Jak se zbavit syndromu zahlcení? Odpovídala Klára Haunerová

Chat je uzavřený15.11.2019 14:00

Klára Haunerová.

Pod nánosem věcí a kvantem informací často zapomínáme na to být jednoduše šťastní a spokojení. Obklopuje nás nadmíra informací, malicherných problémů a úkolů, které musíme denně zvládnout a k tomu nutnost být neustále online a dostupný. A my tak přestáváme žít své životy, dusíme se věcmi a pociťujeme jeden z největších problému naší doby – syndrom zahlcení. Jak z toho ven? Ptejte se Kláry Haunerové. Hosto odpovídá v pátek 15. listopadu od 14.00.

Klára Haunerová je autorkou knihy Méně mít / Více žít aneb Vlastní cesta k minimalismu, která je příběhem dnešní doby, kdy pod nánosem věcí zapomínáme na to, co nás činí šťastnými. A současně také o tom, že redukcí věcí kolem sebe a srovnáním si priorit můžeme získat život, o kterém sníme, a nebude nás to nic stát, krom energie kterou do toho vložíme. Ale ta energie se nám mnohonásobně vrátí.

Chat

 • Petra S.

  Popisujete v knize konkrétní principy, jak při redukci věcí postupovat, nebo je knížka hlavně motivační?

 • Host chatu

  Dobrý den, knížka je napsaná tak, aby neposkytovala striktní návod, ale motivovala čtenáře k zamyšlení. Kniha je rozdělaná do dvou částí. V té první se věnuji tématu materiálního vlastnictví. Začínám historickými souvislostmi, co znamená samotný minimalismus a jak nám může pomoci ulehčit naše životy. Zároveň zde najdete i konkrétní postupy a tipy. V druhé části knihy, jež je nazvaná Více žít, se dostaneme o krok dále. Budeme hledat odpovědi na otázky, proč ve světě, kde máme všechno, nemůžeme najít štěstí, harmonii a klid, a jak důležité je se naučit minimalizovat v nemateriálních ohledech. Je nutné si uvědomit, že redukce se netýká jen hmatatelných věcí.

 • Mára

  Dobrý den, můžeme být šťastnější, když opustíme sociální sítě? Nejde to pak až do extrémů, kdy se lidé vyhýbají online kontaktu a je pro ně vše naopak složitější?

 • Host chatu

  To je dobrá otázka. Někdo může pocítit velkou úlevu, jakmile odejde ze sociálních sítí. Ale nemusí to vždy znamenat, že bude šťastnější. Nejsem v tomhle ohledu pro extrémy. Každý musí zvážit sám u sebe, co už je "moc" a najít si vlastní cestu. A co si budeme povídat, úplně se vzdát online světa dnes už téměř není možné. Ale můžeme se zamyslet, jaké informace si vyhledáváme a kolik času trávíme na mobilu pouhým brouzdáním na netu. Já se snažím čas na sociálních sítích omezovat a vyhledávat si pouze informace, které mě zajímají. Ale byla to dlouhá cesta i pro mě:))

 • BH

  Vychází kniha z vašich vlastních zkušeností? Proč jste se rozhodla ji napsat?

 • Host chatu

  Kniha je celá ze mě. Hned v začátku popisuji svou cestu, která mě nasměrovala k minimalismu. Nikdy by mě nenapadlo, že právě ten moment, kdy přijdu o 80% věcí mě nastartuje k lepšímu životu. Jednoho dne jsem se vrátila domů s pár Ikea taškama a robrečela jsem se, že to je všechno, co mám. Ale právě tento nový start pro mě znamenal tu nejlepší zkušenost a odraz ode dna. A tak jsem se rozhodla, že o tom něco napíšu...a vznikla kniha. Tolik ve zkratce:))

 • KS

  V knize mají být také příběhy dalších lidí. O jaké příběhy a lidi jde?

 • Host chatu

  Když jsem se rozhodla napsat svůj příběh, říkala jsem si, že určitě nejsem sama kdo to tak má. A tak jsem hledala lidi, kteří to mají podobně. V knížce je 12 samostatných příběhů, které doplňují jednotlivé kapitoly. Můžu zmínit např. Honzu Kaňourka (projekt digitální smrt), Veroniku Hurdovou (známá jako Krkavčí matka), Matěj Jan Pardus (kamarád a známý influencer), Filip Vaculík (salon č.4) a další...

 • DENMARK

  Syndrom zahlcení - je to správný termín?

 • Host chatu

  Ano, jedná se o velmi aktuální téma. Vzhledem k množství věcí, nadmíře informací, malicherným problémům, úkolům, které musíme denně zvládnout, životu online....a věcmi, které "musíme" mít pociťujeme tíseň, nespokojenost, tlak. Každý to vnímáme jinak...někdo méně, někdo více...

 • SK

  Jsou lidé co nezažijí nikdy syndrom zahlcení?

 • Host chatu

  Teď jsem se vrátila ze Senegalu a můžu říci, že tam problém zahlcení jde mimo...to je jasné. Ti lidé nepotřebují velké domy, drahá auta, nejlepší mobily, desatero jeansů a všechny ty spotřebiče v našich domácnostech. Jsou šťastní, tak jak žijou a s tím málem, co vlastní. Nikdy by neměnili za naše životy. A upřímně jsem se setkala i stakovými, kteří se nám smějí. Ano jsme otroci marketingových kampaní na "zbytečné" věci.

 • ANTI

  Je sklon k syndromu zahlcení dědičný?

 • Host chatu

  Řeknu to takhle, je to často o výchově. To jak mě vychovali rodiče a v čem jsem žila se jasně odrazilo i na mém myšlení a jaké mám potřeby. A já vím, že své děti raději obklopím láskou a zážitky...ale to neznamená, že budou strádat. Jen je potřeba nakupova "s rozvahou". Jak říkám, každý extrém je špatný...

 • Lea

  Řešíte ve své knize i důsledky psychického zahlcení (nekončící reklamy, půjčky, bez kterých nemůžeme být atd.)?

 • Host chatu

  Ano, je to moje téma. Jsem člověk, který se vyhýbá půjčkám, hypotékám a koupím si pouze to, na co mám. A když na něco nemám, tak to prostě nemám. Je to ale v dnešním světě spíše komické a setkávám se dokonce s nepochopením "Každý má přeci nějakou půjčku" V knize je tento problém velmi dopodrobna řešen...

 • Luboš

  Manželka zahlcuje náš byt krom oblečení dalšími nepotřebnými šunty. Myslíte, že by vaše kniha mohla fungovat, aby se vzpamatovala?

 • Host chatu

  Tak to dělá hodně žen, že:) ale já se osobně setkala i s muži, kteří zahltili svou domácnost tolika věcmi, že jsem sama nevěřila, že to dokáží i muži:)) Kniha třeba pomůže, ale vzájemná komunikace je nejdůležitější...

 • Lenka

  Dobrý den, poslední dobou se cítím hodně vyčerpaná, mám pocit, že na mě vše padá jak doma, tak v práci, kde navíc trávím spoustu času, protože potřebujeme peníze. S manželem se skoro nevídáme... Je možné se z toho nějak dostat? Ráda bych si konečně odpočinula, ale nevím, jak bych mohla odejít z práce a najít si něco klidnějšího... když potřebujeme platit složenky... Děkuju za odpověď, Lenka

 • Host chatu

  Lenko, to je právě ten cyklus. Děláte něco, protože musíte, není čas na vlastní život a svoje zájmy. Nestíháte a stále se za něčím honíte...slýchávám to každý den a vnímám, že tohle celé je problém nastavení celé společnosti. Důležité je se zastavit a uvědomit si, že je něco špatně. Už to je první krok k lepším zítřkům...přečtěte si knížku a dejte mi vědět:)

 • FS

  Jak se díváte na Vánoce a hromady dárků, za které utratíme spoustu peněz? Je to podle vás nutné? Dá se tomu nějak vyhnout?

 • Host chatu

  Ano dá. Stačí se rozhodnout, udělat to tentokrát jinak. Já to řeším zážitky, které si pak následně v průběhu roku užívam společně se svými přáteli a rodinou a je to vždy ta nejlepší investice. Podle mě je důležité dávat dárky proto, že chceme udělat našim blízkým radost a nikoliv z dnucení, protože musíme...

 • Lovacoop

  Společnost je hlavně zahlcená potetovaným dobytkem.

 • Host chatu

  ...

 • helppes

  Nelíbí se mi takový čístý skandinávský styl co teď frčí v nových bytech. U dost kamaradů už se pomalu bojím položit šálek čaje blbě. Je to součast toho minimalismu?

 • Host chatu

  Minimalismus jde občas do extrému. Holé stěny, žádné osobní věci...čistý, strohý styl s ohledem na funkčnost. Také jsem v podobném bytě žila a necítila jsem se dobře. Minimalistický styl může být inspirací, ale důležité je předně to, abychom se cítili dobře a "jako doma". Ale pokud někomu takový styl vyhovuje v surové formě, pak je to také v pořádku...každý jsme jiný

 • Zoe

  V dnešní době je to těžké. Máme toho více než potřebujeme, platíme hypotéky...jsme součástí cyklu, ze kterého nejde úplně odejít. Chtěl bych žít podle sebe, moc toho v závěru nepotřebuji...ale jak z toho ven? Jde to vůbec?

 • Host chatu

  Jak jsem odpovídala výše. Změna je možná, ale důležité je samotné rozhodnutí učinit tu změnu, která není vždy jednoduchá.

 • Milan

  Méně mít, více žít...jak si to mám představit? K čemu mě nasměruje Vaše kniha?

 • Host chatu

  Kniha Vám ukáže cestu, která spočívá v tom zredukovat v materiálních i nemateriálních ohledech. A možná zjistíte, že právě to, že člověk neutrácí za všechny ty věci a energii začne vkládat do svého života se se projeví na větší spokojenosti...

 • Iva

  Plánujete přednášky, nebo jiné aktivity spojené s tímto tématem?

 • Host chatu

  Ano, plánuji se minimalismu věnovat dále a připravuji navazující knihu. Zároveň pravidelně přednáším a pomáhám individuálně klientům. Je to cesta, která mě maximálně naplňuje...hned po mém cestování:))

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.