Jak správně pečovat o zuby? Odpovídal MUDr. Radoslav Lacina

Chat je uzavřený20.12.2018 14:00

Radoslav Lacina.

Jak správně pečovat zuby? Proč bych měl chodit na dentální hygienu? Je vhodnější používat klasický kartáček nebo elektrický? Jak jsou na tom Češi s kvalitou péče o zuby? Lze předcházet paradentoze? Jaké bělení zubů byste doporučil? Jak spolehlivá je náhrada zubu implantátem? Je bělení zubů škodlivé? Je možné vzhled zubů vylepšit? Dají se zuby nahradit tak, aby to nebylo poznat? Ptejte se MUDr. Radoslava Laciny. Host odpovídá ve čtvrtek 20. prosince od 14.00.

MUDr. Radoslav Lacina je vedoucím lékařem Centra dentální péče. V roce 2000 promoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. O tři roky později začal působit ve vlastní praxi.  Lacina je specialista v oboru endodoncie a dentální estetiky. Mimojiné patří mezi zakládající členy stomatologické organizace Promikro a České akademie dentální estetiky. V roce 2016 byl zvolen prezidentem České akademie dentální estetiky. Působí jako externí vyučující na protetickém oddělení lékařské fakulty UK v Praze. Přednáší lékařům u nás i na Slovensku. Absolvoval školení ve Spojených státech amerických, Švýcarsku, Německu a Itálii.

Chat

  • Jirka

    Dobrý den pane doktore, má cenu utrácet za drahé kartáčky, nebo stejnou službu odvedou i ty levnější? Neplatíme mnohdy jen za značku? A jaký je váš názor na pravidelné používání ústní vody - má smysl ji používat, nebo jde jen o reklamní tah? Děkuji Vám.

  • Host chatu

    Mezi cenou kartáčku a jeho kvalitou rozhodně není přímá úměra. Drahé kartáčky v žádném případě nemusí být dobré a naopak levné kartáčky nemusí být špatné. Správný kartáček by měl mít malou hlavičku, husté a měkké štětiny. Také je dobré nezapomenout na to že kartáček po měsíci používání je spíše zásobárna bakterií. Tzn. kartáček měnit vždy maximálně po jednom měsíci.

  • Radek

    Dobrý den. Četl jsem, že zubní pasta nemá vliv na kvalitu očištění či ochrany zubů. Jedině co ovlivní čistotu zubu, je technika čištění. Souhlasíte?

  • Host chatu

    Ano, to je skutečně pravda. Veškeré kosmetické přípravky, jako je například zubni pasta nebo ústní voda jsou v péči o zuby pouze doplňkem. Nejdůležitější v zubní hygieny je mechanické odstranění zubního plaku, to znamená správný kartáček a správná technika čištění. Zubní pasta vám k tomu přidá benefit příjemného pocitu a voňavého dechu.

  • Tomáš

    Dobrý den.
    Rád bych věděl, zda existují pasty či jiné prostředky k reminelizaci zubní skloviny. Nevěřím, že běžně prodávané pasty to dokáží. Taktéž si reminelizaci nedikážu predstavit během čištění zubů- jak ty minerály procházejí tak tvrdým materiálem, jako je zubní sklovina...a za tak krátkou dobu.

  • Host chatu

    Remineralizace skloviny probíhá ze dvou zdrojů. Jsou to jednak ionty obsažené ve slině a jednak jsou to vnější zdroje. Nejčastější ze vnějších zdrojů jsou skutečně zubní pasty. Reminimalizace neprobíhá skrz sklovinu ale právě na povrchu a právě tady zubní pasta působí. Ke zvýšené nebo k zlepšené reimineralizaci mohou napomoci gely se zvýšeným obsahem floru. Je to například Elmex gelée. Je to přípravek, který koupíte pouze v lékárně. Používá se preventivně jednou nebo dvakrát týdně místo běžné zubní pasty. Po vyčištění se už pasta nevyplachuje nechá se na zubech. Doporučujeme nejíst a nepít a jít spát, aby účinek byl co nejlepší

  • Ondra

    Dobrý den. Jak je to s kvalitou zubních implantátů? Mám známé, kteří mají implantát a nejsou příliš spokojeni - bolest, tlaky...Někomu implantát vydržel púl roku. Myslel jsem si, že implantát vydrží pár let a ono to tak asi není, mám pravdu?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Náhrada zubů dentální mi implantáty patří k velmi spolehlivým ošetření. Pohybujeme se v úspěšnosti vysoce přes 90%, což je medicíně velmi dobrý výsledek. Samozřejmě jako jiná stomatologická ošetření je tento výkon velmi citlivý na zkušenost a přesnost ošetřujícího lékaře. Naši pacienti mají velmi dobré zkušenosti s tímto typem náhrad. Pro spolehlivost implantátu a jeho dlouhodobou trvanlivost je velmi důležitá kvalitní péče tzn. pečlivá hygiena. Velmi špatně ovlivňuje implantáty a jejich trvanlivost kouření. Pokud se implantát a následná korunka dobře udělají a pacient o ně dobře pečuje a nekouří, implantát vydrží desítky let

  • dayd

    Jak na halitózu?

  • Host chatu

    Halitoza neboli nepříjemný zápach z úst je až výjimky způsobena problémy v ústech. Je to jednak špatná hygiena, zubní kámen, nemoci dásní nebo hluboké kazy. Zápachu z úst přispívají také nepřesné protetické výrobky – korunky nebo staré a špatně udržované zubní náhrady. Při tomto problému určitě doporučuji se nestydět a svěřit se svému zubaři, který tento problém velmi často a velmi efektivně dokáže vyřešit. Samozřejmě že u problému s hygienou nebo se zubním kamenem je nezbytná spolupráce pacienta.

  • dayd

    Jak na halitózu?

  • Host chatu

    Halitoza neboli nepříjemný zápach z úst je až výjimky způsobena problémy v ústech. Je to jednak špatná hygiena, zubní kámen, nemoci dásní nebo hluboké kazy. Zápachu z úst přispívají také nepřesné protetické výrobky – korunky nebo staré a špatně udržované zubní náhrady. Při tomto problému určitě doporučuji se nestydět a svěřit se svému zubaři, který tento problém velmi často a velmi efektivně dokáže vyřešit. Samozřejmě že u problému s hygienou nebo se zubním kamenem je nezbytná spolupráce pacienta.

  • MORTAR

    Nebyl jsem od r. 2011 u zubního lékaře, co vy na to?

  • Host chatu

    Na každého jednou dojde :-). Při pravidelných preventivních prohlídkách jsme schopni zjistit nemoci zubů a dásní v mnohem časnějších stádiích a tím pádem je jejich oprava rychlejší, méně bolestivá a samozřejmě výrazně levnější.

  • InnerS

    Jak dobrý je lék naproxenum natricum?

  • Host chatu

    S tímto lékem nemám zkušenosti.

  • Ester

    Dobrý den, jaké bělení zubů byste mi doporučil? Existuje nějaké opravdu dobré, že zuby vybělí úplně?

  • Host chatu

    Za svoji kariéru jsem vyzkoušel spoustu různých typů a značek profesionálního bělení zubů. Jediné bělení které zatím splnilo mé očekávání je bělení které používáme nyní Purewhitening. Velký pozor bych si dával na izolované ordinační bělení. Zatím jsem nezažil žádné čistě ordinační bělení, které by fungovalo. Jediný efektivní způsob, jak zuby spolehlivě vybělit do žádaného odstínů je kombinované bělení domácí a ordinační. Domácí se aplikuje po dobu cca dvou týdnů a teprve potom následuje ordinační bělení.

  • Standa

    Dobrý den, dává v nějakém ohledu smysl používat různé elektronické kartáčky nebo je to jen marketing a zcela stačí kvalitní, přesto běžný kartáček?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Rozdíl mezi čištěním zubů klasickým manuálním kartáčkem a kartáčkem elektrickým je v tom, že elektrický kartáček vyčistí zuby s menší námahou. Možná i o něco rychleji. Oba kartáčky vyčistí stejně, ale s elektrickým kartáčkem se méně nadřete. Samozřejmě, že je důležité vybrat správný elektrický kartáček. Zatím nejlepší zkušenosti mám se sonickým typem kartáčku, který dobře vyčistí A je mnohem méně nebezpečný, než kartáčky rotační.

  • Marie

    Hezký předvánoční čas. Pane doktore, prosím, znáte na trhu spolehlivé a bezpečné bělení zubů v domácích podmínkách? Jsem senior, mnohatisícové nabídky v zubní ordinaci nepřichází v úvahu, stačí, že musím investovat do bílých výplní. Děkuji.

  • Host chatu

    Pokud myslíte bělení, které koupíte někde drogerii, tak s tím nemám žádné zkušenosti. Bál bych se možná špatné kontrolovatelnosti aplikace a koncentrace bělící látky. Jinak domácí bělení je základní typy bělení, který se provádí aplikací bělícího gelu do speciálních formiček, které vám váš zubař zhotoví na míru. A s tímto typem bělení mám nejlepší zkušenosti.

  • Adéla

    Dobrý den, slyšela jsem, že mnohem důležitější je používání mezizubních kartáčků a klasické kartáčky nejsou tak důležité. Je to pravda?

  • Host chatu

    Úplně pravda to není. Při správné zubní hygieny má úplně stejnou důležitost, jak klasický kartáček pro vyčištění plošek zubů, které jsou dostupné, tak mezizubní kartáček nebo jiná pomůcka pro mezizubní hygienu, která vyčistí prostory mezi zuby. Jeden bez druhého nefunguje

  • Kamila

    Vážený pane doktore,

    prosím poraďte mi, jaké množství zubní pasty se má běžně používat. Je pravdou, že reklama nás svádí aplikovat po celé délce kartáčku, ale realita je zcela odlišná? Slyšela jsem, že se správně má dát pouze malý hrášek?
    Předem děkuji za Váš čas,

    Kamila

  • Host chatu

    No v zásadě je to úplně jedno. Zubní pasta má při čištění zubů pouze přidatnou funkci. Tzn. pokud si jí dáte na kartáček trošku nebo celou tubu, tak to pro výsledek čištění nemá význam žádný. To znamená, používejte pouze tolik pasty, kolik je vám příjemné.

  • Karolína

    Zubní hygienu zvládám dobře, jsem za ní vždy chválena. Mám ale obrovský problém s tvorbou pigmentů - krátce po jejich odstranění se objeví znovu. Spíše platí, že čím více je nechávám odstraňovat, tím rychleji se tvoří.Zuby, ač jsou zdravé, nevypadají pěkně. Co proti tomu dělat? Vynechání všech nápojů a potravin, které to způsobují, samozřejmě není reálné. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Pigmenty se na zubech usazují ze dvou zdrojů. Jednak jsou to externí pigmenti z jídla, pití popřípadě kouření. To znamená doporučuji vyvarovat se černý čajů, kavě, kouření ale i např. kyselým nápojů, které zuby na leptají a pigmenty se potom snáze usazují. Mezi kyselé nápoje se počítají i slazené limonády typu Coca Cola, které obsahují poměrně velké procento kyselin k zvýraznění chuti. A potom jsou to pigmentty, které vznikají jako následek působení běžných bakterií v dutině ústní. Některé bakterie vylučují v barevné pigmenty. Obecně u pacientů, kteří trpí zvýšeným výskytem pigmentů, doporučuji o něco tvrdší kartáček. Ne úplně ultra soft a nedoporučuji používat pastyty pro citlivé zuby. Tyto pasty mají výrazně nižší abrazivitu a nejsou schopny tyto pigmenty odstranit. Velmi dobvrou zkušenost mám s červeným Elmexem.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov