a jinými členovci a různé alergické reakce. Zejména u dětí jsou pak časté drobné úrazy jako odřeniny, tržné rány a mnohdy také bolesti zubů.

Chat

  • KANystr

    Co nemoc mamaia /mamajka/ v Rumunsku - jak na ní? Onemocněl jsem touto nemocí ještě komunistickém Rumunsku, když jsem tam byl na dovolené. Je to to tam s touto nemocí už lepší?












  • Host chatu

    Dobrý den, nemoc mamaia je odvozená od letoviska v Rumunsku a je to forma cestovatelského průjmu, který může mít řadu příčin, od změny mikroflóry související s novou přijímanou potravou, přes toxigenní kmeny bakterií, virové nebo parazitární infekce, dysmikróbie, stres atd. S postupným rozvojem cestovního ruchu v Rumunsku a rozvojem hygienicko-epidemiologické bdělosti se počet infekčních onemocnění v turistických lokalitách postupně snižuje. Platí tedy obecná doporučení: Tepelně dostatečně upravená strava, dostatečné umytí zeleniny, ovoce a zvýšená hygiena při manipulaci s potravinami...

  • RIF

    Které země jsou nejméně nebezpečné - kde se nemusíme tolik bát nemocí a které naopak jsou dost nebezpečné a nemocí se tam bát musíme?

  • Host chatu

    Pěkný den. Co se týče infekčních nemocí, tak méně rizikové jsou samozřejmě země s vysokým životním standardem, dostupností zdravotní péče a nízkou osídleností. Mezi bezpečnější lokality s ohledem na výskyt infekčních nemocí můžeme zařadit severské krajiny, Evropa, Severní Amerika (USA a Kanada), Austrálie. Záleží samozřejmě na formě cestování, délce pobytu, stravování, možnosti hygieny, ubytování, kumulace lidí na malém prostoru, sdílení hygienických a stravovacích zařízení a rizikovosti cestovatele (účelu cesty, jeho základních diagnóz, rizikového chování atd.). Nebezpečné destinace jsou krajiny s výskytem třeba hemoragických horeček, jako Ebola, Hanta, Lassa a to je západní afrika. Výskyt vysoce nakažlivých onemocnění lze sledovat na stránkách WHO nebo CDC.

  • ANTI

    Jaké máte akademické tituly? A na čem všem pracujete jako odborník na infekční choroby - co vše máte na starosti?

  • Host chatu

    Dobrý den. Myslím, že tato diskuse je spíše o infekčních nemocech než o mně, tituly nedělají lidi, ale lidi vymysleli tituly. Můj akademický je MUDr., věnuji se terapii dětí od 0-19 let s infekčním onemocněním na klinice dětských infekčních nemocí. Pracuji na jednotce intenzivní péče a mám poradnu pro lymeskou borreliózu.

  • SK

    Jsou lidé, kteří by neměli radši cestovat do zahraničí kvůli zdrav. důvodům?

  • Host chatu

    Dobrý den. Obecně bych řekl, že je to na každém člověku, na co se cítí. Pacienti s chronickými nemocemi jsou obvykle sledováni u specialistů, se kterými by se měli poradit, jestli je daná destinace a pobyt pro ně vhodný. Jsou mnohé diagnózy, které jsou rizikové. Důležité je zvážit destinaci, formu cestování, délku pobytu a dostupnost zdravotní péče. U pacientů chronicky nemocných s trvalou medikací je samozřejmostí vzít si s sebou léky, které dotyčný užívá, případně léky, které by si nasadil v případě zhoršení stavu. Obzvláště kardiaci, diabetici a pacienti s více nemocemi by měli být opatrnější a přizpůsobit pobyt svým schopnostem a možnostem.

  • Lovacoop

    Třešně a mléko - je to mýtus, nebo spolehlivá cesta k průjmu?

  • Host chatu

    Dobrý den. Naše trávící systémy jsou velmi variabilní. Mikrobiální výbava, slizniční bariéra, enzymatická aktivita, současná přidružená onemocnění, věk, pohlaví, rasa... U někoho určitě spolehlivě tato kombinace vyvolá průjem, u jiného to zažívací systém stráví bez újmy.

  • Karel Gleisner

    Dobrý den, nejlepší preparát na českém trhu na průjmové onemocnění v oblasti Předního Východu (Libanon)?

  • Host chatu

    Dobrý den, zvolil bych Ercefuryl úč.látka: Nifuroxazid, který je střevní desinficiens a pokryje celou řadu potenciálních bakteriálních patogenů. Je ale vázaný na recept. Ale samozřejmě průjmové onemocnění může být vyvolané virovými nebo parazitárními původci, na které daná látka neúčinkuje. Vhodné je samozřejmě užívání probiotik na úpravu mikroflóry, které mnohými mechanizmy (jako kompetici o vazebná místa na sliznici střeva s patogenními bakteriemi, kompetice o substrát, imunomodulační účinek na slizniční bariéru atd.) zlepšují a stabilizují fungování zažívacího traktu.

  • Radek

    Dobrý den. Je dobré před dovolenou u moře používat enterol jako profylaxi u dětí nebo je to zbytečné a zatěžující pro organismus? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, nevidím důvod u dětí, které nemají chronické onemocnění zažívacího traktu, po operacích na zažívacím traktu, nebo nejsou nijak jinak rizikové na preventivní užívání Enterolu. Zatěžující to ale není a kontraindikací taky ne.

  • Karel Zvědavý

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda rád luštíte přesmyčky. Pokud ano, tak bych vás chtěl požádat o vyluštění následující: přesmyknutím dvou písmen ve slově PŮRJEM získejte zdravotní komplikace.

  • Host chatu

    Dobrý den, neluštím. Radši dělám věci, které mě baví a naplňují. Nemohl by to být třeba průjem?

  • doktor z nížin

    Jaké postavě ze seriálu Nemocnice na kraji města máte podle Vašeho názoru nejblíže?

  • Host chatu

    Dobrý den, seriál jsem neviděl. Nejblíže mám sám k sobě.

  • Chosé Klicperka

    Je v cizině vůbec možné předejít průjmu?Jaké prostředky a léky je třeba mít sebou ?Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, jak jsem se již zmínil, zcela předejít cestovatelskému průjmu, který může mít řadu příčin, jako třeba jen změna mikroflóry zažívacího traktu při změně potravy, nejde. Důležité je odlišit infekční průjem s teplotami, ztrátou tekutin, krví ve stolici nebo dalšími komplikacemi, který je nutné adekvátně zaléčit. Jako součást terapie a zmírnění průběhu eventuálně preventivně při rizikových destinacích lze užívat probiotika. Dál je vhodné vzít si sebou nějaká střevní dezinficiens, jako jsem již zmínil Ercefuryl.

  • Helešic

    Vážený pane doktore, je možné získat cestovatelský průjem i při análním sexu? Pokud ano, jaká je současná situace v takové Etiopii?

  • Host chatu

    Dobrý den, tento kontakt je dostatečně intimní natolik, že můžete onemocnět i řadou neprůjmových nemocí.

  • Hogo Fogo

    Jak známo, naše populace se doma nesetkává s amébami způsobujícími v severní Africe a v Levantě Evropanům přeukrutné průjmy (až po transport domů a hospitalizaci z důvodu dehydratace) a proto není dostatečně rezistentní na rozdíl od našinců. V době mého profi působení v té oblasti příliš nefungovaly ani doporučované léky (Entizol a pod.) .
    Byl jsem ale svědkem rychlého uzdravení několika lidí (i mne samotného) po aplikaci lidového postupu: cca 0,5-0,7 litru kefíru, jogurtu (acidofilní kyšky), v něm hlava rozdrceného česneku a k tomu 2 větší brambory uvařené do stavu, kterému se u těstovin říká al dente.
    Nejlepší prevencí proti amebiální sračce je důsledná hygiena a dávat si pozor, co člověk jí.
    I v špičkových hotelích odmítat jídla (saláty) obsahující tepelně neupravené natě (petržel, máta...), které se nedají za studena umýt (a oni se s umýváním ani moc netrápí) a kterých se spotřebovává kvantum.
    Doktore, jaké léky si s sebou vzít za tímto účelem?

  • Host chatu

    Dobrý den, Entizol tedy metronidazol, jak jste psal, je účinný vůči většině parazitárních onemocnění, v případě, že neúčinkuje, je vhodné obrátit se na lokální zdravotní zařízení, kde většinou mají zmapovanou epidemiologickou situaci a ví, co se sezónně v dané lokalitě vyskytuje. Znají většinou i citlivost daných agens na antibiotika, antiparazitika, nebo chemoterapeutika. Průjem nemusí však znamenat jen infekci zažívacího traktu. Může být součástí infekce močových cest, sepse, při malárii, horečky dengue, úpalu, nebo úžehu a jiných onemocnění. A k postupu při Vaší terapii je možné, že zaúčinkovala lépe než syntetická farmaka, příroda je mocná…

  • Fíla

    Dobrý den, napište mi prosímt jak vypadá průjmová situace na Lipně. Zda je pro střevně citlivého člověka, který se hodlá stravovat v místních restauracích, dobré začít s profylaxí ještě před odjezdem, nebo stačí zakročit až při nastalém incidentu.

  • Host chatu

    Dobrý den, na Lipně je standardní situace jako v celé České republice. Profylaxe není potřeba.

  • Landik

    Dobrý den, pane doktore,

    chystám se za měsíc do Egypta. S takzvanou faraonovou kletbou jsem se tam sice ještě nesetkal, ale řada mých známých jí trpí opakovaně. S sebou pro jistotu povezu přípravky proti průjmu i rehydratační roztoky. Je něco, co bych mohl udělat před odjezdem, abych riziko průjmového onemocnění co nejvíce snížil?

    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, před odjezdem můžete udělat pro sebe to, že budete dobře naladěni, v dobré zdravotní kondici s vědomím, že jedete na dovolenou a ne za faraónovou kletbou. Obecná doporučení stravování, hygieny a nakládání s potravinami jsem již zmínil výše. Eventuálně lze preventivně užívat probiotika před cestou a v průběhu dovolené. Nic lepšího před odjezdem asi udělat nejde. Přeji Vám hezký pobyt.

  • Marcela

    Dobrý den,
    chystáme se na dovolenou do Egypta. Známí, kteří se právě vrátili, mě varují, že se téměř celou dobu potýkali s Faraonovou kletbou.
    Dá se střevním potížím tohoto typu vyvarovat?
    Díky a hezký den

  • Host chatu

    Dobrý den, obecná doporučení týkající se stravování, tepelné úpravy a dostatečné očištění potravy jsem již zmínil. V případě rizikovějších jedinců, nebo náchylnějších na střevní potíže je možné preventivně již před cestou a po dobu pobytu užívat probiotika, třeba Biopron.

  • Hogo Fogo

    Soudím, že tzv. "faraonova kletba" je ten amebiální průjem, o kterém jsem psal, že?
    ještě doplním, že ten "domácí lék" z levanty musí mít logiku a také ji má, protože funguje perfektně proti střevním infekcím i u nás (ověřeno v několika případech průjmů, kde se lékařům příliš nedařilo).
    Že má česnek silné bakteriocidní účinky nikdo nepochybuje. ten améby pozabíjí vázaný macerováním na kefír nebo jogurt, kefír i jogurt příznivě působí na bakteriální střevní flóru a brambor "to" zřejmě škrobem zahusťuje.
    laban wa tum - kefír s česnekem
    Hmm,kdesi jsem četl, že denní konzumace cibule a česneku dělníků pracujích na stavbách pyramid jich chrániála i před střevními potížemi.

  • Host chatu

    Faraónova kletba je lidově užívaný termín pro cestovatelský průjem, který může být vyvolaný řadou příčin (patogenní, bakterie, viry, paraziti, plísně, toxiny v potravě, otravy, dysmikrobie, stres, dráždivá potrava…) zmínil jsem je již výše.

  • Karel Loskot

    Mam chronickou leukemii Leuko cca 80, zatim bez lecby. Mohu cestovat k mori do Chorvatska ?

  • Host chatu

    Hezký den, i když je Chorvatsko velmi bezpečná krajina, doporučení, jestli můžete jet a rizika spojená s cestou, případně pobytem, co dělat v případě potíží, by Vám měl dát Váš ošetřující onkolog, který zná Váš zdravotní stav komplexně. Takto vydávat doporučeni po chatu by bylo velmi vágní a nerozumné.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov