Jak správně vybrat obuv? V čem se nejvíce chybuje? Odpovídal Alois Šůstek

Chat je uzavřený07.02.2017 10:00

Alois Šůstek.

Až třetina prvňáčků má zdeformované nohy, přitom 98 % dětí přichází na svět se zdravými chodidly. Čím je to způsobeno? Český trh je zaplaven obuví, která mnohdy vykazuje nedostatky v konstrukci, kvalitě použitých materiálů a má nevhodné proporce či tvar. Jak správně změřit chodilo a obuv, když není číslování obuvi sjednocené? Proč se nemá při zkoušení obuvi mačkat palec? Jaké nároky by měla splňovat dětská obuv? Zajímá vás fungování klima membrány? Přečtěte si odpovědi Aloise Šůstka.

Alois Šůstek je zakladatelem a ředitelem české společnosti FARE, která v oblasti obuvnictví působí 25 let. Firma se specializuje zejména na výrobu dětských bot a trekové obuvi s klima membránou včetně nadměrných velikostí. Alois Šůstek dlouho působil jako viceprezident ČOKA a byl spoluiniciátorem projektu dobrovolné certifikace dětské obuvi "Žirafa", které deklaruje zdravotně nezávadné obouvání. 

Chat

 • Jitka

  Dobrý den, zajímalo by mě jaká je tedy správná první obuv pro děti. U prvního syna mi bylo lékaři řečeno, že má být pevná a tak jsme jí koupili (dokonce i ve zdravé obuvi). Nyni jsou synovi tři roky a ortopedička říká, že má plochou nohu a tak nosí ortopedické botky. Nyni mám druhé dítě a nevím tedy až začne chodit co pořídit. Děkuji

 • Host chatu

  Bohužel se nedá říct, že když dítě používá správnou obuv, že je to záruka dalšího bezvadného vývoje nohou. Takto jednoduché to není. Každý si například neseme dědičnou zátěž. První obuv pro děti by měla být flexibilní, vzdušná, bez podpatku a tvarované stélky. V přední části by měl být dostatek prostoru, měla by být opatřena pevným opatkem, který napomáhá správnému postavení nohy. Podrobnější naše doporučení najdete na https://www.fare.cz/zdrave-obouvani... Bohužel ale ani na tyto základní otázky nepanuje v odborné veřejnosti jednotná odpověď. K vaší situaci doporučuji, abyste si vybrala ortopeda, kterému důvěřujete a boty si od něj po nějaký čas nechávala posoudit.

 • Michaela

  Jaký vliv na vývoj dětské nohy má nošení již nošené obuvi? Například dědění po starším sourozenci. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Pokud boty po předchozím uživateli nevykazují nějakou anomálii, stačí vyměnit stélku za novou. Nesouhlasím s názorem, že se boty nemají dědit.

 • Květoslava

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké materiály jsou vhodné na svršek a vnitřek bot a proč?

 • Host chatu

  Požadavky na materiál svršku a podšívky nejsou stejné. Rovněž se liší podle účelu použití. Musí být zdravotně nezávadné, zejména vnitřek boty. Podšívka má zajistit komfortnější styk s nohou, kdežto svrškový materiál má naopak zajistit odolnost vůči vnějšímu prostředí. Oba materiály by se měly dobře přizpůsobit noze, nikoliv naopak. Toto je však také s ohledem na to, co se od obuvi očekává. To jenom takto stručně, věc je mnohem složitější. Nezmiňuji se o vzhledových aspektech..

 • Šárka

  Je způsob, jak poznat skutečně voděodolnou a nepropustnou membránu u obuvi již při nákupu a ne až při nošení?

 • Host chatu

  Neznám takový způsob. Mohu poradit pouze: zkušenost, důvěra ve značku, reference. Samozřejmě, že pokud je prodejcem obuv označena jako vodě nepropustná, tak to tak musí být. Pokud ne, je to důvod k reklamaci.

 • Táňa

  Letos je hodně dlouhá zima a syn chodí z procházek ve školce s promáčenýma botama. Je vůbec k něčemu impregnace a jaký materiál je nejlepší, aby nepropustil rychle vodu?

 • Host chatu

  Žádná impregnace nezabrání dostatečně a dlouhodobě prostupu vody. Pokud jsou boty šité, jsou propíchané jehlou, což je snadná cesta pro průnik vody. Jestliže vám nevyhovují gumové holínky, musíte volit obuv s membránou. Je-li membránová obuv správně zhotovena, taková konstrukce umožní odvod tělesných par směrem z boty a současně zabrání průniku vlhkosti dovnitř. Tyto funkce zajistí právě ta membrána, která je zabudovaná mezi vrchový materiál a podšívku. Jedná se moderní syntetický materiál, obsahující bezpočet „mikrotrychtýřků“, které propustí molekuly vody pouze jedním směrem.

 • D. H.

  mohou nosit dívčí obuv i dospělé ženy, když je vyráběna do velikosti 42? jde mi o "nosnost, zátěž, prošlapání"...

 • Host chatu

  Toto může být někdy problém. Zejména, když váha té dospělé ženy je výrazně vyšší, než dívčí. Kostrukce obuvi počítá s určitou zátěží osobou, pro kterou je určena.

 • TM

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně bot pro dítě od 1 roku.

  1) Jsou tzv. bosé boty zdravé?
  2) Koupili jsme boty s certifikáty "Žirafka" a doma jsme si všimli, že mají klenbu - je dobré používat boty s podporou klenby i pro zdravé nohy?

 • Host chatu

  Add1) "Bosé boty" jsou dnes velmi populární. Je tady nyní tato vlna a jistě se i toto časem ustálí v rozumných mezích. Na jejich vhodnost existují velmi rozličné, i protichůdné názory. Bohužel také mezi lékaři ortopedy. Já s některými požadavky tohoto barefootového hnutí souhlasím (např. flexibilita, spojení s podložkou), s některými však už méně (např. bez opatku, bez stabilní základny, bez ochrany proti mechanickému zranění a chladu). Bohužel nemohu zde mít jiné doporučení, než řídit se zdravým rozumem. Nastudovat si tuto problematiku (internet ví vše) a udělat si vlastní názor. Je jistě škoda, že náš stát se k těmto tématům nehlásí a nevydá pro širokou veřejnost jasné doporučení. Add2) I v názoru na klenkovou podporu se názory odborníků různí. S výjimkou obuvi pro děti do cca tří let věku, kam jednoznačně tvarovaná stélka nepatří.

 • Zbyněk

  Dobrý den, rozlišuje se u dětí domácí obuv, obuv na sport, obuv do města, sportovní obuv apod.? A ještě mám jednu otázku: celé dětství mi kupovali boty tak, že mi při zkoušení mačkali v botě palec. A teď se dočtu, že se to dělat nemá. To mi řekněte teda proč? Děkuji za odpovědi.

 • Host chatu

  Obuv je třeba volit podle účelu použití. Výběr velikosti obuvi podle mačkání palce, či strkání prstů za patu je velmi nespolehlivé. Vždy je třeba změřit alespoň délku nohy a porovnat ji s vnitřní délkou obuvi, kterou je ovšem také potřeba vždy spolehlivě změřit. Nespoléhat se na deklarovanou velikost, protože v číslování obuvi zavládl velký nepořádek. Pro tento účel nabízíme měřidlo „plus 12“. Na podrobnější návod ke správné volbě velikosti vás mohu odkázat zde: https://www.fare.cz/jak-zvolit-spra...

 • Radim

  Hezký den, můžete mi prosím vysvětlit co je Thomasův podpatek. Nepodařilo se mi to nikde dohledat – jak to vypadá a k čemu slouží?

 • Host chatu

  Na pohled Thomasův podpatek vypadá zespod tak, že namísto té rovné plochy, kde podpatek v klenkové části končí, je tak takové S, či vlnovka (ale může to být i pouze v přímce zešikma. Takže podpatek je na vnitřní straně delší a na vnější kratší (nebo i naopak, podle toho co chceme docílit). Slouží tento tvar k tomu, aby při odvalování toto opatření pomohlo k žádoucímu vyrovnání postavení nohy.

 • Jana

  Dobrý den jak vůbec určit správnou velikost?Co kupuji dětem boty se potykam s problémy určit správnou velikost nožku změřím i zkouším dát prst za patičku i se zeptat dítěte zda tlačí nebo ne i jsme obkreslovali nohu ale pořád mam pocit nejistoty při nákupu a nevím si rady. Děkuji

 • Host chatu

  K této otázce jsem již odpovídal výše. Podrobnější návod najdete zde: https://www.fare.cz/jak-zvolit-spra...

 • Blanka V.

  Hezký den, jak maximálně vysoký podpatek je přípustný u dívčích bot. Dceři je patnáct - chci koupit nějaký rozumný k jejímu věku a aby si "nezhuntovala" nohy. Děkuji za radu. Blanka

 • Host chatu

  Záleží na vzrůstu. Ale podpatek u dětí maximálně do 3 cm, nejlépe do 1 cm.

 • DENMARK

  Co nosit, pokud mám 28 a půl velikost - dvacet osmičku nebo dvacet devítku?

 • Host chatu

  Určitě raději větší, než menší

 • DIS

  Co si myslíte o botách Martenskách?

 • Host chatu

  Tradiční značka, originál je v dobré kvalitě, masivní bota vhodná s ohledem na tu robustnost spíše pro věk od teenagerů výše

 • GF

  "Až třetina prvňáčků má zdeformované nohy, přitom 98 % dětí přichází na svět se zdravými chodidly. " - to se týká ČR?

 • Host chatu

  To se týká ČR. Je to výsledek velkoplošných průzkumů, veřejně publikovaných.

 • adf

  Co vše může nevhodná dětská obuv dítěti způsobit?

 • Host chatu

  Je toho mnoho, ale nic dobrého. Namátkou: kladívkové prsty, vbočené palce, otlaky, plísně, plochonoží, valgozitu kotníků s dopadem na páteř, atd.

 • GF

  Může se stát, že nevhodná obuv nemá špatný vliv vůbec na dětské zdraví?

 • Host chatu

  To je prekérní otázka. Záleží jak nevhodná, jak pro koho a za jakých podmínek. Obecně však musím odpovědět, že nevhodná obuv se nejspíš nějakým způsobem nevhodně podepíše na jejím uživateli.

 • DAYD

  Proč se nemá při zkoušení obuvi mačkat palec? Jaké nároky by měla splňovat dětská obuv?

 • Host chatu

  Palec se mačkat může, nevadí mu to, když to nepřeženete. Ale k očekávanému výsledku to zpravidla nevede. Avšak ani tady není jednoznačná odpověď. Například v případě jemných vrchových materiálů, které umožní dostatek citu vám tato metoda dobře poslouží. Ale u pevnější obuvi s tužinkou nenahmatáte spolehlivě psty a nemůžete si proto udělat správný závěr. Základní požadavky na to, co by měla splňovat dětská obuv si můžete najít například zde: http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/...

 • hanka

  Můžu se zeptat, podle čeho se pozná pružnost podrážky jak moc má jít podrážka ohnout, aby byla dost pružná?

 • Host chatu

  Na pružnost podešve existují speciální měřící metody. Ale my si tady asi vystačíme s poučkou, že bota by se měla přizpůsobovat noze a nikoliv noha botě.

 • Valerie

  Dobrý den, četla jsem, že pro výrobce bot není dané jednotné číslování. Jak tedy mám koupit dítěti správnou velikost? Děkuji.

 • Host chatu

  Máte pravdu, číslování není pro výrobce závazné a panuje zde velký nepořádek. Nemůžete se spolehnout. Musíte měřit. Nohu a současně také botu zevnitř. Výše už jsem se k tomu vyjadřoval.

 • Tereza

  Můžete mi doporučit, jakou mám koupit zimní obuv, aby v ní dítě nemělo ledové nohy a nebylo věčné nastydnuté. To, co občas na pultech nese označení zimní obuv je k neuvěření. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Máte pravdu, nápis zimní obuv vám nezaručí, že vaše dítě bude mít nohy v teple. Je zde mnoho souvisejících aspektů. Na jedné straně je možné, že vaše dítě potřebuje nadstandardně zateplenou obuv. Ale na druhé straně, a to hlavně, si musíte na tuto věc dát pozor při výběru obuvi. Částečně za to může i změna klimatu. Po řádně zateplené obuvi není v posledních letech poptávka.. Snad bych vám mohl doporučit pomoci si nákupem poněkud větší obuvi, zlepšit izolaci vhodnější ponožkou a eventuálně vyměnit stélku ze jinou, která má lepší tepelně izolační vlastnosti. Často se stává, že boty nejsou dostatečně vysušené z předešlého dne, což velmi zhoršuje tepelné vlastnosti. Kvalitnější boty mají vyndávací stélku, kterou je třeba pro dobré vysušení po použití vyndat.

 • monika

  Specifikuje nějak česká legislativa co je ortopedická obuv nebo je na výrobci, že si ji za zdravotní /ortopedickou prohlásí?

 • Host chatu

  Jedná se tady o vágní, často klamavý pojem, který bez přesnější specifikace k ničemu nezavazuje. Chci-li brát tuto deklaraci vážně, musím požadovat přesnější vymezení toho, k čemu je tato obuv určena. A hlavně doložení příslušnou akreditovanou zkušebnou, či prohlášení o shodě.

 • IL

  Dobrý den,
  prosím Vás, proč vaše obuv FARE je hrozně moc široká? Na velice širokou obuv si stěžuje hodně rodičů a proto ji nemůže dětem koupit. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Obuv FARE je v obvodu prstních kloubů (OPK) o malinko širší. Je to šířková skupina G+2 m navíc. Je to náš záměr. Na rozdíl od vás, existuje velmi početná množina lidí, kterým naopak šířka obuvi FARE velmi vyhovuje. Je to už tak v přírodě zařízeno, že každý jsme jiný.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.