Jak správně cvičit? Odpovídala Zuzana Šafářová

Chat je uzavřený01.07.2019 13:00

Zuzana Šafářová.

Chcete-li zhubnout, bude vás zajímat, jak správně cvičit a také jaký zvolit jídelníček. S tím poradí nutriční specialistka Zuzana Šafářová, jejíž specializací je běh a míčové sporty. Host odpovídá v pondělí 1. července od 13.00.

Mgr. Zuzana Šafářová se výživovému poradenství věnuje od roku 2010. Klientům pomáhá vylepšit nejen jejich stravovací návyky, ale celkově životní styl. Velmi často spolupracuje také s profesionálními sportovci, kterým pomáhá ke zvýšení výkonnosti. Jejích rad využila celá řada osobností a významných sportovců, mimo jiné šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, biatlonistka Eva Puskarčíková nebo tenistka Kateřina Siniaková. 

V současnosti pracuje jako nutriční expert pro Českou basketbalovou federaci a Český florbal. V minulém roce působila na stejné pozici také ve fotbalovém klubu AC Sparta Praha, kde měla na starosti jídelníček celého týmu včetně reprezentantů z několika zemí.

Chat

  • Radek

    Dobrý den. Internet je plný informací o tom, jak správně cvičit či jíst. Jak ale poznat co je dobré pro mně? Myslím, že bez osobního setkání s poradcem či cvičitelem není možné správně nikomu poradit. Lze jen zdůrazit obecné “pravdy”. Mám pravdu?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz. Obecně bych řekla, že pokud někdo začíná a nemá s cvičením a sportem žádné zkušenosti, případně má za sebou neúspěšné pokusy o redukci tělesných tuků, potom je určitě na místě poradit se s odborníkem, který vám upraví cvičení i jídelníček podle individuálních potřeb. Na druhou stranu, nejlíp své tělo známe my sami. Víme, co nám dělá dobře, po čem se cítíme svěže atd., takže je vždy dobré poslouchat i vlastní tělo a signály, které k nám vysílá.

  • Tom

    Kterou potravinu je možné jíst každý den aniž by uškodila?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Pro všechny potraviny platí, že je důležitá míra. Když budete jíst od rána do večera ve velkém množství třeba jenom "zdravou" zeleninu, potom to pro vaše tělo jistě dobré nebude. Denně bych jedla jablko a tepelně upravenou zeleninu. To vám jistě neuškodí.

  • Magda

    Dobrý den.
    Jakou nejčastější chybu dělají lidé ve výživě? Kterému jídlu je třeba se vyhýbat?

  • Host chatu

    Dobrý den Magdo, podle mne je nejčastější chybou, že se u nás obecně málo vaří. Večeří se často chléb s "něčím", ve městech se hodně spoléhá na restaurace a fast foody. V takových jídlech do sebe přitom dostáváme mnohem více soli, než je pro nás dobré, což vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Také se u nás přes den často jí v rychlosti a ve stresu, případně se neobědvá vůbec a večer pak hlady vyluxují lednici. Obecně bych se určitě vyhýbala smaženému, polotovarům, komerčně vyráběným sladkostem a sladkým limonádám.

  • Ondra

    Jaké jídlo si má člověk dát po fyzické námaze, např. po dvouhodinové jízdě na kole?
    Díky za odpověď

  • Host chatu

    Ideálním jídlem je třeba zeleninové rizoto s kuřecím nebo krůtím masem. Dále si můžete dát libové hovězí maso s vařeným bramborem nebo rýžovými nudlemi, případně rybu. K tomu každopádně hodně zeleniny, a to jak tepelně upravené, tak syrové. Hlavní jídlo si však dejte klidně až do dvou hodin po výkonu. V první fázi, tedy ještě před jídlem, ovšem vždy doplňte tekutiny a rychlé cukry. Dejte si tedy kousek nějakého ovoce. Výborným regeneračním prostředkem je ovocno-zeleninový koktejl, tedy smoothie. Právě koktejlem doplníte i pitný režim.

  • Petr

    Zdravím.
    Internet je plný vselijakých potravinových doplňků, které mají zlepšit výkonnost. Ale čtu názory, že veškeré doplňky jsou jen vyhozené peníze.
    Jaký je váš názor?

  • Host chatu

    Sportovní výkonnost prokazatelně zvyšuje kofein. Doplňky založené na kofeinu tedy fungují, na druhou stranu na něj vzniká i rychlá závislost, takže aby dále stimulace fungovala, musí se zvyšovat dávky. U mladých sportovců bych byla velmi opatrná. Pokud jde o další doplňky, potom výzkumy a studie nejsou jednoznačné, takže se nedá s určitostí říct, že fungují či naopak. Dle mého názoru jsou pro sportovce vhodné kvalitní iontové nápoje (např. značka Gatorade), dále přípravky zvané BCAA (esenciální větvené aminokyseliny) a případně regenerační nápoje založené na sacharidu po výkonu.

  • Klára

    Dobrý den,

    co si myslíte o iontových nápojích? Jednu dobu jsem je pila, ale říkám si, proč je v nich vlastně cukr? To mi trochu vadí...jsou iontové nápoje tedy dobrou volbou pro doplnění pitného režimu?

  • Host chatu

    Dobrý den, iontový nápoj je funkční drink určený lidem fyzicky pracujícím a sportovcům. Z toho důvodu obsahuje cukr, který je při výkonu potřeba a navíc zlepšuje imunitní reakci organismu na zátěž. Pokud nesportujete, případně nemáte fyzicky namáhavou práci, potom iontové nápoje pijte pouze při extrémních vedrech (kdy se lidé hodně potí a potřebují doplňovat minerály) a nařeďte je vodou tak, aby byly jenom mírně sladké.

  • Pavel

    DObrý den, myslíte, že je dobré se stravovat podle lowcarb pravidel?

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že dlouhodobě držet tento typ diety může být pro tělo až nebezpečné. Nízkosacharidové diety jsou totiž založené na vysokém příjmu bílkovin a tuků, především v podobě masa. Bílkoviny v enormním množství představují extrémní zátěž pro ledviny. Živočišné tuky zase nejsou dobré pro váš kardiovaskulární systém. Velký příjem masa zatěžuje také tlusté střevo. Nicméně lowcarb dieta může být na určitou krátkou dobu zařazena v redukci tělesné hmotnosti, protože většinou dobře funguje. Ale rozhodně bych nedoporučovala dlouhodobě či dokonce celoživotně.

  • Olga

    Přes léto se snažím běhat stejně jako ve zbytku roku. Bývá mi ale po tréninku špatně. Říkám si, že to je asi špatným pitným režimem. Stačí pít jen vodu?

  • Host chatu

    Nestačí, zejména v létě je třeba doplňovat i minerály. Namíchejte si iontový nápoj v hypotonické (méně sladké) koncentraci. Návod na množství a přípravu v dané koncentraci je vždy uveden na obalu konkrétního výrobku. V létě je třeba pitný režim navíc celkově navýšit, ale to je asi jasné. Nemusí to být jen v podobě tekutin, ale také zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny, které Vám dodají potřebný sodík a draslík, které při běhu vypotíte.

  • Milan

    Dobrý den, jaká je vaše nejoblíbenější čokoláda / čokoládová tyčinka? Děkuji, Milan

  • Host chatu

    Dobrý den, konzumuji jenom kvalitní čokolády, u kterých je na prvním místě ve složení kakao a nikoliv cukr. Rozhodně se vyhýbám čokoládám s náplněmi, což je většinou jenom nekvalitní tuk. Můj soukromý návod na to, jak poznat kvalitní čokoládu, je pravidlo, že čím méně obsahuje surovin, tím bývá lepší.

  • Tereza

    Dobrý den, jak se správně stravovat v době, kdy se člověk cítí bez energie, věčně unavený? Mám pak tendence se přejídat nezdravým jídlem, ale to mi předpokládám příliš neprospěje. Jaké potraviny tedy doporučujete pro zvýšení vitality, pokud se to tak dá nazvat.
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den Terezo, díky za zajímavý dotaz. Otázka je, odkud pramení vaše únava. Je časté, že lidé jsou unaveni kvůli stresovému zatížení a pak to řeší přesně jak píšete - nezdravým jídlem a sladkostmi. Když je tělo ve stresu, tak spotřebovává větší množství cenných látek. Ty pak tělu chybí a "žene" nás k tomu jíst hodně a rychle doplňovat energii, která nám schází. Takže zkuste zapřemýšlet, jestli nebude na prvním místě důležitější se zbavit stresu a napětí. Pokud jde o potraviny, určitě bych navrhla navýšit příjem čerstvého ovoce a zeleniny a denně pijte jednu sklenici (200 ml) zeleninového fresh džusu půl hodiny před obědem. Vyřaďte z jídelníčku veškeré sladkosti, které "rozhoupávají" hladinu cukru v krvi. Výjimkou je vysokoprocentní hořká čokoláda, tu si klidně dopřejte. Určitě také navyšte příjem tekutin, zejména čisté vody.

  • SK

    Klientům pomáháte vylepšit nejen jejich stravovací návyky, ale celkově životní styl. Jak konkrétně radíte ohledně těch stravovacích návyků a jak ohledně toho životního stylu?

  • Host chatu

    Moje zkušenost je, že pokud má někdo problém s tělesnou hmotností, tak to často souvisí s tím, jak ten člověk žije. Takže při práci s klienty využívám holistický přístup, hodně pracuji i s jejich psychikou, snažím se je motivovat k pohybové aktivitě a vůbec se jim snažím pomoci, aby byli spokojenější a zdravější. Zdraví klientů je u mne totiž na prvním místě, takže se někdy dokonce stává, že klientům radím již dále nehubnout, protože by to mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví.

  • DENMARK

    Radíte předpokládám jistě i aby se lidé vystřídali jakýchkoliv závislostí - na alkoholu apod.?

  • Host chatu

    Pokud něco přejde v závislost, pak je to vždycky špatně.

  • ANTI

    Pro zhubnutí je potřeba - cvičení i úprava jídelníčku - tedy 2 věci?

  • Host chatu

    Vždy je klíčová strava. Znám i vrcholové sportovce s extrémní zátěží, kteří, když nedodržují stravovací režim, tak mají problémy s nadváhou. Máte ovšem pravdu, že kombinace správné stravy a pohybu minimalizuje riziko jo-jo efektu. Jedna věc je zhubnout, ale druhá je si váhu dlouhodobě udržet.

  • Jiří

    Dobrý den. Jaký je nejlepší pohyb pro 55letého člověka?
    Díky.

  • Host chatu

    Vždy záleží na fyzické kondici jedince. Jednoznačně nejzdravější je chůze / delší procházky, ideálně ve volné přírodě. Znám ovšem i šedesátníky, kteří by nemohli žít bez hodinové vyjížďky na kole nebo na běžkách každý den. Důležité je dodržovat zásadu postupného navyšování zátěže. Jinými slovy, pokud někdo dlouho nesportoval, neměl by se hned pouštět do vrcholových výkonů. Tam vždy hrozí zranění nebo onemocnění.

  • Lída

    Je mi 66 a jediné mé cvičení je pár protahovacích cviků ráno kvůli páteři.Mám ale ráda procházky - lze jimi cvičení nahradit? Jak časté,dlouhé by měly být? A v jakém tempu? Děkuji.

  • Host chatu

    Jednoznačně ano! Procházky jsou skvělé. Pokud jde o tempo, mělo by být svižné, ovšem tak, abyste mohla při chůzi ještě souvisle mluvit. Když zvládnete denně 5 km, bude to ideální.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov