Jak si vybrat vhodné vchodové dveře? Jsou lepší dveřní výplně hliníkové nebo plastové? Jsou bezpečnostní dveře nutné? Odpovídal Stanislav Obyt ve čtvrtek 12. 8. od 11 hodin

Chat je uzavřený12.08.2021 11:00

Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend.

Vchodové dveře si pořizujeme pouze párkrát za život a očekáváme, že nám budou pár desítek let sloužit. Aby tomu tak skutečně bylo, je nutné při jejich výběru nepodceňovat jejich kvalitu a bezpečnost. Dveřní výplně lze samozřejmě koupit i v hobbymarketech, kde ale mají základní, levné a často nedostatečné modely, které většinou dlouho nevydrží. Proto je dobré se obrátit na specializovanou odborné firmu, kde vám rádi poradí nejen s výběrem typu dveří, ale umožní vám si dveře uzpůsobit vašim přáním a potřebám. Na co si při koupi vchodových dveří dát pozor? Jaké parametry sledovat a proč? Nejen na to se ptejte Stanislava Obyta, obchodního ředitele společnosti VP trend, která vyrábí dveřní výplně pro vchodové dveře.

VP trend je nejstarším českým výrobcem dveřních výplní. Díky kvalitě, šíři nabídky a možnosti vyrobit dveře na míru, podle přání a potřeb zákazníka, si společnost získala řadu spokojených zákazníků nejen v České republice, ale také v zahraničí – především v Německu.  Firma byla založena v Kladně na počátku roku 1998 Richardem Obytem, který je dodnes ředitelem a majitelem rodinného podniku. Jeho syn Stanislav Obyt zastává funkci obchodního ředitele. Vystudoval žurnalistiku a několik let pracoval pro různá média, ať už v pozici redaktora, editora nebo na pozici manažerské. V roce 2010 se ale rozhodl naplno věnovat práci v rodinné firmě.

Chat

 • DENMARK

  Je vhodné mít z bezp. důvodů ve vchodě dvoje dveře?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud máte jedny kvalitní dveře, nemají další příliš význam. Dveře jsou nejpevnější otvorová výplň domu. I jen trochu schopný zloděj kvalitní dveře pozná na první pohled a bude se snažit zvolit snadnější a méně nápadnou cestu dovnitř.

 • SK

  Je velký výběr vchodových dveří v současnosti na českém trhu?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Výběr je prakticky neomezený. Navíc, pokud je to technologicky možné, není problém vyrobit dveře v designu přímo podle přání zákazníka (u nás ve firmě se s tím setkáváme poměrně často).

 • ANTI

  Jaké jsou ty nejvhodnější vchodové dveře? - jde o byt v 5. patře - bytový dům...

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Určitě by měly splňovat alespoň základní bezpečnostní a protipožární normy. Existuje mnoho kvalitních výrobců, kteří budou schopni bez problémů doložit i příslušné certifikace. Pak záleží na Vás, jakou úroveň zabezpečení zvolíte, na trhu se dá sehnat cokoliv, od základních modelů až po téměř trezorové dveře. Záleží také na tom, kolik peněz chcete za dveře utratit.

 • SK

  Co mříž před dveře, co si o tom myslíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud máte kvalitní dveře, je mříž zbytečná, zloděj bude hledat jednodušší cestu dovnitř, ať už oknem, nebo třeba přes balkon nebo sklep. Pokud máte nějaké starší, nepříliš pevné dveře a esteticky Vám to nevadí, je to z hlediska bezpečnosti určitě lepší varianta než jen samotné dveře.

 • Marta z Ostravy

  Nechá se koupit dveře i v kulatém tvaru, nebo to musí být obdélník a přes to vlak nejede?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Dnes se dá udělat téměř cokoliv a téměř jistě byste našla firmu, která by byla ochotná takové dveře vyrobit. Nicméně je nutné počítat s poměrně zásadním navýšením ceny oproti standardním dveřím.

 • Miroslav T.

  Je nějaký rozdíl mezi dveřmi, které si koupím v hobby obchodech a dveřmi od firmy, která se na to specializuje? Pokud ano, tak v čem je rozdíl (kromě ceny) a proč bych měl jít koupit dveře ke specialistům? (V hobby marketu mi přeci také poradí)

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Obecně se dá říci, že záleží na tom, co od dveří očekáváte a jaké na ně máte požadavky. Pokud to velmi zjednoduším, tak u specialistů si můžete vybrat z mnoha barevných kombinací, tlouštěk, standardních i bezpečnostních provedení, protihlukového provedení i velkého množství ornamentních skel. Dále nemusíte otvor dveří upravovat na rozměr, naopak oni vyrobí dveře přímo na rozměr vstupního otvoru. V hobby obchodech máte obvykle omezený sortiment barev, tlouštěk, rozměrů i variant prosklení. Nicméně pokud je pro někoho hlavním kritériem pouze cena, pak je hobby market jasná volba.

 • Julia

  Dobrý den, jsou lepší dřevěné nebo plastové dveře?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. V tomto případě záleží pouze na Vašem vkusu a preferencích. Co se například bezpečnosti nebo tepelné izolace týká, není mezi plastovými a dřevěnými dveřmi téměř rozdíl. U dřevěných dveří musíte ovšem počítat s tím, že ochrannou vrstvu dveří tvoří pouze relativně tenká vrstva lazurovacího nátěru. Dřevěné dveře je proto potřeba pravidelně ošetřovat, obvykle se doporučuje alespoň 1x za rok, aby nedošlo k závažnému poškození. O povrch plastových dveří se takto starat nemusíte.

 • Jan876

  Kolik stojí kvalitní vchodové dveře do domu?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Bohužel to se nedá úplně jednoduše specifikovat. Cena se odvíjí od mnoha faktorů, jako je například barevné provedení, tlouštka výplně, počet skel, výběr kování a pantů..... Specializované firmy vyrábí dveře na míru, přesně podle přání zákazníka, takže každý kus je originál a cena se vždy bude trochu lišit. Někomu stačí standardní provedení, někdo požaduje bezpečností, protihlukové nebo kombinaci obou. To vše významně zasahuje do konečné ceny.

 • honza20

  Na co bych si měl dát pozor, když půjdu koupit dveře?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. To je velmi individuální. Já bych si hlídal, aby firma měla nějakou historii a měl jsem tak velkou naději, že v případě problémů se domůžu záruky i za několik let, protože firma bude stále existovat. Pokud bych chtěl lepší tepelnou izolaci nebo bezpečnostní provedení, požadoval bych doložení příslušných certifikátů, protože například ty bezpečnostní bude požadovat pojišťovna při jednání o výši pojistky a ty o tepelném prostupu musíte dokládat když žádáte o dotace na zateplení.

 • Petra

  Dobrý den,
  jaké jsou aktuální trendy u vchodových dveří? Moc se mi nelíbí klasické bílé nebo hned dveře se sklem nahoře, které lidé často mají. Je nějaká možnost si dveře sama vymyslet nebo musím vybírat z toho, co je?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Momentálně jsou velmi oblíbené antracitové barvy a jednoduché tvary. To ovšem neznamená, že se to líbí všem. Každý má své krásno a nabídka je dnes obrovská. Co se týká designu dveří podle vlastního přání, tak u nás ve firmě to děláme poměrně běžně. Ať už se jedná o pouhé posunutí skel u standardního modelu až po kompletně nový návrh, se kterým přijde zákazník. Pokud je to technologicky proveditelné, například s ohledem na tvar skla, není problém vyrobit design podle Vašeho vlastního návrhu.

 • Czechboy

  Proč se dveře otvírají vždy dovnitř? Je to jen zvyklost nebo to má praktický důvod? Mužů si to udělat naopak?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Domovní vchodové dveře se obvykle otevírají dovnitř, ale není to pravidlo. Běžně se vyrábí i dveře otevírané směrem ven. Pro výrobce to nepředstavuje problém.

 • Zbyněk

  Dobrý den, jakou životnost mají vaše dveře?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Na to se bohužel nedá jednoznačně odpovědět. U dveří a dveřních výplní záleží na mnoha věcech - jak se k nim kdo chová, kde jsou situované, jestli na ně svítí celý den slunce, nebo jsou pod střechou, jestli se o ně někdo pravidelně stará atd.

 • Jarka

  Jsou dveře od domu hodně odlišné od dveří bytových? Myslím tím v tom, jak jsou vyrobeny? Musí ty od domu více chránit? Bezpečnost/teplo...?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Dveře do domu a dveře do bytu jsou dvě úplně odlišné disciplíny. Vchodové dveře do domu se vyrábí z profilových systémů a jsou osazeny dveřní výplní. U bytových dveří je obvykle požadavek na požární odolnost, který však není u dveří domovních. U domovních dveří je větší důraz na tepelnou izolaci, zatímco bytové musí splňovat hlavně funkci bezpečnostní, protože od venkovního prostoru dělí byt ještě chodba a výborná tepelná izolace není nutná, ovšem i dveře do domu lze samozřejmě vyrobit v bezpečnostním provedení. Domovní dveře navíc mají obvykle prosklené prvky, aby bylo do chodby vidět, zatímco bytové dveře si vystačí pouze s kukátkem.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.