Jak si udržet zdravé zuby? Odpovídal zubař Robert Vondruška

Chat je uzavřený10.07.2017 14:00

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška.

Zub může prasknout či ztmavnout například následkem letního úrazu. Nebo může bílý zub probarvovat zubní kaz, stejně jako může kvůli neošetřenému velkému kazu zub prasknout. Jak si udržet zdravý chrup? Ptejte se vedoucího zubního lékaře pražského Zubního centra Ořechovka MUDr. et MUDr. Roberta Vondrušky v pondělí 10. července od 14.00.

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška vystudoval obory stomatologie a také všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu působil nejprve tři roky ve státním stomatologickém zařízení v Praze 7 a tři roky v soukromé zubní ordinaci v Praze 10. V roce 2001 založil Zubní centrum Ořechovka v Praze 6, kde s kolegy poskytuje komplexní zubní péči pacientům z celé republiky. Tedy prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu. 

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Na zdraví zubů prý nemá vliv zubni pasta, ale spíše způsob čištění zubů. Je to pravda? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Ano je to z velké části pravda. Pro zdraví zubů je nejdůležitější mechanické odstranění zubního plaku z povrchu zubů. Důležitá je tedy hlavně technika čištění zubů,správný kartáček a používání pomůcek na čištění mezizubních prostor.

 • necrosanct

  Co vliv nápojů a jídla na stav zubů?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nevhodné nápoje nebo strava konzumované často mají samozřejmě na zuby vliv. V poslední době se například setkáváme poměrně často s poškozením zubů způsobeným nadměrnou konzumací kyselých nápojů, nápojů kolového typu a energetických nápojů.

 • MORTAR

  Jak je to s dědičností u zubů?

 • Host chatu

  Dobrý den. U více než 95 % populace nemá dědičnost na zdraví zubů vliv. Přítomnost zubního plaku není dědičná a pokud si člověk správně a pravidelně ze zubů odstraňuje zubní plak, tak poměrně spolehlivě zabrání vzniku zubního kazu a parodontitidy.

 • IRID

  Jak se nejlépe bránit chronickému zánětu dásní? A jak halitóze?

 • Host chatu

  Dobrý den.Chronickému zánětu dásní se nejlépe ubráníte správným a pravidelným čištěním zubů používáním pomůcek k čištění mezizubních prostor a pravidelnými návštěvami dentální hygieny, kde Vám také pravidelně odstraní zubní kámen. To samé platí i pro zápach z úst (halitózu). U halitózy je také potřeba dbát na včasnou sanaci zubních kazů, které mohou také být příčinou zápachu z úst. Pokud je příčinou halitózy nějaké celkové onemocnění, je potřeba léčit toto onemocnění.

 • brkb

  Je dobré používat po čištění zubů ústní vodu?

 • Host chatu

  Dobrý den. Po čištění zubů není potřeba u zdravého člověka ústní vodu používat. Ústní voda má význam např. při některých chirurgických zákrocích v ústech,při akutním zánětu dásní, při ortodontické terapii a při některých dalších speciálních situacích v dutině ústní.

 • ANTI

  Má psychika vliv na stav zubů?

 • Host chatu

  Dobrý den. Psychika nemá přímý vliv na zuby, ale nepřímo může ovlivňovat stav zubů tím, že psychické zdraví může mít nepříznivý vliv na způsob a pravidelnost čištění zubů, může ovlivňovat stravovací návyky a také některá psychofarmaka ovlivňují prostředí v dutině ústní a tím stav chrupu.

 • vitouš

  Pane doktore,

  a co tzv. mrtvé zuby - mohou dále přežívat aniž by škodily ( jsou-li funkční bez zánětu a kazů) ?
  a co zuby moudrosti - které jsou rovně vrostlé bez příznaku vad, zánětů a kazů - přesto stomatologové doporučují jejich odstranění - mohou být stále součástí zdravého chrupu ? • Host chatu

  Dobrý den.Pokud jsou tzv. mrtvé zuby kvalitně endodonticky ošetřené (mají dobře ošetřené kořenové kanálky), mohou v ústech fungovat stejně jako zdravé zuby. Stejně tak zuby moudrosti mohou v ústech normálně fungovat , pokud jsou zdravé a je pro ně v ústech dostatek místa.

 • Daniel D

  zdravím, Je možné podstoupit bělení zubů pokud mám mrtvou jedničku, a jaké bělení by jste doporučil? díky za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud máte mrtvou jedničku, doporučil bych nejdříve vnitřní bělení tohoto zubu a následně bělení všech zubů ordinačním nebo domácím bělením.

 • Jana

  Dobrý den. Kvůli letitému užívání tricyklických antidepresiv se mi tvoří minimální množství slin a zvýšila se mi kazivost zubů. Co s tím můžu udělat? Léky změnit nelze. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den.Pokud není možné odstranit příčinu, je nutné používat speciální přípravky, které zvlhčují ústní dutinu a působí jako náhražka slin. Existují také žvýkačky, které stimulují produkci slin. Důležitý je také správný pitný režim.

 • Novák

  Je pravdou, že za každý zubní kaz si může člověk sám nekvalitní péčí o své zuby ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den.Na tomto tvrzení je hodně pravdy. Pravidelnou a správně prováděnou dentální hygienou je opravdu možné zabránit většině kazů.

 • Lotrek

  Dobrý den. Jakou roli hraje genetika v kvalitě chrupu. Jak je možné, že někdo si zuby nečistí a nemá žádný kaz. Druhý je naopak pečlivý v uptodate udržování zubní hygieny a má kazů mnoho. Proto si myslím, že by ošetření zubního kazu mělo být hrazeno ZP.
  Máte stejný názor pane doktore ?

 • Host chatu

  Dobrý den. U více než 95 % lidí je možné správnou dentální hygienou zabránit rozvoji zubního kazu. Genetika může pouze ovlivňovat schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům,může ovlivňovat složení slin a nebo například postavení zubů. Nemyslím si, že by odstranění zubního kazu mělo být hrazeno ZP. Jedině v některých speciálních zdravotních indikacích, ale to se netýká většinové populace.

 • Štětař

  Cena ošetření zubního kazu je velmi vysoká a opravdu důchodci a sociálně slabší si to nemohou dovolit zaplatit cca 600 Kč za zubní plombu. Potom jim hrozí např. až fatální komplikace ze zubního fokusu, např. infekční endokarditida, nefritida a fatální sepse. Proto si myslím, že ošetření zubního kazu by mělo být hrazeno ZP. Máte také tento názor ?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den. Nemyslím si, že by ošetření zubního kazu mělo být hrazeno ZP. Jedině v některých speciálních zdravotních indikacích, ale to se netýká většinové populace. Jestli budou ZP hradit ošetření zubních kazů důchodcům nebo dětem, je spíše politická otázka. Problém je, že ZP nejsou schopny zaplatit zubním lékařům cenu za ošetření zubního kazu, která by umožnila zhotovit kvalitní zubní výplň.

 • Romanov

  Jaká je možnost implantátů a jaké jsou ceny. V případě neúspěšné léčby implantáty, jak dlouhá je záruka a je možné v takovém případě vrácení poplatku ?

 • Host chatu

  Dobrý den,náhrada zubu nebo zubů implantáty je rozhodně ideální způsob náhrady ztracených zubů. Ceny se liší podle výrobce a typu implantátu, složitosti zavedení implantátu a samozřejmě také jsou rozdíly mezi jednotlivými zubními ordinacemi. My poskytujeme pacientovi jeden rok záruku, pokud by nedošlo ke vhojení implantátu a v tomto případě pacient další implantaci nehradí.

 • Nový

  Caries je civilizační nemoc s podílem genetické dispozice a například vrozeného imunodeficitu. Neléčení může vést k fatálním komplikacím stejně jako např. kardiovaskulární onemocnění typu infarktu myokardu. Při infarktu myokardu lékař nebádá po špatném životním stylu a aplikuje stent za desítky tisíc. Tak proč není hrazena zubní plomba ? V medicíně totiž nelze konstatovat za co si může pacient sám a za co prostě nemoc v žádném konkrétním případě s naprostou jistotou. Jako lékař lidumil, by jste měl podporovat hrazení zubní plomby. Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. ZP nejsou schopny zaplatit zubním lékařům cenu za ošetření, která by umožnila zubnímu lékaři ošetřit zubní kaz kvalitní zubní výplní. Hrazení zubních výplní zdravot. pojišťovnami nepodporuji.

 • Holík

  Dobrý den. Jaké jsou možnosti léčby chrupu kmenovými buňkami. Byl již " vypěstován " z kmenových buněk imunologicky shodný zub, jak se to již podařilo například u ušního boltce, průdušnice a jsou pokusy s nefronem. Existují v současné době nějaké experimenty nebo studie na toto téma nebo výzkum tímto směrem ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. Ano takové experimenty probíhají . Provádí se například u myší, u kterých se již podařilo vypěstovat nové zuby z kmenových buněk. V blízké budoucnosti , ale nepředpokládám využití této léčby u lidí a je otázkou, kolik by takové vypěstované zuby stály.

 • Mrázek

  Dobrý den. Může mít na kazivost zubů vliv také porod Císařským řezem, který jak známo může vést k snížené imunitě v dospělosti například ovlivněním střevního mikrobiomu, což následně vede k celé řadě nemocí. V časopisu Lancet byla tato souvislost uvedena.
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den.Některé studie ukázaly, že u dětí narozených Císařským řezem je vyšší kazivost zubů. Děti narozené přirozenou cestou přijdou do styku s více bakteriemi a zdá se, že mají potom větší odolnost proti baktériím způsobujícím zubní kaz.

 • Marcela

  Synovi při přeblombování zubu zjistila zubařka,že je zub mrtví, chtěla mu vyčistit kanálky,on nechtěl.Co mu teď hrozí nebo to nevadí? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud je zub mrtvý a nebude u něj provedeno endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků), může zub začít bolet, časem vznikne pod zubem zánět (váček) a ten se také při nějakém oslabení může začít šířit do okolí. Zub by měl být určitě ošetřen

 • Richard

  Dobrý den pane doktore,
  jako dítě jsem dostával ve škole fluoridové tabletky, význam flouru je pro zdravé zuby prokazatelný, má význam je užívat i v dospělosti? Dále bych se chtěl, zda není přeceňován význam mezizubních kartáčků.
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. Fluoridové tabletky nemá smysl užívat v dospělosti. Význam mezizubních kartáčků určitě není přeceňován. Jejich význam v prevenci mezizubních kazů, zánětu dásní a parodontitidy je obrovský.

 • Dana

  Dobrý den, pane doktore je vhodné zhotovit můstek na vrchní zuby v počtu 9 zubů vcelku či doporučujete to "nějak" rozdělit, mám můstek 10 roků a pořád je nutné lepit mám jej rozdělen nadvakrát 4 a 3 zuby a lékař doporučuje vcelku můstek, Ono ostatně 2x ročně platím za lepení...děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud je možné můstek rozdělit, volíme raději cestu více kratších můstků. To, že můstek bude vcelku ještě neznamená, že nebude padat.

 • Oldřich K.

  Pane doktore, zajímalo by mě kolik pacienta stojí v současné době u nás kompletní pevná náhrada všech zubů na implantátech - myslím v Kč a přibližnou průměrnou cenu.

 • Host chatu

  Dobrý den. Na otázku je obtížné odpovědět, protože se cena liší podle počtu implantátů, typu implantátů, náročnosti implantace (např. nutnost přidání kosti ), typu náhrady , typu zubů atd.

 • Danuše

  Dobrý den, manžel přišel na hokeji o kus zubu, horní jedničky. Zubařka mu udělala za pět tisíc korunku, po pár měsících se ukázalo, že je zub mrtvý a následovala řada dalších, finančně náročných ošetření. Byl postup zubařky v pořádku? Nešlo mrtvý zub odhalit dřív nebo nemělo se počkat na vývoj?

 • Host chatu

  Dobrý den. Předpokládám, že zub odumřel až po zhotovení korunky na zub , což se může stát. Pokud by tomu chtěla zubní lékařka zabránit, musela by zub dopředu preventivně endodonticky ošetřit - musela by tedy provést ošetření, které potom nejspíš následovalo na zubu s již nasazenou korunkou.

 • Petra

  Dobrý den, je mi 45 let a mám již několik let na obou horních jedničkách svislé, ne příliš viditelné praskliny (na každém zubu jednu). Nedělá mi to žádné problémy a ani moje zubařka to nijak nekomentuje. Hrozí kvůli těm prasklinám nějaká rizika? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud jsou tyto prasklinky pouze ve sklovině, je to spíše estetický problém a rizik bych se neobával.

 • Zdeněk

  Dobrý den, asi před 3 roky jsem začal chodit na dentální hygienu a mám pocit, že se mi zubní kámen na zubech usazuje mnohem rychleji a ve větším množství než dřív. Jak je to možné?

 • Host chatu

  Dobrý den. To , že chodíte pravidelně na dentální hygienu je určitě dobře a rozhodně to není příčinou většího usazování zubního kamene. Možná se nyní zubům více věnujete a všímnete si i toho, co jste dříve neviděl.

 • Miloš

  Mám v 50ti letech hodně obnažené zubní krčky. Zajímala by mě procentuální pravděpodobnost vzniku parodontózy. Zda je to jen otázkou času nebo zda vzniknout nemusí. Případně jak jí můžu zabránit.

 • Host chatu

  Dobrý den. Obnažené zubní krčky jsou jedním z projevů parodontitidy, ale jejich vznik souvisí také s věkem. Pravděpodobnost vzniku parodontitidy záleží hodně na Vás. Jako prevence rozvoje této nemoci je důležitá perfektní dentální hygiena, pravidelné návštěvy dentální hygieny a pravidelné odstraňování zubního kamene.

 • Katka

  Dobrý den, existuje nějaký šetrný způsob bělení zubů, který by je neničil? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den. Profesionálně provedené bělení zubů provedené zubním lékařem nebo dentální hygienistkou pod dohledem zubního lékaře zuby nepoškozuje. Toto bělení může být provedeno jako ordinační nebo domácí nebo kombinace těchto bělení.

 • Pesak

  V dětství jsem byl léčen tetra cyklinem. Nyní mám žluté zničené zuby. Můžete mi poradit co mám dělat zda by mne mohla ZP odškodnit nebo alespoň přispět na implantáty. Děkuji za radu.

 • Host chatu

  Dobrý den. Myslím, že žádná pojišťovna takové odškodnění nebo úhradu zubních implantátů nenabízí, ale informujte se přímo na Vaší zdravotní pojišťovně.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.