Jak vybrat vhodné lyže pro celou rodinu? Jak se v zimě při sportování správně obléci? Odpovídal Standa Bříza ve čtvrtek 3. února od 10.00

Chat je uzavřený03.02.2022 10:00

Standa Bříza, odborník na lyžařské potřeby.

Jak vybrat vhodné lyže pro celou rodinu? Jak se v zimě při sportování správně obléci? Jaké vybavení je vhodné pro děti? Jaké jsou trendy pro tuto zimu? Na co si dávat pozor při výběru helmy či brýlí? Nejen na tyto otázky odpovídal Standa Bříza ze Ski a Bike Centra Radotín.

Hory, sport a teď už i rodina. První dvě slova odjakživa patří do Standova života, speciálně pak cyklistika a lyžování. Rodina pak přišla v loňském roce s narozením prvního syna. Standa Bříza svou zálibu v horách a sportování spojil s užitečným ve Ski a Bike Centru v Radotíně, kde zákazníci najdou zboží například od značek Leki, Maloja, Kjus, POC nebo Kästle. Díky své práci a nadšení se tu dostal na pozici junior manažera obchodu a produktového školitele pro letní i zimní sezónu. Záliba se tak stala plnohodnotnou prací. Standa se zde také věnuje VIP klientům a stojí za projektem DREAMbike.Lab, kde skládá kola podle fantazie zákazníků. Neznamená to, ale že Standu na obchodě nepotkáte, protože týmová práce "na place" je základ. 

Chat

  • MARTIN

    Dobrý den, prodáváte i skialpy? Poradíte mi jaké zvolit pro začátečníka?

  • Host chatu

    Dobrý den, Martine,

    skialpy v naší nabídce zajisté máme. Najdete u nás skialpové či skitourové lyže značek Kästle, K2, Völkl a Dynastar.

    Pokud s touto aktivitou začínáte, tak v první řadě je třeba si určit priority, o jaký typ "skialpinismu" mi jde. Ryzí skialpinismus v sobě skýtá nejen pohyb na lyžích, ale také pohyb na mačkách s lezeckým vybavením apod.

    Nejběžnější a nejoblíbenější podobou u začátečníků pak bývá skitouring či fitnesstouring. Tam se lyžař vydává po vyznačených či volných trasách nahoru a pak i dolů. Fitnesstouring je pak provozován především na sjezdovce. Tak či tak jde o pohyb na čerstvém vzduchu se zálibou v lyžování.

    Lyže se pak liší svou konstrukcí a šířkou pod botou či vázáním. Pokud byste preferoval více chození, než jízdu dolů, zaměřil bych se na lyže se šířkou zhruba okolo 70-80mm. Pokud byste rád zakomponoval i větší požitek z jízdy dolů a chůze/jízda by byla zhruba 50/50, pak bych se podíval na lyže o šířce zhruba 80-95mm.

    Co se týče konstrukce lyže, tak pro začátek stačí nějaká lehčí dřevěná či kompozitová lyže. Záleží samozřejmě i na váze lyžaře. Lyže s kovovými (titanal) či karbonovým výztuhami jsou pak určeny buď pro zkušenější či těžší lyžaře.

    Délku lyže bych do začátku volil spíše kratší, tzn. zhruba po úroveň pusa/nos. Lyže jsou pak přívětivější v manipulaci při chůzi (např. při otočkách).



  • Lucie Malá

    Zdravím Stando,

    chystám se v březnu na lyže do Itálie. Jsem spíše začátečník. Jaké bych měla zvolit oblečení, aby mi nebylo vedro ani zima?

    Děkuji,

    Lucka

  • Host chatu

    Dobrý den, Lucie,

    úplně přesnou odpověď nejsem schopný podat. Záleží na hodně okolnostech, ale obecně lze říci toto.

    Při výběru oblečení je nutno myslet na princip tzv. vrstvení.

    Každá vrstva oblečení plní svou funkci a na to je potřeba myslet. Důležitý parametr je samozřejmě teplota, ve které se budu pohybovat. Té jsou pak i jednotlivé vrstvy přizpůsobeny. Dále pak na jaký typ aktivity (lyžování, skialp, běžky) oblečení chci, protože každá aktivita představuje jinou zátěž a jinou tvorbu tepla a ochlazování těla. Poslední, hodně individuální veličinou, je pak tepelný komfort a propozice samotného lyžaře (jak moc zimomřivý či teplokrevný je).

    První vrstva (termoprádlo) do "teplejší" březnové Itálie by měla určitě dostatečně odvádět pot a páry od vašeho těla. Záleží na gramáži a materiálu (umělé materiály vs. merino). Umělé materiály z principu lépe odvádí pot. Merino vlna pak více hřeje, ale hůře odvádí.

    Druhá vrstva (mikina) slouží také pro odvod potu a par, ale také zajišťuje vyšší tepelný komfort. Pro tento případ nejspíše ani nebude potřeba, případně jen nějaká tenčí.

    Další vrstva (zateplovací) je potřeba ve chvíli, kdy je opravdu hodně hodně zima. Jedná se například o péřové bundy, které slouží primárně k zateplení a kombinují se s poslední vrstvou (např. tenčí bundou).

    Poslední vrstva (bunda) slouží jako izolant od okolního prostředí (primárně vítr, voda, ...). Lyžařská bunda by krom dobré hodnoty vodního sloupce (odolnost proti průchodu vody dovnitř) měla splňovat i dostatečnou úroveň paropropustnosti (tzn. dostateční odvod par z předešlých vrstev ven). To je často i více důležité, protože se pak méně potíte. Pot a páry vás pak ochlazují a je zima.

    Volil bych tedy kvalitní první vrstvu a bundu s dostatečným odvodem par. Poté bych další vrstvy přidával dle pocitu zimy.

  • Petr D.

    Jakou helmu na lyže byste mi doporučil? Jezdím celkem rychle. Děkuju

  • Host chatu

    Dobrý den, Petře,

    obecně nejbezpečnější jsou tzv. fullshell helmy. Jsou to ty helmy, které můžete vidět v závodním světě. Skořepina helmy přechází i do oblasti uší a chrání tak hlavu více komplexně, což se při vysokých rychlostech hodí.

    Helma by pak určitě měla obsahovat technologii MIPS či jiné alternativy této technologie, které doplňují ochranu hlavy a mozku.

    V neposlední řadě, je ale nejbezpečnější helma ta, která Vám perfektně sedí tvarově a je zvolena správná velikost.



  • DENMARK

    Představil byste nějak DREAMbike.Lab?

  • Host chatu

    Dobrý den,

    DREAMbike.Lab je projekt, který jsem nosil v hlavě a k jeho realizaci jsem se dostal loňské léto právě díky mému působení v SBCR.

    Ve své podstatě jde o customizaci kol. Výměna komponentů, lazení detailů a odlišení se nebo úplná stavba nového kola od rámu.

    Kola jsou moje velká záliba, radost a také práce. Vím, že to rozhodně není nic světoborného, protože už existuje dost dílen, které podobné služby nabízí, ale pro mě to není jen o samotné službě. Snažím se tento svět otevřít více i lidem, kteří nejsou například úplně v cyklistice zběhlí, ale přitom chtějí mít něco podle sebe, něco svého, jen neví jak. I když si někdy přijdou jen pro radu, vědí, od koho byla. Mají představu a já jim jí pomohu zrealizovat.

    Není to jen o prodeji služby, prodeji kola, prodeji komponentů. Je to o přístupu, lidskosti, pochopení a hlavně radosti. Protože užít si celý proces od první schůzky, přes návrhy, konzultace až vlastní tvorbu, to bývá skvělý zážitek.

    Přesně o to se snažíme, jak v DREAMbike.Labu, tak ve všem u nás v SBCR.

  • Anna

    Prodáváte ski a bike - není to od sebe trochu vzdálené?

  • Host chatu

    Dobrý den, Anno,

    to je dobrá otázka :)

    Z mého pohledu to má k sobě blízko díky společnému jmenovateli. Tím jsou hory.

    Pro člověka jako já, je to skvěla kombinace na celý rok. Přes léto kolo a v zimě pak lyže. Navíc na kole se postupně dá jezdit pomalu celý rok.

    Navíc druhů cyklistiky (horská, silniční,...) a lyžování (sjezdové, běžky, skialpy,...) je spoustu, takže si najde každý to své.

    Spousta lidí, co u nás nakupuje, to má stejně. Zároveň ale neříkám, že to vždy tak musí být. Je dost lidí co jen lyžuje, nebo jezdí na kole.

    Důležité ale je, že tato kombinace funguje.

  • Radek

    Dobrý den. Jaké oblečení doporučujete na turistický výlet na běžkách? Ať si obléknu cokoliv, tak jsem hned zpocený a pri odpočinku mi je proto brzy chladno...

  • Host chatu

    Dobrý den, Radku,

    o principu oblékání jsem odpovídal už výše.

    To z čeho je zima, je pot, vlhkost a vítr.

    Jednotlivé vrstvy bych tedy volil dostatečně funkční, klidně i teplejší. Pokud je odvod potu dostatečný, při pohybu se zahřejete a vrstev ani nemusí být tolik.

    Ve chvíli kdy se zastavíte, je fajn z batohu vytáhnout nějakou lehčí péřovku nebo bundu s windstoperem, která vás ohřeje a ochrání proti větru, když se nepohybujete.

  • Josef P.

    Zdravím, mate i výbavu pro děti? chci pořídit pětiletému synovi? co vše by melo takto male dítě na lyžování mít? Dekuju

  • Host chatu

    Dobrý den, Josefe,

    kompletní výbavu pro děti u nás také najdete, především pak v našem obchodě SKIBI, kde pomůžou články "nákupního rádce" u jednotlivých produktů či náš online chat.

    Krom oblečení, lyžařských bot a lyží, rozhodně kvalitní lyžařskou helmu s brýlemi a chránič páteře.

  • Mirek

    Máte raději lyžování nebo kolo? Zimu nebo léto? Dá se použít nějaké vybavení na oboje, jaké?

  • Host chatu

    Dobrý den, Mirku,

    za mě teď asi více vede kolo, ale to hlavně kvůli tomu, že momentálně působím a žiju v Praze, kde je možné na kole jezdit celý rok.

    Pokud bych ale žil někde výše, na horách, bylo by to 50/50, protože místo u mě má rozhodně oboje, takže jen ten sníh tu chybí.

    Kombinace vybavení na lyže a kolo, léto a zimu. Určitě někdo kombinuje tyto věci, ale aby vše fungovalo tak jak má a vy jste se cítil dobře, je dobré mít věc vždy určenou na danou aktivitu a dané roční období.

  • Karol

    Zdravím, prosím, co byste doporučil pro začínající “zimní sportovce”? Máme psa a chceme s ním v zimě vyrazit do hor. Rádi bychom vyzkoušeli skialpy nebo backcountry bezky, ale moc nevíme, jaký je v tom rozdíl a co se pro začátečníky jeví vhodněji. Moc díky!
    K.

  • Host chatu

    Dobrý den,

    hlavní rozdíl mezi skialpy a BC běžkami je ten, že běžky jsou stále běžky.

    Lyže má sice hrany a jiné vázání, ale ukotvena je pouze špička. Pata je tak volná. Tudíž jsou BC běžky vhodné na objevování nových míst či chození v přírodě, ale na ježdění směrem dolů to úplně není.

    Skialpy vycházejí více z klasického lyžování a krom chození umožnují a plnohodnotnější sjezd.

  • Dan

    Podle ceho vybrat skialpy a jakou znacku prosim

  • Host chatu

    Dobrý den,

    o výběru skialpů se zmiňuji v otázce výše.

    Člověk by si měl určit, co na lyžích chce dělat. Jestli bude více chodit, jestli bude více jezdit, jestli to bude 50/50. Jestli se budu pohybovat spíše ve volné terénu nebo jestli více na sjezdovkách.

    To jsou první věci, které bych si měl určit v případě, že chci vybrat nové lyže.

    Této problematice se věnuje i náš "nákupní rádce" v sekci skialpové lyže na našem webu.

    Rozhodující je tedy šířka lyže, její konstrukce (a materiál) a její délka.

    Pokud chci více chodit, klidně i v upravenějším terénu, tak volím lyže zhruba do 80 mm.

    Pokud si chci užít chůzi, ale zároveň nedám dopustit na sjezd, tak volím lyže zhruba 80-95 mm.

    Pokud jsem vyznavačem sjezdu a pohybu především ve volném terénu či čerstvém prašanu, tak sáhnu po lyžích okolo 100 a více mm.

    Konstrukce a materiál, ze kterého jsou lyže vyrobeny. To mi napovídá, jak bude lyže těžká, případně jak moc tvrdá bude.

    Pokud začínám nebo chci hodně chodit, volím lyže spíše lehčí (dřevo, kompozity). Přizpůsobím tomu i délku lyže.

    Pokud jsem pokročilý, zkušený lyžař, mám větší váhu nebo preferuji i stabilitu ve sjezdu, volím lyže tvrdší. Hledám tedy lyže s různými typy výztuží, jako je titanal, karbon apod.

    Co se týče značek, nelze říci přesně co je lepší nebo horší :) U nás bych se nebál ani jedné, spíše vybrat co bude nejvíce vyhovovat podle výše psaného.

  • RICK

    Dobry den,
    na co se soustredit pri vyberu bezek pro amatera? Dik

  • Host chatu

    Dobrý den,

    při výběru běžek je důležité určit jakých jízdní styl budu preferovat. Dále také v jakém terénu se budu pohybovat.

    Co se týče stylu, vybíráme mezi stylem klasickým (classic) a bruslařským (skate). Běžky se liší jak délkou tak konstrukcí.

    U běžek na "klasiku" mohu dále rozlišovat běžky určené do upravené stopy (dle úrovně a šířky od závodních až po fitness a rekreační), neupravené stopy (př. nordic cruising - více turistický nádech) nebo úplně do volného terénu (backcountry).

    U většiny klasických běžek se už setkáme s tzv. SKINem, což je v poslední době oblíbená úprava stoupací části skluznice v podobě stoupacího pásu.

    V neposlední řadě je důležité vybírat běžky přesně na Vaši váhu, podle toho se pak odvozuje délka běžky.







  • Ben

    Prodavate splitboard? Co si o tom myslite? Jezdim na prkne i na lyzich a nevim, jestli poridit skialpy nebo splitboard.

  • Host chatu

    Dobrý den, Bene,

    splitboardy bohužel v naší nabídce nenajdete.

    Je to zajímavá varianta, pokud jezdím na prkně ale chci se na sjezd dostat vlastní pomocí.

    Asi bych se tady spíše soustředil, co Vás více baví cestou dolů a na to bych vsadil.

  • Jana H.

    Jaké brýle na lyže byste doporučil?

  • Host chatu

    Dobrý den, Jano,

    u brýlí je nejdůležitější, aby vždy pasovaly skvěle k helmě. Pokud brýle nesedí s helmou, mohou být sebelepší, ale nebude to fungovat. Vždy tedy vybírat s helmou.

    Pokud brýle dobře sedí, zaměřil bych se na světelnou propustnost a technologie zorníku (skla).

    Propustnost bych volil podle toho, za jakého počasí primárně lyžuji.

    Pokud vím, že pouze během slunečných dnů v Alpách, klidně bych sáhl po tmavším zorníku s označením S3.

    Pokud chci něco více univerzálního i do polojasna nebo lehce zataženého počasí, volím S2.

    Více výrobců ale rovnou přikládá v balení i zorník s vysokou propustností (S0, S1) do špatného počasí, mlhy či sněžení.

    O kvalitě brýlí často vypovídá a cena, která se může pohybovat i v řadě několika tisíců. Zorník brýlí je totiž tou nejdražší součástí a cena pak hovoří o jeho optické kvalitě a zpracování. Zároveň i jeho bezpečnosti.

    Co se týče technologií, můžeme se setkat například se zorníkem fotochromatickým, který se ztmavuje a přizpůsobuje si propustnost sám podle množství dopadajícího UV.

    Dále se můžeme setkat s řadou technologií, které vytahují kontrasty prostředí a zlepšují ostrost vidění, což je plus.

    např. POC - Clarity, Oakley - Prizm, Smith - Chromapop, Giro - Vivid, ...

  • Patrik

    Stando, jaký jsou vaše zkušenosti se značkou LEKI? Vyplatí se investiva? A stejný dotaz na POC, zvažuju helmu na kolo.

  • Host chatu

    Dobrý den, Patriku,

    mé osobní zkušenosti se značkou Leki jsou jen ty nejlepší.

    Kvalita zpracování, materiály, to vše je na nejvyšší úrovni.

    Navíc technologie Trigger od značky Leki je velkým plus pro pohodlí a bezpečnost při lyžování s holemi. Hůl se snadno zacvakne, vycvakne a při pádu vycvakne i sama díky přepěťové pružině v rukojeti. Pokud si vyzkoušíte, už těžko přejdete na klasická poutka.

    Helmy POC se obecně řadí na vrchol svou bezpečností, funkčností a designem. Pokud bude sedět dobře tvarově, neváhal bych.

  • MARIONETTE

    Budou letos kola zase nedostatkové zboží?

  • Host chatu

    Dobrý den,

    výrobci se nám maximálně snaží vyjít vstříc a dodat vše objednané. Jistá skladová zásoba kol tedy je a bude.

    Na druhou stranu je ale nutno říci, že celková produkce kol není stále 100% a celkový objem není a nebude jako jiná (ne-covidová) léta.

    Záleží pak už opravdu model od modelu a značka od značky, ale v globálu nelze říci.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov