Jak správně léčit hemoroidy? Odpovídala MUDr. Soňa Hořínková

Chat je uzavřený14.01.2016 15:00

MUDr. Soňa Hořínková.

Existují onemocnění, o kterých se stydíme mluvit i s lékařem. Jedním takovým je hemoroidální onemocnění. Hemoroidy jako takové nejsou chorobou. Jedná se o normální část zdravého lidského těla, které je tvořena cévní pletení v oblasti konečníku a řitního kanálu. Pouze při obtížích, jako je bolest, zvětšení, zduření nebo krvácení, mluvíme o hemoroidálním onemocnění, které se stejně jako křečové žíly řadí mezi chronická žilní onemocnění. Pacienti tyto problémy často podceňují a spoléhají se na samoléčbu. Důležité je však navštívit odborníka co nejdříve. Jak rozpoznat hemoroidální onemocnění? Jak ho správně léčit? Ptejte se MUDr. Soni Hořínkové 14. ledna od 15.00.

MUDr. Soňa Hořínková vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova universita) a má za sebou více než třicetiletou praxi v oboru všeobecné chirurgie. Posledních patnáct let se profesně zaměřuje na problematiku konečníku. Věnuje se převážně diagnostice a konzervativní i operační léčbě konečníkových trhlin, hemoroidálním onemocněním, zánětům konečníku atd. V současné době působí v nemocnici Tomáše Garrigua Masaryka v Hodoníně a v Nemocnici Šternberk na chirurgickém oddělení.  

Chat

 • SK

  Je dostatek proktologů v ČR A je dostatečná osvěta ohledně hemoroidů?

 • Host chatu

  Dobrý den,to je zajimavá otázka,ale nevím zda na ni dokáži odpovědět,faktem je, že oblasti konečníku se zaobírají jak chirurgové- proktologové,tak internisti -proktologové a také gastroenterologové.Vzhledem k tomu ,že počet nemocných rok od roku narůstá jak v rámci benigního onemocnění konečníku tak v rámci malignit tedy nádorů je také potřeba vychovávat stále nové zástupce.A jeli osvěta dostatečná z posouzení z mé ordinace myslím že se hodně zlepšuje a právě na ní pracujeme :)

 • WAR

  Jaké jsou příčiny a důsledky hemoroidů? Jsou hemoroidy dědičné?

 • Host chatu

  dobrý den -děkuji za otázku je poměrně obsáhlá pokusím se tedy stručně - ano i genetika se podílí na výskytu hemoroiálních potíží a jde ruku v ruce s narušenou defekací v rámci nesprávného stravování především potravy ,která je chudá na balastní látky.¨k vzniku hemoroidální nemoci napomáhá také sedavé zaměstnání,málo pohybu a zvýšený tlak do malé pánve. Důsledek symptomatických hemoroidů je krvácení ,bolestivá defekace - vyprázdňování,pocit neúplného vyprázdnění,oslabení svěrače a jeho neuplné uzavření s následkem propustnosti pro tekutiny a tím špinění prádla a v neposlední řadě chronické dráždění sliznice konečníku k zánětům popřípadě k malignímu zvratu.

 • BRAINKB

  Trochu humorně, víte v jakém českém filmu se řeší hemoroidy?

 • Host chatu

  Dobrý den tak to jste mě nachytali ,to nevím :) ale ráda se poučím vše kolem konečníku a zvláště hemoroidů mě zajímá.Děkuji a hezké odpoledne.

 • GF

  Proč se říká hemeroidy často a ne hemoroidy?

 • Host chatu

  snad proto, že se to snáze vyslovuje ?

 • LBB

  Mám asi něco jako hemoroid, takovou vytahanou kůži v konečníku- nesvědí to nebo jen ne vůbec často, nekrvácím, nebolí to - jak to ale odstranit, je to na pohmat taková jako pecička.

 • Host chatu

  Dobrý den patrně se jedná o kožní duplikaturu ,tak to označujeme na chirurgii - asi Vás nepotěším bohužel mastičky ani tablety na to nejsou ,tedy léčba je chirurgické odstranění . proto se obraťte na lékaře proktologa-chirurga Děkuji za otázku.

 • Ruda

  Před léty mi na vyléčení této nepříjemnosti starší zkušený pan doktor předepsal parafinové projímadlo LAFINOL. Protože zafungovalo okamžitě a já ho opět dnes potřebuji, mám dotaz, zda existuje nějaký jeho ekvivalent. V současnosti ho v lékárně nenabízí.

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den ,ano skutečně dříve se užíval Lafinol ,zda existuje nyní ekvivalent to přesně nevím , nejlépe zjistit u Vaší lékárnice.faktem je že dnes je na trhu celá škála projímadel stejně jako lokálních léčiv - masti čípků kde já mam velmi dobrou zkušenost např .s hemagelem v čípcích,tak také mnoho venofarmak kde patrně "mercedesem" v tého kategorii bude Detralex.Souhr těchto léčiv je ideální jak u hemoroidální nemoci tak také např. u akutní řitní trhliny

 • Honza

  Dobrý den
  Při vyprazdňování mívám bolesti v konečníku a občasné krvácení, poslední dobou se k tomu přidala občasná bolest břicha (spíš takové řezání).
  Můj praktický lékař mně doporučil ať se objednám do gastrochirurgické poradny, kde mi ovšem bylo sděleno, že nejbližší termín mají v červnu a ať se prý objednám na chirurgickou ambulanci, což mi přijde zcestné.
  Jak mám prosím dále postupovat? Kam se mám objednat? Jak to řešit?
  Za odpověď díky.

 • Host chatu

  Dobrý den pane Honzo ,Vaše obtíže mohou naznačovat více chorob ale nejvíce se nebízí patrně řitní trhlina která by mohla tyto obtíže způsobovat , nepřijemné je však i to že máte že máte bolesti břicha ,proto neváhejte as jděte i na chirurgii kde vyloučí akutní stav a trhinu pokud je to trhlina základně ošetří a další doléčení a došetření potom již bude cestou odborné ambulance jak bylo uvedeno

 • micky

  Dobrý den, může sedavý způsob života nějakým způsobem přispět ke vzniku hemoroidů? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý podvečer ano , sedavé zaměstnání také příspívá k vzniku tohoto onemocnění .

 • Tom

  Jaké jsou problémy po operaci hemoroidů? Jde se jich zbavit na pořád? Díky

 • Host chatu

  Dobrý den - po operaci hemoroidů tedy u klasického způsobu v ranném období je to otok krajiny konečníku a s tím související bolestivost, což se kompensujeme léky od bolestivost léky ,léky podporující hojení a potlačující otok z léku od bolesti běžná analgetika např. -novalgin, a léky podporujíc hojení a snížení otoku dokládají výzkumné práce s Detralexem . Bohužel stran opakování obtíží je nutné si přiznat že asi 5-8% operovaným se obtíže v menší nebo větší míře vrátí.

 • Martina

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je opravdu nutné jít s problémem hemeroidů k doktorovi? Opravdu se stydím, mohu to nějak vyřídit pouze v lékárně? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Martino ,ano myslím že ano -je nutné se se nechat vyšetřit hlavně proto aby se příznaky hemoroidální nemoci nezaměnily za nádor konečníku .A jak jistě víte naše republika je na nechvalném přední místě co do počtu výskytu tohoto onemocnění .Přeji odvahu , jsou přece i ženy lékařky.

 • Nelis

  Existuje nějaká přírodní léčba hemoroidů? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den ,první stadia onemocnění lze léčit obklady , čípky a mastičkami a venotoniky zvláště v prvním a druhém stadiu hemoroidální nemoci , tyto léky jsou jsou na podkladě bylinek včetně Detralexu.Ale to Vám asi lépe poradí lékarníci .Děkuji za otázku.

 • BOŘEK

  Slyšel jsem, že je vznik hemoroidů ovlivněn jídlem, je to pravda? Díky

 • Host chatu

  Dobrý den jak jsem již uvedla příčiny hemoroidální nemoci je zčásti podmíněna geneticky a zčásti nepříkladnou defekací ( vyměšováním),kdy v důsledku malého podílu balastních látek v potravě dochází k zácpě, na druhé straně však ani průjmovitá stolice není vhodná a nevede k fyziologickému vyprázdnění . Jednoznačně ale příčina nebyla prokazáná,spíše záleží ne jednotlivci.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.