Jak si poradit s autonehodou v zahraničí? Odpoví Miloš Velíšek

Chat je uzavřený24.06.2015 14:00

Miloš Velíšek.

Stále více Čechů vyráží za mořem a sluncem  do své oblíbené destinace autem. Nejčastější letní dovolenkovou destinací je pro české turisty Chorvatsko a hned za ním Itálie.Co dělat, když se vám v zahraničí stane dopravní nehoda nebo máte poruchu? Jak komunikovat s pojišťovnou? Jaké doklady budete potřebovat, aby vyřízení škody proběhlo rychle a bez komplikací? Na vaše otázky bude odpovídat Miloš Velíšek, ředitel úseku pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny, ve středu 24. června od 14.00.

Miloš Velíšek je uznávaný odborník v oblasti pojištění vozidel. Do České podnikatelské pojišťovny nastoupil v roce 2007 na pozici ředitele úseku pojištění vozidel. Prosadil řadu produktových a koncepčních změn, které přispěly k tomu, že Česká podnikatelská pojišťovna teprve jako třetí pojišťovna na trhu překročila hranici milionu pojištěných vozidel v povinném ručení. V anketě Pojišťovna roku vyhlašované pojišťovacími makléři získala Česká podnikatelská pojišťovna ocenění za nejlepší autopojištění na českém trhu. Je držitelem ocenění za nejlepší produkt v této oblasti také v rámci soutěže Fincentrum Banka roku. V letošním roce firma slaví 20. výročí od svého založení. Česká podnikatelská pojišťovna patří mezi desítku největších a nejúspěšnějších pojišťoven v České republice.

Chat

 • Blanka

  Když nabourám v cizině, co mám dělat? Vím, že zavolat policii, ale co pak? Mám velký strach, že se nedomluvím. Blanka z Pardubic

 • Host chatu

  Dobrý den všem. Blanko hlavně nepanikařte. V cizině je jistě vhodné vždy zavolat místní policii. Pokud to není objektivně možné, sepište s protistranou stejně jako v ČR tzv. „Záznam o dopravní nehodě“, který je ve čtyřech jazykových mutacích, u kterých překládáním obě strany ví co do které položky vpisují. Záznam je součástí brožury, kterou jste obdržela při sjednání pojištění s tím, že si ji máte dát do auta (raději si to překontrolujte a nemůžete-li ji najít, přijďte k nám na libovolnou pobočku a dáme Vám jinou). “S tlumočením Vám pomůže dispečer naší smluvní asistenční služby, provozované např. u nás společností Global Assistance. Tlumočení prostřednictvím asistenční služby není u nás omezeno finančním limitem. Pokud tedy potřebujete v souvislosti s nehodou či poruchou komunikovat s místní policií, servisem, posádkou druhého účastníka nehody atd. můžete i opakovaně volat dispečink asistenční služby.

 • Kubíno

  Pokud jedu na dovolenou autem mých rodičů, musím to kvůli pojištění nějak řešit nebo je to jedno? A co když se v řízení střídáme, jednou já, jednou kamarád? Chystáme se do Chorvatska, řídit bude možná i přítelkyně.

 • Host chatu

  Nemohu vyloučit, že v některých produktech českých pojišťoven existuje podmínka, že vozidlo může řídit např. jen jedna, nebo více ale jmenovitě uvedených osob. ČPP ve svých produktech pojištění vozidel nijak neomezuje počet řidičů.

 • Mard

  Mě naboural maník s dodávkou ve Francii a policie (gendarmerie) na základě mého telefonátu odmítla přijet když není nikdo mrtvý ani zraněný. Maník zase odmítal jet se mnou na policii a jen chtěl podepsat papír o nahlášení škody pro pojišťovnu (že prý spěchá). Jak doporučujete postupovat v tomto případě a v případě, kdyby druhý účastník odmítl uznat svou vinu a chtěl odjet?

 • Host chatu

  Uvedený případ je paradoxně čítankový, a má jej na mysli i naše legislativa, která říká, není-li zranění a škoda nad 100 tisíc korun, nemusíte volat polici a v takovém případě jste povinni sepsat Záznam o dopravní nehodě v cizojazyčném provedení, který máte od nás k dispozici. Pokud byste byl v zemi, kde se hovoří jinak, pouhým položením jeho a vašeho formuláře vzájemně pod sebe se doberete stejných kolonek v obou vašich jazycích. Sepsáním záznamu se nikdo z vás nedoznává k zavinění, jedná se o podklad pro řešení škody v pojišťovnách. Dále je velice důležité provést podrobnou fotodokumentaci obou vozidel i celé situace po nehodě včetně okolí a nestyďte se také vyfotit řidiče toho druhého vozidla. Uvědomte si, že si vytváříte další důkazní materiál pro vznesení nároku na náhradu škody po jeho pojišťovně a čím více dokumentace bude, tím snáze se škodní událost vyřeší. Pokud by viník ujel, znovu zavolejte policii a případně zajeďte na nejbližší policejní stanici a tam trvejte na sepsání protokolu. Pokud byste měl problém s tlumočením, zavolejte asistenční službu a dispečer Vám bude tlumočit po telefonu.

 • SK

  Co nehoda v zemi mimo EU? Je to složitější ji řešit v zemi mimo EU či v zemi v EU?

 • Host chatu

  Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, z našeho pohledu je to individuální. Můžeme ale konstatovat, že při jednání mezi pojišťovnami je mnohdy jednodušší a rychlejší jednání se srbským kolegou než s anglickým.

 • Sold B

  Má člověk při nehodě v zemích v EU nárok na překladatele?

 • Host chatu

  Z našich pojištění při poruše vozidla nebo nehodě lze využít asistenční službu, kdy Vám její dispečer bude po telefonu tlumočit jednání související s nastalou situací.

 • SF

  Je dobré se pojistit - pojistit proti autonehodě - když jedu autem do zahraničí?

 • Host chatu

  Určitě je vhodné sjednat havarijní pojištění na tzv. „allrisk“, tedy na pojistné nebezpečí havárie, živel, odcizení a vandalismus. Pojištění Vás pak chrání před nepředpokládanými výdaji na opravu vozidla, která bývá navíc obvykle dražší než v ČR. Současně se pak nemusíte bát nechat auto někde zaparkované a v neposlední řadě nezapomínejme na živly - voda, oheň, vítr, kroupy....

 • Jiří

  Dobrý den,
  loni jsme v Maďarsku řešili problém s autem na policii. Naštěstí tam uměl jeden člověk částečně německy, nicméně protokol se psal v maďarštině a já jej potom musel podepsat. Samozřejmě jsem netušil, zda bylo všechno správně přeloženo. Mladík mi vždy krátce německy řekl, co je v kterém odstavci a ukázal, kam patří podpis. Jaký byste doporučil postup, abych nepodepsal něco, co není pravda? Byli jsme trochu v presu, jelikož se to stalo poslední den před naším odjezdem.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Ve všech případech, kdy Vás bude cizí policie nutit něco podepsat, doporučuji nad podpis napsat, a to klidně česky, např. „TEXTU NEROZUMÍM“. Znám osobně případ, kdy v naopak v Drážďanech doporučila policistka nepodepisovat námi vyplněný záznam o dopravní nehodě

 • Dodo

  Teoreticky - co mám správně udělat, když přijdu na dovolené k autu a zjistím, že že mi ho někdo vykradl? Jaký je správný postup?

 • Host chatu

  V tomto případě vždy volejte policii. Následně, pokud je vozidlo nepojízdné, volejte asistenční službu, aby odtáhla vozidlo do servisu. Z hlediska pojistného plnění škod na vozidle (ukradené rádio, airbag, zničená palubní deska apod.) je důležité, abyste měl pojištěno havarijní pojištění na pojistné nebezpečí odcizení a pro škody na osobních věcech přepravovaných ve vozidle byste měl mít pojištěno doplňkové pojištění zavazadel MaxiZAV. I tady připomínám mít k dispozici pořizovací účty věcí, které byly odcizeny.

 • Kristýna

  Na dovču jedu autem - na Sicílii, mám jen povinné ručení, stačí to?

 • Host chatu

  Z hlediska zákonných požadavků u nás i v zahraničí (v zemích, kde platí zelená karta) to stačí. Ovšem doporučit Vám takový postup nemůžeme. Určitě je vhodné zvážit havarijní pojištění, připojištění rozsahů asistenčních služeb, u ČPP pod názvem Asistence Plus (zvýšené limity pro odtah, ale i např. i odvoz zpět do místa bydliště v případě zničení nebo odcizení vozidla) a pak případně i další doplňková pojištění, např. zavazadel, skel vozidla apod.

 • Roman

  Dejme tomu, že mi klekne auto - už za hranicema. Prostě porucha. Co mám dělat, nebudu někde dlouho trčet? Vozím s sebou psa. Prima zbytek dne, R.

 • Host chatu

  Ke každému pojištění povinného ručení a havarijního pojištění získáváte v ČPP v případě nehody, ale i poruchy, automaticky určité asistenční limity zdarma v rámci pojištění. U osobního vozidla to je např. 2.500,-Kč při zásahu v ČR a 5.000,-Kč v zahraničí. U havarijního pojištění jsou bezplatné limity totožné, navíc se sjednaným povinným ručením a havarijním pojištěním můžete tyto limity sečíst a použít je současně. Pokud byste si ještě přikoupil pojištění Asistence Plus, což na dovolenkové cesty k moři vřele doporučujeme, tyto bezplatné limity se zvýší o limity z Asistence Plus na celkových 32 000,-Kč, což již je jistě zajímavá částka pojistného krytí. Můžete si ji ale ještě navýšit.

 • Miro

  Můžu zavolat asistenčku k píchlému kolu nebo když mi dojde benzín? Budu něco platit, přijedou vůbec?

 • Host chatu

  Defekt pneumatiky považuje ČPP pro potřeby asistenčních služeb za poruchu, takže klidně si k tomu asistenční službu zavolejte. Výměna kola či jeho provizorní oprava nouzovou soupravou by se měla vejít do bezplatných limitů k Vašemu povinnému ručení či havarijnímu pojištění u ČPP. Platila byste maximálně novou pneumatiku, pokud by ta Vaše nešla opravit a neměla jste rezervní kolo.

 • MB

  Mám služební auto, které naprosto běžné používám i v soukromí, ovšem vždy pouze na cestách v rámci ČR. Letos poprvé chci služební vůz použít pro cestu k zahraniční, konkrétně do Chorvatska k moři - srpen. Jak mám postupovat? Jsou nějaké speciální doklady nebo musím např. hlásit pojišťovně, že jedu s vozem, který vlastně není můj? Děkuji předem za odezvu, radu uvítám. Miloš Brano

 • Host chatu

  Z hlediska povinného ručení i havarijního pojištění ČPP nedělá rozdíly mezi služební a soukromou cestou vozidlem ani neomezuje počet řidičů. Je však na Vás, abyste si ověřil, jak bude postupovat Váš zaměstnavatel, např. zda po Vás bude požadovat uhradit spoluúčast z havarijního pojištění, jestli Vám umožní, aby služební vozidlo řídila Vaše manželka, syn apod.

 • Katka

  Jedeme do Francie, co když třeba na trase někde v Německu nabouráme? Děkují Katka a Petr

 • Host chatu

  V cizině je vhodné vždy zavolat místní policii. Pokud to není objektivně možné, sepište s protistranou stejně jako v ČR tzv. „Záznam o dopravní nehodě“, který je součástí kapsy, kterou jste obdržela při sjednání pojištění s tím, že si ji máte dát do auta. Pokud je Vaše auto nepojízdné, pak si zavolejte asistenční službu (telefonní číslo máte např. i na zelené kartě) a domluvíte se na odtahu do servisu.

 • Honza

  Mám trošku složitější dotaz - chystáme se do Chorvatska, poměrně ve velké sestavě, jedeme vozem mého kamaráda, má velké auto - z nás největší. V řízení se budeme střídat, v autě budou i děti. Co teď - když mu auto nabourám? Mám se nějak pojistit třeba proti riziku? Většinou mi pojištění nabídla cestovka, letos to bude poprvé, co jedeme "ve vlastní režii". Můžu vám někam poslat třeba e-mail? Díik

 • Host chatu

  Rozhodně bych Vám, resp. Vašemu kamarádovi, doporučil, aby si připojistil havarijní pojištění. Můžete využít třeba nabídku krátkodobého havarijního pojištění na dovolenou, více informací obdržíte na našich přepážkách nebo se podívejte na www.cpp.cz. Pak by kterýkoliv řidič kamarádovi (vlastníkovi vozidla) v případě jím zaviněné nehody, dlužil pouze sjednanou spoluúčast. Dále předpokládám, že cestovní pojištění je pro Vaši partu samozřejmostí.

 • Slovensko

  Jedu jen na Slovensko, mám vyjma povinného ručení něco ještě pojišťovat dál? Auto je v pořádku. Petr

 • Host chatu

  Z hlediska ryze právního, nepotřebujete jiné pojištění než povinné ručení. Všechno ostatní je dobrovolné. Ovšem s ohledem na hustotu dopravy a stav silnic si asi nikdo nemůže být jist tím, že se mu nemůže nic stát. Takže doporučuji plnohodnotné havarijní pojištění a pojištění skel, případně zavazadel a navýšení limitů asistenčních služeb.

 • HK

  Jedeme na ostrov Korfu - Řecko. Budeme si půjčovat auto na místě, jen třeba na den, dva. Jak řešit pojistku? Díky, Hynek Kučera

 • Host chatu

  Vozidlo v autopoůjčovně by mělo být vždy pojištěno na povinné ručení, tudíž byste měl dostat k vozidlu i zelenou kartu. U havarijního pojištění to bývá různé, rozhodně bychom Vám doporučili, abyste si půjčil vozidlo havarijně pojištěné.

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den, souhlasíte, že nehoda není náhoda?

 • Host chatu

  V mnoha ohledech s Vámi souhlasím.

 • Eva

  Není to moc cestovní, ale - budu si teď v létě kupovat auto, ojetinu, mám to zkontrolované kamarádem apod., ale nevím, jak si zvolit povinné ručení, jsou nějaké benefity od pojišťoven, je pojištění ojetiny dražší? Velice děkuji za odpověď i když není cestování - ta otázka, Eva.

 • Host chatu

  Povinné ručení pojišťovny zpravidla nabízí ve třech limitech pojistného plnění. Nejnižším je tzv. zákonný limit ve výši 35 milionů jak pro škody na majetku tak i na zdraví, já bych určitě volil minimálně prostřední limit ve výši 50 milionů. Právě po novele Občanského zákoníku mohou škody z povinného ručení opravdu dosáhnout na desítky milionů. Pokud se týče havarijního pojištění, záleží jaká je jeho hodnota v okamžiku koupě, která se samozřejmě věkem snižuje a s ní i cena pojištění, i když přímou úměru v tom nelze spatřovat. Doporučuji konzultaci na přepážce pojišťovny, kde vám jistě dobře poradí.

 • Daniel

  Podnikáme cestu ve vlastní režii, žádné cestovky, ani předem jasné trasy - cílem jsou severské země. Máme řešit nějak extra pojištění pro auto? Sami chceme uzavřít cestovní pojištění.

 • Host chatu

  Obecně platí, že severské země patří k nejdražším v Evropě. Proto doporučuji povinné ručení v nejvyšším limitu ( u nás 111 milionů), dále plné havarijní pojištění s co nejmenší spoluúčastí. Z připojištění především maximální limity asistenčních služeb, které je pojišťovna schopna nabídnout. Mimochodem je zajímavé i připojištění nákladů na nájem náhradního vozidla po dobu opravy při nehodě Vašeho vozu. Přispějeme Vám tak na to, abyste čas určený na dovolenou využil maximálně.

 • Standa

  Dobrý den, minulý rok se mi v Řecku stala dopravní nehoda. Viníkem jsem nebyl já, nýbrž místní řecká žena. Komunikace byla velice náročná. Paní neuměla anglicky, řecky zase nemluvím já. Když přijeli policisté, bylo to taktéž velice náročně se s nimi domluvit. Asi půl dne jsem strávil na místní policejní stanici. Pomuže mi pojištovna i v tomto případě? Minimálně se s nimi domluvit? Jejich místní policejní stanice byla jak z nějakého filmu - děs a hrůza.. Skutečně bych to nikomu nepřál zažít. Děkuji.

 • Host chatu

  Plně rozumím tomu, co jste zažil, jsou situace, kdy si pomáháme rukama či nohama, resp. i tužkou a malováním. Je pravdou, že i naše asistenční služba vládne především světovými jazyky. Dokáži si ale představit, že bude v každém případě hledat možnosti, jak tlumočení (třeba i přes naše zastoupení) zabezpečit. Třeba i po nějaké odmlce, než někoho zkontaktují. V každém případě ale doporučuji si prohlédnout ten Záznam o dopravní nehodě. Když si to projdete v české mutaci, je to docela logické. Chtějí se základní údaje od vozidel, řidičů, plánek a kontakt a podpisy. V ostatním by si již pojišťovny měly poradit. Samozřejmě přeshraničně v rámci tzv. zelenokaretního systému.

 • Miluna K.

  Plánujeme s manželem cestu na Krétu, zvažujeme dopravu osobním autem. Jak bychom měli řešit problémy s autem, jako je třeba poškrábání při nalodění, nebo nějaké poškození auta během přepravy na trajektu?

 • Host chatu

  Určitě to zadokumentujte, oznamte lodní posádce či kapitánovi a žádejte při příjezdu policii, které to sdělte do protokolu. Žádejte jeho kopii. Máte-li havarijní pojištění, škodu z tohoto titulu uhradíme a díky Vašemu protokolu se budeme domáhat regresu z pojištění odpovědnosti provozovatele trajektu.

 • Jana

  Doporučujete cestovat v zahraničí na skutru? resp. zapůjčit si ho tam? Jsou v dost žalostném stavu většinou...

 • Host chatu

  To opravdu nechávám na zvážení každého. Já sám jsem si ho jednou půjčil a už bych to nedělal.

 • Karel z Loun

  Dobrý den, zdravím Vás z Loun, nejsem si jist jednou věcí - mám povinné ručení, jedu do Španělska téměř na dva měsíce. Řeším, jak s autem, chci je svým vozem, ne letecky. Co s pojistkou, když je to takhle na dlouho? A hlavně - pojištěná bude i navigace, kterou budu v autě mýt? Nebo to mám raději vždycky vyndat a vzít s sebou? Je dost drahá, ale není zabudovaná. Navíc tam budu mít postahované mapi na míru. Děkuji, Karel, Louny

 • Host chatu

  Pokud se týče povinného ručení, pak znovu doporučuji vyšší limity. To čeho se obáváte je kryto z titulu havarijního pojištění. Umíme ho i krátkodobě na dobu 3 měsíců. Takže nějakou korunu určitě ušetříte. Pokud se týče té navigace, vždy si ji vezměte sebou, přenosná navigace zpravidla není pojištěním kryta..

 • Pižďuch

  Známému se stalo, že uvíznul s autem na pláži v písku. Jak se ho snažil vytáhnout, dostal se mu nějaký písek do motoru a tak, že se pak auto stalo nepojízdným. Jak řešit takovou šlamastiku?

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.