Jak snížit riziko vzniku karcinomu prsu? Odpovídala MUDr. Lucie Hallamová

Chat je uzavřený14.06.2019 10:00

Lucie Hallamová.

Jednoznačná příčina nádoru prsu není známa. Mezi rizikové faktory patří začátek menstruace před jedenáctým rokem, pozdní nebo žádné těhotenství, nástup menopauzy u žen starších padesáti pěti let. Dále také celkově vyšší věk, obezita, alkohol, stres, nevhodná strava, dědičnost, tedy genová mutace, hormonální stimulace, předchozí léčba zářením na oblast mezihrudí nebo prsou. Naopak například kojení snižuje riziko vzniku karcinomu prsu. Včasnou diagnostikou a díky screeningové mamografii můžeme objevit nádor v počátečním stadiu a zajistit velmi vysokou šanci na úplné uzdravení. Na vše, co vás v souvislosti s diagnostikou rakoviny prsu zajímá, se můžete zeptat MUDr. Lucie Hallamové, vedoucí lékařky mamocentra na EUC Klinice v Olomouci. Host odpovídá v pátek 14. června od 10.00.

MUDr. Lucie Hallamová vystudovala Lékařskou fakultu UP v Olomouci, pracovala na Radiologické klinice FN Olomouc, od roku 2016 působí jako lékařka mamodiagnostického screeningového centra na EUC Klinice Olomouc. Má atestaci z radiologie a zobrazovacích metod, specializuje se na mamodiagnostiku. Je členkou České radiologické společnosti a Asociace mamárních diagnostiků.

Chat

  • Hana

    Dobrý den, gynekoložka doporučuje, abych šla na mamograf už nyní, v 35 letech. Je to tak v pořádku? Budu si ho muset platit?

    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, v ČR se provádí mamografické screeningové vyšetření prsů hrazené pojišťovnou od 45-ti let. Již ve Vašem věku doporučujeme provést preventivní vyšetření prsů, ale ne mamografem, ale ltrazvukem - pokud nemáte potíže, vyšetření si hradíte sama, ovšem téměř všechny pojištovny toto vyšetření zpětně proplácí. Vstupní mamografické vyšetření doporučujeme ženám až od 40-ti let.

  • Marie Nováková

    Píšete, že vyšší věk je riziko pro rakovinu. Proč to tak je? Celý život jím zdravě, nekouřím, v rodině jsme nic takového neměli, mám děti. Mám se teda bát?

  • Host chatu

    Dobrý den, jednoznačnou příčinu vzniku karcinomu prsu naznáme, je ale několik rizikových faktorů, mezi které patří i vyšší věk ženy - ten je všeobecně rizikovým faktorem pro vznik rakoviny nejen prsu. Je nutné provádět si samovyšetření prsů a chodit na pravidelné screeningové vyšetření mamografem (co dva roky od 45-ti let), kde lze zachytit drobný nádor v počátečním stadiu a zajistit velmi vysokou šanci na úplné uzdravení.

  • Lenka z,

    Dobry den, proč musím mit zadanku od obvodaka, kdyz chci na mamograf? Pripada mi, ze je to dost složité. Kdyby to nebylo treba chodilo by na vyšetření určitě víc žen.

  • Host chatu

    Dobrý den, v ČR probíhá od roku 2002 screeningový program pro záchyt karcinomu prsu pro ženy od 45.-ti let, jednou za dva roky. K vyšetření je potřeba žádanka vystavená gynekologem či obvodním lékařem - toto je jedna z podmínek úhrady mamografie z prostředků veřej. .zdravotní pojišťovny a je dána Věstníkem Ministerstva zdravotnictví ČR 04/2010, čl.6.

  • DENMARK

    Abstinence kdy žena neužívá žádné drogy /nelegální i legální/ může pomoci v prevenci rakoviny prsu?

  • Host chatu

    Dobrý den, prevencí vzniku rakoviny prsu je v první řadě zdravý životní styl, do kterého drogy jednoznačně nepatří.

  • SK

    Jednoznačná příčina nádoru prsu není známa. Bude někdy známa?

  • Host chatu

    Dobrý den, doufáme že ano :)

  • SK

    Má sex ženy nějaký vliv na rakovinu prsu?

  • Host chatu

    Dobrý den, tohle nebylo zatím prokázáno.

  • SK

    Může mít rakovina prsu nějakou souvislost s lymfosarkomem?

  • Host chatu

    Dobrý den. Rakovina prsu a lymfosarkom - každé onemocnění vychází z jiné tkáni - karcinom prsu z prsní žlázy a lymfosarkom z lymfatického systému - jedná se o jiný druh rakoviny. Souvislost mi není známa.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov