Jak si pojistit rizika na dovolené? Odpovídala Eva Svobodová

Chat je uzavřený16.07.2019 09:00

Eva Svobodová.

Chystáte se sjíždět divokou řeku? Jedete do nestabilní oblasti? Co když musíte navštívit místního lékaře? Měli byste se pojistit i na Slovensko? Jak postupovat, když vaší destinaci zasáhne živelná pohroma? Jak pojistit na cesty děti? Co když musíte domů předčasně? Na tyto a další otázky se ptejte Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA. Host odpovídá v úterý 16. července od 9.00.

Eva Svobodová se v oblasti pojišťovnictví pohybuje již dvacet let. Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor služeb a cestovního ruchu, působila v sekci ekonomického zahraničního zpravodajství České tiskové kanceláře. V roce 1998 nastoupila jako asistentka a překladatelka, později PR specialistka do UNIQA pojišťovny (tehdy ještě nesla jméno Česko-rakouská pojišťovna), v níž působí dodnes. Dva roky působila v rakouské centrále koncernu UNIQA Insurance Group jako projektová manažerka v oblasti produktového marketingu a sportovního sponzoringu pro CEE. Od roku 2006 působí znovu v UNIQA pojišťovně v Praze v pozici ředitelky marketingu a PR. Nyní řídí veškeré interní a externí komunikační aktivity UNIQA v ČR. Je aktivní v několika pracovních skupinách České asociace pojišťoven.

Chat

 • Bára

  Jedeme na dovolenou do Rakouska a plánujeme si sjet i řeku Salzu, potřebujeme nějaký speciální pojištění nebo stačí klasicky cestovní?

  děkuji

 • Host chatu

  Pro rekreační vodáky stačí běžné cestovní pojištění do zahraničí. Jde-li o náročnější, byť stále rekreační, výkony v cizině, třeba o vyšší stupeň obtížnosti řeky, např. WW2 – WW3, doporučuji sjednat k cestovnímu pojištění tarif pro nebezpečné sporty. To už ale musíte být zkušení vodáci! Pokud se chystáte sjíždět řeku doma nebo v cizině, lze si sjednat navíc krátkodobé on-line úrazové pojištění UNIQA i na danou akci (jednorázový termín) a pro konkrétní sport, např. i pro rafting, popřípadě canyoning.

 • Andrea

  Dobrý den, už dlouho máme naplánovanou cestu na Srí lanku... po dubnový událostech se tam ale dost bojím jet. Je nějaká možnost pojistit se proti teroristickému útoku? Děkuji

 • Host chatu

  Pokud máte sjednané klasické cestovní pojištění a stanete se obětí teroristického útoku, zaplatí vám pojišťovna léčebné výlohy na základě sjednaného limitu, případně i zpožděný návrat domů nebo naopak předčasný odlet. Podmínkou však je, že se útoku nebudete sami aktivně účastnit, ani že nepojedete do oblasti, kam cestování nedoporučuje Ministerstvo zahraničních věcí. Seznam těchto nebezpečných míst je na webu ministerstva a pojišťovny se jím řídí.

 • Honza

  Slyšel jsem o náhradě újmy za zkaženou dovolenou u cestovek, platí to i pro pojišťovny? Třeba kdyz pojedu do Egypta, budu mít střevní potíže a budu muset jet předčasně domů. Můžu se na to nějak pojistit?

 • Host chatu

  Ano, pojišťovny nabízí ve spolupráci s CK pojištění náhrady dovolené k pokrytí zaplacených, ale nevyčerpaných služeb, a to až do výše 80 %. Pojištění lze využít například při výbuchu blízké sopky, povodni, teroristického útoku, anebo závažného úrazu či onemocnění. CK hradí nevyužité služby při neplánovaném předčasném návratu i v případě úmrtí nebo vážného úrazu osoby blízké doma. Opačný případ může nastat, když není možné v plánovaném termínu z dovolené odjet zpět do ČR, ale rodina musí na místě setrvat (například z důvodu živelné pohromy, uzavření leteckého provozu). UNIQA v těchto případech cestovní pojištění prodlouží automaticky a bezplatně, přičemž kryje pojistné události nastalé v tomto období až do návratu domů.

 • Marek

  jedeme za par dni na Malou Fatru, potrebuju nejaky specialni pojisteni kdyz je to jen na Slovensku?

 • Host chatu

  Určitě ano, zejména cestujete-li do hor. Cestovní pojištění do zahraničí, a to zejména na krátké cesty do sousedních států, lidé často podceňují. V případě úrazu nebo onemocnění můžete bez sjednaného pojištění doplácet nemalé částky za ošetření či výdej léků. Na Slovensku se to týká hlavně hospitalizace. Cestovní pojištění na rozdíl od úrazového kryje zejména léčebné výlohy, které vzniknou v důsledku onemocnění či úrazu v zahraničí. Z úrazového pojištění se platí „pouze“ odškodnění za trvalé následky úrazu, nikoliv léčba či záchrana. V některých zemích nejsou například úhrady za záchranné akce, vyproštění a dopravu vrtulníkem hrazeny z veřejných zdrojů, ale platí se extra. To platí například i na Slovensku. Zásah helikoptérou stojí ze zkušenosti vyšší desítky tisíc korun.

 • SK

  Co v ČR v současnosti nelze pojistit v souvislosti s riziky na dovolené?

 • Host chatu

  V zásadě je možné pojistit jakékoli riziko. Naprostá většina událostí nebo situací je pokryta ze standardních druhů pojištění. Jde-li o něco zcela vyjímečného nebo speciálního, je možné žádat pojišťovnu o nabídku individuálního pojištění. Nevím přesně, jaké možnosti máte na mysli. Samozřejmě existují výluky z pojištění, například nemůžete nechat kola na střešním nebo zadním nosiči auta přes noc (přes den případná krádež kryta je). Také je pojišťovna oprávněna krátit své plnění, vznikne-li škoda v přímé souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek.

 • Kristýna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi úrazovym a cestovním pojištěním? Děkuju.

 • Host chatu

  Cestovní pojištění kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou pojištěnému v důsledku onemocnění nebo úrazu během dovolené v zahraničí. Platí se z něj tedy ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport. Z úrazového pojištění se platí odškodnění za trvalé následky úrazu, tedy za omezení/handicap, který úrazem vznikne v ČR i v Evropě, nikoli však samotná léčba nebo záchrana. Cestovní pojištění navíc může být sjednáno v širší komplexní podobě. Pak zahrnuje kromě léčebných výloh také pojištění odpovědnosti, zavazadel, úrazové pojištění a také non-stop asistenční službu.

 • DENMARK

  Lze se dodatečně pojistit proti rizikům na dovolené nějak ještě přímo na dovolené - když jsem se nepojistil před dovolenou?

 • Host chatu

  Ano, lze, nicméně s omezením. Pokud člověk zapomene na cestovní pojištění, může se přes mobilní aplikaci nebo na webu pojistit klidně i na letišti nebo pár km před hranicemi a pojištění je platné ihned po zaplacení. Je-li však dotyčný už za hranicemi, je pojistná ochrana odložena o 7 dnů. Pojistím-li se tedy až během pobytu v zahraničí například ve středu, platí moje pojištění od příští středy, ne dříve. Jedinou vyjímkou je situace, kdy se rozhodnu si pobyt prodloužit a sjednám si z ciziny navazující cestovní pojištění na to původní, uzavřené už před cestou. To pak platí ihned.

 • SK

  Kolik rizik v souvislosti s dovolenou lze v současnosti pojistit v ČR?

 • Host chatu

  Pojistit lze v zásadě všechna myslitelná rizika. Vždy je podstatné, jaký typ dovolené chystám (pobytový, rekreační, poznávací, sportovně zaměřený apod.) a pojistit ta rizika, která připadají do úvahy. V ČR odpadá pojištění léčebných výloh, protože předpokládám, že dotyčná/ý je zdravotně pojištěn. Význam ale má úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění storna, dále pojištění bydlení (po dobu nepřítomnosti doma je zvýšené riziko škody), pojištění pro děti apod.

 • Hanka

  Dobrý den. Jedeme za kamaradama do Velke Británie, jsme dva a pětileté díte. Musíme si zařídit cestovní pojištěni pro každého zvlášť nebo existuje nejaky balíček se slevami pro více osob nebo sleva pro díte? Děkuji H.

 • Host chatu

  Dobrá zpráva pro Vás: rodinná forma cestovního pojištění je levnější než individuální, takže ušetříte. Například rodinné cestovní pojištění v UNIQA zahrnuje 2 dospělé osoby bez ohledu na pohlaví nebo příslušnost do rodiny plus až 4 nezletilé děti, jež rovněž nemusí být nutně sourozenci. Stačí, když takto namíchaná „rodinná skupina“ jede do ciziny společně. Uvedených až 6 osob pořídí v UNIQA komplexní cestovní pojištění na den dovolené v Evropě již od 72,-Kč.

 • Marie

  Dobrý den, plánuji s dětmi dovolenou u moře. Budeme s sebou samozřejmě brát základní léky, ale co dělat v případě, kdy budeme nuceni navštívit místního lékaře?

 • Host chatu

  V prvé řadě je užitečné mít sjednané cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy vzniklé v důsledku úrazu nebo onemocnění v zahraničí bez spoluúčasti. Z něj se v případě potřeby platí ambulantní i nemocniční ošetření, léky nebo transport. Součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba v českém jazyce, na kterou mějte v mobilu uložené číslo společně s číslem pojistné smlouvy. Asistenční služba vám v případě nouze poradí ohledně dalšího postupu. Volejte ji vždy při hospitalizaci, protože je schopna vyjednat přímou úhradu z pojišťovny, abyste nemuseli vyrovnat často velmi vysoké náklady na místě. Všechny originály dokladů o léčení a platbách v cizině předejte po návratu své pojišťovně. Pojišťovna vám proplatí 100 % účelně vynaložených nákladů.

 • Karolína

  Jsem těhotná a s manželem jedeme autem do Chorvatska, existuje pojištění přímo pro těhotné? A jak mame pojistit auto? Máme klasicky povinné ručení a havarijko. Děkuji.

 • Host chatu

  V každém případě doporučuju cestovní pojištění pro Vás i pro manžela. Zatímco u manžela to bude snadné a zařízené za pár minut on-line, u těhotných žen je to složitější: na cestách v zahraničí jsou například v UNIQA (ale u ostatních pojišťoven to je podobné) kryta všechna rizika až do konce 26. týdne gravidity. Do tohoto termínu hradí pojišťovna veškeré léčebné výdaje, včetně akutních těhotenských příhod. Po skončení 26. týdne těhotenství kryje cestovní pojištění UNIQA všechny ostatní akutní zdravotní obtíže nebo úrazy, které nejsou spojeny s těhotenstvím. I s těhotenskými obtížemi poskytne pojišťovna nicméně klientce ve vyšším stupni těhotenství veškerou součinnost a asistenci k vyřešení akutního problému, náklady ovšem není povinna uhradit.

 • Marta S.

  Můžu se pojistit na cestu do zahraničí i s cukrovkou II. typu?

 • Host chatu

  Cestovní pojištění (léčebné výlohy, asistenci, odpovědnost, zavazadla, úraz) lze sjednat a bez omezení se vztahuje na akutní zdravotní potíže jakéhokoli druhu vzniklé v zahraničí. Výjimku tvoří případy, kdy se choroba dotyčného zhoršila v uplynulých 12 měsících před cestou nebo byla podstatně měněna medikace z důvodu vývoje onemocnění. Případně nedoporučí-li lékař s ohledem na zdravotní stav nemocné osoby její cestování, popřípadě létání apod. V takových případech samozřejmě pojišťovna v nouzi klientovi pomůže a zprostředkuje potřebnou péči na místě, není však povinna veškeré náklady proplatit. Má právo si po návratu od pojištěné vyžádat k hlášení pojistné události kompletní zdravotní dokumentaci, v níž jsou okolnosti vývoje cukrovky a léčby zaznamenány. Došlo-li v posledních 12 měsících k progresi choroby nebo významné změně medikace, lze uzavřít cestovní pojištění rovněž s tím, že kryje všechny ostatní akutní zdravotní potíže nebo úrazy. Pouze u komplikací v souvislosti s cukrovkou pojišťovna nehradí vzniklé náklady.

 • Petra M.

  Moji rodiče chtějí strávit dva týdny u moře. Je jim ale už 76 let. I když jsou docela zdraví, slyšela jsem, že pojišťovny nechtějí seniory nad 65 let pojišťovat. Je to pravda? Co tedy mají udělat?

 • Host chatu

  Pravda to není, možná kdysi v minulosti, nicméně v dnešní době tvoří senioři poměrně vysoké procento našich klientů. Pojišťovny mají stanovena věková rozpětí, podle nichž se řídí pojistné. Pravdou je, že pokud nastanou nějaké obtíže u starších turistů, zpravidla se kombinují a průměrné náklady na jejich ošetření a repatriaci jsou násobně vyšší, než u populace do 50 let. Proto je jejich pojištění o něco dražší. Ale například v UNIQA pojišťujeme na cesty i občany ve věku nad 80 let. Předpokladem je, že odjíždějí (relativně) zdraví anebo se stabilizovaným stavem svých chronických chorob.

 • Roman

  Dobrý den,
  chystáme se teď v létě do Rokytnice. Plánujeme klasickou turistiku, jezdit na kole a chceme si sjet sjezdovku na terénních koloběžkách, máme se připojistit i když to jsou jen české hory? Díky.

 • Host chatu

  Pojištění i v tuzemsku je velmi vhodné. Existuje speciální tarif pro cestovní pojištění v rámci ČR, který zahrnuje úrazové pojištění, nemocniční odškodné, pojištění zavazadel a hlavně pojištění odpovědnosti. Kryje případné způsobené materiální škody nebo zdravotní újmy třetích osob. Komerční cestovní pojištění v rámci ČR kryje také stanovenou pojistnou částkou případy trvalých následků úrazu nebo smrti úrazem. V případě nemocničního pobytu spojeného s léčením úrazu se vyplácí denní odškodné za každý den hospitalizace v řádu stokorun. Krátkodobé úrazové pojištění na dovolenou lze dnes sjednat velmi snadno i on-line a vztahuje se na jakékoli druhy sportů, včetně adrenalinových nebo tzv. zážitkových aktivit.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.