Jaká zdravotní rizika přináší návrat do dětských kolektivů? Odpovídala MUDr. Renáta Růžková

Chat je uzavřený09.09.2016 13:00

MUDr. Renáta Růžková.

Se začátkem nového školního roku je spojena řada změn, se kterými se děti, ale i rodiče musejí vyrovnat. Často jsou první zářijové dny provázeny spoustou emocí. Nástup do kolektivu navíc představuje náročnou zkoušku pro dětský imunitní systém. Jaká jsou nejčastější infekční onemocnění, která mohou dítě potrápit při nástupu do dětského kolektivu? Co dělat, abychom jim předešli? Ptejte se MUDr. Renáty Růžkové v pátek 9. září od 13.00.

MUDr. Renáta Růžková je praktická lékařka pro děti a dorost v Praze 6, lektorka lékařské praxe v oboru pediatrie a členka regionálního výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Praha a Střední Čechy. Promovala v roce 1979. Od té doby léčí již třetí generaci dětských pacientů. Od roku 2004 pracuje v revizní komisi Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, deset let zastávala funkci předsedkyně. 

Chat

  • Radek

    Dobrý den. Můj syn po nástupu do školy - je třeťák- vždy dostane rýmu a kašel. Co dělat,aby se to pořád neopakovalo? Co je nejlepší prevencí?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dopřejte mu přes léto dostatek odpočinku, hojně pohybu na zdravém vzduchu, vyváženou stravu. Otužujte ho. Je možné doplňovat od konce léta vhodné doplňky stravy podporující obranyschopnost. Omlouvám se, nemohu zde jmenovat produkty, které přímo doporučuji v ordinaci. V počátku nemoci hned začít s léčbou, nepřecházet ani první příznaky, výborný je extrakt z pelargonie sidoides, poradí vám v lékárně.

  • Klára Musilová

    Dobrý den, paní doktorko,
    žijeme s rodinou na Vysočině a v posledních dnech se začínají objevovat zprávy, že se epidemie žloutenky A z Brna šíří právě k nám. Jak nejlépe ochránit rodinu (manžel a 2 děti) před touto infekcí?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Určitě doporučuji očkování proti žloutence typu A, je to tzv. nemoc špinavých rukou, ale mýt si jen ruce nestačí. Očkuje se dvěma dávkami v rozmezí 6-8 měsíců po sobě ( děti od jednoho roku do 15ti let a dospělé osoby). Po první dávce budete ochráněni cca 1 rok, 2.dávka zajistí spolehlivou ochranu na cca 25 a více let.

  • Stáňa Klus

    Dobrý den, chci se zeptat, stačí jako prevence před žloutenkou A důsledné dodržování hygienických zásad, jako třeba mytí rukou?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Jedná se o podobný dotaz jako předchozí. Mytí rukou je velmi důležité, může se snížit riziko rychlého šíření infekce, ale není to spolehlivá ochrana. Nelze spoléhat na náhodu, že se virus hepatitidy "umyje", jediná spolehlivá ochrana před infekční žloutenkou je očkování.

  • Lukáš Pokorný

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli existuje správný způsob, jak děti vybavit (co se týká oblečení, ochranných prvků, případně i očkování) při společném koupání v bazénu během školních hodin plavání? Jak co nejúčinněji zabránit kožním ekzémům a alergiím? Moje dcera má opakovanou nepříjemnou zkušenost ze společných sprch, kdy si domů na nohou přinesla plíseň. Co proti tomu dělat? Přestat se společným koupáním je pro nás až poslední možnost.

  • Host chatu

    Do bazénu stačí dětem běžné vybavení, tedy plavky a koupací čepice, doporučuji samozřejmě i vhodnou obuv. Kromě ochrany před plísní zajistí boty i bezpečnou ochranu proti uklouznutí a úrazu. Ekzém není nakažlivý, nešíří se vodou v bazénu. Spíše jedinci citliví na dezinfekci a chlor z vody mohou mít ojediněle výsev svědivé dermatitidy ( vyrážky). Po koupeli je nutné vysušit meziprstní prostory, ve vlhkém prostředí se totiž spory plísní rychleji pomnožují. Zabránit můžete potřením jodovou dezinfekcí, případně tinkturou či promaštění nožek a prstů vhodným krémem - doporučí vám je v lékárně. Nemusíte se však obávat, bazény jsou hygienicky sledovány, nebývá často, že by pediatři řešili problémy mykóz u dětí školního věku. Očkování proti žloutence typu A je vhodné pro všechny děti od nástupu do MŠ, nejen pro ty, co se koupu v bazénech.

  • Petra Míková

    Dobrý den,
    máte nějaký osvědčený recept jak co nejvíce povzbudit křehkou dětskou imunitu? Sázela byste spíše na osvědčené "babské recepty" (horké čaje, konzumace zázvoru a česneku) nebo se mám spíše přiklonit k moderním preventivním přípravkům z lékáren. Můj desetiletý syn je neduživý. Už několikrát se nám stalo, že po nástupu do školy v září onemocněl na 2-3 týdny a poté měl veliké problémy s doháněním látky. Poraďte prosím. Hezký den, Míková

  • Host chatu

    Zdravím Vás, odpověď je podobná jako u první otázky. Horké čaje dětem moc nesvědčí, spíše vlažné, důraz u dětí klademe na správnou životosprávu, vhodnou stravu a dostatek spánku. Potravinové doplňky můžete ke konci léta a na podzim podávat, zázvor ani česnek desetiletému chlapci neublíží, ale doporučila bych spíše hojně vitaminů, zvláště C vitamin, i v přirozené formě a vhodné bylinné doplňky stravy k podpoře obranyschopnosti, poraďte se v lékárně, zde bohužel nemohu sdělit, co doporučuji právě ve své ordinaci.

  • Martina

    Dobrý den, naše dcerka, má čtyři roky, ještě neměla neštovice. Maminky v okolí pořádají tzv. neštovicové party, jaký máte na to názor?

  • Host chatu

    V dubnu zemřela 11ti měsíční dívenka na komplikace planých neštovic, kterou maminka vzala na "neštovičné párty", aby si získala imunitu. ( Viz článek z tisku na fb mé ordinace). Plané neštovice mohou většinou proběhnout lehce, ale mohou mít i značně komplikovaný horečnatý průběh se zápalem plic a mozečkovým postižením. Nezřídka dochází i k těžké infekci a hnisání puchýřů na kůži. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, které sice není povinné, ale ZP na ně rodičům přispívají. Očkuje se ve dvou dávkách buď společně s povinným očkováním proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, nebo samostatně jen plané neštovice ( u starších dětí, které již toto povinné očkování mají za sebou). To by se týkalo i Vaší dcerky. A ještě jednu připomínku: po prodělaných planých neštovicích nemá jedinec celoživotní ochranu proti této nemoci. Ne všechny maminky vědí, že plané neštovice se mohou i několikrát opakovat. Čím je dítě starší, tím je i horší průběh, u dospělých pak i "dramatický". Stejný virus způsobuje i výsev pásového oparu, který jsme dříve vídali jen u dospělých a starších oslabených lidí. V posledních letech se s pásovým oparem setkávám i u dětí od cca 6ti let věku. Naopak po ukončeném očkování proti "varicelle" dvěma dávkami je již zajištěná ochrana. Na párty běžte s dětmi raději tam, kde bude veselo a ne nemocné děti.

  • Tomáš Ř.

    Dobrý den, paní doktorko, existuje nějaký přípravek, který je možné používat jako prevenci před rýmou?

  • Host chatu

    Běžně můžete zvlhčovat sliznice mořskou vodou v nosním spreji, u dětí do předškolního věku isotonickým roztokem, starší mohou mít i hypertonický solný roztok. V lékárně mají více těchto produktů a poradí vám. Vhodné je "konvičkování" - průplach nosu a dutin u dětí s častou rýmou. Maminky si to chválí, dětem to není nijak nepříjemné. Nosní spreje i voda oplachují sliznice od prachu, virů a nečistot a nebezpečí rýmy je menší.

  • DENMARK

    Jaká jsou nejčastější infekční onemocnění, která mohou dítě potrápit při nástupu do dětského kolektivu?

  • Host chatu

    Zvláště u malých dětí jsou časté rýmy, kašel, záněty středního ucha. Vždy je potřeba začít s léčbou včas, dítě vyřadit z kolektivu hned, jakmile začnou příznaky, nenechat nemoc přecházet. Jinak časté jsou již zmiňované plané neštovice, stejně tak žloutenka typu A se v poslední době hojně šíří, letos zvláště na Brněnsku, ale i v jiných krajích republiky. S malými epidemiemi a sporadickými případy se setkáváme po celý rok.

  • SK

    Proč nástup do kolektivu navíc představuje náročnou zkoušku pro dětský imunitní systém

  • Host chatu

    Malé děti neumí ještě dostatečně dodržovat zásady správné hygieny. V kolektivech se hojně šíří kapénkové nákazy - viry i bakterie nemocí dýchacích cest: rýma, zánět nosohltanu a středouší, vedlejších nosních dutin, průdušnice, průdušek, ev. i zápal plic. Děti si "prskají" na hračky, olizují je, nemoci se šíří rychleji. Děti nejsou na tyto viry a bakterie zvykle / v rodině si získaly imunitu na jiné typy, proto se spíše nakazí. Během půl až roku se jejich imunita zlepší a nemocnost sníží. Samozřejmě potřebují dostatek pohybu na zdravém vzduchu, spánku (nekoukat dlouho na televizi) a vyváženou stravu ( mléčné i masné výrobky, ovoce, zeleninu....).

  • ANTI

    Často jsou první zářijové dny provázeny spoustou emocí. " Proč?

  • Host chatu

    Nostalgie po létě a dovolených. Děti jdou do školy, jsou nové povinnosti, nové zážitky. Po ránu je již dost chladno, ale přes den si ještě můžeme užít sluníčko. V kolektivech děti začínají stonat, rodiče mají více starostí: kdo je bude hlídat, když je necháme doma? Myslím však, že je to krásné období, pro mnohé mrňousky vlastně "vstup" do života Nebuďte smutní a užívejte si babí léto!

  • Adriana

    Paní doktorko, proč se z této běžné záležitosti dělá taková věda? Prostě děcka od sebe chytnou kdeco, to je normální. Je to život.

  • Host chatu

    Asi ano, ale dnes je uspěchaná doba, mladé babičky, takže chodí do práce a děti nemá kdo hlídat. Proto je důležitá prevence. Moje děti také stonaly ve školce, ale nyní po 30ti letech je více možností, jak dětem nemocnost v kolektivech snížit. Samozřejmě i přirozenou cestou.

  • Martina Kusá

    Hezký den, můžou mít neštovice nějaké vážné komplikace? V čem je jejich nebezpečí?

  • Host chatu

    Zápaly plic, záněty mozečku, hnisavé a svědivé puchýře na kůži. Při výsevu neštovic na spojivce možnost přechodu erose na rohovku, to už jsou všechno vážné komplikace. Neštovice vždy oslabí imunitu dítěte, zažila jsem opakovaně následně i vzplanutí cukrovky 1. typu u dětí po prodělaných planých neštovicích. Lépe je dítě ochránit předem.

  • Josef Král

    Dobrý den, paní doktorko, rád bych se zeptal, jaký je nejlepší způsob, jak posílit dětskou imunitu?

  • Host chatu

    Zkuste najít v minulých odpovědích, je již málo času znovu vypisovat. Můžete se poradit i v lékárně, raději přírodní produkty než chemii. Vhodná je echinacea, tymián, břečťan, kořen pelargonie, atd.....

  • Kamila Volná

    Dobrý den, paní doktorko, moje dcera (21 měsíců) si často cucá prsty. Bylo mi doporučeno, abych jí nechala naočkovat proti žloutence typu A. Co si o tom myslíte? Kamila Volná

  • Host chatu

    Určitě ano, získáte jistotou, že si nepřivodí nákazu olíznutím viru žloutenky, např. po té, co si sáhla na sedadlo v tramvají či na lavičku nebo prolézačku v parku.... Je to jediná spolehlivá ochrana. Samozřejmě proti kapénkovým infekcím ji chraňte častým mytím rukou.

  • Petr

    Jaká doporučená očkování je dobré, aby dítě mělo před nástupem do školky?

  • Host chatu

    Všechno povinné očkování, navíc žloutenku typu A, meningokoka B a plané neštovice. Vhodný je i meningokok C - poradí vám váš praktický dětský lékař.

  • Marie Benešová

    Jaký máte názor na očkování proti chřipce? Je vhodné pro děti?

  • Host chatu

    U často nemocných dětí doporučuji, běžně se ve světě očkují hlavně kojenci od 6ti měsíců věku - to není u nás moc obvyklé- a malé děti. U kojenců, těhotných a starých lidí je nebezpečí úmrtí na chřipku nejvyšší. U dětí, které stůňou i v domácím prostředí často respiračními infekcemi očkování před nástupem do kolektivu určitě doporučuji. Očkování je šetrné, nemusíte se bát, že dítě "chytne chřipku z vakcíny".

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov