Jak správně vybrat sluneční brýle? Odpovídala optička a optometristka Petra Ustohalová

Chat je uzavřený07.07.2016 14:00

Petra Ustohalová.

Slunné letní dny přináší zvýšenou nutnost chránit si oči. Při nadměrném působení UV záření se spojivka i rohovka poškozují a nejsou schopné nadále plnit svou ochrannou funkci, což někteří odborníci dávají do spojitosti s vyšší pravděpodobností šedého zákalu. Jaké sluneční brýle jsou pro vás ty nejlepší? Mohou čiré brýle chránit před sluncem? A co když nosíte dioptrické brýle? Ptejte se optičky a optometristky Petry Ustohalové ve čtvrtek 7. července od 14.00.

Petra Ustohalová z Oční optiky Horní Počernice tvrdí, že její práce je zároveň jejím koníčkem a dělá jí radost, že může svým klientům pomáhat lépe vidět. Spolupracuje se společností Omega Optix, která je největším výrobcem a distributorem brýlových čoček v České republice.

Chat

 • Jan Kodera

  Dobrý den, paní Ustohalová, rád bych se zeptal: na čočky jsem si postupem času vypěstoval alergii a běžně nosím brýle (-2,5 D). Hraji squash, fotbal - celkem agresivní sporty:o) Existuje nějaké řešení, kromě toho hrát bez brýlí? Laserovou operaci jsem zvažoval, ale moc se mi do ní nechce.

 • Host chatu

  Dobrý den, Určitě je při těchto sportech nutné nosit ochranu zraku, i kdybyste neměl žádné dioptrie. Vy můžete kombinovat ochranu zraku spolu s korekcí zraku. Určitě doporučuji vybrat sportovní obrubu a dát si do nich nerozbitný materiál Trivex spolu s antireflexní úpravou. Při Vašich dioptriích tomu nic nebrání.

 • Erika Finková

  Dobrý den! Jsem matkou dvou neposedných dětí (4 a 7 let). Každoročně bojuji, aby nosily sluneční brýle a kloboučky, což se mi ne úplně daří. Je to velký problém? Chápu, že u moře je donutit musím, ale co v Čechách u rybníka? Navíc ten starší má nosit i brýle na dálku, tak se mu logicky nechce měnit brýle...Máte s tím nějaké zkušenosti? Předem díky za odpověď, E.

 • Host chatu

  Dobrý den, Problém to určitě je, protože dětské oči jsou náchylnější k poškození UV paprsky a co si nashromáždíme v mládí, ve stáří se projeví. Je to jako s pokožkou. Pokud Váš starší syn nosí brýle na dálku a má tam ztenčené brýlové či speciální úpravu proti UV je jeho zrak chráněný. Může mít samozřejmě i samozabarvovací brýlové čočky, které jsou v místnosti téměř čiré a venku se zabarví podle intenzity slunce.

 • Marian L.

  Dobrý den, paní Petro, mám na Vás ryze praktický dotaz. Jezdíme s rodinou rádi do Chorvatska, i letos se chystáme. Ta cesta je pro mě jakožto pro řidiče dost náročná, pár kilometrů sluníčka na dálnici střídají tunely, ve kterých je tma. Jsem nositel brýlí, mám více než 4 dioptrie a jízdu řeším tak, že si někdy nechávám své sluneční dioptrické i v tunelu, někdy měním sluneční za průhledné...jak to vyjde. Je to ale dost otrava - máte jiné řešení, než jet v noci?:)

 • Host chatu

  Dobrý den, Tento problém neřešíte sama. Určitě je pro Vás vhodným řešení samozabarvující brýlové čočky transition Xtractive – jsou přímo vhodné při řízení v autě, ale naši zákaznící ho využívají i v běžném životě. Je to možnost jak komfortně vidět bez rizika oslnění. Osobně preferuji šedou barvu skel, ale například hnědá barva více rozjasňuje.

 • Simona Kunertová

  Dobrý den, hrozně nerada nosím sluneční brýle - pokud to není úplně nutné (např. na horách, u moře), tak je vůbec nepoužívám. Nikdy jsem s tím žádné problémy neměla, maximálně jsem jako malá trpěla na záněty spojivek (to ale bylo nezávisle na sluníčku), teď ale vůbec. Hrozí mi něco, škodím tím zraku? Normálně nosím kontaktní čočky.

 • Host chatu

  Dobrý den, Oko reaguje velmi podobně jako pokožka, bohužel mohou jít UV paprsky do hlubokých vrstev oka a je potvrzené, že v pokročilém věku na oku poznáme, zda bylo chráněno či nikoliv. Kontaktní čočky, alespoň některé 100 % UV filtr mají, bohužel ale nechrání celé oko, takže to není vždy dostačující.

 • Sucharda M.

  Dobrý den, je zelený zákal dědičný? Existuje nějaká prevence?

 • Host chatu

  Dobrý den, Zelený zákal je bohužel dědičné onemocnění. V dnešní době používáme převážně léky - kapky na zlepšení příznaků – vysoký nitrooční tlak, pokud to nelze řešit operativně. Prevence je. Musíte pravidelně chodit na oční prohlídky - na měření nitroočního tlaku. Pokud už zelený zákal zjistíme, je velmi nutné dodržovat pokyny lékaře.

 • Adriana

  Je možné sehnat kvalitní sluneční brýle, které nejsou drahé? A jak poznám či ověřím, že deklarovaná ochrana před UV zářením je pravdivá a výrobce si nevymýšlí?

 • Host chatu

  Sluneční brýle jsou v různých kategoriích, samozřejmě seženete i levnější sluneční brýle. V dnešní době mají UV filtr téměř všechny sluneční brýle. Dokonce i ze stánkového prodeje. Spíše je problém v kvalitě skel, velmi často nám zákazníci přinesou sluneční brýle, že se jim přes ně špatně kouká a neví proč. Po přeměření zjistíme, že tam je například čtvrt dioptrie, což pro některé zákazníky může být velmi nepříjemné. V optikách můžete mít pouze sluneční brýle, které prošli testy a deklarují kvalitu.

 • SK

  Je povinnost mít sluneční brýle?

 • Host chatu

  Dobrý den, Povinnost to není, ale měli bychom si své oči chránit. Zatím je v optikách na počkání neměníme  . Pokud nechcete nosit sluneční, ale nosíte brýle na dálku, můžete si dát samozabarvující skla či speciální čirou povrchovou vrstvu Omega MAX UV. Zajistí vám 100 % ochranu před UV a nemá žádné zabarvení.

 • IGR

  K čemu vede nenošení slunečních brýlí?

 • Host chatu

  Dobrý den, Nenošení brýlí vede k poškození povrchových, ale hlavně hlubších vrstev oka. Může způsobit časnější zkalení oční čočky – šedý zákal. A pro dámy je nemalou motivací nosit kvalitní sluneční brýle už jen kvůli vráskám kolem očí a mezi obočím.

 • DEREK

  Jaké jsou nevýhody nošení slunečních brýlí?

 • Host chatu

  Nevýhody? Asi jen že Vám není vidět tolik do očí a pokud je nosíte i při malé expozici světla může způsobit světloplachost. Je dobré vše brát s rozumem a pokud je šero sluneční brýle sundat, nebo nosit samozabarvující brýlová skla – vždy se přizpůsobí světelným podmínkám.

 • SK

  Jaké jsou nejmodernější sluneční brýle - nemyslím značku, ale prostě co vše dokáží?

 • Host chatu

  Mezi nejfunkčnější a zároveň i esteticky velmi hezké určitě patří samozabarvující brýlová skla, mohou mít ještě přidanou funkci a tím je polarizace. Pokud chcete mít sluneční brýle na sport je možné je kombinovat s nerozbitným materiálem trivex. Dnes je již mnoho možností na trhu.

 • wolfenstein

  Dobrý den, jak je to vlastně s UV filtrem v čirých brýlích? Chrání dostatečně před slunečním zářením? A existují nějaké brýle speciálně pro řidiče? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Každý si většinou myslí, že 100% UV filtr může být jenom na tmavých sklech. Tento omyl naštěstí lidem celkem rychle vyvracíme. Lze na brýlová skla nanést speciální povrchovou vrstvu, který umožní chránit zrak na 100% před UV paprsky a to jak z přední plochu, tak ze zadní plochy čočky. Dnes to již považuji za určitý standart a povrchovou vrstvu omega MAX UV doporučujeme každému zákazníkovi. Na řízení používáme většinou polarizační brýlové čočky, které mohou být i samozabarvující např. Transition Vantage.

 • Vladik

  Dobrý den,
  paní v optice mi řekla, že mi optické brýle není schopná udělat s výraznějším začerněním, prý existují technická omezení. Je to pravda, nebo jen neměla zájem o objednávku? Nevěřím, že v dnešní době ještě jsou nějaká omezení...

 • Host chatu

  Dobrý den, Nevím moc intenzivní černou si představujete. Lze jí zabarvit přibližně na 90-95% záleží na dioptriích. Není to ovšem barva černá, ale šedá – tato barva je již vhodná na vysokohorskou turistiku. A bohužel i v dnešní době jsou technická omezení.

 • Jan Lipo

  Zdravím Vás. V optice mi dali na výběr levnější české plasty a dražší zahraniční. Opravdu je nějaký výraznější rozdíl?

 • Host chatu

  Dobrý den, Opravdu není. Každá firma má svojí technologii ale musí všechny splňovat přísné normy. Rozdíl můžete pocítit, pokud si u firmy vyberete pouze základní anebo kvalitnější povrchovou vrstvu. Zákazníci nám velmi často dávají zpětnou vazbu a lepší povrchové vrstvy se jim daleko lépe čistí a nemají pocit, že by se tak moc špinily.

 • Milan

  Dobrý den,
  jsou na trhu nějaké brýle, které se dají používat při práci s počítačem?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, ano nejde tak ani o brýle, jako spíše o povrchovou vrstvu která brání modrému světlu dostat se do oka...je to například omega X blue UV. Můžete si tuto porvchovou vrstvu dát i na skla, která nemají žádnou dioptrii.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.