Jak vybrat kvalitní víno nejen ke sváteční tabuli? Odpovídal Kamil Gruncl

Chat je uzavřený05.12.2018 13:00

Kamil Gruncl.

Jak vybrat kvalitní víno? Nejen na sváteční tabuli nebo jako dárek pod stromeček, dobré víno si můžete dopřát i jen tak. Zorientovat se v široké nabídce vín, která jsou na trhu, nemusí být zas tak složité. Na co se při nákupu zaměřit? Kde víno kupovat? Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými regiony, které víno vyrábějí? Jak probíhá jejich výroba? Ptejte se odborníka ze společnosti Global Wines Kamila Gruncla. Host odpovídá ve středu 5. prosince od 13.00.

Kamil Gruncl se podílí na každoročním výběru nabídky vín společnosti Global Wines, která je jedničkou v tomto segmentu na našem trhu. Pracuje zde více než 18 let. Procestoval velkou část vinařských regionů ve vyspělých zemích Evropy a Jižní Ameriky. Ročně ochutná okolo 2000 – 2500 různých vzorků vín. Je v pravidelném kontaktu s téměř 60 vinaři světa. Má tedy přehled o novinkách i trendech nejen u nás, ale také v zahraničí.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Jsem z malého města, kde není žádná vinotéka. Rád bych si koupil kvalitní víno, ale nemám čas jezdit po republice a shánět. Existují nějaké “ ochutnávky či předváděčky” kvalitních vín? Co poradíte?
  Děkuji

 • Host chatu

  Pokud není v místě vašeho bydliště žádná vinotéka, pak bych vám rozhodně doporučil online nákup. Můžete si v klidu doma projít kompletní nabídku a objednávat po jednotlivých lahvích. Pokud máte dotazy, pak se v daném e-shopu ptejte na to, co vám není jasné. Na našem e-shopu www.global-wines.cz máme v době od 8 do 17 hodin k dispozici zákaznickou linku.

 • InnerS

  Jaká byste doporučoval kvalitní nealco vína?

 • Host chatu

  Výroba nealkoholických vín má poměrně krátkou historii. Pokud bych se měl rozhodovat, pak bych volil vinaře s dobrou reputací v klasických tichých vínech.

 • WAR

  Jsou kvalitnější česká či zahraniční nealco vína?

 • Host chatu

  Hlavním důvodem konzumace nealkoholických vín je z mého pohledu pouze absence alkoholu – nikoliv chuťový profil vína.

 • ANTI

  Jste ochutnavač nealco vín? A co si myslíte o nealco vínech?

 • Host chatu

  Měl jsem možnost jich několik ochutnat. Hlavním benefitem těchto vín je absence alkoholu (nebo jeho minimální obsah) – ne tak úplně chuťový profil.

 • Radim

  Jak je to s nákupem vín v běžných obchodech typu hypermarket apod. Lze zde nakoupit kvalitní vína? Nebo doporučujete raději vinotéku?

 • Host chatu

  Vína v super a hypermarketech můžou mít svoji kvalitu. A to většinou v základních kategoriích. Největší problém je ale s rotací vín. Ve střední a vyšší cenové kategorii (bavíme se o vínech nad cca 200 Kč) je obrátka vín pomalá a tím pádem jsou na regálech starší ročníky (problém hlavně u bílých a růžových vín). Pokud bych zvažoval nákup vín vyšších kategorií, určitě bych volil specializované vinotéky nebo online obchody.

 • Lenka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda byste mi doporučil nějaký sekt na přípitek s rodinou během svátků? Tak aby nestál majlant, ale ideálně chutnal všem :-) Nejsme nároční konzumenti ani vinaři, ale dobrý sekt oceníme. Děkuji

 • Host chatu

  Kategorie šumivých vín je veliká. Doporučil bych vám např. kategorii Crémant. Ve Francii je 7 regionů, kde se víno této kategorie může vyrábět. Mezi nejznámější patří Crémant de Loire z údolí stejnojmenné řeky. Také doporučuji nevynechat kategorii Cava – španělské sekty z regionu Penedés (kousek od Barcelony). V obou těchto kategoriích jde o vína cenově dostupná - už od 200-250 Kč. Za tyto peníze nabízejí velmi vysokou kvalitu. Tím ale možnosti určitě nekončí.

 • Dani

  Podle čeho doporučujete vybírat víno? Jak poznat, že se jedná o dobré víno? Je třeba nějaká země, se kterou se nedá "šlápnout" vedle? Nebo nějaký jiný znak, na který lze při výběru vsadit?

 • Host chatu

  Víno vybírejte podle příležitosti a momentální nálady. Stejné víno vám dva dny po sobě nemusí chutnat stejně (souhra mnoha faktorů – například i výrazně "aromatický" oběd může ovlivnit vaše chuťové vnímání při pití vína večer). Co se týká země původu, pak je odpověď NE – každá země má dobrá i špatná vína. Při výběru bych vsázel na osobní zkušenost, doporučení přátel a samozřejmě odborníků – každá seriózní vinotéka má školený personál, online obchody nabízí poradenství.

 • RezyN

  Jaká vína máte oblíbená Vy?

 • Host chatu

  Hodně záleží na příležitosti. Nicméně mám v oblibě šumivá vína vyšších kategorií (Crémant, Prosecco Valdobbiadene, Franciacorta atd.) a vína Champagne - pro jejich univerzálnost. Jsou vhodná pro běžné popíjení, ale i ke kombinování s jídlem. U tichých vín mám raději vína bílá – ideálně již lahvově zralá. Starší Riesling nebo minerální Chardonnay umí nabídnout nevšední zážitek.

 • Kuky P.

  Je rozdíl ve výrobě vín v ČR a v zahraničí? Myslíte, že česká vína se dokáží vyrovnat zahraničí?

 • Host chatu

  V základním postupu výroby rozdíl není – technologie i dostupnost klonů jednotlivých odrůd je stejná, terroir regionů je daný. Jde však o přístup k výrobě a zkušenosti. V zahraničí lze navázat na zkušenosti předchozích generací. Tyto zkušenosti vám řeknou, co dělat, když je úroda v daném ročníku taková či onaká. Ano - myslím si, že dříve či později se můžeme vyrovnat zahraničí. Důkazem je vývoj v kvalitě domácích vín v posledních 5-6 letech. Dnes jsou již u nás vynikající odborníci, kteří umí vyrobit krásná vína. Bohužel jich je stále nedostatek a od toho se pak odvíjí i cena takových vín.

 • Peta

  Jaká cena je podle Vás adekvátní za kvalitní lahev vína? Lze se podle ceny orientovat? Co byste například označil za top vína v cenové kategorii 300-400 Kč? Máte vy osobně nějaké favority?

 • Host chatu

  Obecně se dá říct, že v kategorii 200-500 Kč roste cena úměrně kvalitě – každá desetikoruna může mít vliv na úroveň vína. V kategorii 500-1.000 Kč už je cena často rychlejší než kvalita – ale pořád je to ještě v rozumném poměru. Nad 1.000 Kč je to již o znalostech – často kupujete unikátnost, limitované regiony, vína s malou produkcí apod. Pokud se pohybujete v kategorii 300-400 Kč, pak už máte hodně možností – a to z celého světa. Vyhnul bych se „drahým“ regionům, jako je Bordeaux nebo Bourgogne. Já si v této kategorii pochutnám na dobrém Rieslingu z Německa (Mosela, Rheingau…), Grüner Veltlineru z Wachau, případně červených toskánských vínech. Obrovsky jsou na vzestupu vína z portugalského regionu Douro – nabízí vynikající poměr hodnota vs. kvalita.

 • štěpa

  Jaká vína se podle Vás hodí jako vánoční dárek?

 • Host chatu

  Jakákoliv. Záleží na tom, komu dárek dáváte a co daná osoba preferuje. Pokud neznáte preference, pak například portských vínem nic nezkazíte. U nás v e-shopu či na vinotékách je koupíte také v dárkovém balení, například se skleničkami – o to jak v základních kategoriích, tak i třeba 10, 20 nebo 40leté varianty.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.