Jak vidí povolební situaci zahraniční investoři v ČR

Chat je uzavřený30.12.2013 11:00

František Dostálek, předseda a výkonný ředitel KPMG střední a východní Evropa.

Chcete se zeptat na ekonomický vývoj České republiky člověka, který založil největší českou auditorskou a poradenskou firmu a od té doby působí v jejím vedení? Nebo vás zajímá porovnání Česka se zahraničím od někoho, kdo působí v celosvětovém a evropském vedení jedné z největších auditorských a poradenských firem a je prezidentem Americké obchodní komory v Česku? Chcete vědět, co působení v těchto pozicích zahrnuje? A jak vidí povolební situaci u nás zahraniční investoři? Ptali jste se Ing. Františka Dostálka 30. prosince od 11 hodin.

František Dostálek (63) je předsedou a výkonným ředitelem KPMG střední a východní Evropa. V roce 2013 byl podruhé za sebou zvolen prezidentem Americké obchodní komory v České republice (AmCham). Jako spoluzakladatel firmy KPMG v České republice se od roku 1990 podílel na množství poradenských projektů v oblasti privatizace, oceňování společností a na jednáních se zahraničními investory. Od roku 1994 zastával pozici vedoucího partnera oddělení auditu, poté se stal řídicím partnerem a v roce 2006 byl zvolen předsedou a výkonným ředitelem KPMG ve střední a východní Evropě. Pan Dostálek je také členem Global Board KPMG a členem řídicího výboru KPMG pro Evropu, Afriku a Střední východ. František Dostálek vystudoval VŠE, je ženatý a má syna a dceru. Mezi jeho záliby patří koncerty, divadlo, cestování, cyklistika a lyžování.

Chat

 • KELHEN TEST G

  Jak vidíte koaliční prohlášení připravované vlády ČSSD, ANO a KDU?

 • Host chatu

  Odpovídá volebním programům koaličních stran, zejména sociální demokracie, takže obsahuje řadu příslibů, ale dostatečně neřeší, kde na ně vzít peníze. Umím si představit kvalitnější dokument, který bude komplexněji řešit dlouhodobou prosperitu České republiky a její konkurenceschopnost nebo alespoň závazek připravit takový dokument, konzultovaný se všemi demokratickými stranami, podnikatelskými svazy a akademickou sférou. Na druhé straně oceňuji, že se budoucí koalice přihlásila k iniciativám Rekonstrukce státu. Jako obvykle, ďábel bude v detailech. Poslední poznámka. Zkušenosti s minulými koaličními smlouvami ukazují, že se obvykle jakž takž plní ty sliby a závazky, které nevyžadují změny v chování a přístupech politických stran, ty, které nevyžadují zvýšení transparentnosti a odpovědnosti.

 • Golem

  Jaký je podle Vás rozpočet státní v ČR na příští rok?

 • Host chatu

  Zapomněl jsem pozdravit v této sváteční době všechny, kdo poslali dotazy, a kdo mě přinutili přemýšlet o jiných věcech, než kde se ještě dá na Šumavě běhat na lyžích. Takže zdravím a děkuji. K Vašemu dotazu. Deficitní, opět utratíme o vice než 100 miliard korun více než stát inkasuje na daních a poplatcích, a většinu tohoto deficitu použijeme na splácení úroků stávajícího státního dluhu. Vím, je to trochu zjednodušené, ale představte si, že po svých rodičích a prarodičích zdědíte dluh řekněme milion korun a řeknete si, když ho oni nespláceli, já také ne, budu splácet jenom úroky a na ty mi vždycky někdo půjčí. Jak dlouho myslíte, že to vydrží? Je ale férové říci, že většina evropských zemí je na tom podstatně hůře, protože jejich dluh ve vztahu k HDP je v průměru téměř dvojnásobný. Takže Evropa má před sebou ještě dlouhou cestu řešení dluhů po svých rodičích a prarodičích.

 • DM

  Jak by zahraniční investoři, burzy - reagovali na to, kdyby vládla jakýmkoliv způsobem KSČM?

 • Host chatu

  Krátkodobě by asi reakce nebyla silná, ale pokud by KSČM dosáhla toho, že se budou naplňovat některé cíle jejího politického a ekonomického programu, investoři a burzy by reagovali. Investoři by škrtli Česko z mapy svých budoucích investic a burzy či věřitelé by reagovaly zvýšením úroků, za které si Česká republika půjčuje.

 • Dan Kostka

  Co by měla mít nová česká vláda jako priority v ekonomice?

 • Host chatu

  Stabilitu a transparentnost podnikatelského prostředí včetně daní, investice do inovací, vědy a výzkumu, podporu exportu, zjednodušení byrokracie při zakládání nových podniků (dle Světové banky je ČR na 146. místě ve světě!). Dlouhodobě jsou to také investice do takového vzdělání, které bude mladé lidi připravovat na svět příští, ne ten současný či dokonce minulý.

 • DAYOFD

  Jak si ekonomicky vede Rusnokova vláda?

 • Host chatu

  Plní vcelku dobře svou udržovací roli a většina ministrů je si vědoma své dočasnosti, takže se nepouštějí do velkých personálních změn.

 • Já JenJá

  Citace z úvodu: ,, v České republice se od roku 1990 podílel na množství poradenských projektů v oblasti privatizace, oceňování společností a na jednáních se zahraničními investory.´´ - Tím pádem jste spoluzodpovědný za rozkradení státního majetku a vzniku bídy vlastních spoluobčanů. Jak se Vám spí s pocitem, že máte na rukou lidskou krev?

 • Host chatu

  Když moje dcera nahlas Váš dotaz přečetla, moje pětiletá vnučka se zhrozila, takže jí bylo vysvětleno, že je to jen legrace. Není, proto bych rád upřesnil, že jsem ani já ani firma KPMG v devadesátých letech neposkytovali služby vládě a státu při privatizaci, ani při jiných velkých projektech, protože tehdejší prostředí nás odrazovalo. Pomáhali jsme zahraničním investorům a jsem do dnes hrdý na to, že jsem měl možnost spolupracovat při privatizaci s firmami jako Siemens, ABB, Continental či Linde. Bez seriózních investorů by se naše ekonomika vyvíjela podstatně hůře. Umíte si představit, jakou škodovkou bychom dnes jezdili, kdyby se mladoboleslavská továrna neprivatizovala, pokud by škodovky vůbec existovaly?

 • Míša S

  Dobrý den, jak vidíte ekonomiku ČR v horizontu 5ti a 10ti let?
  Děkuji

 • Host chatu

  Jako obvykle, je několik scénářů, od pesimistického (budeme se v tom plácat jako dosud a ztrácet proti ostatním zemím), přes řekněme realistický (ekonomika rozumně poroste tempem 2-3%, které nám neumožní přibližovat se vyspělému světu) až po optimistický, kdy využijeme řadu možností, které se v dlouhodobém horizontu naskýtají (např. nové technologie, zvýšení přidané hodnoty našeho exportu). Jsem optimista, a proto věřím, že se posuneme v hodnocení Světového ekonomického fóra (dnes 46. místo) a Světové banky (dnes 75. místo) nahoru díky důsledně realizované Vizi ČR pro rok 2025, na bude nová vláda pracovat.

 • japadýn

  Platí vás CIA?

 • Host chatu

  Tuto otázku dcera nahlas nepřečetla, takže nebyla možnost se kolektivně zasmát. Ne, neplatí, dokonce nedostávám ani korunu jako prezident Americké obchodní komory.

 • mari v.

  Dobrý den,do čeho u nás zahraniční investoři nejvíce investují?

 • Host chatu

  Dosud to byl hlavně automobilový průmysl, bankovnictví a pojišťovnictví, IT služby a nemovitosti, ale zahraniční investoři se dají najít téměř v každém odvětví. Doufám, že budou investovat do outsourcingových, offshoringových a nearshoringových služeb (omlouvám se za anglická slova, jsou to v zásadě střediska služeb typu IT, účetnictví, call centra, která podporují mezinárodní firmy) v regionech s vysokou nezaměstnaností, ale budeme jim muset připravit podmínky.

 • Dan Novák

  Jak si vede naše země v porovnání s vyspělými evropskými zeměmi?každý si stěžuje,jak na tom jsme.zajímal by mě proto názor odborníka.hezký den

 • Host chatu

  Hezký den. Do roku 2008 si ČR vedla dobře v tom smyslu, že jsme se jim ekonomicky přibližovali, měřeno hrubým domácím produktem na obyvatele nebo růstem průměrných mezd. Od té doby se jim spíše bohužel vzdalujeme. Myslím ale, že nemáme důvod k pesimismu, vždyť vyspělé evropské země mají také svoje problémy (viz výše) a jejich politici si uvědomují si, že dosavadní model sociálně tržní ekonomiky není nadále únosný. Jen se jim to strašně špatně říká, pokud chtějí vyhrát příští volby.

 • XX

  Dobry den, zastavate tolik funkci, jak se to da zvladat?:)

 • Host chatu

  Těžko, pracuji 55 až 60 hodin týdně, a k tomu hodně cestuji. Ale je to lepší než to bývalo do roku 2010, kdy jsem ještě řídil KPMG v České republice.

 • Jaroslav

  V jakých oblastech se vám daří nejvíce? J.V.

 • Host chatu

  To by asi měli posoudit jiní, ale mám dobrý pocit ze svého působení v celosvětovém vedení KPMG, protože moje názory mají obvykle větší váhu než je podíl střední a východní Evropy na celosvětových tržbách KPMG.

 • Dolox

  Hezký den, pane inženýre, jak by jste si představovai ideální vládu u nás? koho byste rád viděl např. na postu ministra financí?

 • Host chatu

  Ocenil bych v ládu, která dá přednost dlouhodobých zájmům země před plněním krátkodobých volebních příslibů, vládu, která se nebude bránit konstruktivní diskuzi s opozicí (což vyžaduje připravenost druhé strany) o klíčových otázkách (zdravotnictví, penzijní systém), vládu, která bude usilovat o dialog s podnikateli a akademickou sférou, vládu, která změní způsob vládnutí prosazením kvalitního zákona o úřednících a o financování politických stran, vládu, která bude vědět, že když tyto kroky udělá, nesklidí potlesk, ale připraví půdu pro budoucí úspěchy příštích vlád. Post ministra financí je nejobtížnější ministerská role, pár jmen mě napadá, ale jsou to lidi, kteří by bohužel tuto pozici odmítli, nebo tak již učinili.

 • GF

  Byl jste členem KSČ před r. 89?

 • Host chatu

  Na toto téma bych chtěl jednou dát rozhovor nebo ho popsat ve svých pamětech jako výstrahu o tom, co se dělo v dávných dobách, které dnešní mladá generace nemůže pamatovat.

 • Paulus

  Co, podle Vaseho nazoru, se ma udelat v systemovem nastaveni Ceske ekonomiky, aby dlouhodobe rostla 'nadprumernym' tempem a byla 'nadprumerne' konkurenceschopna?
  Diky

 • Host chatu

  Snad už závěrečná otázka, na kterou jsem se snažil odpovědět výše. Rozhodující je ekonomické, právní a politické prostředí, které je transparentní a předvídatelné a které povzbuzuje tuzemské a zahraniční investory k inovacím, investicím a tudíž k tvorbě nových pracovních míst. Konkrétněji řečeno, musíme zvýšit přidanou hodnotu našeho exportu, využít geografické výhody země a posílit postavení ČR v budování středisek služeb pro mezinárodní společnosti (od výzkumu a vývoje až po vedení účetnictví a call centra). Když budeme mít Vizi ČR 2025, budeme schopni mnohem cílevědoměji využívat ekonomické zdroje a prostředky z fondů Evropské unie a překlenout tak alespoň zčásti prokletí volebních cyklů. Musíme také posilovat sebedůvěru ve vlastní schopnosti prosadit se ve světě, protože tyto schopnosti tady nepochybně máme a řada skvělých příkladů existuje. MÁME NA TO! Už opravdu končím, děkuji Vám všem za dotazy a přeju vše dobré v příštím roce.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.