Jak snadno, ale správně vymalovat byt? Odpovídal Pavel Vorálek

Chat je uzavřený08.04.2020 13:00

Pavel Vorálek.

Kvalitní výmalba je základem zdravého bydlení. Máte-li děti a domácí mazlíčky, měli byste malovat každé dva roky. Jak snadno, ale správně vymalovat byt? Jak se zbavit zdraví škodlivých plísní, a jak správně používat biocidní přípravky? Ptejte se Pavla Vorálka ze společnosti HET. Host odpovídá ve středu 8. dubna od 13.00.

Pavel Vorálek pracuje v oboru barev a laků celkem 23 let. Zkušenosti čerpal na různých manažerských pozicích ve specializovaném maloobchodě, v průmyslové lakovně, významném tuzemském velkoobchodě či přímo u výrobce nátěrových hmot. Od roku 2011 působí jako produktový manažer v české společnosti HET.

Chat

 • Marta z Ostravy

  "biocidní" to jsem slyšela prvně v životě! Co to znamená?

 • Host chatu

  Dobrý den, Zjednodušeně lze říci, že biocidy jsou chemické látky, které chrání nejen nátěrové hmoty před plísněmi. Jsou to běžně používané látky, setkáte se s nimi například i v různých drogistických výrobcích, tekutých mýdlech, šamponech apod. Ve většině barev jsou biocidy proto, aby odolaly plísním ještě v tekutém stavu v kbelíku, případně jiné biocidy a ve větší koncentraci bývají ve speciálních protiplísňových přípravcích a nátěrech.

 • Havel

  Dobrý den, pane Vorálku, rád bych se zeptal, jestli byste mi dovedl doporučit malířskou barvu, která ale bude vhodná i pro alergiky? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, existuje celá řada malířských barev doporučovaných pro alergiky či lidi citlivé na nějaké chemické látky. Je složité se zaručit za nějaký výrobek, protože nevím, jaké alergie Vás trápí nebo na co jste citlivý. Barvu je potřeba si vyzkoušet. Ale doporučil bych speciální malířskou barvu Hetline sensitive silikát s označením HET COMFORT SENSITIVE, vyráběnou právě pro tyto účely.

 • Saša

  Zdravím,existují nějaké speciální barvy,které byste doporučil do dětského pokojíku?Mám na mysli,zda vůbec existují nějaké,ze kterých by šly umýt třeba voskovky a přitom se nepoškodil nátěr?

 • Host chatu

  Dobrý den, vyloženě speciální barvy, které bych doporučil do dětských pokojíků, asi nejsou. Pro někoho je prioritou odstín, Vás zase evidentně trápí malůvky po zdech. Podobné aktivity svých dcer jsem doma vyřešil omyvatelnou malířskou barvou Brillant 100. Existují i speciální barvy s ještě vyšší odolností proti oděru, omývání, jako např. Hetline Super Wash, ale myslím, že do běžných dětských pokojíků to není nutné.

 • SK

  Pokud nemám děti a domácí mazlíčky, jak často bych měl malovat byt?

 • Host chatu

  Dobrý den, to se takhle asi nedá říci. Životnost malby ovlivňuje také celá řada dalších faktorů jako například vaření, kamna v pokoji, kouření, případná vlhkost, plísně… Důvodem k vymalování může být i výměna nábytku nebo jen chuť něco změnit, udělat si radost. Malujte tak často, abyste se doma vždy cítil příjemně :).

 • SK

  K čemu všemu nebezpečnému či špatnému může vést, když se byt dlouho nevymaluje?

 • Host chatu

  Dobrý den, tak vyloženě nebezpečné jsou především plísně. Ty jsou zdraví škodlivé a mohou způsobovat alergická onemocnění. Jejich případný výskyt je potřeba řešit okamžitě a důkladně. Ale pokud máte malbu čistou a v dobrém stavu, není nutné za každou cenu malovat.

 • ANTI

  Kvalitní výmalba je základem zdravého bydlení a jak zdravě vymalovat - co při malování bytu dodržovat, abych jako malíř neměl poškozené zdraví...

 • Host chatu

  Dobrý den, samozřejmě je potřeba vždy si přečíst bezpečnostní pokyny výrobce uvedené na etiketě výrobku, obzvláště jde-li o pro Vás nový, neznámý či nějaký speciální výrobek. U běžných malířských barev obvykle stačí důkladně větrat, chránit si oči a dodržovat standardní hygienické návyky.

 • René

  Dobrý den. Situace s malíři je špatná, tak jsem se rozhodla, že si vymaluji byt sama, mám malé 2kk, ale nikdy jsem to nedělala. Poradíte mi, jak se vůbec v barvách orientovat? Jakou bych měla koupit - našla jsem, že je i několik druhů bílé...

 • Host chatu

  Dobrý den, v současnosti jsou nejpoužívanější a nejoblíbenější disperzní otěruvzdorné barvy, které se vyrábí v různých kvalitách, bělostech nebo i hotových barevných odstínech. Nabídka je opravdu pestrá, ale velmi dobrý poměr cena – výkon a vysokou bělost nabízí například výrobky řady Klasik.

 • Radel

  Dobrý den. Když oškrábu starou barvu,musím použít penetraci? Nikdy jsem to nedělal, ale teď často slyším,že je to dobré udělat. Co vy na to?
  Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den, na novou nebo oškrábanou zeď je skutečně vhodné použít penetraci. Podklad bývá nerovnoměrně savý a penetrace savost sjednotí, celkově ji sníží, podklad zpevní a zvýší tak přídržnost malby. Penetrovat lze penetrací – na různé podklady jsou různé druhy penetrací, anebo přímo více ředěnou disperzní interiérovou barvou. Ředění malířské barvy pro penetrování bývá uvedené na etiketě. Především extra hladké povrchy, jako např. SDK jsou citlivé na správný výběr penetrace.

 • Honza

  Zdravím vás a mám tento dotaz : opravdu existují zdraví neškodící barvy, které mají dobré termoregulační vlastnosti?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, tak to je složitá otázka. Pracuji u významného českého výrobce nátěrových hmot a termoregulační barvy dosud nevyrábíme, protože nejsme přesvědčeni o jejich funkčnosti. Tudíž nemohu objektivně posoudit, nakolik jsou tyto výrobky zdraví neškodné. Omlouvám se.

 • Jana

  Dobrý den.
  Můžete mi doporučit nějakau protiplísňovou barvu,která opravdu funguje?
  Mám pocit,že proti plísni nejlépe působí vápno. V obyváku však působí trošku divně...

 • Host chatu

  Dobrý den, toto asi stručně zodpovědět neumím. Protiplísňovou barvu doporučit mohu, ale máte-li dlouhodobé problémy s plísněmi, tak je pouze nátěrem barvou pravděpodobně nevyřešíte. Plísně vznikají z vlhka a nedostatečného větrání. Je potřeba odstranit zdroj vlhkosti, pravidelně větrat, případně nábytek posunout trochu od stěny tak, aby za ním cirkuloval vzduch. Dnes bývá častý problém s moderními plastovými okny, která perfektně těsní, pak je tedy nutné častější větrání. Na trhu existují i různé vysoušeče, kapsle pohlcující vzdušnou vlhkost apod. Bez snížení vlhkosti v interiéru bývá nátěr barvou pouze dočasným řešením. Jinak vápno proti plísním funguje, ale do obýváku už dnes nepatří, používá se především pro užitkové a hospodářské prostory. Věřím, že většina protiplísňových barev a přípravků funguje, dlouhodobě však pouze v kombinaci s výše uvedenými kroky. Osobně mám odzkoušenou např. interiérovou malířskou barvu Hetline SAN active. Pro důkladné zahubení plísní je potřeba ještě před nátěrem protiplísňovou barvou použít účinný biocidní přípravek na jejich likvidaci, např. Likvisan. U těchto přípravků je důležité postupovat vždy podle návodu.

 • Karel Verbeš

  jak se mam rozhodnout jakou barvou si vymalovat byt?

 • Host chatu

  Dobrý den, přiznám se, že přesně nevím, jestli řešíte typ barvy nebo odstín. Ale barvy se obecně dělí na disperzní nebo nedisperzní, tzv. klasické. Nedisperzní barvy se již pro obytné prostory příliš nepoužívají, jsou spíše pro méně náročné aplikace. Dnes nejběžnějšími a nejpoužívanějšími jsou disperzní otěruvzdorné barvy např. Klasik. V případě požadavku na omyvatelnost nátěru volte barvu s vyšším obsahem disperze např. Brillant 100.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.