Jak správně investovat v oblasti numizmatiky? Odpovídal expert Elizej Macho

Chat je uzavřený05.04.2018 13:00

Elizej Macho.

Našli jste po prarodičích na půdě sbírku mincí a netušíte, co s nimi? Chtěli byste zkusit své mince zhodnotit a nevíte, jak na to? Sběratelství a investice do numizmatiky se aktuálně těší velké oblibě po celém světě. Přinášejí atraktivní výnos, radost a zábavu. V českých domácnostech v současné době dosahují vzácné numizmatické materiály dle expertního odhadu celkové hodnoty přibližně 40 miliard korun. Ještě před 10 lety byla tato cifra poloviční, nehledě na to, že prodej vzácných historických mincí v ČR loni vzrostl na 410 milionů korun. Jak dobře investovat a mít z tohoto koníčku radost bude radit expert na numizmatiku z aukčního domu Macho & Chlapovič, Elizej Macho. Host odpovídá ve čtvrtek 5. dubna od 13.00 hodin.

Elizej Macho je spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič, investiční bankéř, makroekonom, odborník na peníze staré i nové. Deset let pracoval v investičním bankovnictví na treasury odděleních komerčních bank a přes třicet let se věnuje sběratelství mincí a medailí. Vystudoval finance, bankovnictví a investování, obor finanční management. Stará se o privátní i institucionální klientelu, především o alternativní investice v kontextu celkového majetku klienta, jeho ochrany, rozvoje a přenosu hodnoty v dlouhodobém horizontu přes generace. Je členem investičního výboru a správní rady Numizmatic Semper Sicav, prvního podílového fondu na území střední a východní Evropy zaměřeného na investice do numizmatiky.

Chat

  • Jarda

    Dobrý den,
    jak má člověk postupovat, když chce prodat nějaké mince, ale nechce se nechat nachytat a prodat je výrazně pod cenou?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den Jardo, v dnešní době má prodávající více možností než v minulosti. Doba internetu, tištěné ceníkové katalogy zjednodušují orientaci i pro laika. Množství specializovaných firem, které můžete oslovit Vám také rozšiřuje možnosti dobrého prodeje. Ideálně se orientujte dle referencí.

  • Pepa

    Vas nazor na stribrne mince?

  • Host chatu

    Stříbro jako drahý kov má podle našeho názoru v dlouhodobém horizontu před sebou silný růstový potenciál. Pokud se ptáte na moderní sběratelské mince, bude cenový vývoj záviset na početnosti emise a poptávce po daném motivu. Tezaurace mincí z drahých kovů má své opodstatněné místo v majetku.

  • Karel z Prahy

    Dobry den. Jakou minci mam koupit, aby se co nejvic zhodnotila? Diky

  • Host chatu

    Karle, historicky má nejvyšší růstový potenciál mince s top cenového segmentu – mince se silným příběhem, dobrým původem a ve špičkovém sběratelském stavu. Další kategorií mincí jsou mince, které jsou v relativních hodnotách z vícera důvodů zatím podceněné. Jejich identifikace je však složitá a bez znalosti dané problematiky je to víceméně sázka na náhodu. Doporučuji se raději poradit s profesionálem v oboru.

  • Martin, Měřín

    Pěkný den, pane Macho,
    poslední dobou se celkem zajímám o numizmatiku. Nechystá se nějaká zajímavá aukce, kde se budou dražit TOP mince? Díky předem za odpověď.
    M.

  • Host chatu

    Numismatické aukce se těší velké oblibě celosvětově. Potvrzují likviditu a hloubku trhu. Aukční dům Macho & Chlapovič organizuje mezinárodní aukce 2x ročně na jaře a na podzim. Nabídka prvotřídního numismatického materiálu je hodně omezená, není jednoduché postavit kvalitní aukci na mezinárodní úrovni. Komplexní sbírka císaře Františka Josefa I. kterou 20. dubna organizujeme je výjimečná nejen v našem regionu, ale v celosvětovém měřítku. Pro zájemce o tyto mince, je to příležitost, která se nemusí za jejich život již opakovat. Předpokládáme, že tento aukční katalog se stane kultovním.

  • Romana, 38, Plzeň

    Zdravím pane Macho, mince sice nesbírám, ale zajímalo by mě, jakou má česká republika nejdražší minci a jakou má hodnotu?! Díky za reakci, Romana

  • Host chatu

    Romano, staré násobky dukátů Habsburků a rodových ražeb mají vysoký potenciál dělat 5-10 milionové částky. Macho & Chlapovič v loňském roce prodala zatím nejdražší minci z našeho území a to svatováclavský 10 dukát 1937, který nového majitele vyšel i s aukční přirážkou na téměř 18 milionu korun.

  • Barbora Hlásková

    Pane Macho, máte nějaká doporučení pro ty, co chtějí v této oblasti začít a vůbec nic o tom neví? Jsou třeba nějaké články, prospekty. Mám kupovat spíše starší mince nebo s větší hodnotou? Díky, BH

  • Host chatu

    Paní Hlásková, nejlepší formou je přijít a podiskutovat s odborníkem. Sama tak máte možnost zhodnotit si své možnosti, horizonty a preference. Je zcela odlišný zážitek listovat literaturou a držet v ruce autentické předměty se zajímavým příběhem.

  • Regina Švecová

    Hezký den, pane Elizeji. někde jsem zaslechla, že investice do mincí může být lepší i než třeba do zlata. Co je na tom pravdy? Díky za vysvětlení, RŠ

  • Host chatu

    Hezký den paní Švecová, u vzácných mincí a medailí je jejich hodnota tvořena mimo vnitřní hodnoty determinované drahým kovem i řadou dalších faktorů. Především vzácnost výskytu, kvalita, původ, atraktivnost motivu atd. Paradoxně navzdory vyšší výnosnosti numismatických předmětů v porovnání s drahými kovy, je jejich cenová volatilita nižší.

  • Václav Raška

    Pěkný den, dá se nějak vypočítat, o kolik mi vzroste hodnota mince za určité období, abych věděl, kdy +/- přidat? Nebo je to individuální? Díky za radu, Václav, Chomutov

  • Host chatu

    Vypočítat se toto bohužel nedá, ale dá se to v celku dobře v analogii cenového vývoje za posledních 150 let predikovat. Běžné mince nenáročné na know-how se zhodnotí v průměru o 4-6% ročně. TOP sběratelský segment dokáže přinést 20-30% ročně. I na slovo vzatý odborník se nedokáže na 100% trefit jen do kusů, které budou přinášet nejvyšší výnosnost. Dokáže však tuto pravděpodobnost markantně zvýšit.

  • Šárka Konvalinková

    Dá se odhadnout, kolik lidí v české republice investuje do numizmatiky? Nebo alespoň v jaké hodnotě se pohybují mince u nás? Díky, Šárka, Cheb

  • Host chatu

    Tisíce lidí mají doma sběratelské předměty, jen stovky jich však sbírá aktivně a dlouhodobě. V některých případech jsou to vícegenerační sbírky. Pro Vaši představu se v aukcích ročně na československém trhu prodají předměty za 300-400 milionů českých korun. Hodnota numismatických sběratelských předmětů v domácnostech se odhaduje na 40 miliard korun.

  • Jiří Havel

    Dobrý den, existuje něco jako "profesní kodex" numismatiků?
    Předpokládám, že v této branži je gentlemanství samozřejmé, ale co kdyby se přece jen našel někdo, kdo třeba záměrně ocení přinesené mince na výrazně nižší cenu s tím, že je "výhodně" odkoupí?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Havle, především je velmi těžké definovat kdo je ve Vašem pojetí numismatik. Může to být kdokoli kdo si koupí a prodá sběratelský předmět. Aukční domy s mezinárodní reputací tyto závazky mají, jelikož ručí za materiál, který prodávají svým majetkem a dávají doživotní záruku na jejich pravost. Špičkový numismatický materiál je vždy lepší prodat formou aukce. V dnešní informované době by bylo nezodpovědné od majitele předmětu s potenciálem, prodat ho z ruky bez získání podrobnějších informací nebo vícero názorů, někde v zastavárně.

  • Šimůnek

    jaká je návratnost mincí, když do nich vložím třeba sto tisíc? díky, ŠT

  • Host chatu

    Při profesionálně řízeném portfoliu, můžete očekávat net výnosnost 8-12% po započítání všech nákladů. Samozřejmě za předpokladu, že budete participovat i na dražších předmětech z TOP sběratelského segmentu. Pokud ne individuálně, tak spoluvlastnictvím předmětu například prostřednictvím numismatického fondu.

  • SOD

    Jaká je vůbec nejdražší česká mince vůbec?

  • Host chatu

    Macho & Chlapovič v loňském roce prodala zatím nejdražší minci z našeho území a to 10 dukát svatého Václava ročník 1937, který nového majitele vyšel i s aukční přirážkou na téměř 18 milionu korun.

  • ANTI

    Co finanční hodnota pamětních mincí?

  • Host chatu

    Pamětní mince jsou poměrně nenáročná forma investování do numismatiky. Jejich cena je vždy ze spodu limitována minimálně cenou drahého kovu. Lze tu počítat adekvátně s náročností investice s nižší návratností než u špičkových sběratelských předmětů.

  • SK

    Je nějaká mince česká, kterou vůbec nikdo nemá, tedy že se prostě všechny ztratili?

  • Host chatu

    Množství mincí se určitě ztratilo nenávratně a některé věříme, že se ještě v budoucnosti objeví. Královské a šlechtické sbírky se roztříštily v 19. a začátkem 20. století mezi velké evropské průmyslníky a pak postupně dále mezi širší sběratelskou základnu. Mnoho mincí může ležet nespatřeno i několik generací. V tom je krása naší práce, jelikož nikdy nevíte co zajímavého nám přijde dveřmi.

  • SK

    Existuje nějaká burza mincí?

  • Host chatu

    V Praze se jednou ročně pořádá sběratelský veletrh s mezinárodní účastí, kde najdete i náš stánek. Samozřejmě existují i různé lokální burzy ve větších městech, kde se scházejí lidé za účelem nákupu či prodeje mincí, medailí či bankovek, ale i všelijaké „veteše“ zde bych ale neočekával, že se prohrabete k pokladu… V dnešní době se však toto setkávání sběratelů přesouvá na internet. Existuje řada sběratelských diskusních webů.

  • Hana

    Prosím, kdo mi v Praze odhadne hodnotu mých několika starých mincí? Nechci je prodat, jen mě zajímá, jakou asi mají hodnotu. Děkuji.

  • Host chatu

    Konzultace ohledně vzácnosti a cen, děláme zcela běžně. Stačí si dohodnout schůzku u nás na čas kdy nejsme tolik časově exponovaní. Vzácné a hodnotné mince se soustřeďují v rukou aukčních síní, které ručí za autenticitu a dokáží atrahovat pozornost široké sběratelské a investorské veřejnosti. Zaručí, že Váš vzácný předmět nezůstane nepovšimnut a dosáhne v daném čase svůj cenový potenciál.

  • Michal

    Dobry den, ako vnimate trend numizmatikov, ktori prechadzaju od novodobych minci k stredovekym/novovekym? Myslite, ze ide o reakciu na presytene zbierky FJI alebo ide o polovanie po rucne razenych kusoch? J osobne a aj ludia v mojom okoli postupne prechadzaju v case dozadu a napokon to iste tobi aj pan Kokolus vo Vasej najnovsej 15tej aukcii.

  • Host chatu

    Dobrý den Michale, stará numismatika si vyžaduje o mnoho větší odborné znalosti, zkušenosti a informovanost. Tyto mince jsou rozesety po celém světě a vyžadují si mnoho odborného zkoumání a komparací. Pro běžného sběratele je tak velmi těžké dokázat si sám bez pomoci poradit a nenaběhnout podvodníkům. Proto je logické, že každý začíná moderními uniformními strojovými ražbami, které jsou méně náročné na know-how. Nejvzácnější kusy jsou i u moderních mincí samozřejmě výjimkou, třeba tam být extrémně opatrný. Starší neznamená automaticky dražší a s větším potenciálem, jak určitě víte. Z velké části tento přesun může být motivován snahou svést se na vlně a vydělat na předmětech, do kterých momentálně investují TOP českoslovenští sběratelé. Z naší praxe však víme, že adekvátně k nezkušenosti v daném segmentu ručních ražeb dochází často ke zklamání. Dejte si pozor, abyste neposouvali černého Petra dále. Hrozí obrovské reputační riziko i s trestněprávními důsledky. Nejvzácnější kusy ani u moderní numismatiky 19. a 20. století zdaleka nejsou kusy, kterých by se chtěli sběratelé zbavovat. Příležitost doplnit si o ně sbírku, příchází někdy jen jednou za život, jestli vůbec.

  • Alice

    Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak vlastně vznikne taková vášeň k mincím? Třeba u vás? A.

  • Host chatu

    Numismatická respektive sběratelská vášeň ve všeobecnosti vzniká už v útlém věku dítěte. Všichni si vzpomínáme jak jsme jako mladí sbírali Céčka, pivní etikety, obály od sýrů, pivní zátky. Ti co měli v rodině už nějakého vášnivého sběratele tak sbírali tématicky filatelii případně drobné mince Československa či světové mince z dovolených. Jak to začne? Jednoduše.... přivezete si z dovolených přebytečné drobné, dáváte do hrníčku, případně naleznete po babičce v kredenci hrníček s drobnými z první republiky či ještě z období vlády Františka Josefa. Začnete sondovat a koukat na letopočet a vyberete si od každého jednu.... a mohl bych pokračovat. Sběratelství je úžasná věc a doporučuji každému. U nás v rodině to bylo přímo koncentrováno na numismatiku, jelikož sbíral již můj dědeček. Autentický zážitek držet něco takového v ruce se vryje hluboko do duše dítěte,.

  • katka

    co nejvíce mincím ubližuje a co naopak prospívá, když se o ně staráte a máte je někde usklaněné, díky K.

  • Host chatu

    Katko, doporučuje se mince skladovat v konstantní teplotě bez vysoké vlhkosti. Způsoby uložení jsou pak individuální. Někdo používá ochranné kapsle, jiní plata kam minci volně vloží. Důležité je zabránit jakémukoli mechanickému poškození. Například zlaté mince nejsou citlivé na prostředí.

  • Anna

    Je lepší zhodnocení na mincích, medailích nebo bankovkách? Jak potom takovou sbírku uchovávat aby nedošlo k poškození?

  • Host chatu

    V posledních desetiletích se nejvíce dařilo mincím, v současné době začínají svůj cenový potenciál dobíhat medaile i bankovky. Na uložení sběratelských předmětů existuje mnoho profesionálních systémů na uložení sbírek.

  • Richard

    Mám nějakou sbírku celkem slušných mincí. V investicích se úplně nevyznám, ale je lepší je prodávat tady nebo v zahraničí? Díky

  • Host chatu

    Richarde, typicky nejlepších cen se dosahuje na místně příslušném trhu. Příklad: francouzská mince se nejlépe prodá ve Francii, italská v Itálii atd. V dnešní době internetu a globalizace se však tyto rozdíly částečně stírají. Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.

  • Petra

    Pane Macho, jaká byla vaše první mince?

  • Host chatu

    Petro, mezi prvními mincemi jsem začal sbírat Harcubovy socialistické pětikoruny na ročníky. Libila se mi velikost mince a vybrakoval jsem všechny pokladničky v rodině. Z dnešního pohledu zkušeného sběratele mou dětskou logiku chápu, ale musím si přiznat že jsem ještě neměl úplně vytříbený vkus :-)

  • Petr

    Co byste radil, investovat jednorázově vyšší částku do jedné vzácné mince, nebo rozložit do více běžnějších a levnějších mincí? Děkuji Petr

  • Host chatu

    Závisí to jistě od případu. Každopádně je lepší diversifikace a nesázet vše na jednu kartu. Důvodů nezdařené investice do jednoho předmětu může být více.

  • Kolčavák

    zdravím, může nějak lajk rozeznat levnou minci od té, co má fakt velkou hodnotu? Našel jsem před měsíce na půjde asi 30 mincí starých, tak aby mě pak nějaký znalec třeba nechtěl podvést?! díky

  • Host chatu

    Jako laik toto na první pohled rozeznat nemůžete. Pokud je mince zlatá nebo stříbrná je předpoklad, že nějakou hodnotu určitě má. U obecných kovů je to složitější, můžete najít super vzácné kousky, ale pravděpodobnost, že leží někde na půdě je velmi nízká - tyto mince jsou většinou sbírány systematicky a velmi dobře uloženy v mincovních kabinetech. Samozřejmě jako v každém případě, výjimka potvrzuje pravidlo - za optání nic nedáte.

  • goblina

    Někde jsem četla, že sbírání mincí je lepší než investice do zlata. Nevyznám se v tom, tak možná to říkám špatně. Nicméně, pokud je to pravda, pro to tak je? Neznám moc lidí, co sbírá mince.

  • Host chatu

    viz. odpověď paní Švecové

  • Olga Bartáková

    Dobrý den. můj bratr má po dědovi sbírku mincí. Chce je prodat, ale bojí se, že mu to znalec neřekne po pravdě. Jak může důvěřovat někomu cizímu, je lepší se poradit u víc lidí nebo jak? Díky za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den paní Bartáková, to že si někde necháte mince ohodnotit neznamená že je i musíte prodat. Udělejte si přehled, případně zainvestujte drobné peníze za určovací ceníkový katalog, kde se bazálně zorientujete i sama. Pokud by Váš bratr měl ve sbírce vzácné mince, je nejlepší prodat je formou aukčního prodeje, kde dostane nejlepší možnou cenu v daném čase.

  • Jana

    Všade sa píše o zhodnotení mincí a o dobrej investícii a pritom moji rodičia roky odoberali vzácne a limitované pozlátené a strieborné mince zo zásielkového obchodu. Ked sme ich ukázali odborníkovi tak nám povedal že ide o takmer bezcenné mince. Čomu máme teda veriť?

  • Host chatu

    Jano, nejste první kdo nám takovouto otázku pokládá. Bohužel velice často staří lidé naletí často různým šmejdům a agresivním marketingovým praktikám. Jedna rada nad zlato. Kupujte věci, které mají sekundární trh, ideálně mezinárodní. To co Vám někdo nabízí musí být i možné zpětně odprodat. Většina z těchto firem se vyznačuje jenom jednostranným prodejem a dále je jejich produkt nezajímá. Papír snese vše a proklamované vzácnosti a limitovanost nabídek je pouze marketingový tah. V zásadě jde pouze o bezcenné případně značně nadhodnocené nabídky.

  • Michelin

    Jak musí být mince drahá, abych s ní mohl do nějaké aukce? Michal

  • Host chatu

    Michale, v zásedě již mince od několika stokorun je možné v určitých aukcích prodat. Samozřejmě třeba zvolit vhodný formát aukce. Do velkých sálových aukcí obvykle prochází zboží s hodnotou alespoň 15-20 tisíc korun. Avšak existuje i formát online aukcí, kde je možné prodávat i levnější kusy.

  • Lidumiloš

    Možná hloupá otázka, ale znamená víc mincí dohromady větší hodnotu?

    Díky

    Lída

  • Host chatu

    I mnohokrát malé číslo dá nakonec velké číslo :-) A teď vážně. Sbírka systematicky budovaná má obvykle vyšší hodnotu než jednoduchý součet cen jednotlivých položek. Zajímavá sbírka přitáhne větší zájem ze strany kupujících. Stávající majítelé se rádi odvolávají na původ. Protože předměty s dobrým původem ze známých sbírek jsou více ceněné.

  • Michelin

    Jak musí být mince drahá, abych s ní mohl do nějaké aukce? Michal

  • Host chatu

    ...

  • Vandas

    Je nějáká částka, kolik se + - vyplatí nejprve vložit na začátku do nějakého nákupu? Orientačně -) Vůbec nemá přehled. Václav

  • Host chatu

    Důležité je spíše sbírat systematicky a uváženě. V zásadě již v desetitisících korun dokážete dlouhodobě budovat sbírku. A je lepší investovat něco než nic. Držíme palce.

  • Marek

    Pár mincí mám doma, jejich hodnotu neznám,ale dcerka mi je jednou našla a pár jich okousala zuby -) Vtipné vím. Každopádně, jak moc třeba taková rýha dokáže minci znehodnotit?

  • Host chatu

    Stav mince je jedním z významných determinantů jejich ceny. Může to být rozdíl řádově v násobcích ceny. Příklad: 4 dukát Františka Josefa mincovna Benátky ve stavu UNC zhruba 2-3 miliony korun, ve stavu VF vyjmutý ze šperku, poškozený za 30-50 tisíc korun. Takže rozdíl v ceně v některých případech může být opravdu markantní. U některých druhů mincí je to naopak jen v desítkách procent.

  • Hika

    Jak se dá dopátrat historie mince, když jí třeba jen někde najdu po prarodičích? Jak moc takovému rodokmenu můžu věřit? Díky za reakci. Honza

  • Host chatu

    Vybudovat si komplexní databázi všech aukčních prodejů od 19. století vůbec není levná záležitost. Za posledních 20 let je to možné pomocí různých placených servisů, avšak tato historie není dostatečná. Pokud jste nalezla minci po prarodičích a mince nemá u sebe štítek z nějaké aukce nebo fakturu, bude velmi obtížné dopátrat její původ. Ale ne nemožné pokud se jedná o velmi vzácnou minci.

  • Gáboušek

    Zdravím pane Macho. Čím vším se stane mince vzácnou? Napdá mě stáří nebo, že je jediná. Existuje ještě něco?
    Díky, gabriela vyškov

  • Host chatu

    Gabrielo, stará neznamená drahá. Je množství mincí které jsou staré více jak 2000 let a zakoupíte ji za několik stokorun a jejich potenciál růstu do budoucnosti též není valný. Naopak některé super vzácné moderní mince lámou cenové rekordy. Důvodem je jejich vzácnost, kvalita, atraktivnost a množství poptávajících klientů, kterým v jejich sbírce chybí. Troufnout si na sbírání starých mincí, vyžaduje značnou míru know-how a zkušeností.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov