Jak si zvelebit veřejné prostranství ve svém okolí? Odpovídal Zdeněk Mihalco

Chat je uzavřený09.07.2019 14:00

Zdeněk Mihalco.

Nadace Via slavnostně ukončila 11. ročník programu "Místo, kde žijeme" a zároveň zahajuje přípravy nového ročníku. Lidé v osmi českých obcích svépomocí proměnili náves či jiné veřejné prostranství v zajímavé místo pro setkávání. Sami si naplánovali, co v obci chtějí, a poté během veřejných brigád místo vlastním úsilím zvelebili. Podařilo se jim tak vybudovat nejen nová místa pro setkávání, ale také utužit sousedské vztahy. Co už se Nadaci Via v tomto programu povedlo? Rádi byste se do projekty zapojili i vy? A jak vám nadace pomůže? Ptejte se Zdeňka Mihalca. Host odpovídá v úterý 9. července od 14.00.

Zdeněk Mihalco deset let pracoval v médiích, jako novinář působil v Aktuálně.cz, Hospodářských novinách a časopisu Forbes. V současnosti je programovým ředitelem Nadace Via, která podporuje skupiny lidí po celém Česku, kteří společně mění k lepšímu místo, kde žijí. Každý rok nadace podpoří zhruba stovku projektů lidí, kteří svépomocí proměňují veřejná prostranství, obnovují drobné památky, oživují veřejný prostor českých měst či sousedská setkání a diskuse. Vizí Nadace Via je společnost, kde většina lidí jedná svobodně a odvážně, přijímá odpovědnost za sebe a za své okolí, a kde je darování běžnou součástí života.

Chat

 • Lída

  Jak si zvelebit veřejné prostranství? No ono patří většinou městu tak jako soukromá osoba asi toho moc udělat nemůžu.

 • Host chatu

  Dobrý den, díky za otázku. Zvelebit větší prostranství je opravdu vhodnější ve spolupráci s obcí - ne vždy však vše musí zařizovat obec. Ideální postup je přidat se k některému z místních spolků, které chtějí proměnit vaši obec. Anebo založit spolek vlastní. Poté probrat s obcí nápad, že by spolek rád svépomocí proměnil určité veřejné prostranství - například za přispění místní veřejnosti, která by se mohla na projektu také podílet. Ve většině případů je obec aktivitě občanů otevřená a na projektu spolupracuje. Jsou však i obce, kdy úředníci projektu nedůvěřují. V takových případech bývá proměna prostranství obtížnější. Spolek však v může pořádat řadu dalších aktivit k oživení místa - třeba sousedská setkání. A pak je tu samozřejmě i varianta přímo vstoupit do komunální politiky.

 • SK

  Když chci zvelebit veřejné prostranství ve svém okolí, tak musím ale požádat město, obec, nemůžu si přece dělat co chci, že?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, vždy je dobré s obcí (ale i s dalšími sousedy a obyvateli) spolupracovat, protože v případě neshod může projekt skončit nezdarem. Pokud by obec anebo další lidé házeli projektu klacky pod nohy, ves by to mohlo jen více rozdělit. Ideální je zapojit lidi i například zastupitele už do plánovací fáze, tedy aby lidé společně rozhodli, co na veřejném prostranství nakonec vznikne.

 • DENMARK

  Co si myslíte o Guerilla Gardening?

 • Host chatu

  Hezký den, pokud guerilla gardening vyloženě neničí něco, co na místě bylo předtím, je to podle mě další z mnoha možností, jak zlepšit malým kouskem prostředí, ve kterém žijeme. Ve světě má guerilla gardening tradici mnoha desítek let. A některé takové zásahy změnily zanedbané místo k nepoznání - a k lepšímu.

 • SOD

  Místo, kde žijeme je vlastně taková Akce Z?

 • Host chatu

  Dobrý den, Akce Z to opravdu může připomínat. Je v tom však jeden zásadní rozdíl. Zatímco za totality organizoval podobné akce shora stát, tak projekty jako ty, které podporujeme v programu Místo, kde žijeme, organizují skupiny sousedů a spolky svépomocí. Lidé tak pečují o své okolí svépomocí, dobrovolně a podle svého uvážení. Díky tomu získávají k místu vztah a potkají řadu dalších lidí, se kterými je může spojit společný nápad a práce. Právě tyto místní aktivity a spolky tvoří podle našeho názoru základní pilíře demokratické společnosti. Lidé zkrátka nečekají jen na to, co jim kdo za okny domu postaví, ale berou věci zodpovědně do svých rukou.

 • Eva

  Dobrý den,

  fandím všem projektům, kde se lidé mohou sami zapojit. Je těžké lidi přesvědčit k jednání? Nebo už se jako národ lepsime a nejsme tak pasivní a lhostejní?
  Přeji hodně štěstí do budoucna.
  Jana

 • Host chatu

  Dobrý den, podle řady dat se situace zlepšuje. V Česku například rok od roku přibývá lidí, kteří darují druhým - vidíme to na datech z daňových přiznání, ale také například na námi provozovaných stránkách Darujme.cz, které umožňují darování online. Dle dat roste dárcovství v Česku asi třikrát rychleji než ekonomika. Také v nadaci vidíme, že přibývá nápadů a žádostí o podporu skupin aktivních lidí, kteří chtějí svépomocí zlepšit místo, kde žijí. A hlásí se nám lidé s krásnými projekty i ze zapadlých míst v českém pohraničí. Na druhé straně, počet lidí, kteří v Česku dobrovolničí, je stále např. o třetinu nižší než v Německu. Ale vývoj je optimistický.

 • Dr. Mraz

  O co se přesně jedná v projektu Místo, kde žijeme?

 • Host chatu

  Dobrý den, v Nadaci Via podporujeme aktivní lidi, kteří mění místo, kde žijí, k lepšímu. Pro děti a mladé lidi máme jeden program (tzv. Dobro-druzi), další pro malé komunitní projekty (tzv. Živá komunita) a Místo, kde žijeme je náš třetí hlavní program. Ten už je určen projektům z většími ambicemi - jde například o nápady, kdy skupina lidí chce obnovit náves. Od nás dostanou grant v řádu stovek tisíc korun, konzultanta, do projektu je zapojen architekt. Celý projekt trvá dva roky. V první fázi lidé ze vsi plánují, co by na místě chtěli vytvořit, následují společné brigády, do kterých se zapojí mnohdy i desítky sousedů. A po dvou letech přijde slavnostní otevření.

 • Obec B.

  Dobrý den, bydlím na malé vesnici a něco, jako nabízí tento program, by pro nás bylo ideální. Jak se můžeme zapojit do následujícího ročníku a co pro to budeme potřebovat? Děkuji, Jan

 • Host chatu

  Dobrý den, další ročník otevřeme zřejmě během pár měsíců, už nyní nás ale můžete kontaktovat se svým nápadem (kontakt zde https://www.nadacevia.cz/misto-kde-zijeme/#kontakt - ),abychom dopředu probrali možnosti, jak vám můžeme pomoci. Následovat bude pravděpodobně vyplnění přihlášky. A co budete potřebovat? Hlavně zapojení party nadšených lidí, kteří jsou následující dva roky ochotni obětovat volný čas pro zlepšení života v obci. A pak samozřejmě konkrétní nápad, jaké místo a proč byste chtěli oživit.

 • Aja

  Co už se vám podařilo zvelebit? Je třeba nějaké místo, na které jste opravdu hrdí? Čím je zajímavé?

 • Host chatu

  Hezký den, v Nadaci Via jsme za 22 let podpořili už přes 3000 projektů lidí, kteří zlepšují místo, kde žijí. Mnohdy jde o malé ksousedské projekty, které o špetku zlepšují život v určitém místě. Co se týče velkých komunitních projektů, těch jsme podpořili zhruba 60 desítek. Každý z nich je specifický, proto je těžké vybrat jeden konkrétní. Ale máme radost ze všech projektů, které žijí dál i po skončení programu. Příkladem takových projektů je obnovená prvorepubliková plovárna ve Velvarech nebo náves v malé vsi Markoušovice v Podkrkonoší, kde obyvatelé svépomocí postavili nádhernou náves se zvonicí a dodnes tam pořádají sousedské akce.

 • JB

  Jak to je s financováním takových projektů? Je těžké získávat dárce?

 • Host chatu

  Dobrý den, Nadace Via je unikátní v tom, že z principu nečerpáme žádné evropské či státní dotace. Veškeré příjmy, které nadace má, jsou od firem, soukromých dárců a z výnosů takzvaného nadačního jmění (což jsou peníze, které má nadace zainvestovány). Jinými slovy, za každým podpořeným projektem je konkrétní dárce nebo firma, kteří nám důvěřují, že s penězi smysluplně naložíme. Snažíme se tím ukázat, že něco takového je možné, byť to je někdy obtížné, protože z těchto darů a příjmů financujeme také provoz organizace a dvou desítek zaměstnanců. Co se týče programu Místo, kde žijeme, poděkování patří zejména společnosti Hornbach, k dalším štědrým podporovatelům těchto velkých komunitních projektů patří také společnost Manufaktura.

 • Sam

  Kde žijete Vy? Už jste si taky sám něco zvelebil ve svém okolí?

 • Host chatu

  Dobrý den, od zvelebování si dávám pár let pauzu kvůli přírůstkům v rodině. Jinak pocházím z malé vsi na Bruntálsku, kde lidé ze vsi v minulosti také společně vytvářeli jeden z projektů, který život v sudetské obci pozvedl. Nadace Via sídlí v Praze, a já v současnosti taktéž :)

 • Hana

  Jak nadace VIA pomůže, pokud bychom se chtěli do programu Místo, kde žijeme zapojit?

 • Host chatu

  Pěkný den, základní podpora je tato: - Grant v řádu stovek tisíc - Podpora službami konzultanta, který vás provede celým procesem - od společného plánování po brigády - Do projektu je zahrnuta taky práce architekta - A poznáte řadu dalších lidí, kteří mají podobný nápad jako vy - tedy kteří chtějí trochu rozhýbat místo, kde žijí.

 • MaxipesFík

  Může se i veřejnost nějak zapojit do vašich aktivit? Ať už finančně nebo vlastníma rukama?

 • Host chatu

  Dobrý den, jednou možností je společně se sousedy naplánovat projekt, jak trochu přispět ke zlepšení svého okolí, který by zapojil další obyvatel a dal lidi dohromady. S nápadem se nám můžete ozvat a vyplnit například jednoduchý dotazník ke konzultaci (aneb není hned nutné vyplňovat složitou přihlášku). Další možností je samozřejmě i dar skrze stránky Nadace Via.

 • Filda

  Je nějaké proměna, která se opravdu nepovedla? Nebo stane se, že by ke změně nakonec vůbec nedošlo?

 • Host chatu

  Dobrý den, práce na projektech v obci přináší řadu rizik. Mezi sousedy mohou nastat spory, může váznout spolupráce s obcí apod. Většinu nesnází se podaří překonat a naprostá většina projektů dopadne dobře. Ale ano, jsou i takové projekty, kdy si lidé prošli dost těžkými chvilkami (byť realizaci nakonec vždy dotáhli). Každá obec je jiná a věcí, kolem kterých mohou vzniknout neshody, je řada. S pomocí zkušených konzultantů se snažíme jim předcházet.

 • Lady M.

  Dobrý den, pane Mihalco, pracovat v neziskovém sektoru je obdivuhodné. Jak jste se dostal ke své práci? Berete ji jako poslání?
  Maruška

 • Host chatu

  Dobrý den, díky. Jako poslání to ale neberu. Podle mě je řada profesí, které činí svět trochu lepším. A nemusí jít jen o lékaře, ale i o cukrářku, která zpříjemní život desítkám lidí každý den anebo o zedníka, který prostě "jen" postaví dům, ve kterém se dobře žije. Práce v neziskovce či nadaci má svá úskalí a činit "dobro" je dost složitá věc. Rizik a okolností, která můžou věci spíše zhoršit, je řada a konání "dobra" vyžaduje maximální opatrnost. Osobně jsem přesvědčený, že smyslem člověka je udělat svět aspoň o špetku lepší pro další generaci. Práce v nadaci je jednou z možností, která tomu snad trochu pomůže. Nadace Via nemá ambici změnit svět, ale zkrátka jen pomoci lidem, kteří se snaží vystoupit z komfortu svého domu a trochu zlepšit své okolí - a tím zlepšit život i ostatním. Pokud u toho vzniknou nové vazby a přátelství a lidé se naučí spolupracovat a zajímat o veřejné dění od dění v obci po politiku, tak skvělé.

 • Zuzík

  Jak probíhá spolupráce s nadací Via u projektu Místo, kde žijeme?

 • Host chatu

  Dobrý den, jak jsem už zmínil v jiných odpovědích, dáváme finanční grant, ale nejen to. Snažíme se být jakýmisi průvodci těm, kteří chtějí trochu rozhýbat život v obci. Na což se někdy řada jejich sousedů dívá s nedůvěrou.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.