Jaká má být správná výživa během těhotenství a kojení? Odpovídal MUDr. Karel Metyš

Chat je uzavřený23.07.2018 13:00

Karel Metyš.

Těhotenství je výjimečným obdobím v životě ženy a obdobím velkých změn. Je přirozené, že nastávající maminka chce mít vše pod kontrolou, aby bylo dítě zdravé. Ať těhotenství teprve plánujete, jste v očekávání nebo již kojíte, vždy je třeba dbát na správnou výživu. Jak se správně stravovat, jakým potravonám se vyhnout a co udělat pro svou vyživu za maximum? Na tyto otázky bude odpovídat specialista na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš v pondělí 23. července od 13.00.

MUDr. Karel Metyš je odborník na výživu těhotných, které se věnuje mnoho let. Specializuje se problematiku výživy v období plánovaného těhotenství a potřebám organismu v období změn spojených s průběhem těhotenství, stejně tak i fáze v období kojení.

Chat

  • NECRONY

    Co kofein, tein a chinin - jejich konzumace budoucí rodičkou v době těhotenství?

  • Host chatu

    Nápojům s obsahem těchto látek by se měla budoucí rodička nejlépe vyhnout. Jsou to látky stimulující, které zvyšují například pohotovost děložní svaloviny ke stahům. Kofein a chinin nejsou vhodné jak pro těhotnou ženu, tak i pro samotný plod. Jejich konzumace nepatří ani do období těhotenství, ani kojení.

  • DIS

    Co když budoucí maminka užívá psychofarmaka - antipsychotika, neuroleptika, hypnotika, anxiolytika?

  • Host chatu

    Užívání léků na předpis během těhotenství by mělo být v kompetenci ošetřujícího lékaře, který zná nejlépe aktuální zdravotní stav těhotné ženy a případně může odvodit riziko nežádoucích účinků spojených s užíváním daného léku. Zde je nejlepší radou poradit se s vaším gynekologem.

  • SK

    Výrazně sladká a výrazně slaná jídla - může je konzumovat v době těhotenství žena?

  • Host chatu

    Velký obsah jednoduchých cukrů s vysokým glykemickým indexem v jídle není vhodný v období těhotenství. Při náchylnosti ke vzniku těhotenské cukrovky, mohou tento stav zhoršit. Sůl ano, ale opět v omezené míře. Může zadržovat vodu v těle a přispívat ke zvýšenému krevnímu tlaku. Vhodná nejsou ani jídla kořeněná.

  • Simona

    Dobrý den, po porodu jsem se snažila zhubnout, ale nemám teď dostatek mléka a mám problémy s kojením. Jaké jsou možnosti, jak co nejdříve zase kojit. Děkuji.

  • Host chatu

    Není vůbec vhodné se zaměřit na hubnutí po porodu v době kojení. Hubnout ano, ale až ve vhodné době. Předčasné hubnutí právě může souviset s nedostatkem mateřského mléka, kdy žena ztrácí tuk, který je pro skladu mléka důležitý. Období kojení zcela neprospívají redukční diety. Na ty je čas až za nějakou dobu po porodu.

  • Pavlína

    Dobrý den, snažím se jíst vyváženě a pestře, ale stále mám pocit, že mi nějaké látky chybí. Jsem stále unavená. Jak poznám, že je jídelníček v pořádku?

  • Host chatu

    Jídelníček v období těhotenství a kojení by měl být pestrý a vyvážený. S dostatkem ovoce a zeleniny a vlákniny. Z masa – libové červené maso, mléko, jogurty. Ze sýrů se vyhnout sýrům měkkým a nepasterizovaným. Vhodné jsou proto sýry plátkové. Dodržovat pitný režim, vyvarovat se slazeným, perlivým, alkoholickým a kofeinovým nápojům. Naopak upřednostnit vody a čaje neslazené. Vyhnout se i rafinovaným cukrům, pro jejichž vstřebávání se spotřebovává důležitý vápník, který pak může chybět. Některé důležité vitamíny, minerály a stopové prvky však v mnoha případech není možné přijímat právě pouze formou jídelníčku. Pak je vhodné doplnit výživu právě pomocí multivitaminových přípravků pro těhotné a kojící, které splňují výživové požadavky. Důležitou roli zde hraje především kyselina listová v její přirozené formě. Dále pak omega3 nenasycené kyseliny DHA a EPA. Z minerálů je to pak hořčík. Naší snahou by mělo být vždy vybrat ovšem přípravek, který má složení co nejbohatší a přináší širokou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pro správný průběh těhotenství je také důležité cítit se příjemně a svěže. Proto je vhodné vyhledávat místa s klidným, pozitivním a optimistickým prostředím, bez hluku a chaosu, a taková která jsou zbavena stresu a nepohody, kde se můžete cítit lépe a bez únavy. Samozřejmě je důležitý také pravidelný spánek a odpočinek, který význame vyváženého jídelníčku podtrhává.

  • Radka

    Jak by měl vypadat jídelníček kojící ženy?

  • Host chatu

    Především, jak už bylo řečeno, pestrý, vyvážený. S dostatkem ovoce a zeleniny a vlákniny. Z masa – libové červené maso, mléko, jogurty. Ze sýrů se vyhnout sýrům měkkým a nepasterizovaným. Vhodné jsou proto sýry plátkové. Dodržovat pitný režim, vyvarovat se slazeným, perlivým, alkoholickým a kofeinovým nápojům. Naopak upřednostnit vody a čaje neslazené. Vyhnout se i rafinovaným cukrům, pro jejichž vstřebávání se spotřebovává důležitý vápník, který pak může chybět.

  • Markéta

    Dobrý den, ať se snažím, jak se snažím, netvoří se mi dostatek mléka. Je nějaká potravina, kterou bych měla jíst ve větší míře nebo nějaká jiná alternativa?

  • Host chatu

    Příčin proč se netvoří dostatek mléka, může být více. Jedněmi z nich jsou stres a nedostatek odpočinku. Odpočinku by měla mít kojící maminka vždy dostatek. Je důležité pít 2,5-3,5 l tekutin denně. Nejlépe neslazené neperlivé vody a neslazené čaje. Pomáhá samozřejmě i pití mléka, trochu ohřátého. Mezi potraviny, které mohou pomoci usnadnit tvorbu mléka, patří například fenykl, anýz, kmín, ovšem také bohatý, pestrý a vyvážený jídelníček obecně. K tvorbě mléka pomáhá i pravidelné stavění kojence k prsu. Pokud odmítá tak odstřikování mléka.

  • Mirka

    Dobrý den, četla jsem o různých doplňcích stravy během těhotenství, ale nemohu se rozhodnout, podle čeho se mám správně rozhodnout a na jaké látky se mám zaměřit nejvíce?

  • Host chatu

    Jídelníček v období těhotenství a kojení by měl být pestrý a vyvážený. Některé důležité vitamíny, minerály a stopové prvky však v mnoha případech není možné přijímat právě pouze formou jídelníčku. Pak je vhodné doplnit výživu právě pomocí multivitaminových přípravků pro těhotné a kojící, které splňují výživové požadavky. Důležitou roli zde hraje především kyselina listová v její přirozené formě nebo ve formě folátů. Dále pak omega3 nenasycené kyseliny DHA a EPA. Z minerálů je to pak hořčík. Naší snahou by mělo být vždy vybrat ovšem přípravek, který má složení co nejbohatší a přináší širokou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků.

  • Žaneta

    Dobrý den, nedaří se mi otěhotnět, snažím jíst zdravě a celkově dodržovat zdravý životní styl. Bohužel, ani tak se mi otěhotnět nedaří. Lékařka mi doporučila začít používat kyselinu listovou, ale nevím, kolik množství má tabletka obsahovat a na jaké další látky se v mém přípravku zaměřit.

  • Host chatu

    Tato problematika může být poměrně širší a nedá se řešit pouze užitím doplňků stravy. Obecně je známo, že k otěhotnění může dopomoci zvýšený příjem látky zvané inositol, což je vlastně jeden z vitamínů skupiny B. tato látka dokáže vylepšit hormonální a metabolické poměry v těle ženy. Je prokázáno, že inositol ve vyšší koncentraci, pokud v těle chybí, dokáže nastolit pravidelnou ovulaci a zlepšit funkci vaječníků, což zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

  • Kamil

    Dobrý den, pane doktore, co dělaly naše babičky v této oblasti dobře a co naopak špatně? Neřeší se to dneska všechno trochu moc?

  • Host chatu

    ...

  • Květa

    Dobry den, slysela jsem, ze ma pozitivni dopad na tehotenstvi kyselina listova. V cem konkretne pomaha? Dekuji

  • Host chatu

    Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B. Je důležitá pro správné dělení buněk, tvorbu nukleových kyselin DNA a RNA. Její přínos je především klíčový u tkání s vysokým obratem buněk – v období prvních týdnů těhotenství, kde se buňky velmi rychle dělí a dané orgány kyseliny listové potřebují nejvíce – mozková tkáň, dále pak krvetvorba. Podávání kyseliny listové má preventivní vliv na vznik vývojových vad plodu. Především u defektu neurální trubice, která je zárodečnou tkání pro celou nervovou soustavu. Doporučené množství během těhotenství je 400 až 600 mikrogramů v denní dávce.

  • Lenka

    Snažím se při kojení jist pestrou stravu, ale některé potraviny mi nedělají dobře a mám pocit, ze miminko nadýmají. Jak mám složit jídelníček tak, aby mléko pro dcerku bylo dobré?

  • Host chatu

    Škodí cukrovinky a sladkosti, různé alkoholické a kofeinové nápoje, slazené nápoje, nadýmavá jídla, kořeněná jídla. Velké množství nasyceného tuku. Naopak důležitý je přísun ovoce a zeleniny, 400-500 g denně. Prospívá listová zelenina, zelí, ledový salát, mrkev, z ovoce pak hruška, banány. Libové maso, nenasycené tuky v podobě mořských ryb (tuňák, losos, makrela) nebo lněná semínka.

  • Katka

    Dobrý den, pro podporu výživy svého dítěte jsem začala brát kapsle s tukem. Jejich rybí pachuť mi vyvolávala nevolnost a nemohla jsem je brát. Poradil byste mi, jak mám přijímat tyto tuky? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Měkké kapsle s obsahem rybího oleje, především tedy nejdůležitější složky omega3 kyselina – DHA a EPA hrají ve výživě během těhotenství důležitou a nezastupitelnou roli. Rybí pachuť je možné eliminovat užitím přípravků, kde je zápach upraven přidáním např. lehkého citronového aroma (GS Mamavit Prefolin+DHA). Kapsle se tak stane daleko snadněji poživatelnou bez vedlejší nepříjemné pachuti.

  • Hedvika

    Dobrý den, chtěla jsem si v lékárně koupit kyselinu listovou a zarazilo mě, ze každý přípravek využívá jinou formu, jaký je rozdíl mezi přirozenou formou kyseliny listové a folaty ?

  • Host chatu

    Kyselina listová je obecně doporučována lékařskými autoritami, tak Světovou zdravotnickou organizací. Prokazatelně snižuje výskyt defektů neurální trubice, což je důležité pro správný vývoj mozkové tkáně a centrální nervové soustavy novorozence vůbec. V posledních deseti letech se objevily na trhu i přípravky s obsahem folátů, což je upravená forma kyseliny listové. V zásadě splňují stejnou funkci jako kyselina listová a je možné je užívat jako vhodně zvolený přípravek.

  • Johana

    Hezký den, chtěla bych se zeptat na ideální délku kojení. Četla jsem že pokud se kojí více než rok,neni to pro dítě již zdravé, protože je v mléku více škodlivin. Neni to nějaká pověra?

  • Host chatu

    Na to není zcela jednoznačný názor. Jako optimální se jeví kojit minimálně do 6. Měsíce věku dítěte a nepřekročit délku 2 let. Po této době už mateřské mléko nemá pro dítě z výživového hlediska smysl. Nedá se proto říct, že delší kojení je zdrojem škodlivin, ale z pohledu složení výživy již nepřináší žádný význam. S délkou kojení také roste význam příkrmů, kdy se frekvence kojení během dne snižuje. Mateřské mléko má však svůj jednoznačný význam z pohledu rozvoje imunity dítěte.

  • klara

    Kamarádka jí doplňky stravy s horčíkem. V čem mi vlastně pomůže hořčík při kojení? Děkuji.

  • Host chatu

    Hořčík není důležitý pouze pro kojení, ale pro správný průběh těhotenství obecně. Nedostatek hořčíku způsobuje zvýšenou dráždivost děložní svaloviny, což může vést k předčasnému odtoku plodové vody nebo k předčasnému porodu. Dostatek hořčíku by měl být ve stravě každé těhotné a kojící ženy. Denní dávka by měla být kolem 360 mg v těhotenství, 320 mg v době kojení. Hořčík je pak důležitou součástí mateřského mléka pro správný vývoj miminka.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov