Jak si správně vybrat kolo? Odpovídal Andrej Halada

Chat je uzavřený02.08.2018 16:00

Andrej Halada.

Zajímá vás cyklistika? Jak se zorientovat v široké nabídce na trhu? Jak si správně vybrat kolo pro vás i vaše děti? Jaký je rozdíl mezi silničním, trekovým a krosovým kolem? Jak zvolit správnou velikost a vhodné doplňky? Jak se o pořízené kolo starat a proč nezapomínat na servis? Cyklistika je poměrně široký pojem. Horská kola, silniční kola, krosová kola, městská kola, elektrokola, dětská kola. Jak si správně vybrat kolo, aby co nejvíce odpovídalo vašim požadavkům na pohyb? Podle čeho vybírat a jaké doplňky jsou nezbytně nutné pro vás i vaše děti? Ptejte se Andreje Halady ze společnosti Hervis Sports. Host odpovídá ve čtvrtek 2. srpna od 16.00.

Andrej Halada působí jako cyklo poradce pro Hervis Sports od roku 2006. Sám je aktivní cyklista a má za sebou několik závodů na silničních a horských kolech. Vyzkoušel si marathonský závod dvojic na 24 hodin, MarathonMan Europe, Kolo pro život a mnoho dalších závodů. Zajímá se o sportovní problematiku a cyklistiku, stará se o školení svých kolegů, ale i o samotný servis.

Chat

 • Tomáš

  Dobrý den,

  chystám se také na cyklistický maraton. Jak proběhla vaše příprava? Jakou máte značku kola? Proč byste jí doporučil?

  Díky,

  Tomáš

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, Příprava na závody je dlouhodobý proces, musí se skloubit fyzická kondice s technikou jízdy v terénu. Při závodě správně jíst a především pít. Já sám jsem musel najezdit už brzy z jara tisíce kilometrů. Je vhodné trénovat ve skupině, už jen z důvodu nebezpečí pádu v terénu. Doporučuji pro začátek vybrat lehčí závod a trasu do 50 km, kterou si jistě užijete. Já jezdím na kole Rock Machine, kola jsem dostával z oddílu, tak jsem nehleděl na značku. V našich prodejnách Hervis Vám rádi poradíme s výběrem kola i se stravou a pitím při závodě. Naší nabídku kol můžete vidět na našich stránkách https://www.hervis.cz/store/ Přeji Vám mnoho úspěchů při závodech a poznávání přírody ze sedla kola

 • Tereza

  Dobrý den,

  ráda bych synovi pořídila k narozeninám první kolo. Jsou mu 3 roky. Jaké byste doporučil kolo a doplňky? Je vůbec v jeho věku vhodné jezdit na kole?

  Děkuji za odpověď,

  Teeza

 • Host chatu

  Dobrý den Terezo, Doporučil bych kolo 12“ jsou to kola pro nejmenší děti a prodávají se s balančníma kolečkama, které se dají časem odmontovat. Na našich Hervis prodejnách máme tuto velikost pod značkou SCIROCCO v provedení chlapecké a dívčí pod názvem Eagle a Koala. Určitě nezapomeňte na cyklistickou helmu a neustálý dohled zodpovědné osoby. Jízda na kole je vhodná i pro tří leté děti.

 • Martin

  Co si myslíte o eletrokolech? Nepřijde vám to jen jako módní výstřellek a tak trochu lenost?

  Martin

 • Host chatu

  Dobrý den Martine, Určitě nejsem proti Elektro kolům. Měl jsem tu možnost si jedno půjčit na celý den a byl jsem nadšený. Ujel jsem cca 70 km, což byla takřka kapacita baterie. Rozhodně mají E kola své místo na trhu a díky ním, se tento sport přiblíží i méně zdatným nebo starším lidem a nebo se zvětší rádius výletů a vy tak můžete poznat širší okolí. Hervis nabízí několik elektrokol, a mnoho dalšího příslušenství, které naleznete v našich obchodech a na E shopu.

 • Lenka

  Dobrý den,

  ráda bych vyměnila kolo. Jezdím už několik let rekreačně po Šumavě a dost mě to baví. Rozhodla jsem se investovat do pořádného vybavení. Poradíte?

  Děkuji a hezký den,

  Lenka

 • Host chatu

  Dobrý den Lenko, Pro výběr správného kola existuje několik otázek. Jak často, jak agresivně a kde se bude na kole jezdit. Zda koupit horské, crossové či silniční kola. Nakonec přijde to nejdůležitější, vybrat správnou velikost kola. Viděl bych to na crossové kolo, které je na rekreační ježdění tím správným univerzálem, kolo s ALU rámem a diskovou brzdou. V prodejnách Hervis Vám rádi poradí zkušení prodavači jak s výběrem kola, tak s výběrem vhodných doplňků – důležité je pohodlí a především bezpečnost. Moje dva typy  KTM Fun Deore; X Fact Cross Pro; obě tyto kola jsou dostupné v Hervisu

 • Lenka

  Dobrý den,

  ráda bych vyměnila kolo. Jezdím už několik let rekreačně po Šumavě a dost mě to baví. Rozhodla jsem se investovat do pořádného vybavení. Poradíte?

  Děkuji a hezký den,

  Lenka

 • Host chatu

  ...

 • Iveta

  Dobrý den,

  venuji se cyklistice a zastavil se progres ve výkonu. Spousta lidí radí, abych se zaměřila na suplementaci. Máte s tím nějaké zkušenosti?

  Děkuji,

  Klára

 • Host chatu

  Dobrý den Kláro, V první řadě všichni děláme sport pro zdraví a pro radost. Každý máme v sobě nějaké limity, které můžeme posunout a jsou u každého jinak omezené. Proto je někdo mistr světa a jiný, přesto že trénuje víc, tak není. Někdy je to spíš o lepší regeneraci a nechat tělo pořádně odpočinout. Druhá věc je konzultace s lékařem, který si vás „změří“ a předepíše tréninkový plán. Zvyšování výkonu je soubor mnoha věcí, trénink, strava a jiné. Člověk musí porozumět svému tělu a to je mnohdy složité. Každému vyhovuje něco jiného, tak se nenechte strhnout. Přeji Vám mnoho sportovních úspěchů

 • Jirka

  Dobrý den,


  jsem začátečník, ale láká mě horská cyklistika s nenáročnými sjezdy. Jaké byste doporučil kolo pro začátek? Vyplatí se investovat do celoodpruženého nebo stačí odpružená jen přední vidlice?

  Díky,

  Jirka

 • Host chatu

  Dobrý den Jirko, Tuto otázku řeší asi každý začátečník, který chce jezdit v terénu a neví, co pro něj bude lepší. Uklidním Vás a řeknu, že obě varianty jsou správné, pokud koupíte kvalitní kolo. Jen ta varianta celoodpružená je dražší. Být vámi, tak bych začal na kole pouze s předním odpružením. Naší zaměstnanci v Hervis prodejnách Vám rádi danou problematiku vysvětlí a nabídnou z naší široké nabídky vhodné kolo a vybavení. V každém případě nezapomeňte na vlastní bezpečnost – přilba, rukavice, brýle.

 • Katka

  Dobrý den,


  jaký byste mi doporučil chrániče na kolena a na lokty? Začínám se sjezdem a ráda bych něco kvalitního za rozumnou cenu?

  Děkuji,

  Katka

 • Host chatu

  Dobrý den Katko, Jistě bude odvážná žena, když jste si vybrala tak náročný sport. Na ochraně svého zdraví rozhodně nešetřete. Nedoporučím Vám konkrétní výrobek. Důležité je mít všechny chrániče, včetně chrániče páteře a na danou disciplínu tu správnou přilbu. Všechny chrániče musí perfektně sednout a být pohodlné, tak aby dokázali eliminovat případné poškození zdraví. Když to přirovnám, je to jako s obuví – co s dobrou botou, když tlačí.

 • Jonáš

  Dobrý den, Andreji,

  jak se máte? Poradíte s výbavou na silniční cyklistiku?

  Díky,

  Jonáš

 • Host chatu

  Dobrý den Jonáši, Děkuji Vám za optání, mám se fajn. Váš dotaz je hodně široký, přesto se pokusím vám odpovědět. V první řadě dbejte na vlastní zdraví a bezpečnost, přilba, brýle, rukavice a také na vlastní pohodlí. To znamená nákup dresu a pro náročnější cyklistiku dobré cyklo kraťasy s vystýlkou. Doporučuji nášlapné pedály a cyklo tretry. V neposlední řadě by mělo kolo být vybavené pumpou, brašničkou s rezervní duší a drobným nářadíčkem, abyste byl soběstační v případě defektu. Všechny tyto věci pořídíte v našich Hervis prodejnách, kde Vám rádi naši zaměstnanci poradí. Přeji Vám hodně šťastných kilometrů.

 • Richard

  Dobrý den,

  rád bych si koupil bot na kolo. Jsou lepší s nášlapný systémem nebo bez? Jaké byste případně doporučil a proč?

  Moc děkuji za odpověď,

  Richard

 • Host chatu

  Dobrý den Richarde, V první řadě je důležitě rozlišit zda chcete tretry na MTB nebo silnici. Určitě k tretrám pořiďte i pedály. Jako celek je to komfortnější a i bezpečnější. Na MTB třeba oboustranné Shimano pedály SPD. Na silniční kolo jsou tretry hladké bez vzorku a jednostranné pedály, kvůli rozložení síly při šlapání. Se silniční tretrou se nedá chodit, ale s MTB tretrou ano – možná i tato rada Vám bude při výběru užitečná. V neposlední řadě je i důležitá montáž pedálů a jejich nastavení, s tím Vám moc rádi pomůžeme v našem Hervis servisu, který je na každé z našich prodejen.

 • Jitka

  Dobrý den,

  jaký je rozdíl mezi silničním a horským kolem? Ráda bych si pořídila kolo na rekreační cyklistiku na toulky po ČR. Které kolo bude pro mě lepší? A doporučíte něco za rozumný peníz?

  Jitka

 • Host chatu

  Dobrý den Jitko, Děkuji vám za Váš dotaz. Rozdílů je hned několik. Silniční kolo má úzké pláště a tzv. berany, (zatočená řídítka) tyto kola jsou určené výhradně na jízdu po silnici. Horské kolo má terénní pláště a rovná řídítka. MTB kola jsou určená především do terénu a na nezpevněné cesty. Na toulky po ČR bych Vám doporučil crossové kolo, je to něco mezi silničním a horským kolem. Na takovém kole se dá jezdit jak v terénu, tak po silnici. Na tyto kola se velice snadno montuje turistické příslušenství, brašny, nosiče a podobné. S výběrem kola a příslušenství, Vám rádi poradí naši odborní prodavači v prodejnách Hervis a doporučí vhodné kolo a odpovídající příslušenství, které i rádi namontujeme na kolo. Můj typ: KTM Fun Deore; X Fact Cross Pro

 • Lukáš

  Chtěl bych si koupit kolo na downhill, seženu také v Hervisu? Jaké značky nabízíte? Které kolo na sjezd se líbí vám?

  Lukáš

 • Host chatu

  Dobrý den Lukáši, Nikdy jsem neměl tu odvahu si vzít downhillové kolo a pustit se z kopce. Obdivuji kluky a holky co tu odvahu mají a rád se na to koukám. Sám si rád sjedu nějaký sjezd i trošku agresivně a menší skoky, ale vše s respektem. V síti Hervis nemáme nabídku DH kol, ale pokud by jste chtěl jinou kategorii, tak Vám rádi v Hervisu uděláme nabídku za ty nejlepší ceny na trhu.

 • Jiří

  Vaše nejoblíbenější závody? Vaše největší výhra a překonání v cyklistice? Sáhl jste si při některé soutěži na dno, případně v jaké situaci?

  Jiří

 • Host chatu

  Dobrý den Jirko, Nikdy jsem nebyl profesionál a tak jsem se nehnal za žádnou výhrou, i když jsem pár malých závodů vyhrál. Každý závod má své kouzlo a atmosféru, rád jsem potkával lidi z celé republiky, které jsem mohl potkat jen na závodech, je to skvělá parta lidí. Ano, na dno jsem si sáhnul, v tu chvíli přestáváte slyšet a je vám všechno jedno, bylo to při závodech euromaraton v Německu

 • Zuzana

  Dobrý den,

  podle jakých parametrů mám vybírat kolo?

  Děkuji,

  Zuzka

 • Host chatu

  Dobrý den Zuzko, Nejdříve si odpovězte na několik otázek, jak a kde chcete jezdit a podle toho určete jaké kolo, zda horské, krosové nebo silniční. Podle stylu jízdy (agresivity užívání) stupeň výbavy. Potom je třeba dle výšky postavy vybrat vhodný rám. S tímto Vám moc rádi pomůžeme v Našich prodejnách Hervis, kde doporučíme vhodné kolo a výbavu, tak aby vše perfektně „ladilo“ …o vaše kolo se dokážeme postarat i po sezoně, součástí každé prodejny je i kvalitní cykloservis

 • Martina

  Dobrý den,

  mohu si u vás kolo zapůjčit dřív než ho koupím?

  Díky,

  M.

 • Host chatu

  Dobrý den Martine, Tuto službu nenabízíme. Je možné si kolo odzkoušet na prodejně. Naši zaměstnanci v prodejnách Hervis vám rádi pomohou s výběrem kola a vhodnou velikostí. Na naší nabídku se můžete podívat na https://www.hervis.cz/store/ kde najdete naše kola za ty nejlepší ceny

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.