Jaká je současná situace na trhu s doplňky stravy? Kam se posunul tento byznys? Jak se mění chování spotřebitelů? Odpovídal David Buchta v pátek 17. 9. od 9.00

Chat je uzavřený17.09.2021 09:00

David Buchta, zakladatel společnosti s doplňky stravy.

Jaká je současná situace na trhu s doplňky stravy? Kam se posunul tento byznys? Jak se mění chování spotřebitelů? Jak a podle čeho vybírat doplňky stravy? Proč stále více lidí trpí únavou, nespavostí, špatnou imunitou a jaké přírodní složky pozitivně podporují  fungování nervové soustavy, močového systému a udržují sexuální zdraví?

David Buchta je hrdý otec a fanda zdravého životního stylu, cvičení s vlastní váhou a zdravé stravy. Baví ho všechno na téma osobního rozvoje a motivace. Kromě sebevzdělávání se dlouhodobě zajímá o doplňky stravy, které obsahují přírodní rostliny. Především na ty, které mají blahodárný vliv na lidský organizmus. Často se setkával s lidmi, kteří trpěli únavou, vyčerpáním, špatnou imunitou nebo s úbytkem svalové hmoty, sexuálního libida a psychické pohody. Na základě těchto zkušeností se rozhodl založit firmu Primulus group s.r.o., která produkuje doplňky stravy pro ženy i muže bez využití hormonů. Na vývoji unikátních doplňků stravy spolupracuje s uznávanou kapacitou v oboru, chemickým inženýrem Janem Klusákem.

Chat

 • Pavel Procházka

  Dobrý den, pane Buchto,

  zajímalo by mě jak se trh s doplňky stravy v současné době vyvíjí, posunul se v posledních letech někam?
  Dá se ještě nějak říct, jaké typy doplňků stravy v posledních letech nejvíc rostou? Tedy o co mají nejvíce zákazníci zájem, jestli to nějak ovlivnila i pandemie a tak?
  Jak je to s množstvím při užívání. Některé firmy uvádějí, že nezáleží tolik na složení jako na množství. Tzn. že 1 tableta denně nemá žádný význam...
  Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Procházko,
  trh s doplňky stravy se vyvíjí rychlým tempem. Současná doba, kdy se lidé naučili nakupovat doplňky stravy i online a ne pouze přes kamenné lékárny, podporuje vznik nových výrobců a doplňků stravy, které kopírují trendy a nové studie ze zahraničí.

  Co se týče zájmů o doplňky stravy, stále vedou základní esenciální vitamíny (Vitamín C, D3, B-komplex), dobře si vede i kloubní výživa, případně kolagenové preparáty. Z trendů je tu určitě zájem o doplňky stravy z oblasti péče o pleť a vlasy, dále doplňky stravy na podporu spánku a snížení stresu.

  Množství je u každé látky individuální, záleží na doporučené denní dávce. U některých látek stačí opravdu pár miligramů a je možné sledovat účinky, u jiných je potřeba mít dávkování v gramech. Určitě neplatí, že 1 tableta denně nemá význam.

 • SK

  Jaký je obecně český trh s doplňky stravy?

 • Host chatu

  Dobrý den,

  trh s doplňky stravy se vyvíjí pozitivně a meziročně je zde vidět velký nárůst. Samozřejmě tomu hodně pomohla pandemie, kdy se kladl důraz na zvýšení suplementace určitých vitamínů.

 • DENMARK

  Jaký bude podle Vás v budoucnu vývoj s českým trhem s doplňky stravy?

 • Host chatu

  Dobrý den,

  věřím v pozitivní růst nejen v Česku, ale také ve zbytku světa. Díky online prostředí se lidé naučili kupovat doplňky stravy mimo oblasti kamenných lékáren, co umožňuje vznik nových značek a firem, které se soustředí i na speciální doplňky stravy zaměřené pouze na určitou cílovou skupinu.

  V posledních letech vzniká mnoho studií zaměřené na účinky doplňků stravy na obecné zdraví, imunitu i dlouhověkost. Tyto aktivity a výsledky studií budou mít samozřejmě na vývoj trhu pozitivní vliv.

 • Radek

  Dobrý den. Který doplňek byste mi doporučil na zlepšení psychické pohody? Je mi 57.
  Diky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Radku,

  obecně bych já osobně užíval hořčík, nejlépe ve formě (bis)glycinátu, dále ženšen, extrakt Rhodioly, L-theanin a B-komplex.

  Jedná se o výčet látek, které by měli mít pozitivní vliv na psychickou pohodu. Není třeba užívat všechny najednou, spíše vyzkoušet, který bude lépe fungovat.

  Nicméně jedná se jen o můj osobní názor, nejsem lékař a případné užívání je vždy dobrovolné a mělo by být konzultováno s obvodním lékařem.

 • Jana

  Dobrý den.
  Mnohokrát jsem četla, že doplnky jsou jen vyhazováním peněz a aby nějak vyrazněji pomohly, museli bychom je užívat ve velkém množství.
  Co vy na to?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jano,

  nemohu souhlasit. Každá látka má jinou doporučenou denní dávku a u některých extraktů, či vitamínů stačí menší dávkování a je možné zaznamenat účinku.

  U některých látek se velké množství vejde do malé tablety. Dobrým příkladem je například Vitamín D3.

 • Eva

  Mohou doplňky stravy nějak nevhodně reagovat s léky? Kdo mi poradí který a zda vůbec nějaký doplněk používat?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Evo

  samozřejmě. Mnoho látek a doplňků stravy způsobuje kontraindikace s léky. Nejčastější problémy jsou u léku na tlak, nebo ředění krve.

  Pokud užíváte jakékoli léky, je nutné se vždy poradit s lékařem, zda můžete daný doplněk stravy užívat. Někdy může poradit i lékárnice, pokud je to ale možné, obracejte se na obvodního lékaře.

 • Petr

  Některé kontrolní studie ukazují,že mnoho doplňků neobsahuje ty látky, kvůli kterých je kupujeme. Je to pravda?

 • Host chatu

  Dobrý den, Petře,

  tento problém je často vidět v jiných zemích, například v USA, kdy uvádění nových doplňků stravy není moc kontrolováno a k těmto případům dochází často.

  U nás je situace lepší, každý doplněk stravy v oběhu musí být řádně nahlášen a spadá pod kontrolu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která dělá namátkové kontroly a testy účinných látek.

  Čím je doplněk stravy známější a prodávanější, tím je větší šance, že již kontrolou prošel, případně výrobce nebude riskovat stažení šarží z prodeje z důvodu nesouladu obsahu s etiketou.

 • Milan

  Dobrý den.
  Existuje nějaký opravdu fungující doplněk k zlepšení kvality spánku? Na trhuje jich poměrně dost, ale o jejich dobrém účinku pochybuji- žádný mi nepomohl a skončil jsem s předepsaným hypnotikem...

 • Host chatu

  Dobrý den, Milane,

  je potřeba po poradě s lékařem zkoušet látky, které mají potenciál spánek zlepšit. Samozřejmě jsou účinky vždy individuální, na někoho mohou látky působit velmi dobře, na někoho vůbec.

  Já osobně mám dobré zkušenosti s látkami jako je hořčík (bisglycinát hořečnatý), L-theanin, Apigenin, Inositol a L-tryptofan.

  Nicméně jedná se jen o můj osobní názor, nejsem lékař a případné užívání je vždy dobrovolné a mělo by být konzultováno s obvodním lékařem.

 • Honza

  Dobrý den.
  Jsem často nervózní a podrážděný zpráce. Jaký doplněk byste mi doporučil?
  Díky za radu.

 • Host chatu

  Dobrý den, Honzo,

  ze své vlastní zkušenosti bych sám užíval látky jako hořčík, nejlépe ve formě bisglycinátu, dále ženšen, ašvagandu, extrakt Rhodioly, L-theanin a B-komplex.

  Dále bych se zaměřil na optimalizaci spánku a případně vyzkoušel formy dechového cvičení a meditace.

  Nicméně jedná se o můj osobní názor, nejsem lékař a případné užívání doplňků stravy je vždy dobrovolné a mělo by být konzultováno s lékařem.

 • X

  Je mi šedesát a nějak se mi vytrácí mužná síla. Rád bych si ještě trochu užil:-)
  Které potravní doplňky mi můžou pomoci?

 • Host chatu

  Dobrý den,

  zde bych mohl doporučit k vyzkoušení náš vlastní produkt PRIMULUS, který je přímo svým složením určen pro muže nad 50 let k podpoře vitality, energie a libida.

  Ze samotných látek to jsou určitě Vitamín D3, zinek, selen a extrakty z kotvičníku, fenugreeku a případně ašvagandy.

  Nicméně jedná se jen o můj osobní názor, nejsem lékař a případné užívání je vždy dobrovolné a mělo by být konzultováno s lékařem.

 • Irena

  Dobrý den. O který váš výrobek mají lidé největší zájem? Máte v nabídce něco jako “univerzální” doplněk, který by mohl užívat skoro každý?

 • Host chatu

  Dobrý den, Ireno,

  z našeho portfolia je určitě největší zájem o přípravek FEMINUS (www.feminus.cz). Jedná se o mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin zaměřený na ženy v období menopauzy.

 • Eva

  Máte nějaký vysněný výrobek, který ještě nejste schopni vyrobit? A na který jste nejvíce hrdý?

 • Host chatu

  Dobrý den, Evo,

  z nejnovějších trendů nás lákají doplňky stravy zaměřené na dlouhověkost a případně látky s velmi slibnými účinky na lidské zdraví a prevenci onemocnění.

  Hodně těchto látek je ale zatím předmětem studií v zahraničí a bude trvat dlouhou dobu, než je bude možné vyrábět a prodávat u nás v ČR. Zejména z důvodu legislativy.

 • Ilona

  Říká se, že zdravý člověk žádné doplňky nepotřebuje. Souhlasíte s tím?
  Vy sám nějaké doplňky používate?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Ilono,

  možná je nepotřebuje hned, ale doplňky stravy mohou sloužit jako účinná prevence onemocnění a posilují imunitu.

  Osobně používám mnoho látek. Od doplňků stravy zaměřené na zvýšení energie, až po látky optimalizující spánek.

 • Radek

  Dobrý den.
  Jak poznat kvalitní doplněk? Na krabičce může být napsáno cokoliv, ale kdo mi zaručí, že je to pravda? Na poctivost v tomto ohledu moc nevěřím.
  Jak je to u vás?

 • Host chatu

  Dobrý den, Radku,

  v České republice je kontrolní úřad doplňků stravy poměrně aktivní. Každý doplněk stravy v oběhu musí být řádně nahlášen a spadá pod kontrolu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která dělá namátkové kontroly a testy účinných látek.

  Čím je doplněk stravy známější a prodávanější, tím je větší šance, že již kontrolou prošel, případně výrobce nebude riskovat stažení šarží z prodeje z důvodu nesouladu obsahu s etiketou.

  V našem případě máme u některých doplňků stravy již proběhlou kontrolu ze SZPI, u jiných si kvalitu obsažených látek hlídáme a kontrolujeme sami.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.