Jak správně pečovat o zuby? Odpovídala dentální hygienistka Tereza Svobodová

Chat je uzavřený03.05.2016 14:00

Tereza Svobodová, DiS.

Prevence je často výhodnější a levnější než napravování zdravotních potíží. Dentální hygienistky pomáhají pacientům mimo jiné předcházet zubním kazům, zánětu dásní a parodontitidě. Ohledně jakých zubních potíží se obrátit na dentální hygienistku? Co nabízí dentální hygiena v oblasti estetiky? Poškozuje chrup bělení zubů nebo aplikace zubních šperků? Odpovídala dentální hygienistka Tereza Svobodová, DiS.

Tereza Svobodová, DiS., jako dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka řeší například dentální hygienu u pacientů s parodontitidou, gingivitidou, vysokou kazivostí, s protetickými náhradami, ortodontickými aparáty či implantáty. Ošetřuje jak dospělé, tak dětské pacienty. Věnuje se edukačním programům stomatologické prevence u dětí předškolního i školního věku.

Chat

  • Martas

    Jak si spravne cistit misto pod zubnim mustkem, ktery je napevno, aby pod nim nezacla ustupovat dasen?

  • Host chatu

    Dobrý den, doporučuji používat speciální nitě zvané superfloss. Jedná se o nit opatřenou pevnější voskovanou částí, díky níž se vám bude pomůcka pod můstek snadno zavádět, a dále plstěnou částí, která slouží k samotnému vyčištění prostorů pod můstkem.

  • Petra

    Čím je dobré si bělit zuby? Existují šetrné a účinné pasty, nebo lze dát na babské rady a použít sodu s citronem?

  • Host chatu

    Dobrý den, bělení zubů doporučuji provádět zásadně pod dohledem odborníka, tedy zubního lékaře, nebo dentální hygienistky. Je dobré, aby stav zubů před bělením zhodnotili. Bělící pasty dostupné běžně na trhu pak doporučuji spíše k udržení odstínu po profesionálním bělení. Co se týče „babských rad“ v podobě sody s citrónem, raději se jim vyhněte. Mohou vést k nepříjemné citlivosti a erozím zubů.

  • Petr

    Všechny mé kazy začínají mezi zuby. Jak se dostat ke krčkům zubů??? Do dospělosti jsem měl pěkné zuby. V dospělosti mám zuby více natěsno - osmičky se mi nevešly na sanici. Ulomily se mi dolní šestky (od třešní) a tlakem zubů praskly i korunky na nich. Mám je přecitlivělé (=je silně nepříjemné si do nich drcnout třeba kovovým příborem) a asi křehké(=rozlomí se, aniž by byl uvnitř kaz). Mezi zuby mi nevleze zubní ani jiná nit natož drátek od mezizubního kartáčku.

    Čistím je večer po jídle (spát chodím hodiny po jídle) někdy i jazyk a patro a i přesto mám ráno v ústech hrozně ("jak v chemičce"). Ústní vody tomu moc neodpomohly. Proto ráno čistím před jídlem. Snad ještě změnit režim a složení stravy???

    Takto přicházím o 1/2 zubu ročně. Je to škoda, ale neumím to zastavit!

    Děkuji mnohokrát.

  • Host chatu

    Dobrý den, mezizubní kazy jsou, stejně jako ostatní kazy, způsobené bakteriemi zubního plaku. Plak je tedy nutné i z těchto prostor každodenně odstraňovat. Doporučuji Vám navštívit dentální hygienistku, která Vám pomůže s výběrem pomůcek přesně pro Vás. Stejně tak Vám poradí, jak efektivně vyčistit zubní krčky. Obecně však platí, že kartáček přikládáme polovinou štětin na dásně (z tohoto důvodu by měl být kartáček měkký) a polovinou na zuby, pak provádíme drobné jemné krouživé pohyby, přičemž na každém zubu zůstáváme dostatečně dlouhou dobu. S příliš úzkými mezizubními prostory by Vám mohla pomoci voskovaná nit, která se díky „klouzavému“ povrchu lépe zavádí. Co se týče nepříjemných pocitů v ústech, mohou být způsobené nedostatečným odstraňováním zubního plaku, ale také složením stravy (aromatické potraviny atd.) nebo kouřením. Někdy může být příčina i systémové onemocnění, např. žaludku. Vaše ostatní dotazy spadají spíše do kompetence zubního lékaře.

  • Dáša

    Je pravda, že zubní pasta Elmex - tolik doporučovaná zubaři se pro náš trh začala vyrábět v Polsku a její kvalita tedy není, co bývala? Setkala jste se s tímto problémem? Jaké zubní pasty doporučujete svým klientům dle jejich obtíží (Elmex, Lacalut, Cannaderm , Herbadent, Parodontax ...)

  • Host chatu

    Dobrý den, pro zdraví zubů je důležité především důsledné a pravidelné odstraňování zubního plaku z celého jejich povrchu, tedy i mezizubních prostor. Toho docílíme především mechanicky zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami (mezizubními kartáčky nebo zubní nití). Pasta pak slouží pouze jako kosmetický doplněk a její značka, ani cena nejsou pro zdraví zubů podstatné.

  • Kušnar

    Dobrý den, v rodině máme paradentózu, já sám zatím žádné příznaky nemám (dásně i zuby v pořádku zdravé). Zatím tedy žádné přípravky na prevenci neužívám. Kdy by pro mě bylo vhodné s případnou prevencí začít (věk, zhoršení stavu dásní ...)? Děkuji, Antonín Kušnar.

  • Host chatu

    Dobrý den, paradentóza je, stejně jako zubní kaz nebo zánět dásní, způsobena bakteriemi zubního plaku. Jedinou účinnou prevencí je tedy pečlivé čištění zubů, jehož cílem je důsledné a pravidelné odstraňování těchto povlaků jak z hladkých plošek zubů, tak i mezizubních prostor, které spousta lidí každodenně opomíjí. Dědičnost hraje v paradentóze minimální roli. Správné velikosti mezizubních kartáčků a ostatní pomůcky Vám pomůže vybrat Vaše dentální hygienistka. Zároveň může včas odhalit i zánět dásní, který paradentóze předchází, a o jehož přítomnosti lidé ve většině případů ani něvědí.

  • Radek

    Ahoj, moc ti to Terezo sluší.

  • Host chatu

    ...

  • martina

    moj syn (skoro 5 rocny) ma este vsetky mliecne zuby, ale na niektorych zadnych zuboch ma kaz( nie velke, to som u inych detoch videla poriadne diery v zuboch, on ma len cierne flaky), boli sme u zubara a povedal ze pod narkozou vytrhat vsetky kde je kaz, co mi pride velmi drasticke u tak maleho dietata. Viem este z mojho detstva ze aj mliecne zuby sa plombuju, tak neviem preco trhat. A jeho zatial ani nebolia. tak moja otazka je ci to dat vytrhat alebo zaplombovat?

  • Host chatu

    Dobrý den, Váš dotaz spadá spíše do kompetence zubního lékaře. Obecně je však snahou udržet zuby v dutině ústní co nejdéle a jejich vytržení volit jako poslední a krajní řešení. U nás v Zubním centru Ořechovka tudíž sanujeme i mléčný chrup. Vše však závisí na individuálním posouzení stomatologa. Pokud si nicméně nejste přístupem ošetřujícího lékaře jistá, doporučuji pro srovnání konzultaci i u jiného stomatologa. Z pohledu dentální hygienistky pak doporučuji zoubky každodenně přečišťovat a celkově na hygienu důsledně dohlížet. Takto malé děti ještě nejsou samy schopné zvládnout čištění dostatečně efektivně. Nezapomínejte ani každodenní používání mezizubních pomůcek (např. flosspic- nitka natažena v plastovém držátku připomínajícím šavličku). Dáte tak dítěti nedocenitelný návyk, díky němuž se v budoucnu vyvaruje dalším problémům. V neposlední řadě se vyhněte popíjení slazených nápojů v průběhu dne (včetně džusů a slazených čajů.)

  • Mišák

    Ahoj Terko,
    používám klasický kartáček, ale pokukuji po elektrickém. Jak je to s reálným přínosem elektrického kartáčku vůči zubům a dásním ? Používají se už dlouho a asi bude nějaká statistika vlivu na chrup. Jestli to není jen další marketingový tah, jak si odhalit krčky a ztenčit sklovinu. Nebo tato technologie zrychlí a zkvalitní čištění ? Jaké jsou výhody mezi kulatými nebo klasickými hlavicemi elektrického kartáčku a jak si stojí ve srovnání se sonickými kartáčky ?
    Děkuji
    P.S. "Radek" má pravdu :-)

  • Host chatu

    Dobrý den, elektrické kartáčky obecně řadíme do dvou skupin- rotační a sonické (vibrační). Z těchto dvou skupin preferuji kartáčky sonické, které jsou šetrnější k dásním, nicméně i ty doporučuji kombinovat s klasickým manuálním kartáčkem. Jejich přínos je bezesporu u lidí se sníženou pohybovou schopností- např. handicapovaných, starých nebo jinak pohybově znevýhodněných lidí. I tyto kartáčky je však nutné používat správně a dostatečně dlouhou dobu, která se od doby čištění s manálním kartáčkem příliš neliší. Cenově se pohybují zhruba od tisíce do asi šesti tisíc korun, záleží na typu, značce a funkcích, které kartáček má.

  • Petra

    Milá Terezko, jsi nejlepší hygienistka v Praze!! Moc děkujeme za tvou péči! Petra a Filip

  • Host chatu

    ...

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov