Jak se vyvarovat syndromu karpálního tunelu? Odpovídala fyzioterapeutka Ivana Koldová
Chat je uzavřený28.11.2019 11:00
Co vám hrozí, když máte sedavé zaměstnání? Jaké potíže způsobuje každodenní práce na počítači? C je to syndrom karpálního tunelu a jak se mu vyvarovat? Jak se správně protahovat? S čím vám může pomoci fyzioterapeut? Ptejte se Ivany Koldové ve čtvrtek 28. listopadu od 11.00 hodin.
Odborná fyzioterapeutka Ivana Koldová se fyzioterapií zabývá již více než 13 let. Praxi proložila krátkou zahraniční pauzou a mateřskými povinnostmi. Jejím hlavním posláním je učit pacienty přebudovat špatné sezení a další nevhodné návyky při sedavém způsobu života na správné. Tedy naučit je správnému sezení za využití vhodných ergonomických pomůcek a vybudovat u nich kladný vztah ke sportovním aktivitám. Díky tomu se pak eliminují potíže s páteří a přetížením horních končetin, které pacienty do ordinací fyzioterapeutů často vedou.
Chat
-
Anna
Dobrý den, jak předejít tomu, abych měla syndrom karpalniho tunelu?
-
Host chatu
Přeji hezké dopoledne. Prevencí je správné nastavení pracovní plochy. Tedy držet myš tak, aby zápěstí nebylo křečovité, nebo vylomené. Mělo by spočívat na myši v rovině. Vhodné jsou ergonomické myši.
-
Klára
Dobrý den. Každý den sedím v práci kolem deseti hodin, jak často bych se měla protahovat a jak?
-
Host chatu
Dobrý den. Doporučuji každých 30min udělat menší pauzu, nebo změnit polohu sedu. Jít se napít, postavit se. Lze i minutové cvičení, kdy si protahnete krční páteř, záda, ruce, které u dlouhého sezení trpí.
-
Mirek
Co mi tedy hrozí,když mám sedavé zaměstnání?
-
Host chatu
Dobrý den. U sedavého zaměstnání nejvíce trpí záda. Při dlouhém sezení svaly ochabují a páteř se hrbí. Proto je důležité několikrát za den se napřímit, srovnat páteř. Tím i aktivujete svaly, zlepší se dýchání. Při sezení u PC trpí nejvíce krční páteř a ruce. V autě to zase bývá hrudní páteř, bedra. Proto v obou případech je důležité správné nastavení jak pracovní plochy, tak sedadla v autě.
-
Jolana
Jak poznám, že už si pomalu nabíhám na syndrom karpálních tunelů? Je to dědičné?
-
Host chatu
Přeji hezký den. Syndrom karpálního tunelu je úžinový syndrom, kdy se utlačuje středový nerv, který probíhá zápěstím ruky. Útlak se pak projevuje brněním prstů, mravenčením. Bývá to hlavně v noci, kdy vás nepříjemné pocity zápěstí vzbudí a ruku musíte pro úlevu protřepat.
-
Honza
Co říkáte na ty gymnastické míče na sezení? Pomáhá to?
-
Host chatu
Dobrý den Honzo. Gymnastické sezení na míči doporučuji, ale není to pro sezení na celý den. Tedy třeba hodinu sedět na míči a pak zase na pracovním křesle a takto střídat. Sezení na míči vás nutí sedět vzpřímeně, což je fajn, ale pokud už je to dlouho, tak i na míči se můžete vyhrbit.
-
Hanka
Dobrý den, četla jsem, že by ženy neměly sedět s nohou přes nohu. Proč?
-
Host chatu
Dobré dopoledne Hanko. Dlouhé sezení s nohou přes nohu způsobuje nesouměrnost pánve, tedy váha je pak více na jedné straně a páteř je vychýlena. Není to vhodné pro dlouhodobější sezení, nebo jako zvyk. Pokud je to jen na krátkou dobu, tak nevadí. Další neduha je, že si tím utlačujete žilní systém na noze, tedy dochází po delší době k horšímu dokrvování nohou.
-
Terka S.
Jaké potíže způsobuje každodenní práce na počítači? a jak jim předejít?
-
Host chatu
Dobrý den. Záleží v jakém sedu u počítače sedíte. Pokud máte správné nastavení pracovní plochy, měníte polohu, cvičíte si během dne minutové tréninky, tak není takový problém. Při špatném sezení se brzy ozvou potíže - bolesti páteře, bolesti zápěstí, bolesti hlavy, motání hlavy, zhoršené vidění atd.
-
Jindra
Manželka mi koupila ergonomickou myš. Je to dobré pro mé ruce při práci na počítači? Nebo jsou to vyhozené peníze?
-
Host chatu
Dobrý den. Ergonomické myši jsou v dnešní době vyrobeny tak, aby odlehčily zátěži na zápěstí. Vhodné jsou i vertikální myši, které vám zápěstí dají do anatomické pozice, kdy se nekříží kosti předloktí a to je právě prevencí pro karpální tunel. Vhodné dělá například firma Connect IT.
-
Kája
Jak by měl člověk správně u počítače sedět?
-
Host chatu
Dobrý den. Správné sezení u PC je, že máte celá záda opřená o pracovní křeslo. Důležité je nastavení výšky křesla, tak aby váš kyčelní kloub byl o něco výše než kolena (asi 100°), chodidla spočívají celou plochou na zemi. Předloktí tvoří 90° s paží a nastavení područky by mělo být souměrně s výškou stolu. Horní hrana monitoru obrazovky ve výšce očí. K správnému sezení můžou dopomoci také různé pomůcky - malý míček za záda, bederní opěrka atd.