Jak zajistit dědictví vašich digitálních aktiv? Chcete, aby vaše děti dědily vaše letecké míle, bitcoiny nebo fotografie? Kam chcete, aby putovaly vaše hudební skladby? Odpovídal Lukáš Cirkva ve čtvrtek 31. 3. 2022 od 10.00

Chat je uzavřený31.03.2022 10:00

Lukáš Cirkva ze společnosti BCV Solutions.

Digitální aktiva: Co to je a co se s nimi stane v případě smrti? Přemýšleli jste někdy o tom, co se stane s vaším digitálním majetkem po vaší smrti? Chcete, aby někdo z vašich blízkých mohl ovládat váš profil na Facebooku, nebo chcete, aby byl váš účet vymazán z internetu? Nejen na tyto otázky vám ve čtvrtek 31.3. 2022 v 10:00 odpovídal Lukáš Cirkva ze společnosti BCV Solutions.

Lukáš Cirkva působí ve společnosti BCV solutions jako partner a ředitel. BCV solutions pomáhá organizacím zlepšit správu uživatelů včetně jejich práv. Jejich řešení CzechIdM spravuje organizacím přes 5 milionů účtů v České republice. BCV solutions je ryze česká společnost působící od roku 2008. Více informací získáte na webu https://www.bcvsolutions.eu/

Chat

  • ANTI

    BCV je zkratka čeho?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji moc za otázku.

    Jsem majitelem a ředitelem firmy BCV solutions. Když jsme zakládali firmu, tak jsme hledali vhodné jméno. Naší misí je zákazníkům dodávat skvělá IT řešení. Proto jsme také zvolili jako druhou část jména firmy “solutions”.

    První část jména "BCV" jsou jednoduše první písmena z příjmení otců zakladatelů.

  • SK

    Jak vypadá v ČR "scéna digitální aktiv"?

  • Host chatu

    Děkuji za Vaši otázku.

    Základní definice popisuje “digitální aktiva” jako majetkovou hodnotu, ke které existuje právo k užívání a zároveň existuje v digitálním formě či řekněme elektronickém formátu. Je to například osobní elektronická komunikace, e-maily, videa, fotografie nebo hudba… Další skupinou jsou účty na všech sociálních sítích. Dále pak finanční digitální aktiva jako jsou účty s investicemi například do akcií nebo kryptoměn. Mohou to být ale i obchodní digitální aktiva, například vlastněné internetové domény (.dom), přístupy na weby.

    V ČR jsme ve využívání internetu a digitálních aktiv velmi pokrokoví. Například v oblasti kryptoměn je naše scéna na světové úrovni. Máme zde skvělé odborníky, firmy i výrobky. Namátkou mne napadá Trezor na kryptoměny od společnosti ShatoshiLabs, který je skvělým produkt.

  • DENMARK

    Jak je právně v ČR zajištěna oblast digitálních aktiv?

  • Host chatu

    Moc děkuji za zajímavou otázku.

    V ČR je v platnosti několik velmi zajímavých zákonů. Namátkou vyberu Bankovní identita a GDPR.

    Například zákon GDPR (General Data Protection Regulation) dává uživatelům, tedy nám občanům, do ruky několik zajímavých a velmi silných práv. Těmito právy jsou zejména práva opravy údajů, výmaz, právo být zapomenut, přenositelnost údajů. Máte právo organizaci požádat o informaci, které údaje o Vás zpracovává a můžete požadovat změnu nebo výmaz. Tyto práva jsou podpořena i tvrdými sankcemi v případě nesplnění.
    Jedná se o jednoznačný tlak na společnosti jako jsou Facebook a Google, abychom se mohli jako uživatelé domoci požadované změny například o vymazání našeho účtu.

    České zákony ovšem na digitální majetek v případě dědictví explicitně nepamatují. Proto do závěti bývá doplňována digitální doložka s popisem rozsahu, hodnoty a určení dědictví digitálních aktiv. Je tedy dobré udělat si seznam digitálních aktiv, která máte, kde jsou uložena a ujasnit si jaký k nim bude mít vaše rodina nebo dědicové přístup po vaší smrti.

  • SK

    Jak kvalitní a bezpečné je řešení CzechIdM?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za otázku.

    Námi vyráběný SW CzechIdM řeší jednoduchý problém. Představte si, že nastupujete do velké organizace, například banky. Potřebujete přístupové účty do systémů.

    Asi jste sami zažili, když jste na přístupové údaje čekali týdny. Díky našemu systému získáte přístupy ihned. CzechIdM centralizuje a automatizuje správu digitální identity.

    Například ve Všeobecná fakultní nemocnice potřebovali předat elektronický podpis lékařům. Pro ten se obvykle musí chodit na Českou poštu. CzechIdM lékařům zprostředkuje vydání elektronického podpisu na pracovišti nemocnice.

    CzechIdM si v České republice vybralo pro svou kvalitu přes 40 organizací jako jsou ministerstva, nemocnice nebo pojišťovny.
    Jako takové SW prochází každý rok bezpečnostními audity. Bezpečnost je tedy na prvním místě.

  • Marta z Ostravy

    Nechu vypadat že su úplně blbá, ale co je to přesně digitální aktivo?

  • Host chatu

    Děkuji za Vaši otázku. Základní definice popisuje “digitální aktiva” jako majetkovou hodnotu, ke které existuje právo k užívání a zároveň existuje v digitálním formě.

    Aby byl soubor digitálním aktivem, musí být dohledatelný pomocí určitých metadat (například jména příjmení) a mít pro vlastníka určitou hodnotu.

    Je to například osobní elektronická komunikace, e-maily, videa, fotografie nebo hudba… Další skupinou jsou účty na všech sociálních sítích.

    Dále pak finanční digitální aktiva jako jsou účty s investicemi například do akcií nebo kryptoměn. Mohou to být ale i obchodní digitální aktiva, například vlastněné internetové domény (.cz), přístupy na weby.

  • Leo Masný

    Dobrý den,

    Co je to letecká míle?
    děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za vaši otázku.

    Jedná se o benefit od leteckých společností. Pokud s ní často létáte jako zákazník, tak Vás odměňuje kredity a získáváte “nalétané míle”. Tyto kredity-míle můžete využít na různé služby, například slevu na další letenku.

    Dle mých informací míle jsou na jméno a není obvykle dovoleno dědit.

  • Martina z Hodonína

    Co se stane s fotkami, hudbou či bitcoiny po mé smrti?

  • Host chatu

    Děkuji moc za otázku.

    České zákony na digitální majetek (fotky, hudbu nebo kryptoměny) explicitně nepamatují. Proto do závěti bývá doplňována digitální doložka s popisem rozsahu, hodnoty a určení dědictví digitálních aktiv.

    Je tedy dobré udělat si seznam digitálních aktiv, která máte, kde jsou uložena a ujasnit, jaký k nim bude mít vaše rodina nebo dědicové přístup po vaší smrti.

  • Martin Verdi

    Dobrý den,

    Co vše musím udělat, abych mé data mohl někdo zdědit a neporušil zákon?
    Díky

  • Host chatu

    Děkuji moc za výbornou otázku.

    Nejprve si ujasněte, co chcete a co nechcete přenechat případným dědicům. Možná nebudete chtít, aby k vašim e-mailům, fotografiím nebo digitálním dílům měl přístup někdo jiný.

    Jakmile je váš soupis kompletní, zanechte svým vykonavatelům v závěti pokyny, jak je chcete rozdělit. Například můžete chtít odkázat své bitcoiny příteli, místo aby byly zahrnuty do vašeho zbytkového majetku.

    Dejte svým vykonavatelům vědět, kde jsou vaše aktiva uložena a jak se k nim dostanou. Pokud nezanecháte jasné pokyny, mohlo by se jednoduše stát, že se pozůstalí k vašemu digitálnímu majetku nikdy nedostanou, protože nebudou vědět například přístupová hesla.

  • Iva

    Dobrý den,

    co jsou digitální aktiva a jakou roli hrají v mé pracovním a společenském životě?

  • Host chatu

    Děkuji za položenou otázku.

    Základní definice popisuje “digitální aktiva” jako majetkovou hodnotu, ke které existuje právo k užívání a zároveň existuje v digitálním formě.

    Většina z nás má řadu digitálních aktiv. Spadá sem osobní elektronická komunikace, e-maily, videa, fotografie nebo hudba. Další skupinou jsou účty na všech sociálních sítích. Dále pak finanční digitální aktiva jako jsou účty s investicemi například do akcií nebo kryptoměn. Mohou to být, ale i obchodní digitální aktiva, například vlastněné internetové domény (.com,.cz),, přístupy na weby).

    V případě nehmotných digitálních aktiv jde často spíše o emocionální hodnotu, například v podobě fotografií s milovanou osobou. U kryptoměn, webů, či ochranných známek, jejich hodnota často bývá enormní.

  • Radan Š.

    Zdravím,

    Jak to je s přístupem na sociální sítě po mé smrti? Co musím udělat, aby je mohli spravovat rodinní příslušníci? Jaký je postup?

  • Host chatu

    Děkuji Vám za výbornou otázku.

    Každá platforma sociálních médií má jiný přístup k nakládání s účty zemřelých osob. Vyplatí se zkontrolovat jejich podmínky.

    Například na Facebooku máte možnost určit kontaktní osobu, která se bude starat o účet zesnulého. Kontaktní osoby pro dědictví mají možnost napsat na profil připnutý příspěvek, například sdílet poslední vzkaz nebo informace o smutečním obřadu. Lidé se samozřejmě mohou rozhodnout, že po své smrti svůj účet na Facebooku zcela vymažou.

    Apple nedávno spustil program Apple Digital Legacy, který umožňuje určit důvěryhodné osoby jako kontakty pro dědictví. Těmto lidem je po vaší smrti uděleno povolení k vyzvednutí aplikací, záloh zařízení, souborů, zpráv, poznámek, fotografií nebo jiných dat uložených na iCloudu.

    Vámi vybrané osoby obdrží přístupový klíč, který musí předložit spolu s kopií úmrtního listu. Na stažení informací o účtu má "dědic" tři roky od schválení žádosti. Po uplynutí těchto tří let jsou údaje trvale odstraněny.

    A důležité je vědět, že dědickému kontaktu nebudou zpřístupněny ale všechny informace – knihy, filmy, hudba nebo předplatné zakoupené pomocí vašeho Apple ID, a také hesla a platební údaje.

  • Mariana


    Co to vlastně znamená - digitální majetek?

  • Host chatu

    Moc děkuji za otázku.

    Základní definice popisuje “digitální aktiva” jako majetkovou hodnotu, ke které existuje právo k užívání a zároveň existuje v digitálním formě.

    Více najdete v předchozí odpovědi...

  • Oto Ráž


    Jak se u takových věcí vyčísluje hodnota?

  • Host chatu

    Děkuji za tuto otázku.

    V případě nehmotných digitálních aktiv jde často spíše o emocionální hodnotu, například v podobě vzpomínek na milovanou osobu.

    Pokud by se jednalo o odkázání kryptoměn, webů, či ochranných známek, jejich hodnota lze přesně odhadnout a často bývá enormní. Například internetové .com domény jsou nedostatkovým zbožím. Doménu je často nutné koupit od spekulanta a částky jdou často do statisíců.

    Nejlépe je zjistit si cenu kvalifikovaným odhadcem.

  • Petra K.


    Jak tedy postupovat? Mám všechny své účty zahrnout do závěti?

  • Host chatu

    Děkuji za otázku. Jak jsem odpovídal výše panu “Martinu Verdimu”, nejprve si ujasněte, co chcete a co nechcete přenechat případným dědicům. Možná nebudete nchtít, aby k vašim e-mailům, fotografiím nebo digitálním dílům měl přístup někdo jiný.

    Jakmile je váš soupis kompletní, zanechte svým vykonavatelům v závěti pokyny, jak je chcete rozdělit.

  • Jan z Kralup


    Opravdu jde bitcoiny odkázat komukoliv z rodiny?

  • Host chatu

    Děkuji za výbornou otázku.

    Digitální měny jsou stále ještě trochu mimo systém. Zákony na ně nemyslí. Pokud dědicové o krytpoměnách neví, nemají k nim přístupové klíče, nedostanou se k nim. Pokud přístupy dáte příteli, vaše rodina se o tom nikdy nemusí dozvědět.

    Na kryptoměnu například nedosáhne ani exekutor, soud či manžel/ka při rozvodu. Nyní stále ještě neexistuje autorita, která by tyto prostředky dokázala získat. Jednodušší, ale méně běžná situace nastává, když jedinec s krypnoměnou obchoduje přes různé burzy, které fungují jako banky. Ty už mohou notáři sdělit stav účtu virtuálních měn, který má ve správě, a provést případné převody podle dědického řízení.

    Pokud chcete být na nenadálé situace připravení, ideální je sepsat závět a přístupové údaje s někým sdílet.

  • Renáta


    Co se tedy stane s digitální stopou a majetkem?
    Děkuji

  • Host chatu

    Děkuji za Vaši otázku.

    Současné zákony nejsou připraveny na to, jak s těmito fyzickými aktivy nakládat. Proto je dobré si ujasnit, co chcete, aby se s vaším účtem stalo na určité webové stránce, může být: (1) uložen; (2) vymazán; nebo (3) převeden na jinou osobu. Možnosti se liší v závislosti na jednotlivých službách/účtech.

    Například společnost Meta (Facebook) má program, v němž můžete požádat, aby se váš účet stal vaším vzpomínkovým účtem, nebo můžete požádat o vymazání svého účtu.

    Londýnská univerzita Goldsmith nedávno zveřejnila studii, že Britové mají v digitálních aktivech uloženo více než 2,3 miliardy liber. Zároveň každý desátý dotazovaný uvedl, že ve své závěti již počítá s odkázáním například svých přístupových hesel k účtům pozůstalým.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov