Jak si zvelebit veřejné prostranství ve svém okolí? Odpovídal Zdeněk Mihalco

Chat je uzavřený09.07.2019 14:00

Zdeněk Mihalco.

Nadace Via slavnostně ukončila 11. ročník programu "Místo, kde žijeme" a zároveň zahajuje přípravy nového ročníku. Lidé v osmi českých obcích svépomocí proměnili náves či jiné veřejné prostranství v zajímavé místo pro setkávání. Sami si naplánovali, co v obci chtějí, a poté během veřejných brigád místo vlastním úsilím zvelebili. Podařilo se jim tak vybudovat nejen nová místa pro setkávání, ale také utužit sousedské vztahy. Co už se Nadaci Via v tomto programu povedlo? Rádi byste se do projekty zapojili i vy? A jak vám nadace pomůže? Ptejte se Zdeňka Mihalca. Host odpovídá v úterý 9. července od 14.00.

Zdeněk Mihalco deset let pracoval v médiích, jako novinář působil v Aktuálně.cz, Hospodářských novinách a časopisu Forbes. V současnosti je programovým ředitelem Nadace Via, která podporuje skupiny lidí po celém Česku, kteří společně mění k lepšímu místo, kde žijí. Každý rok nadace podpoří zhruba stovku projektů lidí, kteří svépomocí proměňují veřejná prostranství, obnovují drobné památky, oživují veřejný prostor českých měst či sousedská setkání a diskuse. Vizí Nadace Via je společnost, kde většina lidí jedná svobodně a odvážně, přijímá odpovědnost za sebe a za své okolí, a kde je darování běžnou součástí života.

Chat

  • Lída

    Jak si zvelebit veřejné prostranství? No ono patří většinou městu tak jako soukromá osoba asi toho moc udělat nemůžu.

  • Host chatu

    Dobrý den, díky za otázku. Zvelebit větší prostranství je opravdu vhodnější ve spolupráci s obcí - ne vždy však vše musí zařizovat obec. Ideální postup je přidat se k některému z místních spolků, které chtějí proměnit vaši obec. Anebo založit spolek vlastní. Poté probrat s obcí nápad, že by spolek rád svépomocí proměnil určité veřejné prostranství - například za přispění místní veřejnosti, která by se mohla na projektu také podílet. Ve většině případů je obec aktivitě občanů otevřená a na projektu spolupracuje. Jsou však i obce, kdy úředníci projektu nedůvěřují. V takových případech bývá proměna prostranství obtížnější. Spolek však v může pořádat řadu dalších aktivit k oživení místa - třeba sousedská setkání. A pak je tu samozřejmě i varianta přímo vstoupit do komunální politiky.

  • SK

    Když chci zvelebit veřejné prostranství ve svém okolí, tak musím ale požádat město, obec, nemůžu si přece dělat co chci, že?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, vždy je dobré s obcí (ale i s dalšími sousedy a obyvateli) spolupracovat, protože v případě neshod může projekt skončit nezdarem. Pokud by obec anebo další lidé házeli projektu klacky pod nohy, ves by to mohlo jen více rozdělit. Ideální je zapojit lidi i například zastupitele už do plánovací fáze, tedy aby lidé společně rozhodli, co na veřejném prostranství nakonec vznikne.

  • DENMARK

    Co si myslíte o Guerilla Gardening?

  • Host chatu

    Hezký den, pokud guerilla gardening vyloženě neničí něco, co na místě bylo předtím, je to podle mě další z mnoha možností, jak zlepšit malým kouskem prostředí, ve kterém žijeme. Ve světě má guerilla gardening tradici mnoha desítek let. A některé takové zásahy změnily zanedbané místo k nepoznání - a k lepšímu.

  • SOD

    Místo, kde žijeme je vlastně taková Akce Z?

  • Host chatu

    Dobrý den, Akce Z to opravdu může připomínat. Je v tom však jeden zásadní rozdíl. Zatímco za totality organizoval podobné akce shora stát, tak projekty jako ty, které podporujeme v programu Místo, kde žijeme, organizují skupiny sousedů a spolky svépomocí. Lidé tak pečují o své okolí svépomocí, dobrovolně a podle svého uvážení. Díky tomu získávají k místu vztah a potkají řadu dalších lidí, se kterými je může spojit společný nápad a práce. Právě tyto místní aktivity a spolky tvoří podle našeho názoru základní pilíře demokratické společnosti. Lidé zkrátka nečekají jen na to, co jim kdo za okny domu postaví, ale berou věci zodpovědně do svých rukou.

  • Eva

    Dobrý den,

    fandím všem projektům, kde se lidé mohou sami zapojit. Je těžké lidi přesvědčit k jednání? Nebo už se jako národ lepsime a nejsme tak pasivní a lhostejní?
    Přeji hodně štěstí do budoucna.
    Jana

  • Host chatu

    Dobrý den, podle řady dat se situace zlepšuje. V Česku například rok od roku přibývá lidí, kteří darují druhým - vidíme to na datech z daňových přiznání, ale také například na námi provozovaných stránkách Darujme.cz, které umožňují darování online. Dle dat roste dárcovství v Česku asi třikrát rychleji než ekonomika. Také v nadaci vidíme, že přibývá nápadů a žádostí o podporu skupin aktivních lidí, kteří chtějí svépomocí zlepšit místo, kde žijí. A hlásí se nám lidé s krásnými projekty i ze zapadlých míst v českém pohraničí. Na druhé straně, počet lidí, kteří v Česku dobrovolničí, je stále např. o třetinu nižší než v Německu. Ale vývoj je optimistický.

  • Dr. Mraz

    O co se přesně jedná v projektu Místo, kde žijeme?

  • Host chatu

    Dobrý den, v Nadaci Via podporujeme aktivní lidi, kteří mění místo, kde žijí, k lepšímu. Pro děti a mladé lidi máme jeden program (tzv. Dobro-druzi), další pro malé komunitní projekty (tzv. Živá komunita) a Místo, kde žijeme je náš třetí hlavní program. Ten už je určen projektům z většími ambicemi - jde například o nápady, kdy skupina lidí chce obnovit náves. Od nás dostanou grant v řádu stovek tisíc korun, konzultanta, do projektu je zapojen architekt. Celý projekt trvá dva roky. V první fázi lidé ze vsi plánují, co by na místě chtěli vytvořit, následují společné brigády, do kterých se zapojí mnohdy i desítky sousedů. A po dvou letech přijde slavnostní otevření.

  • Obec B.

    Dobrý den, bydlím na malé vesnici a něco, jako nabízí tento program, by pro nás bylo ideální. Jak se můžeme zapojit do následujícího ročníku a co pro to budeme potřebovat? Děkuji, Jan

  • Host chatu

    Dobrý den, další ročník otevřeme zřejmě během pár měsíců, už nyní nás ale můžete kontaktovat se svým nápadem (kontakt zde https://www.nadacevia.cz/misto-kde-zijeme/#kontakt - ),abychom dopředu probrali možnosti, jak vám můžeme pomoci. Následovat bude pravděpodobně vyplnění přihlášky. A co budete potřebovat? Hlavně zapojení party nadšených lidí, kteří jsou následující dva roky ochotni obětovat volný čas pro zlepšení života v obci. A pak samozřejmě konkrétní nápad, jaké místo a proč byste chtěli oživit.

  • Aja

    Co už se vám podařilo zvelebit? Je třeba nějaké místo, na které jste opravdu hrdí? Čím je zajímavé?

  • Host chatu

    Hezký den, v Nadaci Via jsme za 22 let podpořili už přes 3000 projektů lidí, kteří zlepšují místo, kde žijí. Mnohdy jde o malé ksousedské projekty, které o špetku zlepšují život v určitém místě. Co se týče velkých komunitních projektů, těch jsme podpořili zhruba 60 desítek. Každý z nich je specifický, proto je těžké vybrat jeden konkrétní. Ale máme radost ze všech projektů, které žijí dál i po skončení programu. Příkladem takových projektů je obnovená prvorepubliková plovárna ve Velvarech nebo náves v malé vsi Markoušovice v Podkrkonoší, kde obyvatelé svépomocí postavili nádhernou náves se zvonicí a dodnes tam pořádají sousedské akce.

  • JB

    Jak to je s financováním takových projektů? Je těžké získávat dárce?

  • Host chatu

    Dobrý den, Nadace Via je unikátní v tom, že z principu nečerpáme žádné evropské či státní dotace. Veškeré příjmy, které nadace má, jsou od firem, soukromých dárců a z výnosů takzvaného nadačního jmění (což jsou peníze, které má nadace zainvestovány). Jinými slovy, za každým podpořeným projektem je konkrétní dárce nebo firma, kteří nám důvěřují, že s penězi smysluplně naložíme. Snažíme se tím ukázat, že něco takového je možné, byť to je někdy obtížné, protože z těchto darů a příjmů financujeme také provoz organizace a dvou desítek zaměstnanců. Co se týče programu Místo, kde žijeme, poděkování patří zejména společnosti Hornbach, k dalším štědrým podporovatelům těchto velkých komunitních projektů patří také společnost Manufaktura.

  • Sam

    Kde žijete Vy? Už jste si taky sám něco zvelebil ve svém okolí?

  • Host chatu

    Dobrý den, od zvelebování si dávám pár let pauzu kvůli přírůstkům v rodině. Jinak pocházím z malé vsi na Bruntálsku, kde lidé ze vsi v minulosti také společně vytvářeli jeden z projektů, který život v sudetské obci pozvedl. Nadace Via sídlí v Praze, a já v současnosti taktéž :)

  • Hana

    Jak nadace VIA pomůže, pokud bychom se chtěli do programu Místo, kde žijeme zapojit?

  • Host chatu

    Pěkný den, základní podpora je tato: - Grant v řádu stovek tisíc - Podpora službami konzultanta, který vás provede celým procesem - od společného plánování po brigády - Do projektu je zahrnuta taky práce architekta - A poznáte řadu dalších lidí, kteří mají podobný nápad jako vy - tedy kteří chtějí trochu rozhýbat místo, kde žijí.

  • MaxipesFík

    Může se i veřejnost nějak zapojit do vašich aktivit? Ať už finančně nebo vlastníma rukama?

  • Host chatu

    Dobrý den, jednou možností je společně se sousedy naplánovat projekt, jak trochu přispět ke zlepšení svého okolí, který by zapojil další obyvatel a dal lidi dohromady. S nápadem se nám můžete ozvat a vyplnit například jednoduchý dotazník ke konzultaci (aneb není hned nutné vyplňovat složitou přihlášku). Další možností je samozřejmě i dar skrze stránky Nadace Via.

  • Filda

    Je nějaké proměna, která se opravdu nepovedla? Nebo stane se, že by ke změně nakonec vůbec nedošlo?

  • Host chatu

    Dobrý den, práce na projektech v obci přináší řadu rizik. Mezi sousedy mohou nastat spory, může váznout spolupráce s obcí apod. Většinu nesnází se podaří překonat a naprostá většina projektů dopadne dobře. Ale ano, jsou i takové projekty, kdy si lidé prošli dost těžkými chvilkami (byť realizaci nakonec vždy dotáhli). Každá obec je jiná a věcí, kolem kterých mohou vzniknout neshody, je řada. S pomocí zkušených konzultantů se snažíme jim předcházet.

  • Lady M.

    Dobrý den, pane Mihalco, pracovat v neziskovém sektoru je obdivuhodné. Jak jste se dostal ke své práci? Berete ji jako poslání?
    Maruška

  • Host chatu

    Dobrý den, díky. Jako poslání to ale neberu. Podle mě je řada profesí, které činí svět trochu lepším. A nemusí jít jen o lékaře, ale i o cukrářku, která zpříjemní život desítkám lidí každý den anebo o zedníka, který prostě "jen" postaví dům, ve kterém se dobře žije. Práce v neziskovce či nadaci má svá úskalí a činit "dobro" je dost složitá věc. Rizik a okolností, která můžou věci spíše zhoršit, je řada a konání "dobra" vyžaduje maximální opatrnost. Osobně jsem přesvědčený, že smyslem člověka je udělat svět aspoň o špetku lepší pro další generaci. Práce v nadaci je jednou z možností, která tomu snad trochu pomůže. Nadace Via nemá ambici změnit svět, ale zkrátka jen pomoci lidem, kteří se snaží vystoupit z komfortu svého domu a trochu zlepšit své okolí - a tím zlepšit život i ostatním. Pokud u toho vzniknou nové vazby a přátelství a lidé se naučí spolupracovat a zajímat o veřejné dění od dění v obci po politiku, tak skvělé.

  • Zuzík

    Jak probíhá spolupráce s nadací Via u projektu Místo, kde žijeme?

  • Host chatu

    Dobrý den, jak jsem už zmínil v jiných odpovědích, dáváme finanční grant, ale nejen to. Snažíme se být jakýmisi průvodci těm, kteří chtějí trochu rozhýbat život v obci. Na což se někdy řada jejich sousedů dívá s nedůvěrou.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov