Jak změnit své okolí k lepšímu? Odpovídala Alice Rezková

Chat je uzavřený02.09.2019 13:00

Alice Rezková.

Na sídlišti Černý Most vystupují ze země různá seskupení větracích rour. Místní lidé s podporou Hornbachu a iniciativ Scart a Uličník dostali nápad, jak tyto prostory využít užitečněji – pro hru a odpočinek. Proto z jedné takové skupiny větracích rour vznikla ponorka – zajímavá dětská prolézačka. Jak vznikají zajímavé nápady a co je potřeba k jejich realizaci? Ptejte se Alice Rezkové. Host odpovídá v pondělí 2. září od 13.00.

Alice Rezková založila iniciativu Uličník společně se spolužáky z vysoké školy, aby přinesla zábavu a oživení do městských ulic. Uličník začínal s konceptem uličnických zdí, na které mohli lidé přidávat podněty na zlepšení ve svém okolí. Uličníci se dlouhodobě snaží, aby tyto nápady nezůstaly jen v šuplíku. Za největší uličnický úspěch Alice považuje projekt adopce bezobrubníků. Firmy si mohou adoptovat bariérový přechod a pomoci ho opravit výměnou za poděkování vytesané přímo do obrubníku.

Chat

 • SK

  Ten název uliční může být kontroverzní - uličník znamená gauner anebo uličník je seznam ulic, nebo něco takového...

 • Host chatu

  Uličníka vidím, jako někoho, kdo dělá drobné prohřešky proti zažitým pravidlům a není spoutaný společenskými konvencemi. Stejně tak všichni, kdo se podílejí na uličnických projektech, musí být ochotní jít trochu proti proudu. Máte pravdu, že uličník je také seznamem ulic a pro nás ulice symbolizují hřiště, na kterém si člověk může nejen hrát, ale má za něj také zodpovědnost.

 • SK

  Ten název Uličník může být kontroverzní - uličník znamená gauner anebo uličník je seznam ulic, nebo něco takového...

 • Host chatu

  ...

 • DENMARK

  Spolupracuje iniciativa Uličník s politiky?

 • Host chatu

  Uličník je nevládní nezisková organizace, která nespolupracuje s žádnou politickou stranou. Pokud ale chceme v ulicích něco udělat nebo změnit, musíme umět konstruktivně pracovat s radnicemi. Zpočátku se nám zdálo, že oficiální cestou jde všechno velmi pomalu a je lepší některé nápady uskutečnit hned. S přibývajícími zkušenostmi jsme ale zjistili, že skutečné změny nelze bez podpory radnic a některých institucí jako například Technická správa komunikací (TSK) dosáhnout.

 • SK

  S kým vším iniciativa Uličník spolupracuje - organizace, jednotlivci?

 • Host chatu

  Uličník se snaží propojovat místní obyvatele s radnicí a s místními firmami, což se například povedlo v případě ponorky, kterou si vymysleli obyvatelé Černého Mostu a kterou finančně podpořila společnost Hornbach. Je skvělé, když se místní firmy zajímají o své bezprostřední okolí a chtějí v něm hrát zodpovědnou roli. Věřím, že se postupně přidají další a přijdou na to, že pro budování firemní značky je mnohem lepší podpořit komunitní projekt v okolí, než si postavit další billboard.

 • ANTI

  Spolupracují s iniciativou Uličník nějaké známé osobnosti?

 • Host chatu

  Záleží, jak definujete známou osobnost. Jsme spíše hnutí nadšenců, kterému řada známých i neznámých lidí pomohla. Ať už radou, dobrým kontaktem, který nás posunul dál, nebo se přímo zapojili do našich akcí.

 • Lovacoop

  Alice mě nějaký uličník vykopl z blogosféry Týdne.Mladí přijdou o mnoho dobrých názorů.

 • Host chatu

  :-)

 • Fenek

  Dobrý den Alice, nepřipadá Vám Praha už dost krásná? Je opravdu potřeba ji ještě více oživovat? Nezaslouží si tuto aktivitu jiná města více? Co třeba Chomutov?

 • Host chatu

  Záleží, s čím město srovnáváte a co je pro vás důležité v místě, kde žijete. Myslím si, že každé město má svá krásná místa, která chceme ukázat světu, a pak také svá slabá místa, která bychom nejradši někde schovali. Taková místa má Praha i Chomutov. Myslím si ale, že i samotná turisty obdivovaná Praha má ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi ještě spoustu práce – ať je to na poli bezbariérovosti nebo služeb pro své obyvatele. Někdy se může stát, že ta špinavá, komplikovaná a problematická místa s trochou snahy rozkvetou v lokality, ve kterých chce najednou každý bydlet. Právě takovým způsobem pomáhají ponorky a jiné projekty lidí, kterým není lhostejné místo, ve kterém žijí.

 • Fenek

  A proč jste se vlastně rozhodla věnovat oživování města ?

 • Host chatu

  Ze začátku jsme Uličníka založili jen tak pro legraci s kamarády z vysoké školy. Snažili jsme se spíš lidem zlepšit den, vnést trochu zábavy do každodenní šedi velkého města. Postupně jsme však více mluvili s obyvateli Prahy, s různými dalšími iniciativami a neziskovkami, a uvědomili jsme si, že uličníkováním můžeme změnit jen malý okamžik pro pár lidí. Postupně se tak soustředíme na nápady, které skutečně mohou změnit status quo.

 • AntiCoroze

  A nebojíš se, že se v ponorce na Čerňáku začnou slézat další “uličníci”? Aby z toho nebyla další Klinika.

 • Host chatu

  Ponorka bude určitě přitahovat různé skupiny obyvatel, každou asi z jiného důvodu. Základem ponorky jsou železné roury, které stále slouží jako větrání krytů civilní obrany, a připomínají periskopy ponorky. Mezi nimi je dřevěná “paluba”, na které můžete sedět, chodit, lézt po ní, hrát si. Je tedy určená pro všechny věkové skupiny. Myslím, že svou velikostí se s Klinikou nedá srovnávat. Určitě se v ní nedá nocovat :-)

 • LIB

  A kolik dotací dostává tahle neziskovka?

 • Host chatu

  My žádné dotace nedostáváme. Dokonce je přímo nesnášíme, protože je okolo nich spousta papírování a většinou zdržují od skutečné práce. V uličnické historii jsme dostali jen dva granty od Nadace Via, která podporuje uličníky jako jsme my. Buď vše děláme na dobrovolné bázi nebo seženeme sponzora z řad místních firem. Stejně jako tomu je v případě ponorky, kterou zafinancovala společnost Hornbach.

 • Pamča

  Já bych chtěla v Praze víc růžové 💋 - třeba ten nápad s tím růžovým tankem - to bylo tenkrát super - nešlo by to zopakovat?

 • Host chatu

  Uličníci taky mají rádi růžovou. Vždyť ji máme také v logu! Kdysi jsme ve Strašnicích opravili v našich barvách lavičku. Růžový tank je asi nezopakovatelný, ale nad nějakým novým růžovým projektem se určitě zamyslíme! :-)

 • Kiky

  O co se jedná ve zmiňovaném projektu ponorka? Myslíte, že se vám povedl?

 • Host chatu

  Ponorka bude taková skulptura s možností posezení na Černém Mostě. Místo, kde se budou moct lidé potkávat a trávit společně čas. Základem jsou železné roury, které stále slouží jako větrání krytů civilní obrany, a připomínají periskopy ponorky. Mezi nimi je dřevěná “paluba”, na které můžete sedět, chodit, lézt po ní, hrát si. Jestli se nám povedl, ukáže až odezva obyvatel Černého Mostu.

 • Katka

  Bydlím na Černém Mostě, kde ta ponorka je? Rádi bychom s dětmi zašli...

 • Host chatu

  Ponorka bude stát v ulici Dygrýnova a pro řádění dětí je jako dělaná!

 • SH

  Jak je náročná realizace takového originálního projektu?

 • Host chatu

  Realizace ponorky byla náročná. Na začátku stál originální nápad obyvatel Černého Mostu, konkrétně Petra Šourka z iniciativy Scart, který společně s designérem Martinem Beránkem dal ponorce tvar. Potom se okolo ponorky uskutečnilo několik programů pro místní, aby se zjistilo, zda by se jim něco jako ponorka líbilo. Jeden čas se zdálo, že z ponorky nic nebude. Nakonec ale vše dobře dopadlo a její stavbu zafinancovala společnost Hornbach. Každý nápad potřebuje svůj čas a jeho realizace si žádá velkou vytrvalost :-) Získáním financí totiž vše jen začíná a co se může pokazit, to se také pokazí. Myslím, že až bude ponorka stát, bude to pro všechny zúčastněné velká odměna!

 • Amálie

  Dobrý den Alice, měla bych 3 otázky:
  1. Jak může jedinec přispět k zlepšení svého okolí?
  2. Existuje možnost spolupráce jedince s Uličníkem?
  3. Jaké jsou další projekty či nápady iniciativy Uličník?

  Děkuji, A

 • Host chatu

  1. Každý se může nějak zapojit do zlepšení svého okolí. Řada radnic má například tzv. participativní rozpočty, kdy mohou obyvatelé dané čtvrti přicházet s nápady, které je poté radnice ochotná podpořit. 2. Ano!!! Stále hledáme nové uličníky! Ozvěte se nám prosím přes FB! 3. Naše projekty dělíme na nevážené (to jsou takové legrace v ulicích, těch už tolik neděláme) a odvážné (jako je ponorka, bezobrubnik.cz a další, které doufáme přinesou nějakou reálnou změnu). Náš příští projekt se bude týkat včel ve městech :-)

 • Markéta L.

  Myslíte si, že dělat věci jinak je v dnešní době užitečné? Vždyť tam stačilo postavit běžné dětské hřiště a děti by to taky ocenili, tak proč se pouštět do nějakých "super originálních" nápadů?

 • Host chatu

  Myslím si, že je v dnešní době velmi důležité dělat věci jinak. S nápadem ponorky přišel obyvatel Černého Mostu Petr Šourek. Jak chodil mezi panelovými domy, všiml si, že se tu vyskytují unikátní skupiny větracích trub. Rozhodl se je proměnit v něco, co by měli obyvatelé Černého Mostu rádi. Na sídlišti je všechno stejné: okna, dveře, vchody, obrubníky. Orientujete se jenom podle čísel. Ponorka bude sloužit jako orientační bod – místo setkávání. Časem budou lidé třeba říkat: bydlím u Ponorky nebo v šest u ponorky.

 • MaxipesFík

  Kde berete inspiraci pro své nápady?

 • Host chatu

  Někdy se jen rozhlížíme okolo, někdy nás inspiruje něco zajímavého v zahraničí. Prostě máme oči otevřené :-)

 • Jiťule bambule

  Je nějaký projekt, který se vám opravdu povedl?

 • Host chatu

  Za náš největší úspěch považujeme pilotní projekt bezobrubníků, kdy si můžete adoptovat bariérový přechod stejně jako například zvířátko v ZOO. Firma nebo jednotlivec zafinancuje opravu takového přechodu. Uličníci pomůžou zařídit všechny povolení od úřadů a realizaci. Společně tak můžeme opravit bariérový přechod. Vy získáte osobní poděkování přímo na opraveném přechodu. Vytesané do kamene! Bezobrubník. Pilotní projekt jsme uskutečnili v ulici V Háji ve spolupráci se společností LMC.

 • David

  Takové projekty se mi líbí, mám rád, když někdo udělá i něco pro své okolí. Můžu se nějak také zapojit? David

 • Host chatu

  Ano!!! Uličníků není nikdy dost! Stále hledáme lidi, co jsou ochotní udělat něco pro své okolí. Ozvěte se nám prosím kdykoliv přes náš FB.

 • Helča

  Zlobíte jenom v Praze nebo zvládáte celou republiku? Ráda bych něco takového i u nás ve Zlíně.

 • Host chatu

  Zatím z kapacitních důvodů uličníkujeme hlavně v Praze, i když už máme za sebou také hudební park v Plzni. Všechny uličnické projekty jsou o správném načasování a propojení lidí, kteří jsou ochotní se pustit se do nového nápadu. Třeba nás v budoucnu vítr odvane i někam mimo Prahu.

 • Prazak

  Dobry den, Alice, jak hodnotite soucasny verejny prostor v Praze? Nekdy mam pocit, ze to je spis reklamni prostor… pro betonove lavicky s reklamou, bilboardy/bigboardy… Kdyby ty reklamy byly alespon kvalitni, jak byvalo pred sto lety;)

 • Host chatu

  Ano, máte pravdu. Reklamy stále přibývá a člověk se jí může jen těžko vyhnout. Právě i z těchto důvodů usilujeme o to, aby si firmy místo reklamy postavili třeba ponorku nebo zafinancovali opravu bariérového přechodu nebo se jakkoliv jinak zapojili do dění ve svém okolí. Když už reklama, tak ať svému okolí něco přinese. Nejen lavičku :-)

 • Tomas

  Dobrý den,
  jak se Vám daří na takovýchto projektech spolupracovat s městskými částmi, případně s jinými úřady?
  Děkuji

 • Host chatu

  Spolupráce s úřady někdy může být velmi těžká. Přicházíme s něčím novým a neozkoušeným. Úředníci se na nás někdy dívají velmi podezřívavě. Většinou nevědí, co si s námi počít. Ale doteď jsme vždycky na každé radnici našli někoho, kdo nám pomohl. Ukazuje se, že na radnicích existují úžasní úředníci, kteří jsou ochotní jít neprobádanou cestou. Jenom díky nim bude ponorka!

 • Ponorka

  Dobry den, do ceho se ponorite po ponorce? Jak je narocne neco jako “ponorka” zrealizovat? Hodne energie do dalsiho ulicnikovani.

 • Host chatu

  Děkujeme moc! Energie je třeba :-) Člověk se hlavně nesmí nechat odradit počátečními neúspěchy :-) Co se může pokazit, to se vždycky pokazí. Ne všechny nápady se podaří zrealizovat, některé musí zůstat v šuplíku, čas některých nápadů teprve přijde. Náš dalších projekt se bude týkat včel ve městě!

 • yellow submarine

  Alice, na ponorku se zajdem s rodinou urcite podivat. Ale zajimalo by me, proc to vlastne delate?;) Cista zvedavost/obdiv. Good luck;)

 • Host chatu

  :-))) Protože nás to baví! A protože jsme asi všichni duší tak trochu uličníci :-)

 • Smichov

  Napada vas nejaky pozitivni “zasah” do verejneho prostoru ze zahranici z posledni doby, ktery vas fakt dostal?;)

 • Host chatu

  Ano, je jich skutečně hodně a je těžké vypíchnout jen jeden. V souvislosti se změnou klimatu se nyní díváme hlavně směrem do přírody a jak ji více dostat do měst. Náš příští projekt bude o včelách!

 • Velryba

  Daří se vám do akcí zapojovat firmy?Mají zájem třeba o místa, kde působí?

 • Host chatu

  Zapojování firem v místech, kde působí, považujeme za jeden z našich největších úkolů! Máme pár malých úspěchů se společnostmi jako je Hornbach nebo LMC. A věříme, že budou přibývat, tak nám držte palce!

 • Velryba

  A ještě bych měl jeden dotaz, cítíte se jako “aktivistka”?

 • Host chatu

  Nejsem si jistá, že vím, jak se cítí aktivistka. Cítím se jako uličník :-)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.