Jak si vybrat správné brýle a jak pečovat o svůj zrak? Odpovídala odbornice Petra Ustohalová

Chat je uzavřený12.01.2016 12:30

Bc. Petra Ustohalová.

Nejste si jistí, které brýle jsou pro vás ty pravé? V dnešní nepřeberné nabídce různých úprav brýlových čoček není lehké se zorientovat. Jedny brýle můžete používat k ochraně zraku při práci na počítači, jiné si vezmete na podvečerní procházku. Jak si vybrat ty ideální brýle a jak pečovat o oči, abychom si co nejlépe chránili zrak a udrželi jeho zdraví co nejdéle? Ptejte se odbornice Petry Ustohalové 12. ledna od 12.30.

Bc. Petra Ustohalová vystudovala obor optometristy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracuje jako optometrista a manažer sedmi poboček optik, na střední škole vyučuje přístrojovou optiku. Její práce je zároveň jejím koníčkem a dělá jí radost, že může svým klientům pomáhat lépe vidět. 

Chat

 • Zdeněk Šmerda

  Dobrý den.
  Jaké brýle vybrat pro řízení v autě? Nosím brýle na čtení i na dálku (různé dioptrie).
  Děkuji za informaci.

 • Host chatu

  Dobrý den, Můžete mít samozřejmě na každý účel jiné brýle. Mnohem praktičtější jsou progresivní-multifokální brýle určené speciálně pro řidiče. Tato brýlová skla mají velký prostor pro koukání v autě, uvidíte na palubní desku, případně si můžete přečíst drobný text v mobilu.

 • Pavel

  Dobrý den, mám 14 dní nově udělané brýle a od té doby co je nosím mě pálí oči při čtení nebo při práci na počítači. Chci se zeptat, zda to může souviset s novými skly? Velikost dioptrií zůstala stejná. Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Bohužel nevím jaká brýlová skla jste měla předtím a jaká máte teď. U brýlí jsou důležité i jiné parametry než dioptrie. Pálení způsobuje velmi často vysychání oka. Zvláště u počítače méně mrkáme. Poslední dny se i více topí a může být pálení způsobeno suchým vzduchem. V případě problémů s pálením je dobré zajít k očnímu lékaři, pokud obtíže nezmizí. Jestliže jste často na počítači je dobré přemýšlet o antireflexní úpravě, která pomáhá eliminovat modré světlo např. povrchová vrstva xBlue.

 • Pavel

  Dobrý den, škodí očím časté čtení malého textu nebo je tím trénujeme? Poškozuje oči denní několikahodinové čtení textů z monitoru počítače? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Oční sval funguje na obdobném principu jako svaly na zbytku těla. Pokud je oko správně vykorigované měli bychom bez nadměrného úsilí přečíst i nejmenší písmenka – pokud není jiná zdravotní obtíž. Jestliže jakýkoli sval dlouhodobě přetěžujete, není to správné a můžeme cítit nekomfort. K dobrému vidění nám pomáhají brýle či třeba kontaktní čočky.

 • Laura

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký je Váš názor na tzv, děrované brýle. Opravdu pomáhají? Děkuji, Laura

 • Host chatu

  Dobrý den, jelikož tyto brýle nemají za sebou žádnou studii, která by toto tvrzení potvrzovala, jsem skeptická. Většina zrakových vad na dálku je způsobena délkou oka - pří krátkozrakosti je oko delší.Oko si koukáním přes,, dírkaté,, brýle neprodloužíme ani nezkrátíme.

 • Anna

  Dobrý den, celý den sedím v kanceláři u počítače a z celodenního sledování obrazovky mne bolí oči. Existují nějaké dioptrické brýle, které by mi s tímto problémem pomohly? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, řešení je hned několik. Máme vždy trošku jiné dioptrie na dálku a jiné na počítač, tento dioptrický rozdíl můžeme pociťovat při delším koukáním do PC. Vyřešit to můžete relaxačními čočkami nejlépe se speciální antireflexní vrstvou xBlue, která eliminuje modré světlo které přístroje vyzařují.

 • Martin

  Dobrý den,

  každé léto se věnuji surfingu. Bohužel pomalu skoro každým rokem potřebuji silnější brýle, bez nich jsem skoro jako krtek. Existuje nějaká alternativa brýlí do vody, nebo třeba přímo vodních brýlí?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, dělají se dioptrické potápěčské brýle, lze udělat i sportovní brýle s dioptrickou vložkou - brýlová skla jsou většinou levnější alternativou než do sportovních brýlí.

 • Lucie

  Dobrý den,
  zaregistrovala jsem, že existují brýle pro práci s počítačem. Zajímalo by mě, jaké jsou jejich výhody, a jestli je nutné mít brýle pro práci na PC a zvlášť pak pro hraní počítačových her.
  Děkuji!

 • Host chatu

  Dobrý den, na počítač existují brýlová skla se speciální antireflexní úpravou xblue. Jsou vhodná i na hraní počítačových her :-) . Takto udělané brýle jsou další možnou ochranou zraku a pokud sedíte u počítače delší dobu je dobré pro svůj zrak udělat maximum.

 • SK

  Je mi 39 - jak často mám chodit k očaři?

 • Host chatu

  Dobrý den, pravidelná návštěva očního lékaře je důležitá již od útlého věku. Doporučuji chodit alespoň každé 2 roky a s přibývajícím věkem zkrátit interval po jednom roku. Některé změny na oku se musí hlídat častěji a je dobré nezanedbávat prevenci. V případě potíží navštěvovat lékaře ihned.

 • NECROS

  Jsem invalidní důchodce 3. stupně - mám nějaké slevy ohledně ošetření zraku, brýlí, kontaktních čoček? Invalidou 3. stupně nejsem kvůli očím.

 • Host chatu

  Dobrý den, jako každý občan v České Republice má povinné pojištění i ošetření zraku se k nim vztahuje. Máte nárok na preventivní vyšetření zraku, jednou za tři roky dostáváte příspěvek na brýle. Pokud chcete kvalitní brýle s brýlovými skly například s antireflexem je nutné si připlatit.

 • SOD

  Brýle nechci, chci kontaktní čočky - co všem musím absolvovat a znát, abych mohl mít čočky - zatím mám dobrý zrak. A je to drahá záležitost kontaktní čočky?

 • Host chatu

  Dobrý den, aby jste mohl nosit kontaktní čočky musíte projít tzv. 1. aplikací. Naučíme Vás kontaktní čočky nasazovat, vyjmout, pečovat o ně. Určíme typ čočky, který je pro Vaše oko a účely vhodný. Zkontrolujeme po cca 14 dne zda je kontaktní čočka a Vaše oko v pořádku.Kontaktní čočky jsou finančně většinou náročnější než brýle.

 • GF

  Hodně pracuji s PC a mám temný byt - je to riziko pro oči?

 • Host chatu

  Dobrý den, je potřeba dodržovat určitou tzv. hygienu očí. Pokud se oči hodně namáhají nemusí to vždy mít vliv jen na dioptrickou sílu, ale i například na kvalitu slzného filmu. Je dobré, pokud brýle nosíte, aby jste měl kvalitní antireflexní úpravu a případně si investoval do vrstvy, která pohlcuje modré světlo např. xblue

 • Dáma s kaméliemi

  Můžou psychiatrické obtíže způsobit problémy zraku?

 • Host chatu

  Dobrý den, psychiatrické potíže mohou ovlivnit zrak, záleží zda pacient bere předepsanou medikaci či nikoliv. Ne vždy je to ale hlavní důvod problému se zrakem.

 • DENMARK

  Obecně - jak nejlépe chránit zrak?

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně 1)mít správně vykorigovanou oční vadu 2)snažit se oči relaxovat - při dlouhodobé práci na PC koukat chvíli mimo PC, promrkat si. 3) na slunci nosit sluneční brýle 4) v případě dioptrických brýlí vždy chtít 100%UV filtr např. Omega max UV 5) chodit na pravidelné vyšetření zraku 6) nenosit brýle po příbuzných :-)

 • Eva

  Dobrý den, byla jsem u očaře, který mi doporučil brýle s antireflexní úpravou. Co to znamená? A existuje více takových úprav? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, antireflexní úprava je povrchová úprava brýlové čočky, která zabraňuje nežádoucím odleskům, který brýlová skla vytváří. Přes brýle, které nemají antireflex se hůře čte. Například při fotografování nám není ani vidět do očí. Antireflex má nejenom funkční vlastnosti, ale i estetické.V dnešní době je již antireflex určitý standart. Samozřejmě součástí různých druhů antireflexů jsou i další přidané hodnoty. Brýle se nám mohou méně lesknout, nebudou se nám tolik špinit, jsou antistatické. To vše se dnes nanáší na jednu čočku aby splnila náročné požadavky klienta. Pokud jste častěji na PC, tabletu či televizi je možné krom všech vlastností výše ještě na brýlové sklo přidat vrstvu, která pohlcuje modré světlo a má 100% UV - chrání tak Vaší sítnici.Je to např. povrchová vrstva xBlue či Omega MAX UV.

 • Milena F.

  Dobrý den,patří mezi aktivní sportovce. Dříve jsem na sportování nosila kontaktní čočky, ale poslední dobou mi nesedí. Chtěla bych se zeptat, zda existují brýle pro sportovce?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano jsou brýle pro sportovní využití, jsou pružné mají nerozbitná skla. V dnešní době je již velký výběr a mnoho možností.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.