Jak včas rozpoznat astma a správně ho léčit? Ptali jste se MUDr. Stanislava Kosa

Chat je uzavřený26.11.2015 10:00

MUDr. Stanislav Kos.

Plicní onemocnění trápí stále více lidí. Jen poslední statistiky ukazují, že u nás trpí astmatem až 800 tisíc pacientů. Nejohroženější skupinou jsou děti. Léčba astmatu i ostatních závažných plicních onemocnění, jako je například chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se však neustále vyvíjí a pacientům s touto chorobou usnadňuje život. Jak správně postupovat při léčbě astmatu? Jak nejlépe používat inhalátor? Jak včas rozpoznat astma či další nemoci dýchacích cest? Ptali jste se MUDr. Stanislava Kosa.

MUDr. Stanislav Kos, CSc., pracoval 45 let jako plicní lékař, z toho 25 let jako ředitel  a primář plicní léčebny Janov u Rokycan. Je dlouholetým členem výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, po tři funkční období (1998-2010) byl jejím předsedou. V současné době je předsedou Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

Chat

 • ANTI

  Jaká je nejlepší prevence astmatu?

 • Host chatu

  Nejlepší prevencí je žít zdravě a ve zdravém prostředí, hlavně nekouřit a nestrpět kouření ve svém okolí. Při výskytu alergie nebo astmatu v rodině počítat s možností výskytu i u sebe a sledovat své případné potíže. Při jejich vyskytnutí konzultovat svého lékaře - praktika, alergologa nebo plicního.

 • SK

  Jaké jsou nejhorší důsledky astmatu?

 • Host chatu

  Při nedostatečném nebo neúspěšném léčení jsou to častější záchvaty dušnosti s případným postižením dalších orgánů (srdce, nervové soustavy, kostí, atd.) Naštěstí mám k dispozici celou škálu účinných léků, které jsou schopné těmto důsledkům předejít.

 • SOD

  Jaké jsou jasné příznaky astmatu? Je astma dědičné?

 • Host chatu

  Určité typy astmatu se vyskytují v alergií postižených rodinách častěji. Příznaky se liší podle věku - mohou to být záchvaty dráždivého kašle, který vede až k dušnosti, pocity sevření na hrudníku, pískoty na hrudníku ("průduškách"). Častější výskyt v časných ranních hodinách.

 • GF

  Jaká nemoc, jaké nemoce se objevuje spolu s astmatem - komorbidita?

 • Host chatu

  častější jsou další alergické příznaky - alergická rýma, kožní nebo zažívací příznaky. častější je i společný výskyt s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), tomu se pak říká ACOS.

 • Martin

  Dobrý den pane doktore,
  každých 9 měsíců chodím na pravidelné kontroly na plicní kvůli astma a
  chci se zeptat, jestli a jak jsme my astmatici ohroženi tím o čem se teď hodně píše - vysokými emisemi NOx z naftových motorů a jak je možné se proti těmto emisím bránit.

 • Host chatu

  Každé znečištění ovzduší je pro astmatika nepříznivé, nejhorší je kouř z cigaret. Proto se obecně doporučuje pobyt na zdravém vzduchu, jako doplněk inhalovaných léků další domácí opatření - odstranění koberců, závěsů apod., časté vysávání, používání kvalitních čističek vzduchu

 • Dana

  Zajímalo by mě jak se rozpozná těžké astma od klasického

 • Host chatu

  Těžké astma má častější záchvaty dušnosti, které špatně reagují na obvyklé léky. Nutné je vždy zkontrolovat správnost techniky inhalace léků!

 • Martin

  Chtěl jsem se zeptat, jako vlastnosti by měl mít idelání inhalátor?

 • Host chatu

  Ideální inhalátor by měl vydávat malé částice, které proniknou do drobných průdušek, uvolnění léku nádechem nemocného při nízké potřebě nádechové rychlosti - aby nebyla nutná přesná koordinace nádechu s uvolněním léku.

 • Václavka

  Je možné si u nás nechat předepsat moderní chytré inhalátory na CHOPN?

 • Host chatu

  Ano, záleží na typu potřebného léku, vždy je třeba konzultovat plicního lékaře nebo alergologa.

 • Sylva

  Z čeho vzniká těžké astma? Je dědičné? DĚKUJI

 • Host chatu

  Těžké astma se obvykle vyvíjí z běžného astmatu buď při nedostatečné léčbě, nebo při těžkých a jinak neovlivnitelných alergiích. Astma obecně má častější rodinný výskyt, pravděpodobnost jeho výskytu i v rodinách je však individuální.

 • Astmatiq

  Astma mě provázelo už od raného dětství v "krásných" 80. letech na Ostravsku, hlavně při zimních teplotních inverzích jsem měl problémy s dýcháním i při běžné chůzi po rovině do školy.
  A nyní k dotazu - víte o nějakých studiích, zabývajících se rozdíly mezi mírou zhoubných účinků na dýchací cesty (nejen) asmatiků při vdechování emisí spalovacích(benzin) a vznětových(nafta) motorů?
  Osobní zkušenost - pokud mě míjí osobní auto s dieselovým agregátem, okamžitě se mi dýchá hůře, zatímco projíždějící auta s benzinovými motory tyto potíže téměř nezpůsobují.
  O dieselových autobusech ani nemluvě, tam si člověk mnohdy připadá jak v plynové komoře, kde funkci vzduchových filtrů plní plíce pasažérů.

 • Host chatu

  Astma i jemu podobnou nemoc CHOPN negativně ovlivňuje znečištění zevního prostředí, hlavně kouř z cigaret, ale i spaliny z motorů. Záleží hodně na individuální citlivosti každého jedince.

 • dedaman

  Dobrý den, zdravím do Janova. Vyskytují se u plicních lékařů častěji nějaká plicní onemocnění? Pokud ani, tak jaká? Je pravda, že zdravotník se má více bát chronické bronchitidy než tuberkulózy?

 • Host chatu

  Plicní lékaři mohou onemocnět stejnými nemocemi jako všichni lidé, o častějším výskytu některé z nich nejsou zmínky. Chronické bronchitidy se musejí obávat hlavně ti, kteří kouří. Profesionální onemocnění tuberkulózou je vzácné a obávat se ho nemusejí.

 • Honza

  Dobrý den, jsem alergik a mám astma. To mě ale trápí pouze v období asi 15 dnů na přelomu července a srpna. Pomáhá Ventolin. Jinak mám od astma pokoj. Nemocný bývám tak 1-2x do roka a vždy to má stejný průběh. Nejprve bolest v krku a hlasivek bez teplot. Léčba volně prodejnými a podpůrnými léky většinou pomůže, ale pak mi to sedne na průdušky. Někdy se přidá kašel, ale někdy ne. Tlak na horních průduškách bohužel zůstává i dva týdny bez kašle. Stále musím dělat takové to ehm ehm, protože se mi dělá hlen. Zatím mi pomáhá jen bioparox. Mohu Vás požádat o radu jak léčit, nebo zda s tím zajít přímo na plícní?

 • Host chatu

  Pokud jste alergik/astmatik, jste pravděpodobně v péči plicní nebo alergologické ambulance. Myslím, že se v podstatě léčíte dobře, snad bych navíc doporučil v období potíží inhalace, např. s Vincentkou.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.