Jak získat do firmy TOP manažera a jak se co nejlépe prosadit na trhu práce? Odpovídal uznávaná headhunterka Markéta Šveda ve středu 16. června od 10.00.

Chat je uzavřený16.06.2021 10:00

Uznávaná headhunterka Markéta Šveda.


Jak získat do firmy TOP manažera? Jak se co nejlépe prosadit na trhu práce?  A jak omezit komplikace při změně zaměstnání, či jak poznat tu nejlepší nabídku? Odpovídala uznávaná headhunterka Markéta Šveda 16. 6. v 10.00.


Markéta Šveda

Působila na obchodních pozicích v několika firmách nadnárodních firmách (Douwe Egberts, Henkel ČR) a od roku 2000 pracuje naplno v headhuntingu. Specializuje se na vyhledávání top manažerů a nejžádanějších expertů v regionu střední Evropy.

Chat

 • Karel

  Dobrý den, které obory a pozice budou teď po pandemii nejhledanější. Určitě IT, ale co dál?

 • Host chatu

  • Ano, IT je hodně v kurzu. Ale IT je vždy navázáno na další oddělení ve firmách, takže změna v IT systémech s sebou často nese změny další, jak systémové, tak personální. v současné době zaznamenáváme růst poptávky od klientů z e-commerce a z výroby, takže vedle IT hledáme nyní často kandidáty do digitálního marketingu, logistiky a specialisty do výroby. Nicméně, posilujeme kontinuálně týmy do financí i do HR.

 • Zdenda

  Je adekvátní, aby TOP manažer bral kupříkladu 50 násobek platu řadového zaměstnance? Kde je podle Vás zdravá míra?

 • Host chatu

  V tomto podání, jak píšete, zdravá míra skutečně neexistuje. Z vlastní zkušenosti Vám mohu potvrdit, že jsem se setkala i s vyšším násobkem. Každá firma platové hranice má nastavené jinak. Korporáty mívají na platové hladiny dokonce tabulky, takže každá úroveň pozic má své rozmezí a přesto nejede vlak. U většiny TOP manažerů je odměna vázaná na přinesený výsledek a zde záleží na tom, zda je nastavena horní hranice bonusu.

 • Kris

  Dobrý den, jaké vlastnosti jsou dnes u manažerů nejvíce žádané? Změnil to nějak Covid? Děkuji.

 • Host chatu

  • Ano, Covid změnil trochu požadavky na manažery. Kromě „hard skills“ , t.j ty odborné znalosti, kdy mnoho kandidátů se muselo „doučit“ práci s nejnovějšími technologiemi, se změnily požadavky na povahu a osobní vlastnosti kandidáta (soft skills). je důraz na flexibilitu, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se rozhodovat a rychle se adaptovat na nové podmínky. Nově se setkáváme s pojmem tzv.“ transferable skills“, což jsou právě univerzální vlastnosti, které kandidátům umožňují pracovně migrovat mez různými obory.

 • Dáša

  Jak těžké je získat pro českou firmu zahraničního pracovníka do vyššího managementu?

 • Host chatu

  Upřímně, záleží na lokalitě práce a na podmínkách. Hledáme -li cizince pro firmu v Praze a dostane komfortní podmínky, je to jednoduché, Praha a nejbližší okolí je pro cizince stále motivující destinace. Do výrobních firem, které jsou mimo hlavní město v různých regionech, si zahraniční firmy většinou vysílají vlastního zaměstnance- cizince sami, a ti mívají často velmi dobré relokační podmínky pro sebe a případně i pro vlastní rodinu.

 • Monika

  Jaké obory jsou dnes nejžádanější na pracovním trhu?

 • Host chatu

  Od loňského roku zaznamenáváme růst poptávky v oborech e-commerce, logistika a výroba.

 • Sláva T.

  Máme trvale nízkou nezaměstnanost, ale ceny a inflace letí vzhůru. Myslíte, že nás čeká vlna propouštění?

 • Host chatu

  Ano, myslím si to, čekají nás změny na pracovním trhu

 • K.P.

  Dobrý den, potřebujeme do firmy akutně několik pracovníků do středního managementu. Jaký je nejlepší způsob oslovení možných kandidátů?

 • Host chatu

  ráda bych Vám poradila něco konkrétního, ale záleží hodně, kde sídlíte a jaké konkrétně kolegy hledáte. Na některé pozice Vám klidně doporučím inzerci, což je stále ten levnější nástroj k hledání kandidátů, pokud víme že má inzerce dobrý dosah v regionu a je šance, že ti kandidáti tam jsou. Je možné, že ve svém okolí máte i nějakou kvalitní agenturu práce, která může mít hledané specialisty ve své databázi. Pokud je to hodně specifické zadání a víme, že hledaný kandidát může potenciálně existovat někde v okolí, tak volejte nám ;-)

 • miloš

  Pracovní trh je vyčerpaný, lidi nejsou. Má dnes HR vůbec smysl, když každý bere každého? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  HR má svou roli ve firmě, a také proto, aby firma nebrala každého kandidáta, který nedosahuje žádané kvality. Nemyslím si, že je pracovní trh vyčerpaný. Je potřeba pracovat i s mladými talenty a s loajálními zaměstnanci. Upřímně si myslím, že někdy bývá problém s motivací pracovat na straně kandidáta a s nástroji, jak si dobré zaměstnance udržet na straně zaměstnavatele.

 • Jaroslav

  Dobrý den, jak se člověk stane headhunterem? Je na to nějaký kurz? Děkuji

 • Host chatu

  O žádném kurzu na headhuntera, upřímně, nevím :-). Ale z vlastní praxe a co znám i "kolegy" z konkurenční firem, tak jsem poznala dvě cesty. Buď jako mladý člověk někdo může nastoupit do headhunterské společnosti a začít od píky - práce s osobními daty a registrací, Researcher ("vyhledávač" informací a kandidátů), junior konzultan a pak samostatný headhunter. Anebo zkušený manažer z určitého oboru, s obchodními schopnostmi, zkušenostmi s prací s lidmi, vyzrálý a empatický, se přidá k vybudované firmě, anebo si založí vlastní business a získává si pro sebe zakázky od klientů. V každém případě je to tvrdá práce, s vysokou dávkou obchodu a psychologie.

 • Marta

  Dobrý den, můžu se jako kandidátka někde registrovat v headhunterské firmě? Nebo musím počkat, až si mě jako vhodnou sami vytipujete? Moc děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ano, samozřejmě můžete, nečekejte. Každá headhunterská firma má na webu mailovou adresu, kam svůj životopis můžete poslat. Je možné, že konkrétní Headhunter bude obsazovat pozici, která bude v souladu s Vaší praxí, pak Vám volá hned. Ale Headhunter v daném čase obsazuje jen pozic pár, tak je možné, že si Vás jen zaregistruje a spojí se s Vámi, až to bude aktuální. je také možné, že pracujete v oboru, kde se ten Headhunter vůbec nepohybuje, ale pak by Vám to asi měl říct/napsat. S námi je to o příležitosti.

 • Lukas

  Jak často hledáte manažery v zahraničí?

 • Host chatu

  Pokud máte na mysli, zda hledáme v zahraničí pro firmu, která v zahraniční zemi i působí, tak je to většinou zakázka z ČR, neboť je tady například centrála pro CE a klient chce s námi spolupracovat i při hledání v zahraničí.
  Ze zahraničí do ČR kandidáty české nebo slovenské národnosti občas hledáme, když třeba klient požaduje nějakou konkrétní praxi ze zahraničí.
  Kandidáty- cizince do ČR v zahraničí nehledáme téměř vůbec, nemíváme tyto poptávky, zahraniční firmy si do ČR většinou vyšlou vlastního zaměstnance

 • Lenka

  Co je prosím třeba udělat, aby si mě headhunter všiml? Děkuji.

 • Host chatu

  Měla byste být dohledatelná a dosažitelná. Určitě můžete napsat přímo nějakému headhunterovi a poslat mu své CV. Své CV byste si měla dobře připravit tak, aby Headhuntera zaujal, i když třeba v aktuální době pro Vás nebude mít nabídku. Měla byste mít dobře zpracovaný profil na LinkedInu. Zkuste se na své CV a profil podívat očima "čtenáře"- Headhuntera nebo personalisty, zda je zajímavý a výstižný.

 • Zdenda

  Souhlasíte s názorem že ve vyšším managementu je větší výskyt psychopatů? Zjednodušeně řečeno lidí, co nemají svědomí a berou ostatní jen jako prostředek, k dosažení cílů?

 • Host chatu

  Všeobecně na pozicích, které jsou pod velkým tlakem (čas a výsledek) a s vysokou zodpovědností za dosažené výsledky, se lidi s psychopatickými, cholerickými a manipulativními sklony vyskytují. Já říkám, že jejich vysoké IQ (inteligence) je na úkor EQ (emoce a empatie), nemají je v rovnováze. Mohu Vás však uklidnit, že jich není většina ;-). v současné době je opravdu kladen důraz na výběr manažerů s motivačním stylem vedení lidí, ti výše uvedení mají krátkou životnost.

 • Roman

  Dobrý den, v čem je rozdíl mezi "lovcem hlav" a běžným personalistou? Je to o tom, že lovec aktivně loví mimo firmu, kdežto personalista je spíš sám loven?

 • Host chatu

  Personalista zastává roli "interní", bývá součástí managementu firmy a stará se o "blaho" zaměstnanců, o jejich rozvoj a motivaci. Bývá právě "styčným důstojníkem" pro lovce hlav- Headhuntera, který pro firmu pracuje externě, hledá kandidáty dle zadání personalisty, předvybere mu je a doporučí.
  Realita je taková, že loven může být personalista ale i Headhunnter

 • Martina

  Slyšela jsem, že vám firmy platí třeba pětinásobek platu manažera, kterého jim ulovíte. To je v případě pražského manažera třeba půl milionu na ruku! Co když ale odejde ještě ve zkušebce??? To se přece nemůže vyplatit!!!

 • Host chatu

  Headhunter vždy poskytuje na umístěného kandidáta "záruční lhůtu", která bývá většinou dokonce delší než je zkušebka. Pokud kandidát odejde nebo je "odejit" z jakéhokoli důvodu, hledáme znova a zadarmo, a to se vyplatí ;-)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi