Jak se zrodila myšlenka na Národní filmové muzeum? Odpovídaly Terezie Křižkovská a Adéla Mrázová

Chat je uzavřený16.11.2018 13:00

Terezie Křižkovská a Adéla Mrázová.

Jak se zrodila myšlenka na otevření Národního filmového muzea NaFilM? Co tomu předcházelo? Co vše bude v muzeu k vidění? Jak získaly podporu českých filmařů? Jak shání potřebné finance? Ptejte se Terezie Křižkovské a Adély Mrázové v pátek 16. listopadu od 13:00 hodin.

Za myšlenkou otevření Národního filmového muzea stojí Terezie Křižkovská a Adéla Mrázová, které jsou studentkami Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Společně již zrealizovaly dvě úspěšné interaktivní výstavy NaFilM, jež ukázaly, že film v muzeu může bavit i vzdělávat návštěvníky všech generací. Filmové muzeum NaFilM nebude muzeem v klasickém smyslu slova. Záměrem je, aby se v něm návštěvníci nejen něco dozvěděli, ale zároveň to pro ně byl i zážitek. Sídlit bude v suterénu domu Mozarteum v jedinečné historické budově architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici u Františkánské zahrady. Otevření je v plánu na prosinec. Nyní je ještě potřeba náročná rekonstrukce, na kterou se vybírají peníze prostřednictvím sbírky na Hithitu.

Chat

 • SK

  Kdy přesně v prosinci bude Nár. film. muzeum otevřeno?

 • Host chatu

  První návštěvníci budou moc přijít ještě před Vánoci.

 • SK

  Kdo všechno bude pracovat v Nár. filmovém muzeu?

 • Host chatu

  Honza Hřebejk, Helena Třeštíková, Jan Svěrák...:)! A teď vážně - v muzeu budou převážně pracovat studenti vysokých škol jako edukátoři v expozici, lektoři filmových dílen, průvodci komentovaných prohlídek. Výběrová řízení na nové pozice bude vypsáno na přelomu listopadu a prosince a každý, kdo filmu propadl, se tak může přihlásit.

 • SK

  Proč zrovna Nár. film. muzeum?

 • Host chatu

  S názvem Národní filmové muzeum pracujeme nejen proto, že naše stálá expozice i dočasné výstavy budou prezentovat historii českého filmu. Ale především se snažíme, aby muzeum bylo přístupné všem a jakákoliv zpětná vazba od návštěvníků, s nimiž se snažíme vstupovat během prohlídky do interakce, se počítá a posouvá muzeum dál. Takový rozměr projektu dodává i veřejná sbírka na hithit.cz, kde je vidět velká podpora a základna těch, co nám fandí a rádi se vracejí. V rámci sbírky nás baví hrát si s heslem, které vychází od Národního divadla “Národ sobě” - v našem případě “Národ na film”. Slovo „národní“ nemyslíme vlastenecky, obrozenecky, spíš pro nás evokuje představu společného pojítka, které se bohužel v dnešní situaci vytrácí. K filmu v naší expozici přistupujeme jako k médiu a společnému dědictví, které díky sdílené fascinaci stále je prostředkem, který když se vhodně uchopí, dokáže spojovat bez ohledu na věk, vzdělání, kulturní zázemí i politické smýšlení.

 • SK

  TK - Co bude k vidění k NAFilMU?

 • Host chatu

  Expozice bude ve dvou patrech. Je pro nás důležité hravé pojetí, nabídnout návštěvníkům možnost si na exponáty sáhnout, vyzkoušet si je a díky tomu poznat filmovou historii. Návštěvník projde principy filmu, zjistí pomocí experimentů se zrakem J.E..Purkyně, jaké optické vynálezy předcházely filmu a jak náš zrak vnímá pohyblivý obraz. Bude zde také sada optických hraček, první prapromítačky jako laterna magika, ale také třeba promítačka na kličku, kterou bude moci návštěvník sám promítat. Exponáty si vyrábíme sami - tak, aby bylo možné se jich dotýkat, ovládat je a pochopit, jak film funguje. Takže to jsou unikáty, které návštěvník nikde jinde nenajde. Objeví se zde také například virtuální realita, holograficka projekce, která seznámí s praktikami prvních němých filmových projekcí. V muzeu bude také ruchařské studio, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet oruchovat filmové ukázky, nebo animační stůl pro tvorbu vlastních animovaných filmů. Všechny exponáty doplní filmové projekce českých i zahraničních filmů.

 • BRAINKB

  TK - Co nebude k vidění v NAFilMu?

 • Host chatu

  V našem muzeu nenarazíte na zaprášené vitríny s kostýmy, rekvizitami a objekty z depozitářů. Ani na filmové projekce, které by působily na zdech jako zarámované obrazy v galerii a nekomunikovaly se zbytkem expozice. Člověk většinou vystavené artefakty prolétne zrakem a daleko větší aktivita se musí soustředit na dlouhé popisky, z nichž bolí oči a hlava. Z nich mu ale stejně v hlavě zůstane jen změť útržkovitých informací. Takže ty u nás v muzeu také nenajdete. Snažíme se udržovat u návštěvníků chuť poznávat bez postupné ztráty soustředění a brzy se dostavující únavy, což je problém tradičních expozicí. Proto každá instalace přináší zcela jiný a nevšední zážitek, který návštěvníkovi neustále dodává energii pro poznávání díky pestré řadě aktivit, jež nejsou jednostranné, nezhlcují a nevyčerpávají.

 • DENMARK

  AM - Bude mít NaFilM pobočky?

 • Host chatu

  Kdo ví, jednou možná ano! Na části expozice spolupracujeme s Deutsche Kinemathek v Berlíně a naším zájmem je pak dočasné výstavy především vyvážet do zahraničí, ale třeba i do regionů.

 • GF

  AM - Proč zrovna v suterénu domu Mozarteum bude NaFilM?

 • Host chatu

  Kvůli prostorům pro filmové muzeum jsem chodili od dveří Magistrátu hlavního města Prahy, jednotlivých městských částí až ke dveřím Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Věřili jsme, že se prostor pro něco takového, co tady navíc chybí, se musí najít, ale nenašel. Začali jsme se proto poohlížet naslepo po prázdných prostorech jinde - obchodních domech, vlacích, mostech:) a postupně kontaktovali vlastníky. S Mozarteem, na které nás nasměrovala návštěvnice naší výstavy Na film! v Paláci Chicago, to byla láska na první pohled - učarovala nás architektura Jana Kotěry. Navíc mají skvělé umístění přímo ve Františkánské zahradě. A bylo skvělé, že, byl myšlence nakloněný také majitel, který chtěl historickou památku oživit smysluplnou kulturou.

 • SOD

  AM - Byl někdo kdo odmítl pomoc, odmítl se podílet na vytváření NaFilMu?

 • Host chatu

  Raději se pamatujeme a hlásíme se k těm, kteří se za myšlenku filmového muzea postavili, když byl projekt ještě v zárodku - jako bláznivý nápad tří studentů. Máme za sebou už ale i pár silně zavřených dveří, ale doufáme, že i ty se podaří časem otevřít.

 • Linda

  Dobrý den, co vše bude v muzeu k vidění? budou se tam dělat třeba i workshopy?

 • Host chatu

  Stálá expozice ve dvou patrech a dočasné výstavy, které se budou obměňovat. Zájemci o filmové dílny budou mít možnost vyzkoušet dílnu virtuální reality, holografických projekcí, animace, práce s filmovou surovinou včetně střihu a nebo zajít na semináře a speciální projekce. Speciální vzdělávací programy pak děláme i pro základní a střední školy - spolupracujeme s učiteli a snažíme se programy upravovat podle jejich přání a představ tak, aby co nejlépe doplňovali výuku - nejen v rámci projektových týdnů, ale také v hodinách literatury nebo výtvarné výchovy, ale také fyziky nebo informatiky.

 • Jiří M.

  Zdravím, kdo z českých filmařů vás podporuje? Jak se jejich podpora na vzniku muzea projevuje?

 • Host chatu

  Od českých filmařů je nejdůležitější morální podpora - tedy to, že jim myšlenka dává smysl a mají chuť se za ni veřejně postavit a podpořit ji: ať už videospotem, rozhovorem v novinách nebo doporučením návštěvy muzea. Od začátku za námi stojí například Helena Třeštíková, která se rozhodla na naši výstavu zajít i s vnučkou a doporučila ji všem, kteří se chtějí přístupným a zábavným způsobem dozvědět, jak vzniká film. Ale také Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk nebo Olga Sommerová. V rámci sbírky na www.hithit.cz/nafilmnaporad jsme před pár dny objevili, že jednu kino sedačku z našeho kina si koupil i Václav Marhoul!

 • Andrea

  Dobry den, chtěla bych se zeptat podle čeho jste vybírali prostory? A take, zda jste museli pro navázáni spoluprace s Hithit splnit nejake podminky? Děkuji.

 • Host chatu

  Jednalo se o nejlepší nabídku, kterou jsme mohli po odchodu z paláce Chicago využít a udělat tak co nejdříve důležitý krok ke stálé expozici. Centrální poloha je výhodná pro snadnou dostupnost škol, které ušetří čas a nemusí cestovat přes celou Prahu, i pro zahraniční návštěvníky, kteří nás snadno najdou. Mozarteum poskytlo skvělé prostory, které navrhnul slavný architekt Jan Kotěra, i když tedy bylo nutné je výrazně adaptovat, protože před námi v nich byla posilovna. Je to budova se slavnou kulturní tradicí a my se rádi stáváme její součástí. NaFilM tak vstupuje do společnosti divadelního mága E. F. Buriana, Emmy Destinové či slavných hudebníků nahrávajících ve studiu Supraphonu, které v Mozarteu také působilo. Do veřejné sbírky na hithit.cz se může přihlásit každý. Jediné co jsme museli, bylo sebrat odvahu a pustit do toho!

 • Karolina

  Dobry den, stihate otevreni do prosince? Rada bych se zasla podivat i s detmi, tak jestli pred Vanoci bude moznost. DekujiRG

 • Host chatu

  Před Vánoci se na vás těšíme! Během prosince stihneme otevřít!

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi