Jaká rovnátka pomohou v boji s křivými zuby? Odpovídala ortodontistka MUDr. Lusine Samsonyan

Chat je uzavřený16.05.2017 17:00

MUDr. Lusine Samsonyan.

Křivé zuby mohou silně potrápit děti i dospělé. Nechtěné zakřivení přináší nejen neradostný pohled do zrcadla, ale může způsobit i zubní kazy a s tím související bolest. Pomáhají rovnátka jenom dětem, nebo je mohou nosit i dospělí? Jaká rovnátka dnešní moderní medicína nabízí? Jak dlouho je musí nosit dítě a kolik let dospělý? Ptejte se ortodontistky MUDr. Lusine Samsonyan v úterý 16. května v 17.00.

MUDr. Lusine Samsonyan v roce 2004 absolvovala studium na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté v roce 2009 získala specializaci v oboru ortodoncie na ortodontickém oddělení stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN. Obdržela Federální diplom v oboru ortodoncie MEBEKO ve Švýcarsku
a v roce 2015 získala certifikát v Itálii v zubní implantologii u prof. Maura Merliho.
Současně se věnuje doktorskému studiu v oboru preventivní medicína v Ústavu klinické a experimentální stomatologie na 1. LF UK a VFN. Mluví plynně česky, anglicky, arménsky, rusky a italsky. 

Chat

 • michal pivoda

  Dobrý den paní doktorko, prvně bych vám chtěl vyjádřit obdiv nad vaší vysokou edukační erudicí, plus znalost jazyků, musíte být velmi chytrá žena, když tohle vše zvládáte.

  Co se mého problému týče, tak vlastně nevím jestli v mém věku 46 let je to ještě nějak kosmeticky aktuální, když sem to do ted zanedbával, nicméně aspon informačně,

  Mám křivé zuby..není to nějak zlý až na jeden dole uprostřed, číslo vám neřeknu..))) zub je vykloněný ven kdyby se vytrhl vznikla by mezera, kteár by se dala nahradit něčím umělým na trhu, nevím ty názvy, nebo jak mi radí zubařka, srovnat rovnátky, což by zabralo ais dva roky nošení, takže nosit v mém věku rovnátka, která jsou dost nepraktická při jídle, špatně se čístí, jsou vidět, zkrátka kamarádka co měla stejný problém si zub nechla vytrhnout a opatřila si zubní náhradu.

  Otázka zní, co je praktičtější a efektivnější_?

  děkuji za odpověd a přeji vám pěkný den a víkend. Jste velice smypatická.)))

  S pozdravem Michal Pivoda

 • Host chatu

  Dobrý den pane Pivodo, děkují Vám, orotodontická léčba nemá věkové omezení. Pro dospělé pacienty existují rovnátka i neviditelná. Je pravda že ortodontická léčba trvá delší dobu, než náhrada zubu implantátem, avšak si myslim, že před tím, než se rozhodnete podstoupit terapii, je vhodná konzultace u ortodontisty a respektive i u implantologa. S pozdravem,

 • Přemysl Kadlec

  Paní doktorko,
  všichni víme, že mít křivé zuby není nemoc, ale problém především estetický. Proto asi také jsou rovnátka pro postižené finančně náročná záležitost. V snad v žádné jiné oblasti medicíny nestojí pacienta léčba tak velké peníze. Pojišťovny hradí plnou cenu jen ve výjimečných případech, kdy má pacient například rozštěp patra, rtu, čelisti nebo jiné vrozené celkové vady.Takových případů je však v ortodontických ordinacích minimum. V drtivé většině ostatních případů se za rovnátka hodně doplácí. Jaká je tendence? Roste vám i přesto počet pacientů, zejména dětského věku?

 • Host chatu

  ....

 • Olga Davidova

  Jaka rovnatka jsou nej pro 12letou divku,predni zuby horni patro.DD

 • Host chatu

  Vážená paní Davidová, U 12 leté dívky se předpokládá plný stálý chrup. Není možné se vyjádřit bez vyšetření pacienta jaké možností jsou. Předpokládá se léčba již fixními aparáty.

 • GF

  Jaké jsou všechny negativní důsledky křivých zubů?

 • Host chatu

  Křivé zuby komplikují nam hygienu dutiny ustní, je obtížné čištění zubů a s tím souvisejicí komplikace jako kaz. Dále muže docházet ke špatnému zatížení zubů, ústupu dásně, odhalení krčků zubů, viklání a i ztrátam zubů. Křivé postavení zubů jsou často příčinou špatného skusu a v důsledků mohou byt potíže s čelistnim kloubem. Dále je tu riziko rychlejšího opotřebování zubů. V období vývoje take nezřídka špatný skus muže vest k asymetrickému růstu čelisti a s tím souvisejicí asymetrii obličeje. Špatně postavené zuby mohou ovlivnit I řeč, kousání rozmělňovaní potravy a tím neblahodarně působít na zažívaní.

 • ANTI

  Jsou případy, kdy už je pozdě cokoliv dělat s křivými zuby?

 • Host chatu

  Rovnátka nemají věkové hranice, pří dostatečné motivaci a dobré hygieně na rovnátka není pozdě.

 • SK

  Jaké všechny druhy rovnátek existují v současné době?

 • Host chatu

  Rovnátek je samozřejmě více druhů. Snímací rovnátka pořád mají jejich uplatnění a nejsou zřídka používané. Avšak pro dokonalé rovný chrup se používají fixní rovnátka. Poslední se nasazují buď ze zevní strany zubů (mohou byt zhotovené z různych materiálů-kovové, keramické atd), nebo z jazykové strany zubů (tzv lingvální rovnátka). Fixní rovnátka dale mohou byt i samoligovací, tzn bez gumiček. Dále s oblibou se používaji fóliová průhledné snímací rovnátka (tzv. neviditelná rovnátka), které se nejčastějí používají v stálem chrupu.

 • Karel Novák

  Je možné správnou ústní hygienou předejít zubnímu kazu ? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Ano

 • Pavel Horák

  Dobrý den paní doktorku.
  Pokud jde správnou ústní hygienou předejít zubnímu kazu bez ohledu na genetickou dispozici, tak stomatologové by neměli trpět na caries, což však neodpovídá realitě.
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  ...

 • Anna Nová

  Dobrý den, je mi už přes dvacet let. V dětství jsem rovnátka neměla a teď bych to chtěla napravit. Není už příliš pozdě?

 • Host chatu

  Dobrý den paní Nová, na rovnátka není pozdě :)

 • Kateřina Horáková

  Dobrý den, má dcera bude mít rovnátka. Četla jsem že se pod nimi kazí zuby, je to pravda? Jak by měla o své zuby s rovnátky spravně pečovat?

 • Host chatu

  Dobrý den paní Horáková, pod rovnátky (zámky) zuby se nekazi, ale kolem rovnátek pří nedostatečné hygieně dutiny ustní muže docházet k odvápněni skloviny a tím ke vzniku zubního kazu. Zpravidla po nasazení rovnátek lékař vysvětli jakým způsobem je třeba čistit zuby a doporuči vhodné pomůcky. Navíc doporučují pacientům s rovnátky docházet pravidelně 1x za 3 měsíce na dentální hygienu. Nejdůležitější je každodenní domácí péče.

 • Daniela K.

  Dobrý den, paní doktorko,
  je mi přes třicet let a trápí mě křivé zuby. To zakřivení není moc silné, ale je na obou patrech. Uvažuji o rovnátkách, ale chtěla bych se zeptat, jak přibližně dlouho musí rovnátka nosit dospělý?
  Díky moc za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den Danielo, nošení rovnátek z hlediska délky je velice individuální. Léčba většinou trvá 1,5-3 roky. U malých vad samozřejmě i kratší dobu.

 • Maruška

  Dobrý den,
  paní doktorko, chci se zeptat, jestli dospělí mohou pro narovnání zubů nosit i ty sundávací rovnátka, nebo musí nosit jenom fixní?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Existují snímací průhledné fóliova rovnátka pro dospělé pacienty,

 • DRUM

  Dobrý den, paní doktorko,
  co si myslíte o neviditelných rovnátkách? Mohou splnit svůj účel, nebo by se pacient měl raději zaměřit na starou dobrou "fixní klasiku"?
  Díky!

 • Host chatu

  Neviditelná rovnátka svůj účel rozhodně splňují, a jsou navíc velice komfortní.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.