Jak správně krmit psy a kočky? Odpovídal Martin Pučálka

Chat je uzavřený07.11.2018 13:00

Martin Pučálka.

Pro zdravý a spokojený život psa a kočky je důležitá správná výživa. Jak má vypadat jejich vyvážená strava? Které složky by neměly obsahovat kvalitní granule? Jaké chyby děláme nejčastěji při krmení? Na toto i další otázky se můžete ptát odborníka Martina Pučálky. Náš host bude odpovídat ve středu 7. listopadu od 13.00.

Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček. Nyní vede firmu, která vyrábí granule pro kočky a psy podle vlastní receptury. Granule se vyvážejí do mnoha evropských zemí. Více informací najdete na webu www.pucalka.cz.

Chat

 • erika

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak postupovat ve výživě. Pokud mám kastrovanou kočku?

 • Host chatu

  Dobrý den, velmi děkuji za celou řadu zajímavých dotazů. Pokud by se na váš dotaz nedostalo, neváhejte mě kontaktovat na můj email martin.pucalka@pucalka.cz - rád poradím v oblasti výživy s čímkoliv. K prvnímu dotazu. Záleží na tom, zda má kočka problémy, které plynou z kastrace - horší srst, tendenci k nadváze, problémy s močovými cestami. Pokud některý z problémů nastal, je na zvážení použití speciálního krmiva. Pokud toto ve větší míře nenastalo, můžete pak používat běžné krmivo. Každopádně je nutné vybrat krmivo, které je vysoce kvalitní. Martin Pučálka

 • Zdeněk

  Dobrý den,
  můj pes často žere trávu a pak se jí jakoby dáví. Nevíte proč se tak děje?

 • Host chatu

  Dobrý den, teorií, proč toto psi dělají, je více a každá ze svého úhlu pohledu vypadá akceptovatelně. První je ta, že pes žere trávu právě proto, aby se mohl vyzvrátit. Druhá, která mi přijde trochu méně reálná je, že to dělá ze zvyku - jako divoký měl často omezený přístup k potravě, a proto má jedení trávy naučené. Jednou z dalších je ta, že to dělá trochu pro zábavu. Osobně se spíše přikláním k té první variantě.

 • Lucie

  Mám 11tilétoho kokršpaněla a poslední dobou velmi hodně pije. Dříve to tak nebývalo. Může to značit např. nemocné ledviny?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, zvýšený příjem tekutin může značit onemocnění ledvin nebo cukrovku. Zvážil bych návštěvu veterinárního lékaře, který z krve pozná jak onemocnění ledvin, tak i cukrovku.

 • Tomáš

  Můj pes často žere exkrementy lidské. Vůbec nevím, jak tomu zabránit. Náhubek se mi dávat nechce. Jsou nebezpečné? Děkuji za odpověd

 • Host chatu

  Dobrý den, psi mají v sobě pojídání exkrementů zakódované - psí matka v úkrytu pojídala exkrementy svých štěňat, aby zápach nelákal další šelmy a neohrozila jejich životy. Většina psů se toto odnaučí ve štěněčím věku, u některých to zůstává po celý život. Je to více věcí výchovy než výživy. Exkrementy obsahují celou řadu bakterií - běžně nebezpečné nebudou, protože žaludeční šťávy psa si s tím poradí, ale určité riziko zde je.

 • Pavel

  Ake recepty su pre kastrovaneho kocura a ako maju chutit ? Nechce to jest, ak mu uvarim hovädzie maso so zeleninou, ale tasticky z obchodu z obchodu to je .

 • Host chatu

  Dobrý den, receptur pro kastrované kočky jsou spousty - pokud kocour nemá vysloveně problémy s kastrací spojené, je možné použít běžné krmivo. Příchutí jsou celé ředy, každé krmivo má jiný obsah. Rozhodně nejchutnější granule bývají ty, kde je obsaženo čerstvé maso. Je také možné kombinovat kapsičky s granulemi apod. Chce to vyzkoušet a uvidíte.

 • SOD

  Jaké chyby nejčastěji dělají Češi, Moravané a Slezané ve výběru stravy pro psy?

 • Host chatu

  Dobrý den, těch chyb je celá spousta. Obecně si často neuvědomují, že kvalita stravy má klíčový vliv na zdraví psa. A z toho pak vyplývá celá řada neřestí - lidé nečtou složení krmiva, orientují je se hlavně podle ceny, dávají zvářatům zbytky lidské stravy, která pro ně není vhodná, často je i překrmují. Jde o to zajímat se více o to, čím své zvířecí kamarády krmíme - jsou to živé bytosti a určitě to stojí za to se o jejich krmiva trochu více zajímat. Dané zvíře může vypadat aktuálně dobře, nicméně zájmem každého z nás je mít zdravé zvíře dlouhodobě.

 • ANTI

  Jaké chyby nejčastěji dělají Češi, Moravané a Slezané ve výběru stravy pro kočky?

 • Host chatu

  Viz předchozí odpověď.

 • DENMARK

  Je v ČR na trhu nyní dostatek kvalitního krmiva pro psy a kočky?

 • Host chatu

  Dobrý den, v dnešní době určitě ano. Je hodně průměrně kvalitních krmiv, ale máme tady několik značek, které jsou skutečně špičkové. Máme nabídku stejnou, jako v jiných zemích by možná ještě lepší. Mezi jednotlivými značkami jsou ale rozdíly, takže je nutné určitě vybírat krmivo podle složení.

 • Avtn

  Kolkrát denně je ideální krmit psa?

 • Host chatu

  Dobrý den, záleží na věku, u dospělých jedinců stačí krmit 2x denně, u štěňat se většinou krmí 3-4x, ale vše záleží na časových možnostech. Rozhodně není nějakou zásadní chybou, když se i štěně krmí 2x denně.

 • Jana Holanová

  Mohu dávat psovi do granulí vařené brambory? Nebo jsou pro psa nebezpečné?

 • Host chatu

  Dobrý den, toto je jeden z mýtů minulosti. Brambory sice obsahují škrob, který je pro psy za syrova hůře stravitelný, ale není to vyloženě nebezpečné. Avšak vařené brambory jsou velmi kvalitní zdroj sacharidů, takže určitě dávat můžete.

 • Martina P.

  Jak funguje holistické krmivo v čem je lepší než hyperalergenní?
  děkuji za opověď

 • Host chatu

  Dobrý den, toto by bylo na velmi dlouhou odpověď. Avšak, pokud je holistické krmivo kvalitní, je zároveň hypoalergenní. Ve zkratce - holistické krmivo ze své záklaní filozofie obsahuje pouze suroviny, které mají nějaký pozitivní vliv na zdraví psa a neobsahuje suroviny potenciálně nevhodné nebo nebezpečné. Třeba v našich holistických krmivech nenajdete běžné alergeny jako je pšenice nebo sója. Avšak i mezi holistickými krmivy mohou být rozdíly, takže je nutné pečlivě číst složení.

 • l.t

  mám psa a kočku a pes občas sní krmivo kočky a naopak. Je to velký problém?

 • Host chatu

  Dobrý den, není to problém. Jsou sice rozdíly v krmivech pro psy a kočky (kočičí mají zpravidla větší množství bílkovin a tuků), ale pokud záměna není dlouhodobá, není to žádný problém. Navíc byste to na svých mazlíčcích poznala - pes by mohl přibírat na váze, oproti tomu kočka by mohla hubnout. Určitě bych si s tím nedělal starosti, pokud to není denně a dlouhodobě.

 • Daniel teb.

  Vadí psům jogurty a mléka? Rád dávám svému psovi vylizovat kelímky bílých jogurtů či tvarohů. Beru to jako probiotika na zažívání.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud jde o vylizování kelímků, není to žádný problém. Psi hůře tráví mléčné bílkoviny z kravského mléka, ale občasné podávání nevadí. Občas chovatelé dělají chybu, že přidávají ke krmivu v období růstu větší množství mléčných výrobků, čímž zvíře dostane větší příděl vápníku, což v případě větších plemen může způsobit rychlejší růst.

 • Ivana

  Dobrý den, mám cca 5 měsíců starou kočičku, denně sní 2 x 100g kapsičku, do které jí přidávám burisony nebo pohankové pukance, Jednou denně dávám asi tak hrst granulí pro koťata. Občas ale vypadá hladově. Stačí jí tato denní dávka krmiva? Je sice aktivní, ale pouze v bytě, obávám se, aby nebyla tlustá... Za odpověď děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, každá kočka nebo pes je jiné - proto je nutné brát všechny krmné návody jako hodně orientační. Co se týká překrmování, to určitě není dobrá věc. Na druhou stranu, pokud se nejeví kočka, že by měla tendenci přibírat, určitě můžete krmnou dávku trochu zvýšit. Jak jsem psal na úvod - krmná dávka je orientační a pouze majitel zvířete vidí, jestli má normální váhu nebo spíše inklinuje k nadváze a podle je nutné volit velikost krmné dávky.

 • Milan

  Dobrý den
  Chtě bych se zeptat jestli psům škodí změny složení stravy.(Granule,maso,konzervy,těstoviny,doplňky stravy,mléčné výrobky)
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, toto je velmi individuální. My jsme jedni z těch, kteří propagují větší racionalizaci přístupu k výživě, ale je nutné přihlédnout k tomu, jak na daný přístup reaguje daný pes nebo kočka. Určitě je prospěšné, když se střídají receptury krmiva, je prospěšné dávat občas do krmiva třeba konzervu atd. Má to celou řadu výhod - především je to pestrost stravy, která přispívá k tomu, že si pes nevytvoří intoleranci nebo alergii na některou složku potravy. Může se ovšem stát, že zrovna Vašemu psovi nebo kočce toto nebude vyhovovat - bude mít zažívací problémy atd. Takže je nutné vždy sledovat, jak dané zvíře reagovat a podle toho k věci přistupovat. Další kategorií jsou třeba psi alergičtí nebo s potravními intolerancemi, tam bych byl velmi opatrný.

 • Zdena

  Jak často by se psovi mělo změnit krmivo. Receptůra i značka?

 • Host chatu

  Dobrý den, je to individuální, někdo mění krmivo 1x za rok, někdo co 3 měsíce, někdo s každými pytlem. Jde o to, co zrovna Vašemi psovi vyhovuje. Pokud střídáná nevadí, ideálně se jeví udělat změnu 3-4x za rok. Ideální je, pokud si vyberete značku, která má více příchutí a ty pak střídáte. Ale je možné měnit i značky, pokud to pes snáší dobře.

 • Osvald

  Je pravda, že kočky by neměly dostávat mléko. Vždy jsem si myslel, že to je právě pro ně to nejlepší. Mléko nebo smetana

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, kravské mléko je pro kočky prakticky nestravitelné. Oni ho kočky mají rády, nicméně jim to nic nepřináší, ba naopak, některým to může způsobovat zažívací problémy.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.