Jak se změní svět hypoték v roce 2022? Jak uzavřít hypotéku z pohodlí domova? Odpovídala v pátek 14. ledna od 9.00 Veronika Hegrová

Chat je uzavřený14.01.2022 09:00

Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz.

Jak se změní svět hypoték v roce 2022? Jak uzavřít hypotéku z pohodlí domova? Kdy je nejlepší refinancovat hypoteční úvěr? Jde dohromady paušální daň a získání hypotéky? Co je to vícegenerační hypotéka? Jak jsme na tom s nemovitostmi vůči zbytku Evropy? Nejen na tyto otázky odpovídala Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz

Veronika Hegrová je ve světě financí již nějaký ten pátek jako ryba ve vodě. Celkem se oboru věnuje skoro deset let. V minulosti se zabývala převážně úvěrováním na bydlení v Českomoravské stavební spořitelně. Na to pak navázala i v rámci projektu Hyponamiru.cz, který se specializuje na uzavírání hypoték z pohodlí domova bez nutnosti osobních schůzek v bance. Po roce se zde vypracovala na pozici obchodní ředitelky, kdy jí ke splnění snů o bydlení klientů pomáhá její tým. Ovšem nezanevřela ani na oblíbené uzavírání hypoték, se kterými klientům nadále ráda online pomáhá. Vedle finančnictví je také velkou milovnicí zvířat.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Co když si chcu zařídit hypotéku na garáž? Je to možné? A jestli ne, tak proč ne?

 • Host chatu

  Hezký den, Marto, koupě garáže je velmi specifická. Samostatně ve většině případů garáž koupit nejde, pokud se bavíme o účelové hypotéce na bydlení, protože garáž není objekt, který by k bydlení sloužil. Výjimkou může být situace, kdy se garáž nachází ve velmi blízké vzdálenosti od bytu, který banka klientovi financovala. V takovém případě to banka může vzít jako doplněk k této financované nemovitosti a koupi takového objektu samostatně financovat.

 • Ivana

  Dobrý den, loni jsem se přihlásila k paušální dani. Letos bych si chtěla vzít hypotéku. Bude problém, že nepodám daňové přihlášení. OSVČ jsem již déle a dříve jsem daňové přiznání klasicky podávala. Děkuji, Ivana

 • Host chatu

  Zdravíme Vás, Ivano, problematika výpočtu příjmu z paušální "covidové" daně ještě není ve většině bank vyřešena, tj. banky ještě většinou nezveřejnily, jak ji budou metodicky započítávat. Nejdále je s metodikou Česká spořitelna a Hypoteční banka, ve kterých Vám Vaše možnosti rádi vypočítáme. Stále jsme v období, kdy lze vycházet z příjmu za rok 2020. Proto bychom Vám doporučili řešit hypotéku, pokud je to možné, do konce března, dokdy banky standardně uznávají daňové přiznání z předminulého zdaňovacího období (v našem případě rok 2020). Každopádně očekává se, že obecně bude zapotřebí předložit daňové přiznání z roku 2020 a výpisy z účtu za 6-12 posledních měsíců, aby si banka udělala lepší přehled o započitatelných příjmech, což ji jednotný odvod pro všechny přihlášené k této dani bohužel nedá.

 • Petr Dudek

  Zdravím, zajímalo by me, jak to letos vidite s hypotékami. Videl jsem, ze mají byt nějaké silene sazby.

 • Host chatu

  Dobrý den, Petře, je vidět, že se o trh zajímáte a máte přehled. Úrokové sazby skutečně v posledních měsících skokově rostou, aktuálně jsou prakticky ve všech bankách již kolem 4 %. O dalším vývoji rozhodnou zejména další kroky České národní banky, která růstem vyhlašovaných sazeb sleduje záměr zkrotit inflaci, což se zatím zcela nedaří. Nejpesimističtějším výhledem může být atak hranice 6 % na úrovni bankovních úrokových sazeb. Nicméně chceme být optimisté a věříme, že pokud se této hranice dotkneme, nebude to trvat dlouho. Celkový odhad uzavíraných hypoték na rok 2022 je 200 - 250 miliard, tedy očekává se "vrácení do normálu" z let 2019 a 2020. Rok 2021 byl se svými 400 miliardami skutečně extrémní. Více informací najdete v našem článku zde: https://www.hyponamiru.cz/v-roce-2022-ceka-hypotecni-trh-studena-sprcha/

 • Karel Mládek

  Dobrý den, paní Veroniko, chtěl bych se zeptat, jak funguje vícegenerační hypotéka? V čem jsou její hlavní výhody a nevýhody? Děkuji, Karel Mládek

 • Host chatu

  Hezký den, Karle, děkuji za Váš dotaz. Vícegenerační hypotéka je zatím ve fázi úvah, banky ji zatím nenabízejí, téma otevřela v loňském roce Česká spořitelna. Tématu jsme se podrobně pověnovali zde: https://www.hyponamiru.cz/vicegeneracni-hypoteky-prinosy-a-rizika/, věřím, tam najdete odpovědi na své otázky :-) Nicméně největší výhodou by bylo snížení měsíční splátky kvůli delší splatnosti, hypotéka by se tak stala dostupnější pro široké vrstvy populace. Nevýhodou by byl větší přeplatek vzhledem k delší době splatnosti. Zároveň s sebou vícegenerační hypotéka nese téma "zodpovědnosti" vůči budoucí generaci. Tím je myšleno to, že start mladého člověka už tak není v dnešní době jednoduchý, převzetí dluhu hned zkraje pracovní kariéry by mohla životní start ještě ztížit.

 • ADAM

  Plánuje nějaká banka opět nabízet splatnost až 40let?

 • Host chatu

  Pěkný pátek, Adame, zatím ne. Jedinou bankou, která poskytuje 40-letou splatnost, je mBank, ale poskytuje je pouze v omezeném počtu na individuální schválení. Nicméně metodika této banky je taková, že příjmově musí klient vyjít na 30 let, pokud splní tuto podmínku, může se splatnost rozložit až na 40 let (zároveň maximálně do 70 let věku klienta). Další banky zatím 40-letou splatnost nenabízejí a zatím ji ani neplánuji, limitací je i rétorika České národní banky, která si takto dlouhé splatnosti nepřeje.

 • Karolína

  Dobrý den, ráda bych si v následujících 2-4 letech vzala hypotéku a přestěhovala se do vlastního bydlení. Bohužel do tématu vůbec nevidím. Poradíte, jak se jako lajk v tomto sektoru zorientovat?

 • Host chatu

  Pěkný den, Karolíno, určitě je fajn, že přemýšlíte o vlastním bydlení. V tomto případě bude nejlepší, když se s námi spojíte a řeknete nám Vaši ideální představu o vlastním bydlení, protože tato oblast je opravdu široká - nedá se poradit v pár větách, nerada bych odpověď nějak ošidila :-) Můžete si chtít koupit nemovitost, zrekonstruovat patro rodinného domu u rodičů, stavět novostavbu na pozemku. Možností je opravdu nespočet :-) Společně se podíváme na Vaše možnosti, řešení s předstihem nám umožní se na hypotéku dobře připravit, abyste věděla, co bude zapotřebí. Kontaktujte nás na naší infolince, na e-mailu info@hyponamiru.cz nebo kontaktujte kteréhokoliv z našich hypotečních specialistů. Budeme se těšit na Vaše kontaktování!

 • IV

  Co byste doporučila mladému páru, který si chce vzít hypotéku? Na co si dát pozor? Co je "bezpečné" a co už může být "na hraně" (např jaká výše splátky atd)

 • Host chatu

  Pěkný den, tak jako posuzuje banka úvěruschopnost klienta, je také na klientovi, aby v kontextu svých pravidelných měsíčních výdajů zvážil, zda plánovanou splátku hypotéky dlouhodobě "utáhne". Tj. není to jen o bankovním výpočtu, kde nám to matematicky vyjde, ale o Vaší reálné schopnosti hypotéku zvládat splácet. Je vždy nejlepší se podívat na Vaši situaci individuálně a co to znamená konkrétně u Vás. S první hypotékou se pojí mnoho neznámých, proto se s Vámi rádi podíváme na možnosti, neváhejte nás kontaktovat :-)

 • Josef Nechutný

  Moc vás zdravím paní Hegrová,

  myslíte si, že nastává doba, kdy začnou být opět výhodné floatové sazby?

  S pozdravem,

  Josef

 • Host chatu

  Hezký den, Josefe, otázka, zda a kdy je floatová sazba dlouhodobě výhodná :-) Trh je v posledních letech velmi turbulentní, floatová sazba vyžaduje nárok na klienta si trh neustále hlídat, aby podchytil to, co se na něm děje, a uměl se rozhodnout ve správný čas sazbu zafixovat. Otázka, zda lehce výhodnější, ale pohyblivá sazba, vyváží tyto věci, které je potřeba si monitorovat. Většina bank od floatových sazeb upustila, i pro ně je lepší nabízet pevně dané úrokové sazby po pevně dané období - má přehled o ceně zdrojů, za které peníze na danou dobu půjčuje. V době očekávání poklesu sazeb může být floatová sazba krátkodobě výhodná, nicméně je potřeba být stále ve střehu :-)

 • Adél

  Ráda bych se zeptala, zda je podle vás výhodné vzít si hypotéku letos, nebo ještě počkat? Jaký očekáváte vývoj?

 • Host chatu

  Hezký den, Adél, záleží hlavně na Vás, co od hypotéky očekáváte a co Vám má řešit. Někdy se hypotéka odsunout nedá, např. v situaci, kdy máte možnost koupit vysněný dům nebo byt, v takovém případě se nedá vyčkávat na lepší úrokové sazby, ale skočit do hypotéka rovnýma nohama :-) Prodávající určitě rok čekat nebude. Pokud můžete plánovanou hypotéku vyřešit až v roce 2023, z hlediska úrokových sazeb by mohlo dojít ke snížení. Záleží tedy na tom, jaké máte své vysněné bydlení a co Vám odklad vezme nebo přinese.

 • F.

  Dobrý den,
  nabízí prosím některá banky nějaké výhodné balíčky pro mladé rodiny?
  Děkuji!

 • Host chatu

  Hezký den, úplně takto koncipovaný balíček "pro mladé rodiny" banky nenabízí. Ale nemusíte se bát, ani nejsou mladé rodiny znevýhodněny :-) Dá se říct, že banky přistupují k žadatelům rovnocenně. Situace se může změnit od 1. 4. 2022, kdy začnou platit nové úpravy ČNB - bude skutečně zvýhodněná věková skupina klientů do 36 let - jejich podmínky pro poskytnutí hypotéky tam budou mírnější. Kontaktujte nás, pomůžeme Vám spočítat, zda se Vám vyplatí čekat na 1. duben, v té době ale budou úrokové sazby určitě vyšší než nyní, společně tak vyhodnotíme nejvhodnější řešení pro Vás.

 • Kočičák

  JAk se vyřeší nedostatek nemovitostí? JE mi 20 a nevím jak bych si mohl něco koupit. NEdokážu si představit že bych dokázal platit takovou hypotéku kolik aktuálně stojí nemovitosti natož aby mi ji schválili. Jak mladý člověk má řešit bytovou potřebu? Předpokládám že ceny nemovitostí ani kdyby úrok byl 10% dolů nepůjdou protože jich je prostě a jednoduše málo? Díky!

 • Host chatu

  Pěkný den, na vyřešení situace trhu s nemovitostmi bohužel nestačím :-) Realitní situace nás přesahuje všechny, tam vládnou základní principy ekonomiky, jako je nabídka a poptávka, do toho nám vstupuje inflace, kterou "pronásleduje" Česká národní banka, do toho ještě její regule a už z toho máme hezky složitou věc :-) Vám jako mladému člověku bych doporučila se dočasně spokojit s nájmem, případně se spolunájmem, zažádat o hypotéku si můžete po získání pracovních zkušeností, díky kterým byste si měl i finančně polepšit. Do hypotéky poté můžete vstoupit s partnerkou či manželkou, ve dvou se to přece jen lépe táhne :-)

 • Traktoři

  můžu si schválit hypotéku aniž bych věděl co si chci koupit nebo postavět? Šílím z toho jak sazby letí nahoru a já nemůžu nic rychle najít a až si něco najdu bude to na 7%.

 • Host chatu

  Pěkný den, určitě pro Vás máme rychlé a elegantní řešení. Tím je "pohotovostní hypotéka", při jejím schválení ještě nemusíte mít žádnou konkrétní nemovitost, takže ideální řešení pro Vás :-) výhodou tohoto typu hypotéky je to, co Vás trápí nejvíc, a to je garance současné, ještě únosné úrokové sazby s tím, že máte až 3 roky čas na to najít vhodnou nemovitost, kterou byste chtěl financovat. Nic tedy narychlo nehledejte, kontaktujte nás a my Vám pomůžeme zajistit klidnou dobu 3 let na hledání vysněného bydlení s tím, že se Vás úrok 7 % týkat nebude! :-)

 • Dubeňák K.

  Refinancuji letos a jsem z toho nemocný. JSem zvyklí platit 10 tis. měsíčně a teď mi nabízejí 15!!! co můžu dělat?

 • Host chatu

  Hezký den. To mě mrzí, že jste nás nekontaktoval o něco dříve, refinancování se dá zajistit s časovým předstihem. Nicméně určitě se na Vaši stávající hypotéku a možnosti refinancování podívejme co nejdříve, zdražování ještě stále neodzvonilo. Co byste tedy měl nyní obratem udělat? Kontaktujte nás a my se pokusíme se maximálně přiblížit Vaší stávající splátce. V rámci refinancování se dá pracovat s dobou splatnosti, tj. jejím protažením znovu na 30 let můžeme docílit snížení měsíčního zatížení alespoň o nějakou částku. Zde si dovolím Vám ještě pro budoucí refinancování nasdílet článek, který může být cenný zejména v budoucnu, aby se Vám tato situace již nestala: https://www.hyponamiru.cz/jak-na-dopredne-refinancovani/.

 • F.

  odkdy a jak se projeví změny od ČNB z prosince 2021?

 • Host chatu

  Hezký den, pokud máte na mysli další navýšení repo sazby vyhlašované Českou národní bankou, to už se projevuje a bude se projevovat dále - dalším zdražováním na úrovni komerčních bank, které nekončí. Proto je zapotřebí reagovat rychle, než se sazby vyšplhají k 6 %. Další úpravy přinesl konec listopadu, ty se projeví nejpozději od 1. 4. 2022. Jedná se o rozdělení populace ze strany ČNB na 2 skupiny - do 36 let věku a nad 36 let věku klienta. Změny se dotknou příjmových koeficientů a tzv. LTV, tj. poměru mezi hodnotou zástavy a výší hypotéky vůči hodnotě zástavy dosažitelné. Klienti do 36 let budou mít mírnější pravidla pro získání hypotéky. Detaily se můžete dočíst v našem článku: https://www.hyponamiru.cz/nova-pravidla-pro-hypoteky-od-1-4-2022/

 • Peta z Brna

  Dobrý den, můžu a MÁM refinancovat už teď? Když mám konec fixace za 2 roky? Jaký je výhled? Neudělám chybu?
  Druhá hypotéku musím refinancovat asi hned, tam to je jen na rok už ta fixace a to už se bojím.

 • Host chatu

  Hezký den, Peťo, děkuji za Váš dotaz. K odbornému doporučení bychom potřebovali znát parametry Vaší stávající hypotéky, abychom porovnali, co máte nyní a co můžete získat. V dnešní době se dá refinancovat až 3 roky dopředu, výhody a nevýhody jsme pro naše klienty podrobně zpracovali: https://www.hyponamiru.cz/jak-na-dopredne-refinancovani/. Základní nevýhodou "upsat" se dopředu může být pokles úrokových sazeb, ke kterému může dojít, ale Vy už budete mít sjednané nové podmínky, které jsou závazné. Na druhou stranu velkou výhodou dopředného refinancování je znalost budoucích podmínek, tj. budete přesně vědět, jaké podmínky budete mít za 2 roky, protože si je sjednáte nyní. Ať se na trhu bude dít cokoliv, Vy budete mít jistotu. Každý má misky vah jiné, záleží, která (úrok/jistota) převažuje u Vás :-)

 • ANTI

  Jak to bude v blízké budoucnosti v ČR s hypotékami obecně?

 • Host chatu

  Pěkný den, věřte, že na tuto otázku bych ráda znala odpověď také :-) Nicméně abych odpověděla - protože jsem v rámci své přirozenosti nezdolný optimista, věřím, že hypoteční financování tu bude mít stále své nezastupitelné místo. Jen se tento produkt bude určitě více digitalizovat a "onlinizovat ", což je moje cesta a cesta našeho týmu v hyponamiru.cz. Celý svět se digitalizuje, hypotéka tomu neujde rovněž, bude tedy jednodušší a rychlejší na vyřízení. Už tu máme i bankovní identitu, její využití v hypoteční oblasti je zatím v zárodku, ale v dalších měsících se její využití jistě rozšíří. Hypotéka tedy bude jednoduchá, rychlá, bezpečná, online. Takovou budoucnosti vidím já :-)

 • DENMARK

  Má česká koronavirová krize vliv na české hypotéky?

 • Host chatu

  Pěkný den. Covidová doba trvá necelé 2 roky a určitě má dopad do ekonomiky, a to nejen té české, s pandemií bojuje celý svět. V tuzemsku měla ovšem vliv, jaký nikdo nečekal. Pár týdnů po začátku pandemie započal nevídaný zájem o hypoteční financování, které neustalo ani do dnešního dne, zájem polevil jen loni v létě. Vrcholem byl celý rok 2021, kdy se sjednal historický počet a objem hypotečních úvěrů v součtu cca 400 miliard. Covid vyvolal několik razantních úprav - na poli realitním se projevilo zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti. Tím se podpořil zájem o koupě. Dalším důsledkem bylo nejdříve extrémní zlevňování úrokových sazeb v rámci regulace množství peněz v ekonomice, což zájem o hypotéky ještě podpořilo. Na straně druhé přinesl Covid v konečném důsledku i prudce rostoucí inflaci, kterou se ČNB snaží krotit naopak extrémním zvyšováním úrokových sazeb. Tudíž odpověď na otázku zní "ANO", rozhodně tu dopady byly a jsou, velmi velké a velmi proměnlivé.

 • DENMARK

  Představila byste hyponamiru.cz?

 • Host chatu

  Velmi ráda, děkuji za otázku. Jsme tým mladých a nadšených lidí, kteří bojují za naše klienty za lepší hypotéku, což je naše vize. Jsme první projekt na českém trhu, který sjednává hypotéky kompletně online tak, že s s klienty nepotkáváme, šetříme jejich i náš čas - tím pádem naši službu můžeme nabídnout více klientům. Úzce se specializujeme na online hypotéku s tím, že ještě v rámci firmy se zaměřujeme na úzkou specializaci na úrovni jednotlivých fází hypotéky, aby byla každá část procesu vyladěná do detailu a staral se o ni konkrétní odborník. Náš klient dostává zdarma přístup do našeho online hypotečního bankovnictví, přes které s námi komunikuje zabezpečenou cestou a přes které nám dodává veškeré potřebné dokumenty k vyřízení hypotéky. Klient je pro nás dlouhodobý partner, chceme o jeho hypotéku pečovat 30 let. Protože jsme online, jsme velkými nadšenci pro digitalizaci procesů, robotizaci a automatizaci, kterou využíváme. Když to tedy shrnu, nabízíme klientovi online bezpečnou a rychlou hypotéku, komunikace může probíhat kdykoliv a odkudkoliv, s námi jde klient do banky maximálně jednou, při zvolení správného řešení dokonce ani jednou! :-) Svůj čas tak může klient věnovat tomu, co je opravdu důležité, třeba své rodině!
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.