Jak zvýšit šance na otěhotnění? Odpovídal MUDr. Karel Metyš

Chat je uzavřený28.05.2019 14:00

Karel Metyš.

Přemýšlíte o miminku nebo už se o něj dokonce snažíte? Ráda byste věděla, jak můžete zvýšit šance na otěhotnění? Je potřeba dbát na zdravý životní styl už během plánování těhotenství? Co byste neměla zanedbat a čeho se raději vyvarovat? Na tyto a další otázky bude odpovídat specialista na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš. Host odpovídá v úterý 28. května od 14.00.

MUDr. Karel Metyš je odborník na výživu těhotných, které se věnuje mnoho let. Specializuje se na problematiku výživy v období plánovaného těhotenství a potřebám organismu v období změn spojených s průběhem těhotenství i obdobím kojení.

Chat

 • Karolína

  Dobrý den. Četla jsem, že už v období plánování těhotenství je dobré užívat určité doplňky stravy. Podle čeho se mám ale správně rozhodnout nebo jak zjistím, jaké látky jsou právě pro mě nejvhodnější? Děkuji.

 • Host chatu

  Vhodné je zvolit přípravek, kde je co nejbohatší a vyvážené složení v podobě multivitaminových přípravků pro těhotné a kojící ženy, nebo i pro ženy, které plánují těhotenství. Jedním z těchto přípravků je GS Mamavit Prefolin+DHA, který obsahuje důležité vitamíny a minerály, které odpovídají výživovým nárokům během těhotenství.

 • Klaudie

  Plánujeme s partnerem miminko, ale nedokážeme si úplně odepřít vyrazit si čas od času s přáteli. Je alkohol během plánování těhotenství velký problém?

 • Host chatu

  Ano, je to problém. Během těhotenství je nejvhodnější na alkohol zcela zapomenout.

 • Nela

  V těhotenství je prý dobré užívat kyselinu listovou. Co když těhotenství teprve plánuji? Nestačí ji užívat v normální stravě, resp. je opravdu nutné ji doplňovat formou speciálních vitamínů?
  Děkuji

 • Host chatu

  Během těhotenství, především v prvních měsících, organismus spotřebovává vyšší množství kyseliny listové. Hlavním důvodem je rychle rostoucí plod, v kterém hlavně během prvních měsíců probíhá rychlé dělení buněk. To je důvod i k vyšší konzumaci kyseliny listové. Je vhodné je proto užívat ve formě doplňků stravy, v kterých je množství kyseliny listové v denní dávce vždy přesně stanoveno.

 • kveta

  V těhotenství se prý doporučuje vyvarovat se určitých potravin, např. plísňových sýrů. Zajímalo by mě proč a zda je vhodné takové potraviny vynechávat už během plánování těhotenství?

 • Host chatu

  Je vhodné se vyvarovat potravin, které způsobují nadýmání, tj. v trávicím traktu produkují nadměrné množství plynů. Během těhotenství se zvyšuje hladina hormonu progesteronu, který způsobuje zpomalení střevní pasáže. Už tato skutečnost může vést k vyšší produkci plynů, proto je vhodné se potravin, které nadýmají, vystříhat.

 • Andrea

  Dobry den, nedaří se mi otěhotnět, i kdyz se snažím jist zdrave a celkove dodržovat zdravý životní styl. Lékařka mi doporučila začít užívat kyselinu listovou, ale nevím, kolik množství ma tabletka obsahovat a na jake další látky se v přípravku zaměřit?

 • Host chatu

  Vhodná dávka je 400-600 mikrogramů denně. Z doplňků stravy je kromě přípravků s kyselinou listovou vhodný také inositol, což je vlastně vitamín ze skupiny B, který dokáže ovlivnit ve správném množství činnost vaječníků a harmonizovat ovulační cyklus. Vhodné je proto užívat při plánování těhotenství přípravky, které kombinují obsah kyseliny listové a inositolu. Jedním z nich je například GS Mimistar.

 • SK

  Kdy by měla žena přestat s kouřením, alkoholem ještě před těhotenstvím?

 • Host chatu

  Ano, ještě před těhotenstvím.

 • SK

  Kolik existuje rad ženě, jak zvýšit šanci na otěhotnění?

 • Host chatu

  Rad existuje velké množství.

 • SK

  Co psychiatricky nemocné ženy, jak ty se mají připravovat na těhotenství?

 • Host chatu

  Pokud se jedná o psychicky nemocné ženy, jsou velmi pravděpodobně v péči lékaře specialisty – psychiatra. Možnost otěhotnění nebo přípravu na těhotenství by měly diskutovat především s ním.

 • Sofie N.

  Snažíme se s partnerem o miminko už pár měsíců, ale pořád nic.. Je důležité, aby se správně stravoval i on? Může vadit třeba i káva?

 • Host chatu

  Proč se doposud nedaří otěhotnět, není možné na základě takto jednoduše položené otázky odpovědět. Z pohledu konzumace jídla a pití může být samozřejmě překážkou alkohol. Ale v případě obou je vhodné při plánování těhotenství konzumovat stravu pestrou a vyváženou, bohatou na vitamíny a minerály. Samozřejmě přispívá prostředí míru, klidu a pohody mezi partnery. Namísto pracovního shonu a stresu…

 • Kristýna

  Hezký den,
  Vitamíny (doplňky stravy) prý mají užívat už i ženy, které těhotenství teprve plánují, prý třeba už tři měsíce před plánovaným těhotenstvím. Jak ale poznám, kdy je ta správná chvíle s jejich užíváním začít, když nemohu vědět, kdy přesně otěhotním?
  Moc děkuji,
  Kristýna

 • Host chatu

  Pokud plánujete těhotenství a o početí se pokoušíte, je vhodné začít užívat kyselinu listovou. Ta je doporučována během těhotenství i odbornými organizacemi.

 • Šárka

  Jsem vegetariánka a s manželem uvažujeme o dítěti. Hraje vegetariánství roli? Myslíte, že je potřeba do jídelníčku maso zařadit, nebo ho stačí nahradit jiným druhem bílkovin? Obsahuje nějakou složku, kterou nejde z rostlinné stravy vůbec získat?

 • Host chatu

  Potřeba bílkovin se během těhotenství zvyšuje až o 30 %, proto je důležité zvolit takovou formu, aby byl zabezpečen dostatečný příjem bílkovin. Zároveň se zvyšuje i potřeba tuků a cukrů.

 • Klára

  Dobrý den. Je mi 26 let a od prvopočátku mám problémy s hormony a pravidelností menstruace, což bylo trochu zakrýváno užíváním hormonální antikoncepce. Tu už rok neužívám a chtěla bych nyní pomalu s přítelem založit rodinu. Můžu nějak podpořit své snažení o otěhotnění? Zatím bych se chtěla vyhnout hormonální léčbě. Děkuji.

 • Host chatu

  Důležité je antikoncepci vysadit. Snažení o otěhotnění je vhodné podpořit především v rámci partnerských vztahů. Samozřejmě přispívá prostředí míru, klidu a pohody mezi partnery. Namísto pracovního shonu a stresu…

 • Eliška

  Měla bych během období, kdy se snažím otěhotnět, jíst nějaké speciální potraviny nebo vitamíny, nebo je to jedno a stačí se na to zaměřit až během těhotenství? Slyšela jsem o „potravinách plodnosti“ – je na tom něco pravdy, nebo nic takového ve skutečnosti neexistuje?

 • Host chatu

  Nevím, zda je správné užít přímo název potraviny plodnosti. Takový výraz může přinášet přehnaná očekávání. Spíše bychom měli uvést, že se jedná o potraviny, které obecně mají příznivý vliv na lidské zdraví a s tím potažmo souvisí i zvýšená míra plodnosti. Nepřekvapí nás proto, že se za potraviny plodnosti v různých lifestylových médiích nebo v médiích zabývajících se zdravou výživou označují potraviny bohaté na vápník, antioxidanty, železo, složené cukry, ale také maso z tučných ryb, bohaté na omega3 kyseliny a další. Důležité je ale především, aby naše strava byla pestrá, vyvážená, bohatá na vitamíny a minerály a pomůže rozhodně i pravidelný pohyb a ta správná dávka míru, štěstí a pohody.

 • Ema

  Začali jsme se s partnerem snažit o miminko. Ráda bych se předtím vyčistila, přemýšlím o nějake dietě nebo detox. Je to vůbec vhodné? Pokud ano co byste mi doporučil?

 • Host chatu

  Není vhodné se zaměřit na tu či onu dietu. K otěhotnění pomůže strava, která by v sobě měla obsahovat vhodné potraviny, nebo potažmo potraviny, které jsme zde pojmenovali tak trochu kouzelně „potraviny plodnosti.“ Potraviny bohaté na vápník, antioxidanty, železo, složené cukry, ale také maso z tučných ryb, bohaté na omega3 kyseliny a další. Důležité je ale především, aby naše strava byla pestrá, vyvážená, bohatá na vitamíny a minerály a pomůže rozhodně i pravidelný pohyb a ta správná dávka míru, štěstí a pohody.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.