Jak správnou výživou zajistit psům a kočkám zdravější a delší život? Odpovídal odborník Martin Pučálka

Chat je uzavřený11.11.2016 12:00

Martin Pučálka.

Správná výživa u psů a koček je pro jejich zdravý život nezbytná. Nekvalitní nebo špatně zvolená strava může zvířatům zdravotně velmi ublížit. Jak má vypadat vyvážená strava u koček či psů? Jaké složky by neměly obsahovat kvalitní granule a které chyby děláme nejčastěji při krmení? Ptejte se odborníka Martina Pučálka v pátek od 12.00.

Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček. Nyní vede firmu, která vyrábí podle vlastní receptury granule pro kočky a psy. Své granule vyvážejí do mnoha evropských zemí.

Chat

 • ANTI

  Co si myslíte o veganství zvířat?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zároveň děkuji za všechny další dotazy a také za pozvání do chatu. K Vašemu dotazu. Pes je historicky masožravec. Je pravdou, že se ve společnosti člověka naučil přijímat i potravu rostlinného původu, nicméně živočišné bílkoviny jsou pro něj velmi důležité. Rozhodně bych tedy v případě psa nebo kočky veganství nepraktikoval. Je zde skutečně riziko poškození zdraví. Martin Pučálka

 • GF

  Je něco specifického na stravě trpasličích pudlů???

 • Host chatu

  Obecně lze říci, že z pohledu výživy není příliš velký rozdíl mezi malým a velkým plemen psů. Pokud používáte kvalitní stravu, můžete ji podávat velkému u malému psovi. Pokud budete používat granule, je pak tedy nutné přihlédnout k jejich velikosti a tvaru, aby s přijímáním neměl pes problémy. Rozdělení krmiv (nejčastějši granulí) podle velikostí plemen je tedy více marketingem. My třeba vyrábíme 95% krmiv tak, že jsou použitelné bez ohledu na velikost psa. Velikost granule je bez problému přijímána malými i velkými psy. Kllíčové je vždy složení granulí.

 • SK

  Je důležité i prostředí v němž zrovna zvířata konzumují potravu?

 • Host chatu

  Ano, na to se často zapomíná. Kvalitní strava je důležitá, avšak správný styl krmení je neméně důležitý. Jde především o klid před a po jídle. Pes by neměl jíst krmivo hned, když přijde z procházky, stejně tak by neměl jít běhat hned po jídle. Měl by mít dostatek čerstvé vody. Neměl by být překrmován atd. Přirozeně i nějaká kultura "stolování" (v tomto případě tedy spíše "miskování" :-) by měla být dodržována - tedy například to, že pes má na krmivo svojí čistou misku, kterou má stále na stejném místě. Pokud máme psa, který se do krmiva 2x nežene, je možné ho trochu vytrénovat tím, že mu misku třeba pro 15min seberete a dáte mu ji až při dalším krmení.

 • Jarmila

  Pes mi nechce jíst suché granule. Občas mu proto do nich dám trochu vlažného vývaru. Je to tak v pořádku?

 • Host chatu

  Toto je určitě možné, tedy pokud je vývar neslaný. Další možností je přidat do granulí kvalitní konzervu. To je způsob, který je nyní docela populární. Využijete tím výhody obou typů krmiv. Případně je na zvážení, jak kvalitní jsou granule, které používáte a případně je změnit za nějakou značku s lepším složení, pokud by nebylo úplně kvalitní.

 • Radka

  Vadí hodně, když u psa někdy vynechám den s krmením?

 • Host chatu

  Nevadí, naopak. Jednodenní půst například jednou nebo dvakrát za měsíc je doporučovaný nejen psům, ale i lidem. Trávící trakt si odpočine a vyčistí se, což přispívá celkově k následné lepší absorbci živin.

 • Brigita

  Pes pojídá psí exrementy, občas i hnůj na poli. Měnili jsme granule, přidávali vývar s vnitřnostmi, dávali čisté hovězí maso, ale nic nepomáhá. Co s tím, chybí mu něco?

 • Host chatu

  Vzhledem k tomu, že píšete, že jste krmivo proměnila, neřekl bych, že pejskovi něco chybí. Tuto vlastnost si psi odnášejí od svých matek. Ve valné většině případů toto vymizí s věkem. U některých jedinců však přetrvává prakticky po celý život. Je potřeba snažit se psa vychovávat, že toto není správné. Všem děkuji za dotazy a přeji hezký víkend, Martin Pučálka

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.