Jak získat do firmy TOP manažera a jak se co nejlépe prosadit na trhu práce? Odpovídal uznávaná headhunterka Markéta Šveda ve středu 16. června od 10.00.

Chat je uzavřený16.06.2021 10:00

Uznávaná headhunterka Markéta Šveda.


Jak získat do firmy TOP manažera? Jak se co nejlépe prosadit na trhu práce?  A jak omezit komplikace při změně zaměstnání, či jak poznat tu nejlepší nabídku? Odpovídala uznávaná headhunterka Markéta Šveda 16. 6. v 10.00.


Markéta Šveda

Působila na obchodních pozicích v několika firmách nadnárodních firmách (Douwe Egberts, Henkel ČR) a od roku 2000 pracuje naplno v headhuntingu. Specializuje se na vyhledávání top manažerů a nejžádanějších expertů v regionu střední Evropy.

Chat

 • Karel

  Dobrý den, které obory a pozice budou teď po pandemii nejhledanější. Určitě IT, ale co dál?

 • Host chatu

  • Ano, IT je hodně v kurzu. Ale IT je vždy navázáno na další oddělení ve firmách, takže změna v IT systémech s sebou často nese změny další, jak systémové, tak personální. v současné době zaznamenáváme růst poptávky od klientů z e-commerce a z výroby, takže vedle IT hledáme nyní často kandidáty do digitálního marketingu, logistiky a specialisty do výroby. Nicméně, posilujeme kontinuálně týmy do financí i do HR.

 • Zdenda

  Je adekvátní, aby TOP manažer bral kupříkladu 50 násobek platu řadového zaměstnance? Kde je podle Vás zdravá míra?

 • Host chatu

  V tomto podání, jak píšete, zdravá míra skutečně neexistuje. Z vlastní zkušenosti Vám mohu potvrdit, že jsem se setkala i s vyšším násobkem. Každá firma platové hranice má nastavené jinak. Korporáty mívají na platové hladiny dokonce tabulky, takže každá úroveň pozic má své rozmezí a přesto nejede vlak. U většiny TOP manažerů je odměna vázaná na přinesený výsledek a zde záleží na tom, zda je nastavena horní hranice bonusu.

 • Kris

  Dobrý den, jaké vlastnosti jsou dnes u manažerů nejvíce žádané? Změnil to nějak Covid? Děkuji.

 • Host chatu

  • Ano, Covid změnil trochu požadavky na manažery. Kromě „hard skills“ , t.j ty odborné znalosti, kdy mnoho kandidátů se muselo „doučit“ práci s nejnovějšími technologiemi, se změnily požadavky na povahu a osobní vlastnosti kandidáta (soft skills). je důraz na flexibilitu, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se rozhodovat a rychle se adaptovat na nové podmínky. Nově se setkáváme s pojmem tzv.“ transferable skills“, což jsou právě univerzální vlastnosti, které kandidátům umožňují pracovně migrovat mez různými obory.

 • Dáša

  Jak těžké je získat pro českou firmu zahraničního pracovníka do vyššího managementu?

 • Host chatu

  Upřímně, záleží na lokalitě práce a na podmínkách. Hledáme -li cizince pro firmu v Praze a dostane komfortní podmínky, je to jednoduché, Praha a nejbližší okolí je pro cizince stále motivující destinace. Do výrobních firem, které jsou mimo hlavní město v různých regionech, si zahraniční firmy většinou vysílají vlastního zaměstnance- cizince sami, a ti mívají často velmi dobré relokační podmínky pro sebe a případně i pro vlastní rodinu.

 • Monika

  Jaké obory jsou dnes nejžádanější na pracovním trhu?

 • Host chatu

  Od loňského roku zaznamenáváme růst poptávky v oborech e-commerce, logistika a výroba.

 • Sláva T.

  Máme trvale nízkou nezaměstnanost, ale ceny a inflace letí vzhůru. Myslíte, že nás čeká vlna propouštění?

 • Host chatu

  Ano, myslím si to, čekají nás změny na pracovním trhu

 • K.P.

  Dobrý den, potřebujeme do firmy akutně několik pracovníků do středního managementu. Jaký je nejlepší způsob oslovení možných kandidátů?

 • Host chatu

  ráda bych Vám poradila něco konkrétního, ale záleží hodně, kde sídlíte a jaké konkrétně kolegy hledáte. Na některé pozice Vám klidně doporučím inzerci, což je stále ten levnější nástroj k hledání kandidátů, pokud víme že má inzerce dobrý dosah v regionu a je šance, že ti kandidáti tam jsou. Je možné, že ve svém okolí máte i nějakou kvalitní agenturu práce, která může mít hledané specialisty ve své databázi. Pokud je to hodně specifické zadání a víme, že hledaný kandidát může potenciálně existovat někde v okolí, tak volejte nám ;-)

 • miloš

  Pracovní trh je vyčerpaný, lidi nejsou. Má dnes HR vůbec smysl, když každý bere každého? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  HR má svou roli ve firmě, a také proto, aby firma nebrala každého kandidáta, který nedosahuje žádané kvality. Nemyslím si, že je pracovní trh vyčerpaný. Je potřeba pracovat i s mladými talenty a s loajálními zaměstnanci. Upřímně si myslím, že někdy bývá problém s motivací pracovat na straně kandidáta a s nástroji, jak si dobré zaměstnance udržet na straně zaměstnavatele.

 • Jaroslav

  Dobrý den, jak se člověk stane headhunterem? Je na to nějaký kurz? Děkuji

 • Host chatu

  O žádném kurzu na headhuntera, upřímně, nevím :-). Ale z vlastní praxe a co znám i "kolegy" z konkurenční firem, tak jsem poznala dvě cesty. Buď jako mladý člověk někdo může nastoupit do headhunterské společnosti a začít od píky - práce s osobními daty a registrací, Researcher ("vyhledávač" informací a kandidátů), junior konzultan a pak samostatný headhunter. Anebo zkušený manažer z určitého oboru, s obchodními schopnostmi, zkušenostmi s prací s lidmi, vyzrálý a empatický, se přidá k vybudované firmě, anebo si založí vlastní business a získává si pro sebe zakázky od klientů. V každém případě je to tvrdá práce, s vysokou dávkou obchodu a psychologie.

 • Marta

  Dobrý den, můžu se jako kandidátka někde registrovat v headhunterské firmě? Nebo musím počkat, až si mě jako vhodnou sami vytipujete? Moc děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ano, samozřejmě můžete, nečekejte. Každá headhunterská firma má na webu mailovou adresu, kam svůj životopis můžete poslat. Je možné, že konkrétní Headhunter bude obsazovat pozici, která bude v souladu s Vaší praxí, pak Vám volá hned. Ale Headhunter v daném čase obsazuje jen pozic pár, tak je možné, že si Vás jen zaregistruje a spojí se s Vámi, až to bude aktuální. je také možné, že pracujete v oboru, kde se ten Headhunter vůbec nepohybuje, ale pak by Vám to asi měl říct/napsat. S námi je to o příležitosti.

 • Lukas

  Jak často hledáte manažery v zahraničí?

 • Host chatu

  Pokud máte na mysli, zda hledáme v zahraničí pro firmu, která v zahraniční zemi i působí, tak je to většinou zakázka z ČR, neboť je tady například centrála pro CE a klient chce s námi spolupracovat i při hledání v zahraničí.
  Ze zahraničí do ČR kandidáty české nebo slovenské národnosti občas hledáme, když třeba klient požaduje nějakou konkrétní praxi ze zahraničí.
  Kandidáty- cizince do ČR v zahraničí nehledáme téměř vůbec, nemíváme tyto poptávky, zahraniční firmy si do ČR většinou vyšlou vlastního zaměstnance

 • Lenka

  Co je prosím třeba udělat, aby si mě headhunter všiml? Děkuji.

 • Host chatu

  Měla byste být dohledatelná a dosažitelná. Určitě můžete napsat přímo nějakému headhunterovi a poslat mu své CV. Své CV byste si měla dobře připravit tak, aby Headhuntera zaujal, i když třeba v aktuální době pro Vás nebude mít nabídku. Měla byste mít dobře zpracovaný profil na LinkedInu. Zkuste se na své CV a profil podívat očima "čtenáře"- Headhuntera nebo personalisty, zda je zajímavý a výstižný.

 • Zdenda

  Souhlasíte s názorem že ve vyšším managementu je větší výskyt psychopatů? Zjednodušeně řečeno lidí, co nemají svědomí a berou ostatní jen jako prostředek, k dosažení cílů?

 • Host chatu

  Všeobecně na pozicích, které jsou pod velkým tlakem (čas a výsledek) a s vysokou zodpovědností za dosažené výsledky, se lidi s psychopatickými, cholerickými a manipulativními sklony vyskytují. Já říkám, že jejich vysoké IQ (inteligence) je na úkor EQ (emoce a empatie), nemají je v rovnováze. Mohu Vás však uklidnit, že jich není většina ;-). v současné době je opravdu kladen důraz na výběr manažerů s motivačním stylem vedení lidí, ti výše uvedení mají krátkou životnost.

 • Roman

  Dobrý den, v čem je rozdíl mezi "lovcem hlav" a běžným personalistou? Je to o tom, že lovec aktivně loví mimo firmu, kdežto personalista je spíš sám loven?

 • Host chatu

  Personalista zastává roli "interní", bývá součástí managementu firmy a stará se o "blaho" zaměstnanců, o jejich rozvoj a motivaci. Bývá právě "styčným důstojníkem" pro lovce hlav- Headhuntera, který pro firmu pracuje externě, hledá kandidáty dle zadání personalisty, předvybere mu je a doporučí.
  Realita je taková, že loven může být personalista ale i Headhunnter

 • Martina

  Slyšela jsem, že vám firmy platí třeba pětinásobek platu manažera, kterého jim ulovíte. To je v případě pražského manažera třeba půl milionu na ruku! Co když ale odejde ještě ve zkušebce??? To se přece nemůže vyplatit!!!

 • Host chatu

  Headhunter vždy poskytuje na umístěného kandidáta "záruční lhůtu", která bývá většinou dokonce delší než je zkušebka. Pokud kandidát odejde nebo je "odejit" z jakéhokoli důvodu, hledáme znova a zadarmo, a to se vyplatí ;-)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.