Jak v této době chytře spořit nebo refinancovat spotřebitelské úvěry? Jaké možnosti se nabízí v oblasti bankovních služeb, například pokud jde o spořicí účty? Odpovídal Radek Lišák ve čtvrtek 17. 2. 2022 od 12.30

Chat je uzavřený17.02.2022 12:30

Jak v této době chytře spořit nebo refinancovat spotřebitelské úvěry? Jaké možnosti se nabízí v oblasti bankovních služeb, například pokud jde o spořicí účty? A na co byste měli dát pozor při výběru běžného účtu či platbách kartou v zahraničí? Rekordní inflace znamenající znehodnocování úspor se projevuje větším zájmem Čechů hledat způsoby, jak ušetřit. Ve čtvrtek 17. února od 12:30 tyto a další otázky zodpoví Radek Lišák, ředitel oddělení privátního a individuálního bankovnictví v Expobank CZ.

Čelíme rychle rostoucím cenám. Jak v této době chytře spořit nebo refinancovat spotřebitelské úvěry? Jaké možnosti se nabízí v oblasti bankovních služeb, například pokud jde o spořicí účty? A na co byste měli dát pozor při výběru běžného účtu či platbách kartou v zahraničí? Rekordní inflace znamenající znehodnocování úspor se projevuje větším zájmem Čechů hledat způsoby, jak ušetřit. Ve čtvrtek 17. února od 12:30 odpovídal Radek Lišák, ředitel oddělení privátního a individuálního bankovnictví v Expobank CZ.

Radek Lišák se v oblasti bankovnictví pohybuje celý svůj profesní život. Je odborníkem na osobní a privátní bankovnictví a má za sebou 20letou pracovní zkušenost s finančními službami v České republice.  Kariéru začal v české pobočce Citibank, kde na různých pozicích s rostoucí mírou odpovědnosti strávil necelých 12 let. Dále pracoval v ČSOB Private Banking a v J&T Bank.

Chat

  • SK

    Jak obecně v ČR nyní chytře spořit?

  • Host chatu

    Dobrý den, variant je hned několik. Od konzervativních způsobů spoření s nízkým rizikem až po dynamické s vyšším rizikem. U první kategorie doporučujeme zvážit například spořicí účty, kde lze dnes získat úrokovou sazbu i přes 3 procenta ročně a peníze máte vždy k dispozici, peníze na spořicích účtech jsou navíc pojištěné ze zákona (ekvivalent 100 tisíc eur, což je cca 2,5 mil. Kč). Preferoval bych spořicí účet u takové banky, která vám nabídne atraktivní úrokovou sazbu bez dalších či skrytých podmínek a omezení.

  • DENMARK

    Jak obecně nyní v Česku refinancovat spotřebitelské úvěry?

  • Host chatu

    Dobrý den, pro ostatní čtenáře vysvětlím, že refinancování je sloučení/převedení minimálně jednoho úvěru do jedné banky, kde získáte pro tyto úvěry lepší podmínky a sloučíte je zároveň do jednoho jediného. Jak začít? Podívejte se na nějakou on-line kalkulačku refinancování (jednu najdete třeba u nás, mrk mrk) a v jednoduchém online formuláři zadáte, v jaké výši máte úvěry a hned zjistíte, kolik byste při řádném splácení platili. U některých bank stačí mít pro vyřízení refinancování po ruce jen mobil a občanský průkaz. Nemusíte chodit na žádnou pobočku, vše zvládnete online. Pro představu vám i ostatním čtenářům, roční úroková sazba na kreditní kartě je kolem 20 procent, na půjčce řekneme sedm nebo osm procent, přičemž při refinancování se můžete dostat na pevnou úrokovou sazbu třeba i 3,49 % ročně při splnění podmínek řádného splácení.

  • ANTI

    Na co si dát pozor při platbách kartou v zahraničí?

  • Host chatu

    Dobrý den, takových doporučení je hned několik.

    Zaprvé, plaťte jen u důvěryhodných obchodníků a hotovost vybírejte jen z bankomatů důvěryhodných provozovatelů.

    Zadruhé, při placení v obchodě či restauraci nedávejte kartu z ruky. Pokud obchodník nechce či nemůže terminál přinést, pak raději dojděte s kartou k terminálu osobně.

    Zatřetí, před potvrzením platby zkontrolujte správnost účtované částky a platbu si pak později ověřte v internetovém či mobilním bankovnictví. Uchovejte si alespoň do té doby papírovou stvrzenku z terminálu.

    Začtvrté, vyhýbejte se zpravidla nevýhodné dynamické měnové konverzi DCC. Výhodnější bývá v cizině kartou platit útratu v místní měně a převod na české koruny nechat na své domovské bance. U některých českých bank lze před DCC transakcemi ochránit svou bezplatnou blokací těchto transakcí.

    Zapáté, na bezkontaktních terminálech můžete kartou pohodlně platit nebo vybírat hotovost z terminálů i mobilním telefonem (Google Pay nebo Apple Pay), takže s sebou ani nemusíte nosit plastovou kartu. Tu můžete během pobytu bezpečně uschovat například v hotelovém trezoru, čímž zamezíte riziku její ztráty.

  • Radek

    Mám sto tisíc. Jak s nima naložit? Nechci je ale utratit.

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel bez bližší znalosti vaši celkové ekonomické situace bych nerad cokoliv doporučoval. Co ale můžu doporučit, je návštěva banky a konzultace s bankéřem.

  • Marta z Ostravy

    Je možné na různých pobočkách po republice dostat různý úrok na spořící účet? Mně to dává logiku když se ceny bytů nebo platy různě po republice taky liší.

  • Host chatu

    Dobrý den, úrokové sazby na spořicích účtech platí plošně. Lokalita tedy nerozhoduje. Při výběru vždy doporučuji posoudit více nabídek různých bank.

  • Petr K.

    Zdravím, mám dotaz… v médích furt čtu, jak roste inflace. Co má obyčejnej člověk dělat, aby tratil co nejmíň? Na nějaký investování nejsem. Díky, P.

  • Host chatu

    Dobrý den, rostoucí ceny jak spotřebního zboží, tak služeb a dodávek energie, vody, tepla trápí většinu občanů. Jejich základním cílem v současné době by měla být minimalizace ztráty hodnoty jejich úspor. Pokud se necítíte na složitější finanční operace, zvažte spořicí účty. Roční úroková sazba se dnes u některých spořicích účtů pohybuje i nad 3 procenty. Sice v současnosti vyšší míru inflace to neporazí, ale zato máte své peníze v bance pojištěné ze zákona a kdykoliv k dispozici.

  • Mára

    Je lepší si před cestou do zahraničí vyměnit peníze ve směnárně nebo až na místě vybrat v bankomatu?

  • Host chatu

    Dobrý den, v dnešní době, pokud nejedete do místa s nedostatkem bankomatů a platebních terminálů, se vyplatí spoléhat na platbu kartou. V dnešní covidové době je to preferovaný způsob placení. Navíc nemusíte složitě hledat směnárnu, která vám nabídne nejvýhodnější kurz, nemusíte při sobě nosit velký objem hotovosti a být tak potenciálním cílem krádeže. Dejte si ale pozor na DCC. Jedná se o dynamickou měnovou konverzi, kdy vám zahraniční obchodník nabídne platbu kartou rovnou v českých korunách, což může být lákavé. Zpravidla dostanete horší kurz, než kdybyste platili v lokální měně a převod měny nechali na domácí bance, jejíž kartou v cizině platíte. Z preventivních důvodů doporučuji se podívat, jestli vaše banka umožňuje ochranu karty díky blokaci DCC transakcí. Více k blokaci DCC najdete také na internetu.

  • LUCKA

    Dobrý den, chtěla bych své dceři založit dětský účet. V kolika letech byste mi doporučil jej založit? A na co se soustředit při výběru banky? S úctou, Lucie

  • Host chatu

    Dobrý den, věk, kdy by dítě mělo mít vlastní dětský účet, je ryze individuální a záleží na rozhodnutí rodičů hlavně s přihlédnutím ke zralosti dítěte. Dětské účty nabízí většina bank, někdy od 6 let věku, jinde od 10 či 12. Je to určitě jeden z vhodných způsobů, jak naučit děti finanční gramotnosti. Další výhodou je, že rodiče mají dětský účet plně pod kontrolou. Při výběru banky bych se soustředil na to, co daná banka u dětských účtů nabízí. Ke zřízení je potřeba doložit rodný list dítěte. Přeji správnou volbu.

  • Filip

    Splácím hned čtyři úvěry a chci konsolidovat. Jak na to? Co je třeba doložit?

  • Host chatu

    Dobrý den, konsolidace či také refinancování, je dnes již jednoduchá věc. Řada bank ji dokáže zprocesovat přes internet, kdy si sama vyžádá potřebné informace od dosavadních poskytovatelů úvěrů. Není tedy třeba chodit na pobočku a dokládat vše papírovými smlouvami, u některých bank vše vyřídíte pohodlně z domova s chytrým mobilem nebo počítačem za pár minut. Součástí procesu refinancování je, stejně jako při poskytnutí jakékoliv jiné půjčky, posouzení schopnosti žadatele řádně splácet.

  • Franta Nepovim

    Zdravím,dotaz na pána z banky - jak to bude s hypotékama a cenou bytů? To je děs,co člověk dneska vidí,kde na to mladí mají vzít :-(

  • Host chatu

    Dobrý den, lze očkávat, že sazby hypoték pro letošek nadále porostou a v příštím roce dojde k jejich stabilizaci. Pokud jde o cenu bytů v atraktivních lokalitách, tam čekám spíše další růst. Souhlasím s vámi, že zvlášť pro mladé je současná situace složitá. Což vede i k tomu, že část mladých stále častěji přemýšlí o konceptu dlouhodobých podnájmů, jak to známe ze zahraničí, místo nákupu vlastní nemovitosti.

  • Anežka S

    Dobrý den, je dobrý nápad investovat do bitcoinu? Teď je dole, prý se hodí nakupovat, ale jsem hodně opatrná, moc tomu nerozumím a mám strach o svoje pníze. Děkuji za radu. Anežka S.

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně se řídím pravidlem, že čemu sám nerozumím, do toho vůbec neinvestuji. Pokud jde konkrétně o kryptoměny v čele s bitcoinem, tady jde spíš o spekulaci než o investici, riziko finanční ztráty je tedy značné bez ohledu na aktuální tržní hodnotu.

  • Ondra

    Dobrý den. Velmi čast se ted mluví o investování do kryptoměn. Mám pocit, že je to zase jedna z věcí, která je jen pro znalce a obyčejným lidem vysaje účet. Co vy na to?

  • Host chatu

    Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpovídal, viz moje předchozí reakce. Děkuji.

  • LUCKA

    Chci si založit spořicí účet. Co je nejdůležitější při výběru toho nejvýhodnějšího?

    Mockrát děkuji za odpověď pane Lišáku,

    Lucie

  • Host chatu

    Dobrý den, nejdůležitější je nenechat se zmást reklamou. Myslím to tak, že řada bank sice nabízí na první pohled lákavé úrokové sazby, ale pro její získání si klade řadu podmínek, které jsou pro většinu klientů v podstatě nedosažitelné nebo prostě jen obtěžující. Třeba že pro získání vyšší úrokové sazby musíte u téže banky investovat statisíce korun do fondů. Nebo že vám úročí jen peníze na spořicím účtu, který si nově založíte, a na tom, který u téže banky máte, nikoliv. Nebo vysoce úročí třeba jen sto či dvě stě tisíc korun a vše nad tuto částku úročí výrazně nižším úrokem, třeba jen v desetinách procenta. Naštěstí už jsou na trhu banky, často ty menší, které nabízí atraktivní úrokovou sazbu (dnes i nad 3 procenta ročně) pro všechny a bez podmínek a omezení. Doporučuji se podívat na internet na různá srovnání spořicích účtů a porovnat nabídku jednotlivých bank.

  • Marie P.

    Dobrý den, byli jsme před 2 týdny na Plose v v italských Alpách. A nemile nás překvapil obrovsky nevýhodný kurz, který nám naúčtovali jak při platbě v restauraci, tak v bankomatu. Přitom jsme si vybrali platbu korunami. Tedy naší měnou. Je nějaký způsob, jak získat lepší kurz než ten, který nám při platbě nabídli?

  • Host chatu

    Dobrý den, lyžování v Alpách, to jste se museli mít krásně, snad vám vyšlo počasí :-) Ale k tomu vašemu nemilému zážitku – nejspíše asi mluvíte o platbě kartou. Podle všeho jste se setkala se službou DCC neboli dynamický převod měny, což je něco, před čím české turisty v zahraničí opakovaně varovalo ministerstvo financí. Jedná se o to, že v tomhle konkrétním případě vám restaurace a provozovatel bankomatu nejspíše nabídly možnost zúčtování eurové transakce rovnou v českých korunách. Takže jste kvůli horšímu kurzu a poplatkům zaplatila víc, než kdybyste zaplatila útratu kartou v eurech a převod na české koruny nechala na domácí bance, jejíž kartou jste platila. Je to záludnost, bohužel se s tím Češi setkávají v zimě v Alpách, v létě v Chorvatsku i jinde... Některé tuzemské banky už proto vyšly klientům vstříc a nabízejí ochranu karty formou blokace těchto DCC transakcí. Je to zdarma a i nadále můžete s kartou platit v cizině. Podívejte se na internet, tam najdete víc informací.

  • M.

    Všiml jsem si minulý týden průzkumu expobanky k refinancování. Opravdu je možné ušetřit až desetitisíce korun? Jakto? To mi fakt nabídnete výhodnější úrok v dnešní době, kdy vše zdražuje? Mám kontokorent, úvěr na rekonstrukci koupelny a kreditku. Platim šílený peníze měsíc co měsíc. Jak z toho ven? Nevim jak na to. Díky, Martin

  • Host chatu

    Dobrý den, takto výrazná úspora díky refinancování záleží na více faktorech. Hlavně se odvíjí od konkrétních podmínek. Vyjmenuji tři hlavní: 1/ jak vysoké úvěry žadatel o refinancování má, 2/ na jak dlouho (doba splácení) a 3/ roční procentní sazba nákladů (RPSN).

    Vyřízení refinancování v principu funguje tak, že se podíváte na nějakou on-line kalkulačku refinancování a v jednoduchém online formuláři zadáte, v jaké výši máte úvěry a hned zjistíte, kolik byste při řádném splácení mohl ušetřit. Jak už jsem uvedl při podobném předcházejícím dotazu, následně již stačí u některých bank mít po ruce jen mobil a občanský průkaz a zároveň nemusíte chodit na žádnou pobočku, vše vyřídíte pohodlně online.

    Roční úroková sazba na kreditní kartě se může pohybovat i přes 20 procent, na spotřebitelském úvěru řekněme v průměru kolem 10 procent, přičemž při refinancování můžou lidé dostat jednu pevnou úrokovou sazbu třeba i 3,49 % ročně při řádném splácení, pak tedy i úspora v řádech desetitisíců korun je reálná.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov