Jak vytvořit netradiční uměleckou abstraktní makro fotografii? Odpovídal Petr Jan Juračka

Chat je uzavřený01.06.2020 10:00

Petr Jan Juračka.

Jak vytvořit netradiční uměleckou abstraktní makro fotografii? Co nejzajímavějšího fotografoval a proč ho láká zrovna přírodovědecký obor? Ptejte se fotografa Petra Jana Juračky, držitele mnoha ocenění a autora několika desítek výstav. Host odpovídá v pondělí 1. června od 10.00

Petr Jan Juračka je vědecký pracovník, fotograf a Nikon ambasador na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Velká část jeho práce se odvíjí od vědecké mikro a makro fotografie. Mezi jeho nejoblíbenější techniky zobrazování přírody patří skládaná světelná a elektronmikroskopická mikrofotografie, makrofotografie, časosběrná a letecká videa, pořízená rádii řízenými drony, či fotografování s použitím externích blesků a vlastnoručně vyrobeného příslušenství. V posledních letech se profesionálně věnuje také videu a časosběrným technikám.

Jako fotograf spolupracoval na projektech Prirodovedci.cz, NF Neuron; externě fotil pro Zoo Praha. Působil jako lektor fotografických workshopů pod záštitou Českého Švýcarska o.p.s., Národního Institutu pro další vzdělávání a Centra FotoŠkoda, jehož je také reklamní tváří. Za svou tvorbu získal zlatou medaili na International Photography Awards USA, stříbrnou na Px3 Paris a bronzovou na FIAP Youth Biennale. V roce 2014 obdržel cenu Prima Zoom a Nadace Neuron za nejlepší popularizační vědecké video a cenu Camera Magna časopisu FotoVideo za přínos v oblasti popularizace fotografie. Získal také druhé a třetí ocenění za cestovatelské projekce ze soutěžního přednáškového festivalu Caminos v Karlových Varech, dále se umístil na druhém místě v republikovém finále popularizátorů vědy FameLab. Má za sebou přes dvacet autorských a přes třicet skupinových výstav, je autorem či spoluautorem více jak čtyřiceti popularizačních časopiseckých článků o fotografii, cestování či přírodních vědách.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Co fotíš radši? Zvířátka, nebo rostliny?

 • Host chatu

  Nejradši fotím dycinky to, co fotím právě teď :)

 • Dalibor

  Dobrý den, mám otázky: - Co Vás baví na fotografování? - Jste vědecký pracovník. Co je náplní Vaší vědecké práce? - Máte nějaké životní moto? Pokud ano, jaké je? Děkuji za odpovědi a přeji Vám radostný den.

 • Host chatu

  Dobrý den, 1) na fotografování mě nejvíc baví fotografování :-) je to přeci úžasně kreativní činnost, pro kterou nepotřebujete být šikovní... :-) 2) Zabývám se ekologií malých vodních ploch (tzv. metaspolečenstvy), teď zejména v rámci CHKO Kokořínsko, a pak taky taxonomií korýšů a metodami vědecké fotografie :-) 3) Životní motta nějak nevedu, pokaždé se mě líbí nějaká cizí, ale zpravidla je hned zase zapomenu :-) Petr

 • SK

  Fotíte i nepřírodovědecké věci?

 • Host chatu

  No jasně! Ale upřímně, není to taková švanda :-)

 • SK

  Fotíte i na kinofilm?

 • Host chatu

  Ne ne. I když, před rokem jsem si připomněl, jaká je to zábava: http://www.mall.tv/ze-zivota-fotogr... V dnešní době to je ale spíše opravdu taková hipster legranda, než seriózní fotografie.

 • DENMARK

  Fotíte i diapozitivy?

 • Host chatu

  Ne ne, jen digitálně. Na kinofilm kdysi, ale na dijáky jsem myslím nefotil dokonce nikdy...

 • DENMARK

  Používáte destičkový fotoaparát?

 • Host chatu

  To je ta věc, co se používala v devatenáctém století, je to tak? :) Fotím digitálně, zuby si čistím kartáčkem a a telefonuji mobilem, fakt :-)

 • GF

  Fotíte i společenské či politické věci?

 • Host chatu

  Ano, ale upřímně, děsně nerad. Když fotím jeden na jednoho, tak mě to baví, ale jak se jedná o větší akce, není to zdaleka moje parketa. Teď nás čekají oslavy sta let vzniku naší fakulty, tak se už psychicky připravuji :-)

 • ANTI

  Myslíte si, že fotograf fotografováním má vlastně schopnost zastavit čas?

 • Host chatu

  Samozřejmě! Pokaždé, když vidím fotky z druhé světové, anebo hezké fotky vzácných lidí, kteří již nejsou... pokaždé si připomenu, jak vzácné řemeslo ta fotografie je!

 • SK

  Váš fotografický vzor, Vaše fotografické vzory?

 • Host chatu

  Těch je :-) jen namátkou: Joe McNally, Jimmy Chin, Daniel Kordan, Elia Locardi, Josef Koudelka, Josef Sudek, Renan Ozturk, Paul Nicklen, George Karbus, Marc Adamus, Ami Vitale, Jim Brandenburg, Steve McCurry... Hrozně moc mě baví práce mých současných kamarádů, jako jsou Standa Petera, Martin Rak, nebo třeba Vašek Sojka. V devadesátkách pak nebylo v Čechách lepšího krajináře, než Ládi Kamaráda, který se teď pomalu, ale jistě vrací na scénu :-)

 • GF

  Máte radši čb fotografii či barevnou fotografii?

 • Host chatu

  Mám rád takovou, která nejlépe vystihne atmosféru. Pro mě je to nejčastěji barevná, neboť barvy miluju, ale pakliže to umocní černobílá, určitě se jí nebráním. Některé slavné černobílé snímky by v barvě zapadly.

 • SK

  Jste Nokin ambasador, co si myslíte o jiných fotoznačkách - Fuji, Canon, Sony?

 • Host chatu

  Být ambasadorem je pro mě něco jako manželství. Jasně, podívám se na jiné ženské rád, na ulici se občas otočím, ale jsem si při tom vždy vědom, že ten nejlepší materiál už mám doma, takže na jiné značky nesahám, a domů si je netahám :-)

 • Marie

  Dobry den, jaky mate nazor na bezzrcadlovky?

 • Host chatu

  Jak to tak vypadá, asi jsem jim propadl :) Od srpna 2018 už fotím takřka výhradně bez zrcátka a přestože se mi občas zasteskne po jeho klapnutí, nechybí mi k práci. Je v tom podle mě osobně budoucnost.

 • JP

  Dobrý den, jaký foťák byste doporučil nadšenému amatérovi - začátečníkovi?

 • Host chatu

  Takový, aby Vás práce s ním bavila. Tzn. lehký, rychlý a přitom kvalitní. Žijeme každopádně v době, kdy už i ty poměrně levné foťáky umí takřka všechno, takže je to skvělá doba pro to s focením začít. Nedávno jsem si půjčil amatérskou bezzrcadlovku Nikon Z50 a fotím s ní maximum fotek, neboť jí mám stále u sebe, a to i když lezu po skalách anebo drandím na kole. Větší foťák (Z7) šetřím na serióznější práci, kterou bych ale s trochou píle mohl zvládnout i s menší sestřičkou Z50 :-)

 • hobr

  Ukradli vám někdy foťák? Ztratily se vám někdy fotky (vadná karta, podcenění záloh atd...)?

 • Host chatu

  Uf! Díky Bohu ne :-) Zatím mi ještě foťák neukradli, ale bojím se toho hodně, snažím se dávat si na něj pozor všude, kde chodím. O nějaké záběry jsem ale přišel několikrát - v roce 2014 jsem si naformátoval špatnou kartu v Ugandě, podobnou chybu jsem udělal loni na podzím. Stane se to a mrzí to. Jinak karty mi zatím nikdy neselhaly (používám ADATA/SanDisk pro SD karty a Lexar/Sandisk pro XQD karty). Zálohuji na discích SeaGate usazených v Synology a na Google Drive.

 • Lada

  Dobry den, fotite i na mobil? Nebo pouzivate jen fotaky? Ktery fotak vas v posledni dobe prekvapil a proc?
  Kdo foti vasi rodinu a deti?
  Jak predejit vecnemu foceni bez archivace.... jak fotky tridit a je dobre je i vytisknou?
  Diky

 • Host chatu

  Dobrý den, 1) na mobil fotím jen to, od čeho neočekávám delší existenci, než jeden den - tj. instastories. Ale jinak vůbec, je to třeba dobré jako záznamník toho, co mají mít děti druhý den ve škole, anebo nákupní seznam, ale tím pro mě mobil končí... 2) Překvapila mě mile už níže zmiňovaná Nikon Z50 - v malém těle velký duch :-) zejména ten kitový objektiv. Naposled mě pak dostal objektiv Nikon 20/1.8 S pro systém Z, ale to už je jiná cenová relace a jiný příběh :) 3) Rodinu si fotím sám, samozřejmě :-) tzn. že fotky ode mě nevidí, jak je rok dlouhý, ale mám z nich pak o to větší radost :) 4) Workflow si musí vyladit každý sám podle sebe, aby mu to vyhovovalo, na tohle žádné obecné rady asi nejsou. Já osobně třeba zálohuji všechno, ale upravuji naprosté minimum fotek jsou to fakt jednotky snímků za měsíc, z nichž ven jdou tak tři :-) Mějte se, Petr

 • Tereza

  Dobrý den, jaký byste mi doporučil fotoaparát na cesty, když už mi mobil nestačí a chci se ve focení posunout o level výš? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, já teď všechny svoje náročnější cesty, kam se mi nechce tahat těžší technika, řeším malou bezzrcadlovkou Nikon Z50, která mi i malý kitový objektiv, co nepřekáží. Samozřejmě se jedná o kompromis, od kterého nemůžu očekávat super fotky za šera, ale mě to s tím extrémně baví :) Pokud byste ale raději šetřila, nebránil bych se ani použití menších zrcadlovek typu D3500, kterou koupíte za polovinu. Sice její výkon je také poloviční a bude v batohu zabírat trochu více, ale úspora tu jistá je :) Jinak - hodně se mi vymstilo netahat s sebou stativ. Teď jej mám s sebou skoro vždy a našel jsem si takvý, co mi vyhovuje - Manfrotto Pixi. Váží to cca 100g a vejde se to do kapsy :-) Ale to už je na Vás :-)

 • Petra

  Co vy sám nejčastěji fotíte, když vyrazíte na dovolenou – lidi, se kterými jedete, přírodu, památky, detaily, momentky... A děláte si někdy také "selfíčka"?

 • Host chatu

  Jasně - já tedy nejčastěji fotím asi takové ty krajinné celky, co mě hodně baví :) naopak na lidi moc často foťák nemířím, to nechávám jiným :-) selfíčka fotím "hodně", třeba i dvě nebo tři za měsíc, ale obvykle to nejsou klasická selfíčka telefonem, nýbrž nějaký nápad realizovaný foťákem na stativu a samospouští :-) Je vlastně docela smutné, že můj zatím jediný snímek, který otiskl National Geographic na dvoustraně, je moje selfíčko. Ale věřím, že i tohle se změní :-)

 • Jana

  Máte nějaké oblíbené místo, které si jezdíte pravidelně fotit? Čím vás zaujalo a jak udělat fotografie zajímavé, aby i stejné místo vypadalo pokaždé trochu jinak?

 • Host chatu

  No jasně, těch je! :-) Přestože jich hodně leží v Českém Švýcarsku, což je pro mě taková až trochu exotika, mám taková i nedaleko našeho domova - třeba neznámý malý lužní lesík u potoka. Jen, přiznám se, fotím hlavně na místech, kam se nejspíše už nikdy nepodívám, tj. během našich expedic mimo takový ten civilizační komfort. To mě baví nejvíc, být skoro sám na epickém místě a předat to lidem, co se tam nejspíš nepodívají vůbec. Na takové to pravidelné domácí focení jsem vlastně strašný lempl :-)

 • Lenka

  Kam se letos v létě chystáte a co si s sebou berete za foťák? Anebo když máte volno, dáte si rád od focení pauzu?

 • Host chatu

  No, letos jsem měl být v Nepálu na Makalu, což padlo kvůli koronaviru. Na léto pak byly plánované Azorské ostrivy, což teď taky není jasné, jak dopadne :-) Ale na podzim mě doufám už čeká Himálaj - fotoškola kolem Annapuren, rád bych s sebou táhl všechno :-) Tj. Z7, Z50 a všechna skla v tomhle systému, tedy 14-30, 20, 24, 35, 50 a 85 :-) A vemu si s sebou 300/4 :-) Jinak pauza je dobrá věc a tím, že jsem pořád ještě něco jako vědecký pracovník se mi jí dostává pravidelně, a to je fajn :-)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 17/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.