Jaká jsou na tom praktičtí lékaři s přístupem k vakcínám? Proč postcovidový syndrom trápí stále více lidí a co vše o něm víme? Odpovídal Rodion Schwarz ve středu 25. 8. od 9 hodin

Chat je uzavřený25.08.2021 09:00

MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace.

Jaká jsou na tom praktičtí lékaři s přístupem k vakcínám? A jaká bude jejich role během očkování v následujících měsících?  Proč postcovidový syndrom trápí stále více lidí a co vše o něm víme? Odpovídal MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace, ve středu 25. 8. od 9 hodin.

MUDr. Rodion Schwarz je praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace a externí, terapeut celostní medicíny, akreditovaný školitel lékařů v předatestační přípravě a studentů medicíny. Promoce na Lékařské fakultě Univerzity Palackého Olomouc 2010, odborné zahraniční stáže v Turecku a Švédsku. V období 2011 a 2014 pracoval na misijních projektech v Keni a Burundi v Africe. Zajímá se o celostní medicínu a komplexní přístup k léčbě. Miluje přírodu, plavání, literaturu, hudbu a východní filozofii. Má bohaté zkušenosti s pracovně lékařskými službami, s práci s cizinci a lidmi bez domova v nízkoprahovém centru Naděje.

Chat

  • Radek

    Dobrý den.
    Jaký je váš názor na očkování dětí od 12 let? Někteří lěkaŕi od očkování dětí odrazují,jiní ho doporučují. Obě skupiny k tomu mají jistě své důvody. Ale jaká je skutečnost? Co mají vakcíny v sobě nebezpečného?
    Děkuji za odpovědi.

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za dotaz. K otázce očkování vždy radím přistupovat velice individuálně. Obecně se přikláním k očkování, pokud riziko onemocnění převyšuje riziko očkování.

  • ANTI

    Jaký vy máte jako lékař přístup ke covidové problematice?

  • Host chatu

    Děkuji za dotaz. Jelikož jsem kovid prodělal, stejně tak i postkovidový syndrom, můj nynější postoj k této problematice je následující: není dobré podceňovat toto onemocnění ani jeho následky. Na naší klinice máme vypracovaný program účinné postkovidé léčby, který kombinuje západní alopatickou medicínu - infuzní terapii, a medicínu tradiční čínskou - především fytoterapii. Tuším, že jsme jediní v republice, kdo to má.

  • DENMARK

    Co si myslíte o třetím očkování proti covidu?

  • Host chatu

    Pokud je hladina protilátek nízká a hrozí realné riziko nákazy, pak je na místě.

  • GF

    Vy jste spíše "lokdaunista" nebo spíše nelokdaunista" ohledně covidu?

  • Host chatu

    Spíše nelokdaunista :)

  • SK

    Jaká bude podle Vás čtvrtá vlna covidu?

  • Host chatu

    Můžeme o tom polemizovat, ale skutečnost neví nikdo. Doufám jen, že bude lehčí než předešlé 3.

  • SK

    Co jste musel vy jako praktický lékař dělat kvůli covidu?

  • Host chatu

    Bylo toho skutečně moc. První jsme museli zcela přeorganizovat systém práce - objednávkový systém, zařídili jsme dvě čekárny - pro zdravé a nemocné, velké investice šli i do prevence onemocnění zaměstnanců i pacientů. Díky inteligentnímu systému objednávání sestra Emmy, který je nyní již spuštěný celorepublikově, jsme 1/3 požadavků pacientů dokázali vyřešit online aniž bychom porušovali GDPR. Pořídili jsme si kvalitní přístroj pro diagnostiku antigenu i protilátek proti kovidu a tím zkrátili délku stanovení správné diagnozy. Denně jsme museli pracovat o mnoho více hodin než jsme měli nasmlouvané s pojišťovnou. Ty přesčasy se už ani nedali spočítat. Díky vlastním zkušenostem - jak profesním, tak i osobním - jsme vyvinuli léčbu postkovidového syndromu. Je toho hodně :)

  • Honza

    Je léčba pomocí celostní medicíny plně hrazena pojišťovnou? Jak dloho trvá první vysetření u “celostniho” lékaře?
    Děkuji za odpovědi.

  • Host chatu

    Je hrazená pouze částečně. Skládá se ze vstupní konzultace u lékaře a následně i u terapeuta čínské medicíny. Já - jako lékař - si od pacientů neberu za konzultaci nic, terapeut má svůj daný ceník, který naleznete na www.prilepska-ordinace.com.

    Musím říct, že velké bohužel, že není hrazená, protože výsledky kombinace obou směrů medicíny jsou mnohem lepší, než-li jednotlivé směry samostatné.

    Budeme doufat, že tím, že se vyviné tlak na pojišťovny ze strany pacientů, se situace změní.

  • Eva

    Jsou v lékařství oblasti, o kterých obyčejní lidé nemají vědět? Myslím tím třeba nebezpečnost některých léků či postupů léčby.

  • Host chatu

    Jsem toho názoru, že pacient by měl vědět vše.

    Jsou léčebné postupy, které nejsou bez rizika.

    Každý západní lék má ve své SPC uvedené nežádoucí účinky.

  • Ondra

    Dobrý den.
    Existují viry či bakterie, o kterých víte že jsou nebezpečné, ale zatím žádnou epidemii nevyvolali? Které to jsou?
    Díky.

  • Host chatu

    To je spíše otázka na mikrobiologa :)

    Existuje mnoh bakterii a vírů, o kterých ani nevíme, že existují. Druhá věc je, že neustále mutují, mění se, a i z běžného víru se může vyvinout něco, co může představovat riziko.

    Nežijeme ve sterilním prostředí. Na druhou stránu žív ve strachu z vírů či bakterií, není správnou cestou.

    Radím lidém - posilujte své přirozené obrance - svou imunitu. Tá dokáže více, než všechny léky světa dohromady.

  • Jarek

    Je existence postcovidového syndromu pro lékaře překvapením? Jaké procento vyléčených má tento syndrom?

  • Host chatu

    Částečně ano. Jde o zcela atypický syndrom a v odborných kruzích je o něm velká diskuze. Pokud je pacient léčen správně, tak vysoké. Pokud pacient není léčen, většinou dochází k postupnému zhoršení stavu anebo stav fluktuuje - chvíli je dobře, chvíli zase razantní propad dolu.

  • Jana

    Na fotografii za vámi vidím nějaké přírodní doplňky. Jaký je váš vztah k léčbě pomocí přírodních doplňků?

  • Host chatu

    Ve své praxi kombinují léčbu pomoci západních léků s preparaty tradiční čínské medicíny a medicinálními houbami. Když shledám, že daný stav nevyžaduje drastickou léčbu nebo vím, že ze západních léků nemám co pacientovi nabídnout, doporučím pacientovi tuto cestu. Nabízím, nevnucují. Konečné rozhodnutí je vždy na něm.

  • SK

    Když srovnáte očkování proti covidu v ČR nyní a očkovací problematiku v ČR před rokem 1989, co Vás napadne?

  • Host chatu

    Nedokaží posoudit, jsem mladší ročník. Přiznám se, že nevím jaká byla problematika očkování před rokem 1989. Nejsem na tuto odpověď kompetentní.

  • Pavel Z.

    Dobrý den, pane doktore,

    jak jsou na tom praktičtí lékaři s přístupem k vakcínám? (platí, že kdo chce očkovat, může a má čím?

  • Host chatu

    Dobrý den, nyní se vakcíny distribuují ve vlnách. Kdo chce očkovat, může si o vakcíny požádat a ty mu boudou dodány.

  • Pavel Z.

    Jak jako praktický lékař vnímáte pomoc ze strany státních úřadů? (dostáváte dostatek informací, jsou instrukce srozumitelné, komunikují úřady?)

  • Host chatu

    Ano, vnímam, že se snáží, co to jde. Situace je samozřejmě obtížná pro všechny strany a chápu, že při neustálých změnách je těžké ihned reagovat. Vnímám, že jsme v tom všichni a musíme si pomáhat a vycházet vstříc jak to jen jde.

  • Pavel Z.

    jaká je pozice praktického lékaře oproti velkým očkovacích centrům? (ukazuje se, že řada lidí se nechá naočkovat až po domluvě s praktikem, která zná jeho zdravotní stav, pacient mu důvěřuje...)
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Ano i ne. Některým pacientům je to jedno, někteří se přijdou poradit o vhodnosti očkování a někteří do poslední chvíle vyčkávali, až budeme mít vakcíny my a nechali se naočkovat pouze u nás.

  • Pavel Z.

    jaká bude role praktického lékaře v očkovacím procesu do budoucna? (informace o pravidelných přeočkováních atd.)
    Děkuji

  • Host chatu

    Zásadní. Jako vždy. Už nyní si myslím, že vláda podcenila sílu praktických lékařů, kterou měla k dispozici. Pokud bude s praktiky počítat, nebude třeba tolika vakcinačních center. Praktici většinu věci dokaží podchytit a naočkovat (pokud budou mít vakcíny k dispozici a včas).

  • Pavel Z.

    Dobrý den,

    slyšel jsem o multivitamínových infuzích. Co to je a kdy je to vhodné brát?
    Předem děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Multivitamínové infuze je jednou ze součásti naší terapie postkovidového syndromu nebo jako prevence před onemocněním jako takovým. Jde o to, že vstřebávaní vitamínů cestou klasickou je omezené. Příkladem nechť poslouží vitamín C, kterého se z trávicího traktu nevstřebá více jak cca 500mg. Vše, co je navíc, se vyloučí. Je tedy obsolentní lidém radit přijímat výsoké dávky vitamínu C jako prevenci. Stejně tak je to u kapek vitamínu D. Opakovaně jsme zjistili, že pacienti, hlavně po kovidu, jej velice špatně vstřebávají (i přesto, že užívali výsoké denní dávky) a jediná možnost, která se skutečně osvědčila a laboratorně potvrdila, je doplnit vitamíny cestou infuzí. Již po první infuzi mnoho pacientů hlasí subjektivně zlepšení stavu. Většinou je potřeba podat infuzí více - doporučují mininálně 5 v týdenních intervalech. Nyní připravujeme projekt, kde poskytneme tuto možnost i široké veřejnosti.
    U infuzí vitamínu C nebo D je to obdobné.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov