Jak zapracovat na svém těle, aby se zbavilo tuků a získalo svalovou hmotu? Odpovídal Pavel Mirovský

Chat je uzavřený14.09.2017 13:00

Pavel Mirovský.

Chcete udělat něco pro svoje tělo i zdraví? Máte ve svém jídelníčku dostatek kvalitních potravin? Jak zapracovat na svém těle, aby se zbavilo tuků a získalo svalovou hmotu? A jak docílit toho, abyste se cítit a vypadali dobře po zbytek svého života? Tipy a rady týkající se fitness a zdravého životního stylu vám zodpoví Pavel Mirovský, nutriční poradce spolupracující s projektem českých farmářů  Nákupzfarmy.cz, ve čtvrtek 14. září od 13.00.

Pavel Mirovský je nutriční poradce, trenér, vyznavač kvalitní stravy a odpůrce drastických diet s jo-jo efektem. Spolupracuje s klienty, kteří chtějí změnit svoji postavu a vzdělat se v oblasti zdravého životního stylu. Zabývá se tvorbou dlouhodobých stravovacích plánů (nikoliv jídelníčků) s cílem získat výsledky i povědomí o problematice.

Chat

  • Marta K.

    Dobrý den, sportuji dvakrát týdně, mám ráda maso, mám si ho dopřát spíš na oběd či až večer? A jaký druh masa doporučujete?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží na vás. Pokud preferujete maso 1x denně, nejvhodnější doba bude po sportovní aktivitě. Každopádně s klidným srdcem můžete upravit porce na menší a konzumovat maso k obědu i večeři. Před fyzickou aktivitou bych k masu volil přílohu s nižším množstvím sacharidů (vařené brambory, batáty, zelené fazolky, zelenina), po fyzické aktivitě můžete i více-sacharidové přílohy (rýže, těstoviny). Druhy masa střídám. Nejčastěji kuřecí, krůtí, kachní, králičí, vepřové (panenka), libové hovězí (1-2x týdně). Pokud máte ráda i ryby, rozhodně doporučuji pravidelnou konzumaci. Jsou snadno stravitelné a obsahují celou řadu vitamínů a minerálů. Nejčastěji si vybírám losos, halibut (tučnější varianty), nebo tilapie, treska (ryze dietní). Preferuji kvalitu, takže dlouhodobě odebírám z webu nakupzfarmy.cz .

  • Eliška

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli je dobré při hubnutí zcela vyřadit pečivo nebo přílohy. Potřebuji zpěvnit postavu a zhubnout, cvičím kardio 3x týdně + 2x posilovna. Pomůže na nějakou dobu pečivo vynechat a čím jej nahradit?
    děkuji, E.

  • Host chatu

    Dobrý den, striktní vyřazení příloh bych úplně nedoporučoval. Tělo na tom dokáže krátkodobě fungovat, ale dlouhodobě mu něco bude chybět. Pokud se snažíte omezit přílohy, volil bych konzumaci především v čase PO fyzické/sportovní aktivitě a využíval zdroj s nižším glykemickým indexem (vařené brambory, batáty, zelené fazolky, zelenina). Při striktnější diety bych pečivo doporučil spíš vynechat, nebo minimálně volit vhodnější varianty (ze žitné/ječné mouky). Pokud jde o to, čím pečivo nahradit, záleží na dalších okolnostech (denní doba, před/po fyzické aktivitě). Rád vám odpovím na další dotaz.

  • Milka

    Dobrý den, blíží se podzim a s ním doba honů, pravidelně dostávám od tchána nějakou zvěřinu. Mohu ji zařadit do svého jídelníčku, i když se snažím stravovat dietně?
    děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, nemusíte se bát. Zvěřina je nutričně velmi bohaté maso na vitamíny (především vitamín B). Oproti některým druhům může obsahovat nepatrně větší množství tuku, ale není to žádné drastické číslo. Pro úspěšnou dietu doporučuji vhodně časovat příjem sacharidů (příloh), některé vysoko-sacharidové přílohy (rýže, těstoviny, kuskus) omezit pouze na dobu PO fyzické aktivitě, zlepšit tímto krokem tělu citlivost na inzulín a soustředit se na pitný režim.

  • Jarda

    Zdravím,
    jaký je váš názor na konzumaci vajec? kolik tak denně? a mají ta z obchodu stejnou nutriční hodnotu jako ta od farmáře, z vesnice,
    Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, množství samozřejmě závisí na přítomnosti fyzické/sportovní aktivity. Pánové můžou na snídani jako míchaná vajíčka klidně 4-5, naše drahé polovičky 2-3. Rozhodně bych se vyhnul oddělování žloutků. Žloutky obsahují spoustu tělu prospěšných živin a jedná se o velmi dobrý zdroj zdravých tuků. Pokud máte možnost brát vajíčka od farmářů, určitě budou nutričně bohatší. Osobně dlouhodobě odebírám vajíčka a maso z webu nakupzfarmy.cz. Každopádně to neberte jako kritiku vajíček z větších řetězců, nutričně jsou sice méně bohaté, ale pořád se jedná o kvalitní potravinu.

  • Bobina

    Dobrý den,
    mě zajímá zelenina a ovoce, jíst v syrovém stavu nebo raději dušené či pečené? A doporučujete sezónní ovoce a zeleninu, nebo i to exotické?
    Předem děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, u zeleniny záleží na druhu zeleniny a osobních preferencích. U některých druhů tělo využije větší množství živin za syrova, u některých naopak při tepelném zpracování. Zde přikládám užitečnou tabulku. https://ibb.co/fL7MYk Pokud máte ověřený zdroj, doporučuji rozhodně sezónní i exotické. Exotické druhy můžou obsahovat vitamíny a minerály, které v sezónním ovoci nenajdete.

  • Míša

    Dobrý den,
    všude se člověk dočte, že se má jíst pravidelně, to je kolikrát denně? A můžu si dát večeři ještě v sedm večer? A co doporučujete večeřet?
    Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, na internetu se bohužel i bohudík dočteme úplně vše. Souhlasím s tím, že by měl člověk měl mít ve stravování systém (snídaně, oběd, večeře, pravidelný pitný režim, dostatek bílkoviny, přítomnost zdravých tuků, správné časování sacharidů, dostatek zeleniny), ale striktně správné množství jídel není. Ze zkušeností můžu říct, že jakmile člověk omezí množství cukrů a naučí se pracovat s příjmem příloh, cítí se celý den příjemně sytý i na 4 jídlech denně. Rozhodně nemusíme striktně konzumovat 7-8 denně, jak se často můžeme dočíst. Vhodný počet je individuální. Jakmile se začneme zajímat o souvislosti a neposuzujeme potraviny pouze na dobré/špatné, zlepší se nám citlivost na inzulín, optimalizují hormony a netrpíme pocitem hladu každou hodinu. Záleží v kolik chodíte spát. Pokud máte do "večerky" např. ještě dvě hodiny, můžete si s klidným svědomím dát maso/rybu + přílohu s nižším množstvím sacharidů (vařené brambory, batáty, zelené fazolky, zelenina). Pokud už vám tolik času usínání nezbývá, můžete zvolit některou z následujících variant, bílý neochucený jogurt s medem/oříšky, avokádo, zeleninový salát ze sýrem, obložený talíř (kvalitní sýr, šunka, oříšky, zelenina, ovoce) a další.

  • Františka C.

    četla jsem, že mléko zahleňuje organismu, je to pravda? A když se ho nechci zbavit ze svého jídelníčku, tak jaké zvolit? plnotučné? a čerstvé?

  • Host chatu

    Dobrý den, studie tvrdí oboje. Obecně můžu říct, že příjem mléčných výrobků je spíš individuální záležitost. Někteří lidé jsou na laktózu (obsaženou v ml. výrobcích) hodně citliví a nedokáží jí strávit. Některým naopak vůbec nevadí. Pokud chcete lepší variantu, volil bych plnotučné pasterizované mléko (https://www.nakupzfarmy.cz/produkty/selske-mleko) - .

  • Nikča

    Liší se nějak cvičení na zpevňování těla pro muže a pro ženy? A jaké potraviny by měli jíst muži a ženy? nebo je to pro všechny stejné?

  • Host chatu

    Dobrý den, cvičení se liší pouze do jisté míry. Pokud jde o zpevňování těla, ať už jde o ženy nebo muže, základem bude vždy správná technika cvičení a základní cviky. Výpady, dřepy, kliky, cvičení s vlastní váhou, funkční cvičení. Nemusíte se bát ani činek, nenarostou vám po nich za týden svaly. Potraviny a velmi důležitý a často opomíjený pitný režim se liší spíš ve množství, nikoliv ve zdrojích potravy. Zpravidla statněji vypadající pánové můžu přijímat větší množství bílkoviny (maso, vejce, ml. výrobky), sacharidů (pokud mají více fyzické aktivity) i vody na dehydrataci a pročištění organismu. Zdroje se tolik neliší. I vy můžete maso, vejce, přílohy, zeleninu a další. Množství samozřejmě úměrně vašim preferencím a cíli.

  • Máma

    Mám desetiletého klučinu, má hodně pohybu, i jiných aktivit ve škole. Co mu připravovat za svačinu do školy, aby měl vyvážený denní příjem?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pro děti v "dorůstajícím" věku bych na svačinu doporučil obložený sendvič (žitné/ječné pečivo), sýr, šunka, zelenina. Zvlášť pokud má vaše dítě dostatek pohybu, je to ideální svačina. Záleží samozřejmě na osobních preferencích, ale další varianta může být třeba jogurt, nejlépe neochucený a dochucený vlastnoručně (lesní plody, oříšky, med, kakao), ovoce, nebo třeba menší zeleninový salát se sýrem a šunkou. Vyhnul bych se většímu množství sladkého, které akorát rozhodí hormony a přispívá ke "zlobení" a ztrátě koncentrace.

  • Lucie P.

    Dobrý den pane Mirovský, zajímalo by mě, jaké doporučujete oleje. Nejčastěji si připravuji nějakou zeleninu na pánvi, jedná se mi tedy o tepelnou úpravu. Do salátů používám olivový. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, osobně používám tři druhy oleje. Olivový, kokosový a avokádový. Avokádový olej působí příznivě na cholesterol, kokosový podporuje spalování tuku. Na šetrnou tepelnou úpravu můžete použít i olej arašídový

  • Eva Pilatová

    Dobrý den,
    poslední dobou jsem zaslechla fámu, že ovoce není zdravé, protože obsahuje velké množství cukru. Jak to tedy je? Teď je jeho sezóna a ráda bych jedla ovoce co nejvíce, protože je chuťově dobré, nechci ale do sebe zbytečně dostávat velké množství cukru.
    A je velký rozdíl ve složení ovoce ze supermarketů a toho od farmářů? Nemyslím chuťově, to samozřejmě poznám, ale ve skladbě složení. Jestli například jablko ze zahrádky obsahuje více vlákniny, zatímco ze supermarketu více cukru, aby bylo sladší?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, tvrzení "ovoce není zdravé", je samozřejmě strašně přehnané a zavádějící. Některé druhy obsahují větší množství cukru, ale pokud si dáte 1-2 kusy ovoce denně, nemusíte mít žádný strach. Například k snídani s bílým jogurtem, ke svačině. Rozdíl ve složení samozřejmě být může. Potraviny od farmářů jsou vždy čerstvější a nutričně bohatší na vitamíny a minerály. Některé velké řetězce můžou odebírat produkty nedozrálé/přezrálé za lepší ceny, což pak stejně "zaplatí" konečný zákazník. Osobně odebírám na www.nakupzfarmy.cz.

  • Karol

    Zajímalo by mě, jestli máte nějakou zkušenost s poradenstvím pro vegana. Jak se na tuto dietu díváte?

  • Host chatu

    Dobrý den, zkušenost s poradenstvím pro vegana mám. Za sebe ovšem můžu říct, že veganskou dietu nepovažuji za zdravý životní styl. Úplná restrikce živočišné bílkoviny z jídelníčku vyřadí celou řadu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo pro optimální fungování potřebuje. Nedostatek některých těchto látek může v dlouhodobém hledisku vést k větší náchylnosti na nemoci a některým civilizačním onemocněním. Proti vegetariánské žádné námitky nemám a považuji jí za naprosto legitimní a zdravý způsob stravování. Nerad bych vynášel soudy, ale dlouhodobě veganskou stravu nedoporučuji.

  • anonym

    Dobrý den,
    jak ve zkratce sestavit jídelníček pro snížení hmotnosti?

  • Host chatu

    Dobrý den, rád bych vám odpověděl, ale jedná se o velmi obecnou otázku. Jídelníček pro snížení hmotnosti závisí na spoustě faktorů (počáteční stav, zvyky, tolerance na potraviny, fyzická aktivita, příjem tekutin, stav hormonů, stav inzulínové rezistence, cíl, možnosti atd.) Hubnutí není přímo o dobrých a špatných potravinách, chce to řešit komplexně a s důrazem na individuální situaci. Pokud chcete, můžete mě kontaktovat na emailu mirovskypavel@gmail.com s konkrétnější specifikací.

  • Veronika

    Web Nákup z farmy znám a jsem s jejich produkty neuvěřitelně spokojená, objednávám si každý týden:-) Jen mě trochu mrzí, že nenabízí aktuální ovoce a zeleninu k jídlu jako jsou například rajčata, papriky, broskve apod. Proč tomu tak je? Předem děkuji za odpověď, Nikča

  • Host chatu

    Dobrý den, věc se má tak, že se nepodařilo sehnat vhodného dodavatele, který by byl jednak kvalitní a zároveň schopen dodávat každý den. U ovoce byl problém, že letos skoro všem uschlo, nebo ho zničily kroupy. A stanovisko majitelů stránky nakupzfarmy.cz je takové, že radši neposkytovat vůbec, než poskytovat nekvalitní výrobky. Na příští rok už mají něco rozjednané, tak to snad vyjde.

  • Olga

    Dobrý den, předpokládám, že do zdravého jídelníčku nepatří nic smaženého, ale jak tedy připravovat maso? Tedy aby bylo i chutné. A dá se vyměnit kuřecí maso za králičí?
    Zdravím a děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pravidelná konzumace smaženého do jídelníčku samozřejmě nepatří. Maso můžete připravovat na vodě, nebo na olejích. Osobně používám olivový, kokosový a avokádový. Můžete vyzkoušet víc možností a uvidíte, který vám chuťově bude vyhovovat nejlépe. Kuřecí maso můžete s klidným srdcem vyměnit za králičí. Králičí je ještě dietnější.

  • GF

    Co vegani a vegetariáni a svalová hmota?

  • Host chatu

    Dobrý den. Dlouhodobá čistě veganská strava je podle mě zdravotně nevhodná. Tělo kvůli kompletnímu omezení živočišně bílkoviny začne trpět na nedostatek vitamínů a minerálů (např B12, D3) a klesá i množství testosteronu v těle. Každý kdo nepřisuzuje civilizační onemocnění pouze náhodě a genetickým predispozicím musí vědět, že právě nedostatek vitamínů a hormonální nerovnováha můžou být v pozdějším věku původcem mnohých onemocnění. Nedostatek některých aminokyselin má samozřejmě za příčinu náročnější tvorbu a ochranu svalové hmoty. Vegetariánský jídelníček bych určitě nezavrhoval. Pokud máte dostatek kvalitní bílkoviny z "nemasitých" zdrojů, tělo si poradí. Krátkodobě "vegetariánské" sám dny pravidelně zařazuji.

  • SK

    Proč jste odpůrcem drastických diet s jo-jo efektem?

  • Host chatu

    Dobrý den, často se totiž setkávám s chorobnou posedlostí dodržování kulturistických jídelníčků. A nejde o kulturisty, ale o normální lidi, kteří se snaží zbavit se přebytečného tuku, cítit lépe a mít více energie. Slepě dodržují drastické diety, kdy člověk vypadá skvěle v den 90 (60, 120), ale co potom? Znovu držet den 1 - 90? Většinou na přísných dietách člověk opravdu zhubne, ale následně se znovu obalí o pár kilogramů nahoru, protože celoročně podobné extrémní diety dodržovat nejde. Jsou to spíš diety na pár dní. Kulturistům to samozřejmě vyhovuje, protože ti se připraví na Den D (soutěž) a pak zpravidla zvolní, dostanou se do odpočinkové fáze a pomalu budují hmotu na další soutěž. Pokud si chce člověk postavu udržet a nadále se zlepšovat, měl by si samozřejmě projít vhodnou variantou diety, ale zároveň se přednostně řídit systémovými kroky (pitný režim, časování sacharidů, optimalizace hormonů, zlepšení citlivost na inzulín, práce s psychikou, dlouhodobé výsledky) a vypadat lépe za měsíc, za tři, za rok. Držet takový jídelníček, který mu vyhovuje dlouhodobě (nikoliv pouze na určitý časový úsek).

  • Václava K.

    Dobrý den,
    snažím se udržovat v kondici, je dost populární běh, ale ten mě nebaví. Jaký sport byste doporučil ženám okolo čtyřicítky? A při trénování pít jen čistou vodu?

  • Host chatu

    Dobrý den, fantazii se meze nekladou. Celá řada klientek plave, jezdí na bruslích, chodí na skupinové funkční tréninky, jezdí na kole. Záleží na vás. Každý pohyb je super, pokud ho člověk nedělá s negativním přístupem. Pít čistou vodu bych doporučil celodenně. Dodržovat pitný režim (čistá voda, množství) považuji za jednu z naprosto nejdůležitějších věcí. A musím vám říct jednu věc, všichni to ví, ale málokdo to dodržuje. Pro ženu bych doporučil aspoň 2,5 litr čisté neperlivé vody denně, efekt se dostaví. Tělo potřebuje hydratovat a zároveň mít pořád dostatek vody pro správnou funkci metabolismu a odvod odpadních látek a toxinů.

  • IDOL

    Dobrý den,
    máte nějaký osvědčený tip, jak zahnat chuť na sladké? Nebo nevadí, když si dám občas kousek čokolády?

  • Host chatu

    Dobrý den, chuť na sladké zaženete větším podílem zdravých tuků ve stravě. Jde o oříšky (ideálně kešu, lískové), avokádo, vejce, oleje (kokosový, olivový) na přípravu pokrmů, sýry, kokos, slaninu (v rozumné míře). Pokud zvolíte vysokoprocentní hořkou čokoládu, uděláte taky lépe. Každopádně jestli jde o kousek čokolády jednou za pár dní, nepovažoval bych to zásadní porušení. Pokud člověk dělá každý týden 95 procent věcí správně, těch zbývajících 5 procent špatně tělo ani nepozná. Ať už je to kousek čokolády, zmrzlina, nebo burger s hranolkami. Celé je to o systému. Tělo potřebuje vědět, že i když si jednou ujedete, že se druhý den vrátí k tomu, co funguje. Velký problém je, že u spousty lidí stravovací systém ani neexistuje. Jeden den nejedí takřka vůbec, druhý den mají jen oběd a brambůrky u televize, třetí den vynechají pití, čtvrtý den fajn, a takhle dokola. Tělo nedokáže odhadnout, co ho bude čekat. A tím pádem si tuk drží daleko urputněji.

  • milan

    Dobre rano. Na Nakupu z farmy beru maslo, je luxusni. Muzu ho jist a pritom hubnout, nebo si ho musim odpustit?

  • Host chatu

    Dobrý den, určitě si ho nemusíte odpustit. Máslo obecně sice může obsahovat větší množství tuku, ale tělo ho při vhodném stravování dokáže využít jako zdroj energie. Pokud se zaměříte na správné časování sacharidů (především po fyzické/sportovní aktivitě), budete mít vyvážený pestrý jídelníček, klást důraz na pitný režim a především do toho půjdete s pozitivním přístupem, zvládnete hubnout i s tím luxusním máslem.

  • Petra

    Dobrý den,
    co doporučujete zařadit do jídelníčku žen po porodu, aby rychle nabraly sílu?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, ženám po porodu bych doporučil kvalitní pravidelnou pestrou stravu. Vyhnul bych se potravinám, které můžou dítě "nadýmat" (bílé pečivo, luštěniny), jednoduchým cukrům, pálivým dráždivým potravinám a většímu množství kofeinu. Naopak bych kladl velký důraz na dostatečný pitný režim (čistá neperlivá voda), dostatek zeleniny, kvalitní bílkovinu jako stavební jednotku pro svaly (maso, ryby, vejce, ml. výrobky), dostatečný podíl sacharidů (přílohy) a zdravých tuků ve stravě. Současně můžete pár týdnů po porodu začít se cvičením, nejdříve především dýchacím a cvičením na posílení svalů pánevního dna a poté i s komplexnějším. Samozřejmě platí, že je nezbytné vyhnout se těžkým břemenům a přímému cvičení břicha.

  • Michal

    Dobrý den,

    momentálně se snažím držet očistnou kůru (v podstatě bezlepková dieta se spoustou zeleniny), ale snažím se i sportovat (běh, posilovna). Co mám jíst, abych svalovou hmotu neztratil, ale naopak i nabral. Na proteinový prášek si teď můžu nechat zajít chuť.

    Díky za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, bezlepková dieta a nabírání svalové hmoty se nijak nevylučuje. Soustředil bych se na kvalitní zdroj bílkoviny (maso, vejce, čerstvý sýr), zdroje komplexní sacharidů formou příloh, nízko-sacharidové (brambory) spíše před fyzickou aktivitou, přílohy s vyšším obsahem sacharidů (rýže) po fyzické aktivitě. Zároveň by vaše strava měla být pestrá, bohatá na zeleninu, ale individuální potraviny záleží na osobních preferencích. Základ pro nabírání svalové hmoty bude vždy pitný režim, systém ve stravování, fyzická aktivita, psychika, regenerace a kvalitní spánek. Zároveň bych se soustředil na dostatečný příjem minerálů a vitamínů. Osobně jsem variantu bezlepkové stravy zkoušel, můžete na ní zvesela přibírat svalovou hmotu.

  • Marcela

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, co doporučujete dělat, abychom se cítili a vypadali dobře. Ve dvaceti je to asi jednoduché, ale co třeba po čtyřicítce... po padesátce... Existuje nějaká jednoduchá rada?
    Platí např. staré pořekadlo: snídej sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři rozdej nepříteli?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud bych měl říct nejjednodušší radu, řeknu toto. Celé je to o hlavě. Spousta lidí se snaží změnit životní postoj, jenže do toho jdou s negativním přístup. "To nejde." "To nebude fungovat." "Stejně to nevydržím." "Může za to genetika." Mají totiž pocit, že si dají do pořádku tělo, a pak se srovná hlava. Takhle to nefunguje. Vždycky to začíná v hlavě. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, musíte do toho jít pozitivně. Jakmile se člověk pod zkušeným vedením začne stravovat lépe, klade důraz na pitný režim, zpravidla se začne cítit dobře. Lépe se mu vstává, má víc energie, myslí pozitivněji. A není to jen dosaženými výsledky. Je to především optimalizaci hormonů. Stav hormonů ovlivňuje to, jak se cítíme. Je to komplexní změna života, ale vše začíná v hlavě. Dobrá strava, dostatek pohybu, špatná psychika = mizerné výsledky. Vždycky to bude především o hlavě. Proto všem doporučuji, jděte do toho s někým, kdo vás nebude učit CO a KDY, ale hlavně PROČ. Jakmile začnete chápat souvislosti a rozumět jim, půjde to daleko přirozeněji a budete z toho mít skvělý pocit.

  • Nr.Nobody

    Dobry den, zaslechl jsem, ze jste velkym fanouskem Barcelony - troufal byste si trenovat tyto fotbalisty a ktera cast fyzickeho treninku je pro fotbalisty nejdulezitejsi pro celou sezonu? Nabehat velke davky? Hodiny v telocvicne? Nebo staci trenovat s balonem? Dekuji. :)

  • Host chatu

    Dobrý den, to vás bohužel někdo mystifikoval. Pokud jde o kondiční přípravu sportovních týmů, velmi pomalu můžeme v některých sportech vidět upouštění od nekonečných hodin běhání na úkor krátké (do 60-70 min) intenzivní silově-dynamické fyzické aktivity. Můžu doporučit rozhovor s kondičním trenérem libereckých hokejistů Alešem Pařezem, který po kanadsko-americkém vzoru omezil libereckým hokejistům nekonecné běhání a kolo. Výsledkem byl suverénní zisk extraligového titulu v sezóně 2015/2016, který vyhráli především právě díky skvělé fyzické připravenosti. U fotbalistů mám spíš lehké zkušenosti s individuální přípravou, takže si nedovolím zobecňovat.

  • Jarda

    Dobrý den, kde vás lze kontaktovat s dalšími dotazy, případně pokud s vámi chce člověk spolupracovat? Děkuji J.

  • Host chatu

    Dobrý den, kontaktovat mě můžete na emailu mirovskypavel@gmail.com.

  • Elena

    Dobrý den, zajímá mě, proč spolupracujete zrovna s farmáři. Chápu, že to jsou asi zdravé věci z hlediska osvobození od éček atd., ale jsou takové potraviny vhodné při redukční dietě či nabírání svalové hmoty? Ve fitness většinou vidím všechny popíjet proteinové nápoje....moc si tuto kulturu s farmářskými potravinami nespojuji, ale pokud to dokážete skloubit, tak palec nahoru :)

  • Host chatu

    Dobrý den. Komplexní zdraví těla se odvíjí od několika věcí. Psychika, pohyb, regenerace, pitný režim, kvalitní pestrá strava. A kvalitu stravy určuje především nutriční bohatství potravin, obsah živin, přítomnost minerálů a vitamínů, čerstvost. A právě u farmářských výrobků je tohle přítomno. Nejsou to vysoce průmyslově zpracované potraviny, které můžou obsahovat spoustu antinutrientů a přidaných látek. Proteinové nápoje považuji za velmi dobrý doplněk stravy. Jedná se v podstatě o lehce stravitelnou formu bílkoviny. Když to budu hodně bagatelizovat, hodnota bílkoviny v proteinovém koktejlu odpovídá 100-120g masa. Pokud se vám tedy stane, že nestíháte, případně nemáte chuť na pevné jídlo, protein je dobrá volba. Nejde o žádnou chemii.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov